ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված բարդ և մեծածավալ քրեական վարույթով նախապես պլանավորված անհետաձգելի, գաղտնի քննչական գործողությունների և իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է ՀՀ սնանկության դատարանի դատավորի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով՝ 150 հազար ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու դեպք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ սնանկության դատարանի դատավորը սնանկության գործով իր կայացրած վճռով ընկերությանը ճանաչել է սնանկ, որից հետո կազմակերպվել է նշված ընկերության գույքը հրապարակային աճուրդով վաճառելու գործընթաց: 2022 թվականի մարտին կայացած աճուրդում հաղթող ճանաչված ընկերությունը սահմանված ժամկետում չի կատարել անհրաժեշտ վճարումները, որի պատճառով ընկերության բաժնետերերը բաց թողնված ժամկետը վերականգնելու, աճուրդով սահմանված գումարը վճարելու և գույքը ընկերության անունով գրանցելու նպատակով դիմել են իրենց մտերիմ անձին, ով նշված հարցի լուծման համար հանդիպել է նույն՝ սնանկ ճանաչված ընկերության սնանկության գործով կառավարչին:
Վերջինս 2023 թվականի նոյեմբերի 10-ին Երևան քաղաքի սրճարաններից մեկում հանդիպել է դատավորին և առաջարկել կաշառքի դիմաց աճուրդում հաղթող ճանաչված ընկերության բաժնետերերի և նրանց ներկայացրած անձի օգտին գործողություններ կատարել՝ ակնկալվող դատական ակտով ընկերության համար հնարավորություն ստեղծելով վերականգնել բաց թողնված ժամկետը և կատարել վճարումները, որից հետո գույքի նկատմամբ գրանցել սեփականության իրավունք: Հիշյալ գործողությունների կատարման համար դատավորը սկզբնական փուլի համար պահանջել է 20.000 ԱՄՆ դոլար:
2023 թվականի նոյեմբերի 13-ին սնանկության գործով կառավարչի, ընկերության բաժնետերերի և նրանց ներկայացրած անձի միջև կայացել է հանդիպում, որի ժամանակ սնանկության գործով կառավարիչը հայտնել է, որ նրանց օգտին բարենպաստ որոշում կայացնելու համար դատավորին անհրաժեշտ է տալ 150.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Վերջիններս համաձայնվել են մաս-մաս տալ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառքի գումարը:
2023 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ընկերության բաժնետերերի ներկայացրած անձը հանդիպել է սնանկության գործով կառավարչին և վերջինիս տվել կաշառքի գումարից 20.000 ԱՄՆ դոլարը, որն էլ նույն օրը սնանկության գործով կառավարիչը անձամբ փոխանցել է դատավորին:
ՀՀ գլխավոր դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 14-ին դիմել է ՀՀ բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ դատավորի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու, դատավորին ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու միջնորդությամբ: Նույն օրը Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից ներկայացված միջնորդությունը բավարարվելուց հետո դատավորին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, իսկ վերջինիս օժանդակած սնանկության գործով կառավարչին՝ 46-435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու համար ընկերության բաժնետերերին և նրանց ներկայացրած անձին մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով:
Դատավորի և սնանկության գործով կառավարչի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: 30.01.2024 թվականին դատախազի կողմից հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը, և նույն օրը վարույթի նյութերն ուղարկվել են դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

В рамках сложного и масштабного уголовного производствa, расследованного в Антикоррупционном комитете РА, в результате заранее спланированных неотложных, тайных следственных действий и проведенных оперативно-розыскных мероприятий, был раскрыт случай получения взятки в особо крупном размере на сумму 150 тысяч долларов США со стороны судьи Суда по делам о банкротстве РА.
В частности, в ходе предварительного следствия было установлено, что судья суда по делам о банкротстве Республики Армения своим решением по делу о банкротстве признал компанию банкротом, после чего был организован процесс продажи имущества компании на публичном аукционе. Компания-победительница аукциона, состоявшегося в марте 2022 года, не произвела в указанный срок необходимые платежи, в связи с чем акционеры компании, в целях восстановления упущенного срока, уплаты установленной аукционом суммы и регистрации имущества на имя компании, обратились к своему близкому лицу, который, для решения указанного вопроса, встретился с управляющим дела о банкротстве той же компании, признанной банкротом.
10 ноября 2023 года последний встретился с судьей в одном из кафе города Еревана и предложил действовать в пользу акционеров компании, выигравшей аукцион, и представляющего их лица, в обмен на взятку, создав возможность для компании восстановить упущенный срок и произвести платежи, после чего зарегистрировать право собственности на имущество. За указанные действия судья потребовал на начальном этапе 20.000 долларов США.
13 ноября 2023 года состоялась встреча между управляющим по делу о банкротстве, акционерами компании и их представителем, на которой управляющий по делу о банкротстве заявил, что для того, чтобы вынести решение в их пользу необходимо дать судье взятку в размере 150 тысяч долларов США. Последние согласились выплатить сумму взятки в особо крупном размере по частям.
12 декабря 2023 года лицо, представляющее акционеров компании, встретилось с управляющим по делу о банкротстве и передало последнему 20 тысяч долларов США из суммы взятки, которую управляющий по делу о банкротстве в тот же день лично передал судье.
14 декабря 2023 года Генеральный прокурор РА обратился в Высший судебный совет РА с ходатайством о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении судьи, даче согласия на лишение судьи свободы. В тот же день, после удовлетворения ходатайства со стороны Высшего судебного совета, судье было предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 3 статьи 435 Уголовного Кодекса РА, а управляющему по делу о банкротстве за содействие - по пунктам 2 и 3 части 3 статьи 46-435. Акционерам компании и представляющему их лицу за дачу взятки в особо крупных размерах предъявлено обвинение по пункту 2 части 3 статьи 436 Уголовного Кодекса РА.
В качестве меры пресечения в отношении судьи и управляющего по делу о банкротстве был избран арест.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. 30.01.2024 обвинительное заключение было утверждено прокурором, и в тот же день материалы производства были направлены в суд - для рассмотрения по существу.