ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն ընդունել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի արդարադատության հարցերով ավագ խորհրդատու Մայքլ Վասկոյին, ինչպես նաև Երևանում ԱՄՆ դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակի (ԹՊԻՀ) տնօրեն Ալեքսիս Հաֆթվանին ու ԹՊԻՀ քրեական արդարադատության բարեփոխումների ծրագրի ղեկավար Քրիստինա Աֆոյանին:
Շնորհակալություն հայտնելով ամերիկյան կողմին ԹՊԻՀ գրասենյակի կողմից իրականացվող տարբեր ծրագրերի միջոցով ցուցաբերվող շարունակական աջակցության և սերտ համագործակցության համար՝ Սասուն Խաչատրյանը Մայքլ Վասկոյին ներկայացրել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեության հիմնական ուղղություններն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարում արձանագրված արդյունքները, անդրադարձել կադրերի ընտրության և համալրման գործընթացին, օպերատիվ ծառայողների պատրաստվածությանն ու կարողությունների զարգացմանը վերաբերող հիմնական խնդիրներին ու առաջնահերթություններին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների ենթակայության հարցերին, Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներին, ինչպես նաև նախաքննության իրականացման արդյունավետության բարձրացման նպատակով Կոմիտեի կողմից վերջին շրջանում ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնություններին: Քննարկվել են նաև ամերիկյան կողմի աջակցությամբ նորագույն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման անհրաժեշտությունն ու դրանց գործարկման նպատակով Կոմիտեի ծառայողների համար վերապատրաստումներ անցկացնելու հնարավորությունները:
Ամերիկյան կողմը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել աջակցությունը Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կարողությունների զարգացման և ծառայողների մասնագիտական գիտելիքների կատարելագործման ուղղությամբ:

Председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян принял старшего советника по вопросам юстиции Госдепартамента США Майкла Васко, а также директора Ереванского Управления по борьбе с наркотиками и сотрудничеству правоохранительных органов посольства США (INL) Алексиса Хафтвани и руководителя программы реформы уголовного правосудия INL Кристину Афоян.
Выразив признательность американской стороне за постоянную поддержку и тесное сотрудничество, оказываемое в рамках различных программ, осуществляемых офисом INL, Сасун Хачатрян представил Майклу Васко основные направления деятельности Антикоррупционного комитета и зафиксированные результаты в борьбе с коррупцией, коснулся процесса подбора и найма персонала, ключевых вопросов и приоритетов, касающихся подготовки и повышения квалификации оперативных сотрудников.
В ходе встречи обсуждались вопросы подведомственности преступлений коррупционного характера, уголовных производств, рассматриваемых в Антикоррупционном комитете, а также законодательные инициативы, представленные недавно комитетом в целях повышения эффективности предварительного следствия. Также обсуждалась необходимость внедрения новейших информационных технологий при поддержке американской стороны и возможности проведения тренингов для сотрудников комитета по их применению.
Американская сторона выразила готовность и дальше оказывать поддержку в направлении наращивания потенциала Антикоррупционного комитета и повышения профессиональных знаний его сотрудников.