ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Տ. Մ.-ն, զբաղեցնելով Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի կոմունալ տնտեսության և բազմաբնակարան շենքերի կառավարման մարմինների հետ աշխատանքների կազմակերպման բաժնի պետի պաշտոնը, նույն բաժնի աշխատակից Ա. Հ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ՝ խմբի կազմում, տարբեր անձանցից ստացել են ընդհանուր շուրջ 1 մլն 750 հազ. ՀՀ դրամ կաշառք:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Կենտրոն վարչական շրջանի վերը նշված պաշտոնատար անձինք իրենց ծառայողական լիազորությունները, ինչպես նաև դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով Կենտրոն վարչական շրջանի՝ հրատապ լուծում պահանջող ընթացիկ աշխատանքներն իրականացնող ընկերության օգտին թողտվության, հովանավորչության, այն է՝ հրատապ գնման ընթացակարգերի մասին ընկերության տնօրենին տեղեկացնելու և անհրաժեշտ խորհրդատվությամբ այդ ընթացակարգերին տվյալ տնտեսվարողի պարտադիր մասնակցությունն ապահովելու համար, 2023 թվականի հուլիսի 11-ին նրանից ստացել են 1.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, Տ. Մ.-ն, դարձյալ Ա. Հ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, իրենց ծառայողական լիազորությունները, ինչպես նաև դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով Ն. Ա.-ի և Ա. Ա.-ի օգտին թողտվության և հովանավորչության, այն է՝ վերջիններիս փաստացի պատկանող՝ Երևան քաղաքում գործող սրճարանների դիմաց անցուղիների տեղադրման և նախատեսված կանաչապատ ծածկի հաշվին մայթի լայնացման աշխատանքներն անտեսելու ու չարձանագրելու համար, նրանցից 2023 թվականի հուլիսին և օգոստոսին ստացել են շուրջ 750.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Տ. Մ.-ին ու Ա. Հ.-ին մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով (երկու դրվագ), իսկ նրանց կաշառք տված անձանց՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով:

Предварительным следствием в рамках уголовного производства, инициированного в Главном следственном управлении Службы национальной безопасности РА и проведенного в Антикоррупционном комитете РА, обосновано, что Т. М., занимая должность начальника отдела организации работ с органами управления коммунальным хозяйством и многоквартирными домами аппарата главы административного района Кентрон города Еревана, вступив в предварительный сговор с сотрудником того же отдела А. А., в составе группы, получили от отдельных лиц взятку на сумму в общей сложности 1 миллион 750 тысяч драмов РА.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что вышеуказанные должностные лица административного округа Кентрон, используя свои служебные полномочия, а также оказываемое ими влияние в пользу компании, осуществляющей работы, требующие безотлагательного решения, проявив попустительство и покровительство, а именно с целью информирования директора компании о срочных тендерах и обеспечения обязательного участия данного предпринимателя в этих процедурах с необходимой консультацией, 11 июля 2023 года получили от него взятку в размере 1,000,000 драмов РА.
Кроме того, Т. М., вновь вступив в предварительный сговор с А. А., используя свои служебные полномочия, а также оказываемое ими влияние в пользу Н. А. и А. А., а именно, за игнорирование и неучет работ по расширению тротуаров за счет запланированного покрытия газонов и устройства дорожек перед действующими в Ереване кафе, фактически принадлежащих последним, в июле и августе 2023 года получили от них взятку в размере около 750,000 драмов РА.
Т. М. и А. А. было предъявлено обвинение по пунктам 1, 2 и 3 (два эпизода) части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА, а давшим им взятку лицам - по пунктам 1, 2 и 3 части 2 статьи 436.
В качестве меры пресечения в отношении двух должностных лиц административного района Кентрон был применен арест.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Обвинительное заключение было утверждено прокурором, а материалы производства направлены в суд для рассмотрения по существу.
Уведомление: обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА