ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Սյունիքի մարզի տարածքային ստորաբաժանման պաշտոնատար անձը, զորակոչիկների օգտին գործողություններ կատարելու և հովանավորչության համար տարբեր անձանցից պահանջել և ստացել է ընդհանուր 28 հազար ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Երևանի բնակիչ Գ. Հ.-ն, 2023 թվականի ամռանը զորակոչման ենթակա որդուն կաշառքի դիմաց մտացածին հիվանդության հիմքով զորակոչին ոչ պիտանի ճանաչելուն նպաստելու համար, պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ՊՆ վերը նշված պաշտոնատար անձի հետ: Իրենց հանցավոր մտադրությունն իրագործելու համար վերջիններս համաձայնեցված միջոցներ են ձեռնարկել, որոնց արդյունքում Գ. Հ.-ի որդին ձևական հաշվառվել է Սյունիքի մարզի համայնքներից մեկում՝ այդպիսով ընդգրկվելով ՊՆ պաշտոնատար անձի ղեկավարած բաժանմունքի սպասարկման տարածքում:
Այնուհետև, նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ՊՆ պաշտոնյան, իր ծառայողական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով Գ. Հ.-ի որդու օգտին վերը նշված ապօրինի գործողությունն իրականացնելու համար, 2023 թվականի մայիսի 21-ին Գ. Հ.-ից անձամբ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 23.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված պաշտոնատար անձը, մտերիմ փոխհարաբերություններ ունենալով ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Սյունիքի մարզի տարածքային ստորաբաժանման ծառայողներից մեկի հետ, վերջինիս միջնորդությամբ պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել Կապան համայնքի բնակիչ ամուսինների հետ՝ 5.000 ԱՄՆ դոլար կաշառքի դիմաց նրանց որդու օգտին գործողություն կատարելու և հովանավորչության, այն է՝ հարկ եղած դեպքում զորակոչման գործընթացին միջամտելու և տարկետում ձևակերպելը երաշխավորելու վերաբերյալ:
Արդյունքում՝ ՊՆ պաշտոնյայի կողմից միջնորդ անձի միջոցով կաշառքի գումարը ստանալուց հետո զորակոչիկին տրամադրվել է պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից տարկետում:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար ՊՆ պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, իսկ վերջինիս կաշառք տված և կաշառքի միջնորդություն կատարած անձանց՝ 436-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով և 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Доказательствами, полученными в ходе уголовного производства, проведенного в Комитете по борьбе с коррупцией РА, установлено, что должностное лицо Сюникского территориального подразделения службы призывного и мобилизационного укомплектования Министерства обороны РА потребовало и получило в общей сложности 28 тысяч долларов США в виде взяток от различных лиц за совершение действий в пользу призывников и протекционизм.
В частности, установлено, что житель города Еревана Г. А. вступил в сговор с указанным выше должностным лицом Минобороны с тем, чтобы за взятку помочь признать его сына, призванного летом 2023 года, негодным к призыву на основании фиктивной болезни. Для реализации своего преступного намерения последние предприняли скоординированные меры, в результате которых сын Г.А. был официально зарегистрирован в одном из общин Сюникской области, попав таким образом в зону обслуживания ведомства, возглавляемого должностным лицом Минобороны.
После этого, по предварительной договоренности, должностное лицо Министерства обороны, используя свои служебные полномочия и вызванное ими влияние для совершения вышеуказанного противоправного деяния в пользу сына Г. А., 21 мая 2023 года получил лично от Г. А. взятку в особо крупном размере, на сумму 23.000 долларов США.
Кроме того, в ходе предварительного следствия было установлено, что вышеупомянутое должностное лицо, имея тесную связь с одним из офицеров Сюникского территориального отдела службы призывного и мобилизационного укомплектования Министерства обороны РА, при посредничестве последнего, вступил в сговор с семейной парой из общины Капан об оказании покровительства их сыну, а именно: вмешательство в процесс призыва в случае необходимости и гарантирование отсрочки в обмен на за взятку в размере 5000 долларов США.
В итоге, после получения взятки должностным лицом Минобороны через посредника, призывнику была предоставлена отсрочка от обязательной военной службы.
За вышеуказанные преступные деяния должностному лицу Министерства обороны предъявлено обвинение по пункту 3 части 3 статьи 435, пунктам 2 и 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА, а лицам, давшим взятку и содействующим даче взятки последнему, - по пункту 2 части 3 статьи 436, пунктам 1, 2 и 3 части 2 статьи 436 и части 1 статьи 437 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Обвинительное заключение утверждено прокурором, а материалы производства направлены в суд для рассмотрения по существу.