ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Կ. Գ.-ն, զբաղեցնելով Կոտայքի մարզի Աբովյանի համայնքապետարանի քաղաքաշինության, հողաշինարարության, գյուղատնտեսության և անշարժ գույքի կառավարման բաժնի գլխավոր մասնագետի պաշտոնը, իր ծառայողական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, Ա. Մ.-ի և նրա մատնանշած անձի օգտին ապօրինի անգործության համար ստացել է կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Է. Ղ.-ն կնոջը պատկանող՝ Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքում գտնվող հողատարածքում շինարարական աշխատանքներ սկսելու համար համապատասխան թույլտվություն ստանալու նպատակով 2023 թվականի հունվարին դիմել է Աբովյանի համայնքապետարան, սակայն, չսպասելով համապատասխան որոշման կայացմանը, «Ս.Ա. Գրուպ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ա. Մ.-ի հետ ձեռք է բերել նշված տարածքում հողային աշխատանքներ սկսելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն:
Այդ ընթացքում Աբովյանի համայնքապետարանի աշխատակից Կ. Գ.-ն իր լիազորություններից բխող վերահսկողական գործառույթների իրականացման ժամանակ հայտնաբերել է կատարվող ապօրինի շինարարությունը և պահանջել դադարեցնել այն: Ա. Մ.-ն էլ, իր ծանոթներից մեկի միջնորդությամբ հանդիպել է համայնքապետարանի հիշյալ պաշտոնյայի հետ և վերջինիս խնդրել, որ մինչև շինարարության համար թույլտվություն ստանալը շարունակի տարածքում կատարվող աշխատանքները: Կ. Գ.-ն համաձայնվել է և ապօրինի անգործության համար, այն է՝ հայտնաբերած խախտումը չարձանագրելու համար Ա. Մ.-ից ստացել 100.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Կ. Գ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ Ա. Մ.-ին՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:

Предварительным следствием, осуществленным в Антикоррупционном комитете РА в рамках уголовного производства, было обосновано, что К. Г., занимая должность главного специалиста отдела градостроительства, землеустройства, сельского хозяйства и управления недвижимостью Абовянского муниципалитета Котайкской области, используя свои служебные полномочия и обусловленное ими влияние, получил взятку за незаконное бездействие в пользу А. М. и указанного им лица.
В частности, предварительным следствием установлено, что Э. Г., с целью получения разрешения на начало строительных работ на земельном участке, принадлежащем его жене в общине Абовян Котайкской области, в январе 2023 года обратился в муниципалитет Абовяна, но не дождавшись соответствующего решения, договорился с директором компании ООО «С.А. Груп» A. M. о начале земляных работ на указанном участке.
За это время сотрудник муниципалитета Абовяна К. Г., при выполнении надзорных функций, вытекающих из его полномочий, обнаружил продолжающееся незаконное строительство и потребовал прекратить его. А А. М. при посредничестве одного из своих знакомых встретился с указанным должностным лицом муниципалитета и обратился к последнему с просьбой продолжить работы на участке до получения разрешения на строительство. К. Г. согласился и за незаконное бездействие, а именно, за непротоколирование выявленного нарушения, получил от А. М. взятку в размере 100,000 драмов РА.
За вышеуказанные преступные деяния К. Г. было предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 435 Уголовногго кодекса РА, а А. М. - по пункту 3 части 2 статьи 436 Уголовногго кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Обвинительное заключение утверждено прокурором, и материалы производства направлены в суд для рассмотрения по существу.