ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել են ՀՀ ՊԵԿ պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, ինչպես նաև ՊԵԿ նախկին աշխատակցի կողմից ապօրինի վարձատրություն ստանալու դեպքեր:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊԵԿ Արևելյան մաքսատուն-վարչության «Բագրատաշեն» մաքսային կետ-բաժնի պաշտոնատար անձը, օգտագործելով իր ծառայողական լիազորությունները, տնտեսվարողի կողմից ապրանքների ապօրինի ներմուծումը թույլատրելու համար ՊԵԿ նախկին աշխատակից Ն. Մ.-ի օժանդակությամբ Ա. Պ.-ից պահանջել և ստացել է ընդհանուր 400.000 ՀՀ դրամ կաշառք և կատարել պաշտոնեական կեղծիք:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Վրաստանից ավտոպահեստամասերի ներկրմամբ զբաղվող ընկերության տնօրեն Ա. Պ.-ն դիմել է Ն. Մ.-ին՝ խնդրելով աջակցել սահմանված չափաքանակները գերազանցող ավտոպահեստամասերը մաքսային հսկողությունից թաքցնելով անխոչընդոտ ՀՀ ներմուծելու և մաքսային վճարումներից խուսափելու հարցում: Ն. Մ.-ն էլ, ով նախկինում զբաղեցրել է Բագրատաշենի մաքսակետի մաքսային տեսուչի պաշտոնը, Ա. Պ.-ին խոստացել է օգտագործել նույն մաքսակետի պաշտոնատար անձի նկատմամբ ունեցած իր ենթադրյալ ազդեցությունը՝ վերը նշված ապրանքների ապօրինի ներկրման հարցում աջակցելու համար: Դրա համար Ն. Մ.-ն Ա. Պ.-ից պահանջել և ստացել է 100.000 ՀՀ դրամ:
Արդյունքում՝ Ն. Մ.-ն դիմել է վերը նշված մաքսակետի գլխավոր մաքսային տեսուչ Գ. Ք.-ին և վերջինիս խնդրել Ա. Պ.-ի կողմից ներմուծված ապրանքների վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ մտցնել մաքսային պաշտոնական փաստաթղթերի գրանցման տեղեկատվական համակարգում, թե իբր դրանք չեն գերազանցում սահմանված չափաքանակները՝ այդպիսով Գ. Ք.-ին դրդելով կատարել պաշտոնեական կեղծիք:
Բացի այդ, Ն. Մ.-ն և Ա. Պ.-ն պայմանավորվածություն են ձեռք բերել վերը նշված մաքսային տեսուչի՝ Գ. Ք.-ի հետ՝ սահմանված չափաքանակները գերազանցող ապրանքները Ա. Պ.-ի կողմից առանց մաքսազերծման ՀՀ ներմուծելը թույլատրելու դիմաց նշված պաշտոնատար անձին յուրաքանչյուր ներմուծման ժամանակ մինչև 100.000 ՀՀ դրամ կաշառք տալու վերաբերյալ:
Ա. Պ.-ի կողմից մաքսային վճարումներից խուսափելուն աջակցելու նպատակով՝ Գ. Ք.-ն նույն մաքսակետի երկու այլ տեսուչների խնդրել է ներմուծված ավտոպահեստամասերի վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ մտցնել մաքսային պաշտոնական փաստաթղթերի գրանցման տեղեկատվական համակարգում, թե իբր դրանք չեն գերազանցում սահմանված չափաքանակները՝ այդ կերպ համոզելու եղանակով նշված տեսուչներին դրդելով կատարել պաշտոնեական կեղծիք:
Դրանից հետո Գ. Ք.-ն հանդիպել է Ա. Պ.-ին և վերջինիս օգտին իր իշխանական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով դրսևորած թողտվության, հովանավորչության և ապօրինի անգործության համար նրանից անձամբ ստացել 100.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Գ. Ք.-ն վերը նշված եղանակով Ա. Պ.-ի կողմից մի շարք այլ դեպքերում նույնպես առանց մաքսազերծման ավտոպահեստամասեր ՀՀ ներմուծելը թույլատրելու դիմաց նրանից ստացել է ևս 300.000 ՀՀ դրամ:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Գ. Ք.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (4 դրվագ), 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (4 դրվագ), Ա. Պ.-ին՝ 439-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (4 դրվագ), Ն. Մ.-ին՝ 438-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Եվս երկու մաքսային տեսուչի մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

В ходе предварительного следствия по уголовному производству, возбужденному в результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Антикоррупционного комитета РА, были выявлены случаи получения взятки, совершения служебного подлога должностными лицами КГД РА, а также получения незаконного вознаграждения со стороны бывшего сотрудника КГД.
