ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայության պաշտոնատար անձը մի շարք անձանց համար թոշակավորման փաստաթղթեր ձևակերպելու համար 2023 թվականի նոյեմբերից դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում նրանցից որպես կաշառք պահանջել և ստացել է տարբեր չափի գումարներ։
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Ս. Հ.-ն, զբաղեցնելով Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններից մեկի ստորաբաժանման ղեկավարի պաշտոնը, իրենց դիմած կնոջ կենսաթոշակի գործի կազմման համար նրա ամուսնուց պահանջել և իր աշխատասենյակում ստացել է ընդհանուր 400.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, Ս. Հ.-ն մեկ այլ անձի կենսաթոշակի գործին վերաբերող համապատասխան փաստաթղթերը ձևակերպելու համար 2023 թվականի նոյեմբերին նրանից ստացել է 60.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մեկ այլ դրվագով պարզվել է, որ Ս. Հ.-ն երկքաղաքացի անձի համար թոշակավորման փաստաթղթեր ձևակերպելու համար նրա ընկերոջից պահանջել է մեկ տարվա կենսաթոշակի չափով, ընդհանուր՝ 432.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Ս. Հ.-ն, կաշառք ստանալու պատրվակով իր իշխանական լիազորություններն օգտագործելով, մեկ այլ թոշակառուի օգտին իբրև թե ապօրինի գործողություն կատարելու, այն է՝ կենսաթոշակի գործի կազմման, այդ գործում վերջինիս աշխատանքային ստաժի տևողության վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ ներառելու համար պահանջել է մեկ տարվա կենսաթոշակի չափով գումար: Արդյունքում, պայմանավորվածության համաձայն, Ս. Հ.-ն նրանից ստացել է 300.000 ՀՀ դրամ :
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Ս. Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով (3 դրվագ) և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 440-րդ հոդվածի մասի 1-ին մասով:

По предварительному следствию, проведенному в рамках уголовного производства, проводимого в Антикоррупционном комитете РА, установлено, что должностное лицо единой социальной службы Министерства труда и социальных вопросов РА, за оформление пенсионных документов для ряда лиц, в период с ноября по декабрь 2023 года требовало и получало от них различные суммы денег в качестве взятки.
В частности, установлено, что С. А., занимая должность начальника отдела одного из территориальных центров Единой социальной службы, за подготовку пенсионного дела обратившейся к ним женщины потребовал от ее мужа взятку в размере 400.000 драмов РА.
Кроме того, в ноябре 2023 года С.А. за оформление соответствующих документов по пенсионному делу другого лица получил от него взятку в размере 60,000 драмов РА.
По другому эпизоду было установлено, что С. А. за оформление пенсионных документов для лица с двойным гражданством потребовал от его (ее) друга взятку в размере годовой пенсии на сумму 432.000 драмов РА.
Предварительным следствием также установлено, что С. А., используя свои служебные полномочия для получения взятки, за якобы противоправное действие в пользу другого пенсионера потребовал деньги в размере годовой пенсии. В результате, согласно договоренности С. А. получил от него 300,000 драмов РА.
За вышеуказанные преступные деяния С. А. предъявлено обвинение по части 1 статьи 435 (3 эпизода) Уголовного кодекса РА и части 1 статьи 440 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Обвинительное заключение утверждено прокурором и материалы производства направлены в суд для рассмотрения по существу.