ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Երևան քաղաքի վարչական շրջաններից մեկի նախկին ղեկավարը, տվյալ համայնքում գտնվող նախադպրոցական հաստատության տարածքն ապօրինի, անհատույց իրենը դարձնելու դիտավորությամբ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերել իր մտերիմ Ա. Շ.-ի հետ նշված տարածքը Երևան համայնքից հափշտակելու վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ Ա. Շ.-ն նշված հասցեի նկատմամբ իր սեփականության իրավունքը գրանցելու վերաբերյալ 2018թ. դիմում է հասցեագրել համայնքի ղեկավարին: Վերջինս էլ, խախտելով օրենսդրությամբ սահմանված նորմերը, համաձայն որոնց՝ տվյալ գույքը կարող է օտարվել միայն օրենքով սահմանված բացառիկ դեպքերում, և օտարվելու դեպքում էլ այն կարող է օգտագործվել միայն ուսումնական նպատակներով, կազմել է նախադպրոցական ուսումնական հաստատության տարածքի մի մասը մասնավորեցնելու վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետի որոշման նախագիծ:
Այնուհետև, հիշյալ պաշտոնատար անձը, նշված որոշման նախագծին կցելով կեղծ տվյալներ պարունակող պաշտոնական փաստաթղթեր՝ Երևանի քաղաքապետարան է ներկայացրել իրականում գոյություն չունեցող՝ 2005 թվականի սեպտեմբերի 7-ով թվագրված կեղծ որոշում, համաձայն որի՝ Ա. Շ.-ն և վերջինիս ընտանիքի անդամները ճանաչվել են օտարվող տարածքի վարձակալ:
Այսպիսով՝ 2018 թվականի փետրվարի 12-ին կեղծ տվյալներ բովանդակող տեղեկանքի հիման վրա, Երևանի քաղաքապետի որոշմամբ, նշված տարածքի նկատմամբ սեփականության իրավունքը նվիրաբերվել է վարչական շրջանի ղեկավարի մտերիմ Ա. Շ.-ին: Այնուհետև, հափշտակված գույքին օրինական տեսք տալու և դրա հանցավոր ծագումը խեղաթյուրելու նպատակով հիշյալ տարածքը 2018 թվականի փետրվարի 28-ին ձևակերպվել է Ա. Շ.-ի անվամբ, ով էլ, իր հերթին, նշված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 18.720.000 ՀՀ դրամ շուկայական արժեքի գույքը 2019թ.-ին նվիրատվության պայմանագրով փոխանցել է վարչական շրջանի ղեկավարի դստերը:
Բացի այդ, վերը նշված պաշտոնատար անձը կազմել է միայն ուսումնական նպատակներով օտարելու ենթակա մեկ այլ գույք մասնավորեցնելու վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետի որոշման ապօրինի նախագիծ, որի հիման վրա մանկապարտեզի տարածք հանդիսացող՝ 77.1 քմ մակերեսով և 11.400.000 ՀՀ դրամ շուկայական արժեք ունեցող տարածքը նվիրատվությամբ օտարվել է իր աշխատակցին՝ Երևան համայնքին պատճառելով առանձնապես խոշոր չափի գույքային վնաս:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից վարչական շրջանի նախկին ղեկավարին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 178‑րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, իսկ Ա. Շ.-ին՝ 38-178‑րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:

According to the preliminary investigation carried out in the RA Anti-Corruption Committee as part of the criminal proceedings, it was established that the former head of one of the administrative districts of Yerevan, with the aim of illegally taking possession of the territory of a preschool institution in this community, entered into an agreement with his close person A. Sh. about the appropriation of the mentioned area from Yerevan community.
In particular, in 2018, A. Sh. submitted an application to the head of the community for registration of his ownership right to the specified address. The latter, violating the norms established by the legislation, according to which the given property can be expropriated only in exceptional cases defined by law, and in the case of expropriation it can be used only for educational purposes, drafted a decision of the mayor of Yerevan on privatization of a part of the territory of a preschool educational institution.
Then, the mentioned official, attaching official documents containing false data to the draft of the said decision, submitted to Yerevan Municipality a false decision dated September 7, 2005, which does not actually exist, according to which A. Sh. and his family members were recognized as tenants of the expropriated area.
Thus, on February 12, 2018, on the basis of a reference containing false information, by the decision of the mayor of Yerevan, the ownership right to the mentioned area was donated to A. Sh., close to the head of the administrative district. Then, in order to give the appropriated property a legal appearance and to distort its criminal origin, the mentioned area was registered under the name of A. Sh. on February 28, 2018, who, in turn, transferred the property of particularly large sizes, with a market value of AMD 18.720.000, to the daughter of the head of the administrative district in 2019 under a donation agreement.
In addition, the above-mentioned official made up an illegal draft of a decision of Yerevan mayor on privatization of another property subject to expropriation only for educational purposes, based on which a territory of a kindergarten with an area of 77.1 square meters and a market value of AMD 11.400.000 was expropriated to his employee by donation. causing a particularly large amount of property damage to Yerevan community.
The former head of the administrative district was charged by the investigator of the RA Anticorruption Committee with Article 178, Part 3, Clause 1, Article 308, Part 2, Article 314, Part 1, Article 190, Part 3, Clauses 1 and 3 of the previous Criminal Code of the Republic of Armenia, and A. Sh. was charged with Article 38-178, Part 3, Clause 1 and Article 190, Part 3, Clause 1.
The preliminary investigation of the criminal proceedings has been completed, and the materials of the proceedings have been sent to the court with an indictment for consideration on the merits.