ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահն ընդունել է ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի Գլոբալ հակակոռուպցիոն հարցերով համակարգող Ռիչարդ Նեֆյուի գլխավորած պատվիրակությանը: Պատվիրակության կազմում են եղել նաև ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի Գլոբալ հակակոռուպցիոն հարցերով համակարգողի խմբի ղեկավար Քրիստեն Ֆրեսոնկը, Հայաստանում ԱՄՆ փոխդեսպան Չիփ Լեյթինենը և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի (INL) տնօրեն Ալեքսիս Հաֆթվանին:
Սասուն Խաչատրյանը ներկայացրել է Կոմիտեի գործունեության հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները, անդրադարձել կոռուպցիայի դեմ պայքարում արձանագրված արդյունքներին՝ նշելով, որ 2022 թվականի համեմատ 2023 թվականին Կոմիտեի վարույթում քննված և մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված գործերի թիվն աճել է 98,8 տոկոսով, իսկ դատի տրված անձանց թիվը՝ 96,5 տոկոսով, ինչը պայմանավորված է կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմամբ և բացահայտումների աճով:
Ռիչարդ Նեֆյուն, ով նաև նախագահել է նախորդ տարվա դեկտեմբերին ԱՄՆ Ատլանտա քաղաքում կայացած Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի անդամ երկրների համաժողովի 10-րդ նստաշրջանը, Կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանին շնորհակալություն է հայտնել այդ համաժողովում Հայաստանի կողմից լուրջ և բարձրաստիճան ներկայացուցչություն ապահովելու համար և նշել, որ այժմ արդեն պետք է գործուն քայլեր ձեռնարկվեն համաժողովի ընթացքում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ ընդունված բանաձևերի իրագործման ուղղությամբ: Ռիչարդ Նեֆյուն միաժամանակ ընդգծել է կոռուպցիայի դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության կարևորությունը՝ հաշվի առնելով, որ կոռուպցիան ինքնին միջազգային մակարդակի համընդհանուր խնդիր է, որը լուծելու համար համատեղ կամք և ջանքեր են պահանջվում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև քննության իրականացման արդյունավետության բարձրացման նպատակով նորագույն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման ու տեխնիկական ավելի մեծ հնարավորություններ ունեցող սարքավորումների ձեռք բերման անհրաժեշտությանը: Ամերիկյան կողմը պատրաստակամություն է հայտնել ԱՄՆ դեսպանության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի (INL) միջոցով շարունակել աջակցությունը Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կարողությունների զարգացման և ծառայողների մասնագիտական գիտելիքների կատարելագործման ուղղությամբ:

Председатель Антикоррупционного комитета РА принял делегацию во главе с Ричардом Нефью, координатором Госдепартамента США по борьбе с глобальной коррупцией. В составе делегации также были руководитель Глобальной координационной группы по борьбе с коррупцией Госдепартамента США - Кристен Фресонк, заместитель посла США в Армении - Чип Лейтинен, и директор программы сотрудничества по борьбе с наркотическими средствами и правоохранительной деятельности (INL) посольства США в Армении - Алексис Хафтвани.
Сасун Хачатрян представил основные направления и приоритеты деятельности комитета, коснулся результатов, зафиксированных в борьбе с коррупцией, отметив, что по сравнению с 2022 годом, количество дел, расследованных в производстве комитета и направленных в суд с обвинительным заключением, увеличилось на 98,8 процентов, а число лиц, привлеченных к ответственности, увеличилось на 96,5 процента, что обусловлено повышением эффективности борьбы с коррупцией и ростом раскрываемости.
Ричард Нефью, который также председательствовал на 10-й сессии Конференции государств-членов Конвенции ООН по борьбе с коррупцией, состоявшейся в американском городе Атланта в декабре прошлого года, поблагодарил председателя комитета Сасуна Хачатряна за обеспечение серьезного и высокого уровня представительства Армении на этой конференции и отметил, что уже сейчас необходимо предпринять активные действенные шаги по реализации принятых в ходе конференции резолюций по борьбе с коррупцией. В то же время Ричард Нефью подчеркнул важность международного сотрудничества в борьбе с коррупцией, учитывая, что коррупция, сама по себе, является всеобщей проблемой международного уровня, для ее решения которой требуется совместная воля и усилия.
В ходе встречи также была затронута необходимость внедрения новейших информационных технологий и приобретения оборудования с большими техническими возможностями с целью повышения эффективности проведения расследования. Американская сторона выразила готовность продолжить содействие в развитии потенциала Антикоррупционного комитета и повышении профессиональных навыков сотрудников посредством правоохранительных органов (INL) в рамках Программы сотрудничества посольства США в области борьбы с наркотическими средствами.