ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Տ. Մ.-ն, զբաղեցնելով Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի կոմունալ տնտեսության և բազմաբնակարան շենքերի կառավարման մարմինների հետ աշխատանքների կազմակերպման բաժնի պետի պաշտոնը, նույն բաժնի աշխատակից Ա. Հ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ՝ խմբի կազմում, տարբեր անձանցից ստացել են ընդհանուր շուրջ 1 մլն 750 հազ. ՀՀ դրամ կաշառք:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Կենտրոն վարչական շրջանի վերը նշված պաշտոնատար անձինք իրենց ծառայողական լիազորությունները, ինչպես նաև դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով Կենտրոն վարչական շրջանի՝ հրատապ լուծում պահանջող ընթացիկ աշխատանքներն իրականացնող ընկերության օգտին թողտվության, հովանավորչության, այն է՝ հրատապ գնման ընթացակարգերի մասին ընկերության տնօրենին տեղեկացնելու և անհրաժեշտ խորհրդատվությամբ այդ ընթացակարգերին տվյալ տնտեսվարողի պարտադիր մասնակցությունն ապահովելու համար, 2023 թվականի հուլիսի 11-ին նրանից ստացել են 1.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, Տ. Մ.-ն, դարձյալ Ա. Հ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, իրենց ծառայողական լիազորությունները, ինչպես նաև դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով Ն. Ա.-ի և Ա. Ա.-ի օգտին թողտվության և հովանավորչության, այն է՝ վերջիններիս փաստացի պատկանող՝ Երևան քաղաքում գործող սրճարանների դիմաց անցուղիների տեղադրման և նախատեսված կանաչապատ ծածկի հաշվին մայթի լայնացման աշխատանքներն անտեսելու ու չարձանագրելու համար, նրանցից 2023 թվականի հուլիսին և օգոստոսին ստացել են շուրջ 750.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Տ. Մ.-ին ու Ա. Հ.-ին մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով (երկու դրվագ), իսկ նրանց կաշառք տված անձանց՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով:

Based on the preliminary investigation under the criminal proceedings initiated in the General Investigation Department of RA National Security Service and carried out in RA Anti-Corruption Committee, it was justified that T. M., holding the position of head of the department for organizing works with the management bodies of public utilities and multi-apartment buildings of the office of the head of Kentron administrative district of Yerevan city, having entered into a prior agreement with an employee of the same department A.H., as part of a group, they received bribes from various people in the amount of a total of AMD 1 million 750 thousand.
In the course of the preliminary investigation, it was found out that the above-mentioned officials of Kentron administrative district, using their official powers, as well as the influence they exert, showing connivance and patronage in favor of a company carrying out works that require urgent decision, namely for the purpose of informing the director of the company about urgent procurement procedures and ensuring the mandatory participation of this entrepreneur in these procedures with the necessary consultation, received a bribe from him in the amount of AMD 1,000,000 on July 11, 2023.
In addition, T.M., having again entered into a preliminary agreement with A.H., using his official powers, as well as the influence they exert in favor of N.A. and A.A., namely, for ignoring and not recording the works on expansion of sidewalks from the areas of the planned covering of lawns and the construction of paths in front of cafes operating in Yerevan, which actually belong to the latter, received bribes from them in the amount of about AMD 750,000 in July and August 2023.
T. M. and A. H. were charged under Article 435, Part 2, Clauses 1, 2 and 3 (two episodes) of RA Criminal Code, and the persons who gave them the bribe - under Article 436, Part 2, Clauses 1, 2 and 3.
Arrest was applied as a measure of restriction against the two officials of Kentron administrative district.
The preliminary investigation under the criminal proceedings has been completed. The indictment has been approved by the prosecutor, and the materials of the proceedings have been filed to the court for consideration on the merits.