ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայության պաշտոնատար անձը մի շարք անձանց համար թոշակավորման փաստաթղթեր ձևակերպելու համար 2023 թվականի նոյեմբերից դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում նրանցից որպես կաշառք պահանջել և ստացել է տարբեր չափի գումարներ։
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Ս. Հ.-ն, զբաղեցնելով Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններից մեկի ստորաբաժանման ղեկավարի պաշտոնը, իրենց դիմած կնոջ կենսաթոշակի գործի կազմման համար նրա ամուսնուց պահանջել և իր աշխատասենյակում ստացել է ընդհանուր 400.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, Ս. Հ.-ն մեկ այլ անձի կենսաթոշակի գործին վերաբերող համապատասխան փաստաթղթերը ձևակերպելու համար 2023 թվականի նոյեմբերին նրանից ստացել է 60.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մեկ այլ դրվագով պարզվել է, որ Ս. Հ.-ն երկքաղաքացի անձի համար թոշակավորման փաստաթղթեր ձևակերպելու համար նրա ընկերոջից պահանջել է մեկ տարվա կենսաթոշակի չափով, ընդհանուր՝ 432.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Ս. Հ.-ն, կաշառք ստանալու պատրվակով իր իշխանական լիազորություններն օգտագործելով, մեկ այլ թոշակառուի օգտին իբրև թե ապօրինի գործողություն կատարելու, այն է՝ կենսաթոշակի գործի կազմման, այդ գործում վերջինիս աշխատանքային ստաժի տևողության վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ ներառելու համար պահանջել է մեկ տարվա կենսաթոշակի չափով գումար: Արդյունքում, պայմանավորվածության համաձայն, Ս. Հ.-ն նրանից ստացել է 300.000 ՀՀ դրամ :
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Ս. Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով (3 դրվագ) և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 440-րդ հոդվածի մասի 1-ին մասով:

According to the preliminary investigation carried out in the criminal proceedings carried out by the RA Anti-Corruption Committee, it was found out that the official of the unified social service of the RA Ministry of Labor and Social Affairs demanded and received different amounts of money as a bribe in order to draw up retirement documents for a number of people, from November to December 2023.
In particular, it was found that occupying the position of head of a units of one of the territorial centers of the Unified Social Service S. H. demanded and received in his office a bribe of 400,000 AMD against preparation of pension file of the woman who applied to them, from the husband of the latter.
In addition, in November 2023 S. H. received a bribe of AMD 60,000 from another person in order to prepare the relevant documents related to the latter’s pension.
In another count, it was found that S. H. demanded a bribe of 432,000 AMD in the amount of one year's pension, to draw up retirement documents for a dual citizen.
In the course of preliminary investigation it was also revealed that S. H., using his official powers under the pretext of receiving a bribe, demanded money in the amount of one year's pension for an allegedly illegal act in favor of another pensioner, for the compilation of the pension file, including untrue information about the duration of the latter's working experience in that file. As a result, according to the agreement, S. H. received AMD 300,000 from the latter.
For the above-mentioned criminal acts, S. H. was charged under part 1 of article 435 (3 counts) of the RA Criminal Code and part 1 of article 440 of the RA Criminal Code.