ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Արմավիրի մարզի համայնքապետարաններից մեկի պաշտոնատար անձը, իր իշխանական և ծառայողական լիազորություններն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով Ռ. Ս.-ի օգտին գործողություն կատարելու, այն է՝ տվյալ համայնքին պատկանող 22 հա մակերեսով հողամասն առանց խոչընդոտների և ձգձգումների աճուրդային եղանակով վերջինիս օտարելու համար, 2023 թվականի հուլիսից օգոստոսն ընկած ժամանակահատվածում, պետական վճարումներից բացի պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 16․202․760 ՀՀ դրամին համարժեք 42.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Ռ. Ս.-ն, սակայն, սակարկել է և խոստացել պաշտոնատար անձին տալ 17.000 ԱՄՆ դոլար:
Բացի այդ, համայնքապետարանի հիշյալ պաշտոնատար անձը մեկ այլ քաղաքացու՝ Ս. Վ.-ի օգտին գործողություն կատարելու, այն է՝ տվյալ համայնքին պատկանող 5 հա մակերեսով հողամասն առանց խոչընդոտների և ձգձգումների աճուրդային եղանակով վերջինիս օտարելու համար, վերը նշված նույն ժամանակահատվածում Կ. Բ.-ի օժանդակությամբ Ս. Վ.-ից պահանջել է 2.893.350 ՀՀ դրամին համարժեք 7.500 ԱՄՆ դոլար կաշառք, որից 3.500 ԱՄՆ դոլար գումարը 2023 թվականի սեպտեմբերի 7-ին ստացել է։
Խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
Կ. Բ.-ին, Ռ. Ս.-ին և Ս. Վ.-ին էլ մեղադրանքներ են առաջադրվել պաշտոնատար անձին կաշառք տալու և կաշառք ստանալուն օժանդակելու համար:

По доказательствам, приобретенным в ходе предварительного следствия в рамках уголовного производства, проведенного в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что должностное лицо одного из муниципальных управлений марз Армавир, используя свои должностные и служебные полномочия и обусловленное ими влияние для совершения действия в пользу Р. С., а именно: без препятствий и задержек, отчуждения путем аукциона земельного участка площадью 22 га, принадлежащего данной общине, в период с июля по август 2023 года, помимо государственных выплат, потребовал взятку в особо крупных размерах, на сумму 42,000 долларов США, эквивалентной 16,202,760 драмам РА, однако, Р. С. поторговался и пообещал дать чиновнику 17,000 долларов США.
Кроме того, указанным должностным лицом муниципалитета, с целью совершения действия в пользу другого гражданина С. В., а именно: без препятствий и задержек отчуждения путем аукциона земельного участка площадью 5 га, принадлежащего данной общине, в тот же указанный выше срок при содействии К. Б. потребовал от С. В. взятку в размере 7,500 долларов США, эквивалентную 2,893,350 драмам РА, из которых 7 сентября 2023 года получил 3,500 долларов США.
Должностному лицу было предъявлено обвинение в получении взятки в крупных и особо крупных размерах по пункту 3 части 3 статьи 435 Уголовного Кодекса РА и пункту 2 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения в отношении него был применен арест.
К. Б., Р. С. и С. В. также было предъявлено обвинение в даче взятки должностному лицу и содействии получению взятки.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Обвинительное заключение было утверждено прокурором, а материалы производства направлены в суд - для рассмотрения по существу.