ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Երևան քաղաքի վարչական շրջաններից մեկի նախկին ղեկավարը, տվյալ համայնքում գտնվող նախադպրոցական հաստատության տարածքն ապօրինի, անհատույց իրենը դարձնելու դիտավորությամբ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերել իր մտերիմ Ա. Շ.-ի հետ նշված տարածքը Երևան համայնքից հափշտակելու վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ Ա. Շ.-ն նշված հասցեի նկատմամբ իր սեփականության իրավունքը գրանցելու վերաբերյալ 2018թ. դիմում է հասցեագրել համայնքի ղեկավարին: Վերջինս էլ, խախտելով օրենսդրությամբ սահմանված նորմերը, համաձայն որոնց՝ տվյալ գույքը կարող է օտարվել միայն օրենքով սահմանված բացառիկ դեպքերում, և օտարվելու դեպքում էլ այն կարող է օգտագործվել միայն ուսումնական նպատակներով, կազմել է նախադպրոցական ուսումնական հաստատության տարածքի մի մասը մասնավորեցնելու վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետի որոշման նախագիծ:
Այնուհետև, հիշյալ պաշտոնատար անձը, նշված որոշման նախագծին կցելով կեղծ տվյալներ պարունակող պաշտոնական փաստաթղթեր՝ Երևանի քաղաքապետարան է ներկայացրել իրականում գոյություն չունեցող՝ 2005 թվականի սեպտեմբերի 7-ով թվագրված կեղծ որոշում, համաձայն որի՝ Ա. Շ.-ն և վերջինիս ընտանիքի անդամները ճանաչվել են օտարվող տարածքի վարձակալ:
Այսպիսով՝ 2018 թվականի փետրվարի 12-ին կեղծ տվյալներ բովանդակող տեղեկանքի հիման վրա, Երևանի քաղաքապետի որոշմամբ, նշված տարածքի նկատմամբ սեփականության իրավունքը նվիրաբերվել է վարչական շրջանի ղեկավարի մտերիմ Ա. Շ.-ին: Այնուհետև, հափշտակված գույքին օրինական տեսք տալու և դրա հանցավոր ծագումը խեղաթյուրելու նպատակով հիշյալ տարածքը 2018 թվականի փետրվարի 28-ին ձևակերպվել է Ա. Շ.-ի անվամբ, ով էլ, իր հերթին, նշված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 18.720.000 ՀՀ դրամ շուկայական արժեքի գույքը 2019թ.-ին նվիրատվության պայմանագրով փոխանցել է վարչական շրջանի ղեկավարի դստերը:
Բացի այդ, վերը նշված պաշտոնատար անձը կազմել է միայն ուսումնական նպատակներով օտարելու ենթակա մեկ այլ գույք մասնավորեցնելու վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետի որոշման ապօրինի նախագիծ, որի հիման վրա մանկապարտեզի տարածք հանդիսացող՝ 77.1 քմ մակերեսով և 11.400.000 ՀՀ դրամ շուկայական արժեք ունեցող տարածքը նվիրատվությամբ օտարվել է իր աշխատակցին՝ Երևան համայնքին պատճառելով առանձնապես խոշոր չափի գույքային վնաս:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից վարչական շրջանի նախկին ղեկավարին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 178‑րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, իսկ Ա. Շ.-ին՝ 38-178‑րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:

По предварительному следствию, проведенному в рамках уголовного производства в Антикоррупционном комитете РА, установлено, что бывший глава одного из административных районов Еревана, с целью незаконного безвозмездного завладения территорией дошкольного учреждения в данной общине, вступил в сговор со своим близким А. Ш. по поводу хищения упомянутого участка у общины Еревана.
В частности, А. Ш. в 2018 году обратился к главе общины с заявлением о регистрации права его собственности по указанному адресу. Последний, нарушив установленные законодательством нормы, согласно которым данное имущество может быть отчуждено только в исключительных случаях, установленных законом, а в случае отчуждения оно может быть использовано только в образовательных целях, составил проект решения мэра Еревана о приватизации части территории дошкольного образовательного учреждения.
Затем указанное должностное лицо, приложив к проекту указанного решения официальные документы, содержащие ложные данные, представил в мэрию Еревана поддельное решение от 7 сентября 2005 года, которого на самом деле не существует, согласно которому А. Ш. и члены его семьи были признаны арендаторами отчуждаемой территории.
Таким образом, 12 февраля 2018 года на основании справки, содержащей ложные данные, по решению мэра Еревана право собственности на указанный участок было передано в дар А. Ш., близкому человеку главы административного района. Затем, чтобы придать похищенному имуществу легальный вид и исказить его преступное происхождение, 28 февраля 2018 года указанный участок был оформлен на имя А. Ш., который, в свою очередь, в 2019 году по договору дарения передал дочери главы административного района имущество особо крупных размеров - рыночной стоимостью 18.720.000 драмов РА,.
Кроме того, вышеупомянутый чиновник составил незаконный проект решения мэра Еревана о приватизации другого имущества, подлежащего отчуждению только в образовательных целях, на основании которого территория детского сада площадью 77,1 кв.м. и рыночной стоимостью в 11.400.000 драмов РА была отчуждена путем дарения его сотруднику, что нанесло общине Еревана материальный ущерб в особо крупном размере.
Со стороны следователя Антикоррупционного комитета РА бывшему главе административного района было бпредъявлено обвинение пункту 1 части 3 статьи 178, части 2 статьи 308, части 1 статьи 314, пунктам 1 и 3 части 3 статьи 190, а А. Ш. – по пункту 1 части 3 статьи 38-178 и пункту 1 части 3 статьи 190 прежнего Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено, материалы производства направлены в суд с обвинительным заключением - для рассмотрения по существу.