Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ-ների) հակակոռուպցիոն կոալիցիայի ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ կոալիցիայի քարտուղարության համակարգող, Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Կարեն Զադոյանն ու կոալիցիայի կառավարման խորհրդի նախագահ, Տնտեսական իրավունքի կենտրոնի ղեկավար Մովսես Արիստակեսյանը, 01.03.2024 թվականին հյուրընկալվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում՝ համատեղ հետաքրքրության շրջանակի առնչվող, ինչպես նաև ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրանից բխող 2023-2026 թվականների միջոցառումների ծրագրով նախատեսված մի շարք հարցեր քննարկելու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում, մասնավորապես, քննարկվել են հակակոռուպցիոն օրենսդրության կատարելագործմանը, այդ թվում՝ կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների ենթակայությանն առնչվող հարցերը: Անդրադարձ է եղել նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից արձանագրված արդյունքներին, կադրերի ընտրության, համալրման և վերապատրաստման գործընթացներին, ազդարարման համակարգին առնչվող հարցերին, ինչպես նաև նախաքննության իրականացման արդյունավետության բարձրացման նպատակով վերջին շրջանում ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնություններին:
Հակակոռուպցիոն կոալիցիայի ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել Կոմիտեի կարողությունների հզորացման, հակակոռուպցիոն կրթության զարգացման և իրազեկվածության բարձրացման, հակակոռուպցիոն բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ: Դիտարկվել են նաև Հակակոռուպցիոն կոմիտեի և Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի միջև համագործակցությունն ավելի ամրապնդելու հնարավորությունները:

Представители антикоррупционной коалиции организаций гражданского общества (ОГО) Армении, в том числе координатор секретариата коалиции, Президент Армянской ассоциации юристов Карен Задоян и председатель правления коалиции, руководитель Центра экономического права Мовсес Аристакесян, 1 марта 2024 года были приняты в Антикоррупционном комитете РА с целью обсуждения ряда вопросов, касающихся сферы совместных интересов, а также антикоррупционной стратегии РА и вытекающие из нее программы мероприятий на 2023-2026 годы.
В ходе встречи, в частности, обсуждались вопросы, связанные с совершенствованием антикоррупционного законодательства, в том числе субординацией преступлений коррупционного характера. Также были упомянуты результаты, зафиксированные Антикоррупционным комитетом в области борьбы с коррупцией, кадрового отбора, набора и обучения, вопросы, связанные с системой оповещения о нарушениях, а также недавно представленные законодательные инициативы, направленные на повышение эффективности предварительного следствия.
Представители антикоррупционной коалиции выразили готовность поддержать наращивание потенциала Комитета, развитие антикоррупционного образования и повышения осведомленности, а также реализацию антикоррупционной реформы. Также были рассмотрены возможности дальнейшего укрепления сотрудничества между Антикоррупционным комитетом и антикоррупционной коалицией ОГО Армении.