ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Սյունիքի մարզի տարածքային ստորաբաժանման պաշտոնատար անձը, զորակոչիկների օգտին գործողություններ կատարելու և հովանավորչության համար տարբեր անձանցից պահանջել և ստացել է ընդհանուր 28 հազար ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Երևանի բնակիչ Գ. Հ.-ն, 2023 թվականի ամռանը զորակոչման ենթակա որդուն կաշառքի դիմաց մտացածին հիվանդության հիմքով զորակոչին ոչ պիտանի ճանաչելուն նպաստելու համար, պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ՊՆ վերը նշված պաշտոնատար անձի հետ: Իրենց հանցավոր մտադրությունն իրագործելու համար վերջիններս համաձայնեցված միջոցներ են ձեռնարկել, որոնց արդյունքում Գ. Հ.-ի որդին ձևական հաշվառվել է Սյունիքի մարզի համայնքներից մեկում՝ այդպիսով ընդգրկվելով ՊՆ պաշտոնատար անձի ղեկավարած բաժանմունքի սպասարկման տարածքում:
Այնուհետև, նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ՊՆ պաշտոնյան, իր ծառայողական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով Գ. Հ.-ի որդու օգտին վերը նշված ապօրինի գործողությունն իրականացնելու համար, 2023 թվականի մայիսի 21-ին Գ. Հ.-ից անձամբ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 23.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված պաշտոնատար անձը, մտերիմ փոխհարաբերություններ ունենալով ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Սյունիքի մարզի տարածքային ստորաբաժանման ծառայողներից մեկի հետ, վերջինիս միջնորդությամբ պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել Կապան համայնքի բնակիչ ամուսինների հետ՝ 5.000 ԱՄՆ դոլար կաշառքի դիմաց նրանց որդու օգտին գործողություն կատարելու և հովանավորչության, այն է՝ հարկ եղած դեպքում զորակոչման գործընթացին միջամտելու և տարկետում ձևակերպելը երաշխավորելու վերաբերյալ:
Արդյունքում՝ ՊՆ պաշտոնյայի կողմից միջնորդ անձի միջոցով կաշառքի գումարը ստանալուց հետո զորակոչիկին տրամադրվել է պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից տարկետում:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար ՊՆ պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, իսկ վերջինիս կաշառք տված և կաշառքի միջնորդություն կատարած անձանց՝ 436-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով և 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Based on the evidence obtained in the course the criminal proceedings carried out in the RA Anti-Corruption Committee it was justified that an official of Syunik marz territorial division of the conscription and recruitment service of RA Ministry of Defense demanded and received a total of USD 28,000 in the form of bribes from various persons for taking actions in favor of conscripts and protectionism.
In particular, it was found out that a resident of Yerevan, G. H., entered into an agreement with the above-mentioned official of the Ministry of Defense in order to help recognize his son, who was to be drafted for military service in the summer, 2023, as unfit for conscription on the basis of a fictitious illness, in exchange for a bribe. To realize their criminal intention, the latter took coordinated measures, as a result of which the son of G. H. was formally registered in one of the communities of Syunik marz, thus falling into the service area of the department headed by the official of the Ministry of Defense.
Then, by prior agreement, the official of the Ministry of Defense, using his official powers and the influence caused by them to commit the above illegal act in favor of G. H.’s son, on May 21, 2023, received a bribe personally from G. H. a particularly large bribe in the amount of USD 23,000.
In addition, the preliminary investigation revealed that the above-mentioned official, being close relationship with one of the officers of Syunik marz territorial division of the conscription and recruitment service of RA Ministry of Defense, reached an agreement through the mediation of the latter with a couple from Kapan community for acting in favor of their son and patronage, namely, interfering in the conscription process if necessary and guaranteeing a deferment, against a bribe of USD 5,000.
As a result, after receiving a bribe by the official of the Ministry of Defense through an intermediary person, the conscript was granted a deferment from compulsory military service.
For the aforementioned criminal acts, the official of the Ministry of Defense was charged under Article 435, Part 3, Clause 3, Article 435, Part 2, Clauses 2 and 3 of the RA Criminal Code, and the persons who gave a bribe and assisted in giving a bribe to the latter - under Article 436, Part 3, Clause 2, Article 436, Part 2, Clauses 1, 2 and 3, and Article 437, Part 1.
The preliminary investigation under the criminal proceedings has been completed. The indictment has been approved by the prosecutor, and the materials of the proceedings are filed to the court for consideration on the merits.