ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի Ատլանտա քաղաքում ընթացող Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի անդամ երկրների համաժողովի 10-րդ նստաշրջանի շրջանակներում դեկտեմբերի 11-ին ԵԱՀԿ-ի կողմից կազմակերպվել է «Քաղաքական կամքը կոռուպցիայի դեմ պայքարում» հարակից միջոցառումը, որի ժամանակ ելույթ է ունեցել նաև ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը: Կոմիտեի նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ անել հնարավորը օր առաջ կոռուպցիայից զերծ երկիր ունենալու համար և համոզմունք հայտնել, որ այդ գործում դեմոկրատական աշխարհը այսուհետ ևս կօժանդակի մեր երկրին։
Անդրադառնալով կոռուպցիայի դեմ պայքարում համախմբված, համակարգային պայքարի կարևորությանը և այդ պայքարում քաղաքական կամքի՝ որպես հիմնարար նախադրյալի անհրաժեշտությանը՝ Սասուն Խաչատրյանը ներկայացրել է դեռևս 2019 թվականին ՀՀ կառավարության կողմից ընդունված հակակոռուպցիոն ռազմավարությամբ նախատեսված միջոցառումների շրջանակում իրականացվող քայլերը, այդ թվում՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ստեղծման ու կայացման գործընթացը:
Կոմիտեի նախագահը, մասնավորապես, անդրադարձել է այդ գործընթացում միջազգային այնպիսի կառույցների ունեցած ներդրմանը, ինչպիսիք են Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) և ԱՄՆ դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակը (ԹՊԻՀ): Սասուն Խաչատրյանը հատկապես կարևորել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատակիցների մասնագիտական հմտությունների կատարելագործումը, ինչպես նաև կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման, դրանցով մինչդատական վարույթի իրականացման արդյունավետությունը բարձրացնելուն ուղղված՝ այս երկու կառույցների ջանքերն ու աջակցությունը։
Ըստ կոմիտեի նախագահի՝ ԵԱՀԿ-ի և ԹՊԻՀ-ի ֆինանսական և տեխնիկական աջակցության շնորհիվ կյանքի են կոչվել ինքնավար և օպերատիվ-հետախուզական գործառույթ իրականացնող պաշտոններ զբաղեցնող ծառայողների, այլ խոսքով՝ քննիչների և օպերլիազորների մասնագիտական վերապատրաստման մի շարք դասընթացներ, ճանաչողական և ուսումնական այցեր:
Սասուն Խաչատրյանը ներկայացրել է Կոմիտեի կողմից իրականացվող աշխատանքները այլ պետությունների նույն գործառույթներն իրականացնող կառույցների հետ՝ վկայակոչելով, մասնավորապես, ԱՄՆ հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի, Իտալիայի Հանրապետության ֆինանսական գվարդիայի և Բազելի կառավարման ինստիտուտի հետ կնքված փոխըմբռնման հուշագրերը:
Կոմիտեի նախագահը նշել է, որ, չնայած գործունեության համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածին, Հակակոռուպցիոն կոմիտեին հաջողվել է զգալի հաջողություններ գրանցել կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների բացահայտման և քննության ոլորտում՝ ընդգծելով, որ ներկայում Հայաստանի Հանրապետությունում հայտնաբերվող կոռուպցիոն հանցագործությունները չունեն հիերարխիկ բնույթ և դրան բնորոշ բրգաձև կառուցվածք, դրանք լոկալ դեպքեր են և հաճախ կոռուպցիոն դեպքերը բացահայտվում են հենց այդ մարմինների ղեկավար անձնակազմի ջանքերով և օժանդակությամբ. «Այսինքն՝ կարող ենք արձանագրել, որ կոռուպցիան արմատախիլ անելու գործում առկա է քաղաքական կամք, ինչը կարծում եմ, որոշիչն է, իսկ մնացածը ռեսուրսների և ժամանակի խնդիր է, ու համոզված եմ, որ հետզհետե հակակոռուպցիոն օրենսդրության կատարելագործման, մեր հակակոռուպցիոն կարողությունների զարգացմանը զուգահեռ՝ կոռուպցիայի դեպքերի բացահայտումներն ավելանալու են, իսկ կոռուպցիոն երևույթները՝ պայմանավորված պատասխանատվության անխուսափելիության գիտակցման խորացմամբ, պատշաճ հակակոռուպցիոն կրթություն ապահովելու պայմաններում պակասելու են»,- ասել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը։

В рамках 10-й сессии конференции стран-участниц Конвенции ООН по борьбе против коррупции, которая проходит в Атланте, штат Джорджия, США, 11 декабря со стороны ОБСЕ было организовано сопутствующее мероприятие на тему «Политическая воля в борьбе с коррупцией», в ходе которого выступил также председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян. Председатель комитета вновь подтвердил готовность Армении сделать все возможное для того, чтобы страна была свободной от коррупции, и выразил уверенность, что демократический мир продолжит помогать нашей стране в этом вопросе.
Коснувшись важности единой, систематической борьбы с коррупцией и необходимости политической воли как основополагающего условия в этой борьбе, Сасун Хачатрян представил шаги, реализуемые в рамках мер, предусмотренных антикоррупционной стратегией, принятой Правительством РА еще в 2019 году, включая процесс создания и формирования Антикоррупционного комитета.
Председатель комитета, в частности, отметил вклад в этот процесс таких международных структур, как Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) и Управление по борьбе с наркотиками и правоохранительному сотрудничеству (УБНПС) Посольства США. Сасун Хачатрян особо подчеркнул повышение профессиональных навыков сотрудников Антикоррупционного комитета, а также усилия и поддержку этих двух структур, направленные на повышение эффективности раскрытия коррупционных преступлений и их досудебного производства.
По словам председателя комитета, благодаря финансовой и технической поддержке ОБСЕ и УБНПС, проведен ряд курсов профессиональной подготовки, ознакомительных и образовательных визитов сотрудников, занимающих должности автономных и оперативно-разведывательных функций, то есть следователей и оперативных инспекторов.
Сасун Хачатрян представил работу, проводимую комитетом со структурами, выполняющими аналогичные функции в других государствах, сославшись, в частности, на меморандумы о взаимопонимании, подписанные с Федеральным Бюро Расследований США, Финансовой гвардией Итальянской Республики и Базельским Институтом Менеджмента.
Председатель комитета отметил, что, несмотря на сравнительно небольшой период деятельности, Антикоррупционному комитету удалось добиться значительных успехов в сфере раскрытия и расследования преступлений коррупционной направленности, подчеркнув, что в настоящее время коррупционные преступления, выявляемые в Республике Армения не имеют иерархический характер и типичную для нее пирамидальную структуру, это локальные случаи, и зачастую случаи коррупции выявляются усилиями и с помощью руководящего состава этих органов. «Иными словами, мы можем констатировать наличие политической воли для искоренения коррупции, что, я считаю, является определяющим фактором, а остальное – вопрос ресурсов и времени, и я уверен, что при постепенном совершенствовании антикоррупционного законодательства, вместе с развитием нашего антикоррупционного потенциала, количество выявлений случаев коррупции увеличатся, а коррупционные явления, обусловленные углублением осознания неизбежности ответственности, в условиях обеспечения надлежащей антикоррупционной образованности, снизятся", - сказал председатель Антикоррупционного комитета.