По материалам, полученным в ходе предварительного следствия, было обосновано, что должностное лицо таможенного пункта "Баграташен" Восточного таможенного управления КГД РА, используя свои служебные полномочия для разрешения незаконного ввоза товаров предпринимателем, при содействии бывшего сотрудника КГД Н. М., потребовало и получило от А. П. взятку в общей сложности на сумму 400.000 драмов РА и совершило служебный подлог.
В ходе предварительного следствия было установлено, что директор компании, занимающейся импортом автозапчастей из Грузии - А. П. обратился к Н. М., с просьбой оказать содействие в беспрепятственном ввозе в Армению автозапчастей, превышающих установленные количества, скрыв от таможенного контроля и избегая таможенных платежей. Н. М., ранее занимавший должность таможенного инспектора Баграташенского таможенного пункта, пообещал А. П. использовать свое предполагаемое влияние на должностное лицо того же таможенного пункта для содействия незаконному ввозу вышеуказанных товаров. С этой целью Н. М. потребовал и получил от А. П. 100.000 драмов РА.
В итоге, Н. М. обратился к главному таможенному инспектору указанного таможенного пункта Г. К. и попросил последнего внести в Информационную систему оформления официальных таможенных документов ложные сведения о ввезенных А. П. товарах, как если бы они не превышали установленных количеств, тем самым побудив Г. К. к совершению служебного подлога.
Кроме того, Н. М. и А. П. вступили в сговор с упомянутым выше таможенным инспектором Г. К. о даче взятки указанному должностному лицу в обмен на разрешение ввоза в РА товаров, превышающих указанные количества без таможенного оформления, в размере до 100.000 драмов РА за каждый ввоз.
С целью содействия в уклонении от уплаты таможенных платежей со стороны А. П., Г. К. попросил двух других инспекторов того же таможенного пункта внести в информационную систему оформления официальных таможенных документов ложные сведения о ввозимых автозапчастях, как если бы они не превышали установленных количеств, тем самым побудив указанных инспекторов совершить служебный подлог.
После этого Г. К. встретился с А. П. и лично получил от него взятку в размере 100.000 драмов РА за потворство, покровительство и незаконное бездействие, проявленное использованием влияния, обусловленного его служебными полномочиями.
Г. К. указанным выше способом в ряде других случаев получил от А. П. еще 300.000 драмов РА в обмен на разрешение ввоза в Армению автозапчастей без таможенного оформления.
За вышеуказанные преступные деяния Г. К. было предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 435 (4 эпизода), части 1 статьи 445, части 1 статьи 46-445 (4 эпизода) Уголовного кодекса РА, А. П. – по пункту 3 части 2 статьи 439, по пункту 3 части 2 статьи 436 (4 эпизода) Уголовного кодекса РА, Н. М. - по пункту 3 части 2 статьи 438, части 1 статьи 46-445 и части 1 статьи 437 Уголовного кодекса РА. Еще двум таможенным инспекторам предъявлены обвинения по части 1 статьи 445 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Обвинительное заключение утверждено прокурором, и материалы производства направлены в суд для рассмотрения по существу.