ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունից ստացված նյութերի հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել է, որ Մ. Մ.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ ՊՆ N զորամասի գումարտակի հրամանատարի պաշտոնը, իր իշխանական և ծառայողական լիազորությունները, ինչպես նաև դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, ինչպես անձամբ, այնպես էլ իր գումարտակի դասակներից մեկի հրամանատարի օժանդակությամբ, հափշտակել է իրենց վստահված՝ ընդհանուր շուրջ 4 մլն ՀՀ դրամի նյութական և իրային միջոցները:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Մ. Մ.-ն 2022 թվականի հոկտեմբերից 2023 թվականի հունվարն ընկած ժամանակահատվածում մաս-մաս հափշտակել է իր ղեկավարած գումարտակի տրանսպորտային միջոցների համար հատկացված ավելի քան 500 հազար ՀՀ դրամի 1.200 լիտր դիզելային վառելիք: Հիշյալ պաշտոնատար անձը հափշտակված դիզելային վառելիքը իր ծառայողական օգտագործման ավտոմեքենայով մաս-մաս տեղափոխել և հանձնել է իր անմիջական ծառայողական ենթակայության տակ գտնվող՝ նյութատեխնիկական ապահովման դասակի հրամանատար Կ. Ս.-ին՝ վերջինիս հանձնարարելով վաճառել այն ու ստացված գումարը փոխանցել իրեն:
Բացի այդ, Կ. Ս.-ն, իր վերադասի կողմից գույքը հափշտակելուն օժանդակելու դիտավորությամբ, զորամասից հափշտակված նյութական միջոցները, այն է՝ շուրջ 3,5 միլիոն ՀՀ դրամ արժողությամբ զինվորական համազգեստները, զրահաբաճկոնները, քնապարկերն ու անձրևանոցները, պաշտպանական միջոցներն ու զինվորական հանդերձանքի այլ պարագաները տեղափոխել ու պահել է այդ նպատակով ժամանակավորապես ձեռք բերած ավտոտնակում: Նշված իրերը չեն հանձնվել զորամասի զինծառայողներին և տնօրինվել են գումարտակի հրամանատար Մ. Մ.-ի հայեցողությամբ, սակայն 2023 թվականի օգոստոսի 24-ին հայտնաբերվել և առգրավվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից հիշյալ պահեստարանում կատարված խուզարկությամբ:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար ՊՆ գումարտակի հրամանատար Մ. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրեսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (2 դրվագ), իսկ վերջինիս օժանդակած Կ. Ս.-ին՝ 46-256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով:

По предварительному следствию уголовного производства, возбужденного в Антикоррупционном комитете РА на основании материалов, полученных из Военной полиции Министерства обороны РА, установлено, что М. М., занимая должность командира батальона N воинской части Министерства обороны РА, используя свои должностные и служебные полномочия, а также вызванное ими влияние, как лично, так и при пособничестве командира одного из взводов его батальона, совершил хищение доверенных ему материальных и предметных средств на сумму в общей сложности около 4 млн. драмов РА.
В частности, предварительным следствием было обосновано, что М. М., в промежутке времени с октября 2022 года по январь 2023 года похитил по частям 1200 литров дизельного топлива, выделенного для автомобилей возглавляемого им батальона на сумму более 500.000 драмов РА. Похищенное дизельное топливо указанное должностное лицо перевезло по частям на своем служебном автомобиле и передало командиру взвода материально-технического обеспечения под его непосредственным служебным подчинением К. С., поручив последнему продать его и передать ему полученные деньги.
Кроме того, К. С., с умыслом пособничества своему вышестоящему лицу в хищении имущества, переместил и складировал похищенные из воинской части материальные средства, а именно: военную форму, бронежилеты, спальные мешки и плащи, средства защиты и другие принадлежности военной экипировки на сумму около 3.5 млн. драмов РА во временно приобретенном для этой цели гараже. Указанные вещи не были переданы военнослужащим воинской части и находились в ведении командира батальона М. М., однако 24 августа 2023 года они были обнаружены и изъяты следователем Антикоррупционного комитета РА при обыске указанного склада.
За вышеуказанные преступные деяния командиру батальона Минобороны М. М. было предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 256 (2 эпизода) Уголовного кодекса РА, а содействующему последнему К. С - по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 46-256 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Обвинительное заключение утверждено прокурором и материалы производства направлены в суд для рассмотрения по существу.