ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել են ՀՀ ՊԵԿ պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, ինչպես նաև ՊԵԿ նախկին աշխատակցի կողմից ապօրինի վարձատրություն ստանալու դեպքեր:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊԵԿ Արևելյան մաքսատուն-վարչության «Բագրատաշեն» մաքսային կետ-բաժնի պաշտոնատար անձը, օգտագործելով իր ծառայողական լիազորությունները, տնտեսվարողի կողմից ապրանքների ապօրինի ներմուծումը թույլատրելու համար ՊԵԿ նախկին աշխատակից Ն. Մ.-ի օժանդակությամբ Ա. Պ.-ից պահանջել և ստացել է ընդհանուր 400.000 ՀՀ դրամ կաշառք և կատարել պաշտոնեական կեղծիք:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Վրաստանից ավտոպահեստամասերի ներկրմամբ զբաղվող ընկերության տնօրեն Ա. Պ.-ն դիմել է Ն. Մ.-ին՝ խնդրելով աջակցել սահմանված չափաքանակները գերազանցող ավտոպահեստամասերը մաքսային հսկողությունից թաքցնելով անխոչընդոտ ՀՀ ներմուծելու և մաքսային վճարումներից խուսափելու հարցում: Ն. Մ.-ն էլ, ով նախկինում զբաղեցրել է Բագրատաշենի մաքսակետի մաքսային տեսուչի պաշտոնը, Ա. Պ.-ին խոստացել է օգտագործել նույն մաքսակետի պաշտոնատար անձի նկատմամբ ունեցած իր ենթադրյալ ազդեցությունը՝ վերը նշված ապրանքների ապօրինի ներկրման հարցում աջակցելու համար: Դրա համար Ն. Մ.-ն Ա. Պ.-ից պահանջել և ստացել է 100.000 ՀՀ դրամ:
Արդյունքում՝ Ն. Մ.-ն դիմել է վերը նշված մաքսակետի գլխավոր մաքսային տեսուչ Գ. Ք.-ին և վերջինիս խնդրել Ա. Պ.-ի կողմից ներմուծված ապրանքների վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ մտցնել մաքսային պաշտոնական փաստաթղթերի գրանցման տեղեկատվական համակարգում, թե իբր դրանք չեն գերազանցում սահմանված չափաքանակները՝ այդպիսով Գ. Ք.-ին դրդելով կատարել պաշտոնեական կեղծիք:
Բացի այդ, Ն. Մ.-ն և Ա. Պ.-ն պայմանավորվածություն են ձեռք բերել վերը նշված մաքսային տեսուչի՝ Գ. Ք.-ի հետ՝ սահմանված չափաքանակները գերազանցող ապրանքները Ա. Պ.-ի կողմից առանց մաքսազերծման ՀՀ ներմուծելը թույլատրելու դիմաց նշված պաշտոնատար անձին յուրաքանչյուր ներմուծման ժամանակ մինչև 100.000 ՀՀ դրամ կաշառք տալու վերաբերյալ:
Ա. Պ.-ի կողմից մաքսային վճարումներից խուսափելուն աջակցելու նպատակով՝ Գ. Ք.-ն նույն մաքսակետի երկու այլ տեսուչների խնդրել է ներմուծված ավտոպահեստամասերի վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ մտցնել մաքսային պաշտոնական փաստաթղթերի գրանցման տեղեկատվական համակարգում, թե իբր դրանք չեն գերազանցում սահմանված չափաքանակները՝ այդ կերպ համոզելու եղանակով նշված տեսուչներին դրդելով կատարել պաշտոնեական կեղծիք:
Դրանից հետո Գ. Ք.-ն հանդիպել է Ա. Պ.-ին և վերջինիս օգտին իր իշխանական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով դրսևորած թողտվության, հովանավորչության և ապօրինի անգործության համար նրանից անձամբ ստացել 100.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Գ. Ք.-ն վերը նշված եղանակով Ա. Պ.-ի կողմից մի շարք այլ դեպքերում նույնպես առանց մաքսազերծման ավտոպահեստամասեր ՀՀ ներմուծելը թույլատրելու դիմաց նրանից ստացել է ևս 300.000 ՀՀ դրամ:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Գ. Ք.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (4 դրվագ), 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (4 դրվագ), Ա. Պ.-ին՝ 439-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (4 դրվագ), Ն. Մ.-ին՝ 438-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Եվս երկու մաքսային տեսուչի մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

In the course of preliminary investigation of the criminal proceedings initiated as a result of the operative-investigative measures carried out by the officers of the RA Anti-Corruption Committee cases of receiving bribes by the officials of the RA SRC, committing official forgery, as well as receiving illegal remuneration by a former employee of the SRC were revealed.
According to the evidence obtained during the preliminary investigation, it was proved that the official of the "Bagratashen" Eastern customs point-department of the RA SRC used his official powers to allow the illegal import of goods by the businessman, with the assistance of a former employee of the SRC. N. M., and received a total of 400,000 AMD bribes from A. P. and committed official forgery.
In the course of preliminary investigation, it was found out that the director of the company engaged in the import of auto spare parts from Georgia A. P. applied to N. M., asking to assist in importing to RA car spare parts exceeding the specified quantities from customs control without any obstacles and avoiding customs payments. N. M., who previously held the position of customs inspector of Bagratashen customs office promised A. P. to use his alleged influence over the same customs official to assist in the illegal import of the above goods. For the above mentioned actions N. M. demanded and received AMD 100,000 from A. P.
As a result, N. M. applied to the chief customs inspector of the aforementioned customs office G. K. and asked the latter to enter false information about the goods imported by A. P. into the information system of registration of official customs documents, as if they did not exceed the specified quantities, thus inducing G. K. to commit official forgery.
In addition, N. M. and A. P. reached an agreement with the above-mentioned customs inspector regarding paying a bribe of up to 100,000 AMD to the said official in exchange for allowing importation to RA products exceeding the specified quantities by A. P. without customs clearance.
In order to support A. P.'s evasion of customs payments, G. K. asked two other inspectors of the same customs office to enter false information about the imported auto spare parts into the information system of registration of official customs documents, as if they did not exceed the specified quantities, thereby inducing the mentioned inspectors to commit official forgery.
After that G. K. met A. P. and personally received a bribe of AMD 100,000 from him for the indulgence, patronage and illegal inactivity shown using the influence due to his official powers.
In a number of other cases, G. K. received another 300,000 AMD from A. P. in the above-mentioned way in exchange for allowing the import of auto spare parts to Armenia without customs clearance.
For the above-mentioned criminal acts G. K. was charged under point 3 of part 2 of article 435 (4 counts), part 1 of article 445, part 1 of article 46-445, (4 counts), of the RA Criminal Code; A.P. charged under point3 of part 2 of article 439, point 3 of part 2 of article 436 (4 counts) of the RA Criminal Code; N.M. was charged under point 3 of part 2 of article 438, part 1 of article 46-445, and part 1 of article 437 of the RA Criminal Code. Two more customs inspectors were charged under part 1 of article 445 of the RA Criminal Code.