ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի Ատլանտա քաղաքում ընթացող Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի անդամ երկրների համաժողովի 10-րդ նստաշրջանի շրջանակներում դեկտեմբերի 11-ին ԵԱՀԿ-ի կողմից կազմակերպվել է «Քաղաքական կամքը կոռուպցիայի դեմ պայքարում» հարակից միջոցառումը, որի ժամանակ ելույթ է ունեցել նաև ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը: Կոմիտեի նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ անել հնարավորը օր առաջ կոռուպցիայից զերծ երկիր ունենալու համար և համոզմունք հայտնել, որ այդ գործում դեմոկրատական աշխարհը այսուհետ ևս կօժանդակի մեր երկրին։
Անդրադառնալով կոռուպցիայի դեմ պայքարում համախմբված, համակարգային պայքարի կարևորությանը և այդ պայքարում քաղաքական կամքի՝ որպես հիմնարար նախադրյալի անհրաժեշտությանը՝ Սասուն Խաչատրյանը ներկայացրել է դեռևս 2019 թվականին ՀՀ կառավարության կողմից ընդունված հակակոռուպցիոն ռազմավարությամբ նախատեսված միջոցառումների շրջանակում իրականացվող քայլերը, այդ թվում՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ստեղծման ու կայացման գործընթացը:
Կոմիտեի նախագահը, մասնավորապես, անդրադարձել է այդ գործընթացում միջազգային այնպիսի կառույցների ունեցած ներդրմանը, ինչպիսիք են Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) և ԱՄՆ դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակը (ԹՊԻՀ): Սասուն Խաչատրյանը հատկապես կարևորել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատակիցների մասնագիտական հմտությունների կատարելագործումը, ինչպես նաև կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման, դրանցով մինչդատական վարույթի իրականացման արդյունավետությունը բարձրացնելուն ուղղված՝ այս երկու կառույցների ջանքերն ու աջակցությունը։
Ըստ կոմիտեի նախագահի՝ ԵԱՀԿ-ի և ԹՊԻՀ-ի ֆինանսական և տեխնիկական աջակցության շնորհիվ կյանքի են կոչվել ինքնավար և օպերատիվ-հետախուզական գործառույթ իրականացնող պաշտոններ զբաղեցնող ծառայողների, այլ խոսքով՝ քննիչների և օպերլիազորների մասնագիտական վերապատրաստման մի շարք դասընթացներ, ճանաչողական և ուսումնական այցեր:
Սասուն Խաչատրյանը ներկայացրել է Կոմիտեի կողմից իրականացվող աշխատանքները այլ պետությունների նույն գործառույթներն իրականացնող կառույցների հետ՝ վկայակոչելով, մասնավորապես, ԱՄՆ հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի, Իտալիայի Հանրապետության ֆինանսական գվարդիայի և Բազելի կառավարման ինստիտուտի հետ կնքված փոխըմբռնման հուշագրերը:
Կոմիտեի նախագահը նշել է, որ, չնայած գործունեության համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածին, Հակակոռուպցիոն կոմիտեին հաջողվել է զգալի հաջողություններ գրանցել կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների բացահայտման և քննության ոլորտում՝ ընդգծելով, որ ներկայում Հայաստանի Հանրապետությունում հայտնաբերվող կոռուպցիոն հանցագործությունները չունեն հիերարխիկ բնույթ և դրան բնորոշ բրգաձև կառուցվածք, դրանք լոկալ դեպքեր են և հաճախ կոռուպցիոն դեպքերը բացահայտվում են հենց այդ մարմինների ղեկավար անձնակազմի ջանքերով և օժանդակությամբ. «Այսինքն՝ կարող ենք արձանագրել, որ կոռուպցիան արմատախիլ անելու գործում առկա է քաղաքական կամք, ինչը կարծում եմ, որոշիչն է, իսկ մնացածը ռեսուրսների և ժամանակի խնդիր է, ու համոզված եմ, որ հետզհետե հակակոռուպցիոն օրենսդրության կատարելագործման, մեր հակակոռուպցիոն կարողությունների զարգացմանը զուգահեռ՝ կոռուպցիայի դեպքերի բացահայտումներն ավելանալու են, իսկ կոռուպցիոն երևույթները՝ պայմանավորված պատասխանատվության անխուսափելիության գիտակցման խորացմամբ, պատշաճ հակակոռուպցիոն կրթություն ապահովելու պայմաններում պակասելու են»,- ասել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը։

Within the framework of the 10th session of the conference of member states of the United Nations Convention against Corruption, which is being held in Atlanta, Georgia, USA, the OSCE organized a related event on the topic "Political will in the fight against corruption" on December 11, where the Chairman of RA Anti-Corruption Committee Sasun Khachatryan also made a speech. The Chairman of the Committee reaffirmed Armenia's commitment to do everything possible to have a corruption-free country and expressed confidence that the democratic world will continue to help our country in this matter.
Referring to the importance of a joint, systematic fight against corruption and the need for political will as a fundamental condition in this fight, Sasun Khachatryan presented the steps being implemented within the framework of the measures foreseen by the anti-corruption strategy adopted by the Government of the Republic of Armenia in 2019, including the process of creating and establishing the Anti-Corruption Committee.
The Chairman of the Committee, in particular, noted the contribution of such international structures as the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) and the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs of the US Embassy in that process. Sasun Khachatryan particularly stressed on the improvement of the professional skills of the employees of the Anti-Corruption Committee, as well as the efforts and support of these two structures aimed at increasing the efficiency in the detection of corruption crimes and their pre-trial proceedings.
According to the Chairman of the Committee, thanks to the financial and technical support of the OSCE and INL, a number of professional training courses, introductory and educational visits of officers holding positions of autonomous and operative-intelligence functions, that is, investigators and operative inspectors, were implemented.
Sasun Khachatryan presented the work carried out by the Committee with the structures performing similar functions in other states, referring, in particular, to the memorandums of understanding signed with the US Federal Bureau of Investigation, Italy’s Guardia di Finanza (Financial Guard) and the Basel Institute of Management.
The Chairman of the committee noted that, despite the relatively short period of activity, the Anti-Corruption Committee managed to achieve significant success in the field of detection and investigation of corruption-related crimes, emphasizing that currently the corruption crimes detected in the Republic of Armenia do not have a hierarchical nature and a typical pyramidal structure, these are local cases, and often cases of corruption are revealed by the efforts and assistance of the management staff of these bodies; "In other words, we can record that there is a political will in eradicating corruption, which I believe is the decisive factor, and the rest is a matter of resources and time, and I am sure that with the gradual improvement of anti-corruption legislation together with the development of our anti-corruption potential, cases of revealing corruption will increase, and the corruption phenomena, due to deepening of awareness of the inevitability of responsibility, under the conditions of ensuring proper anti-corruption education, will decrease," the chairman of the Anti-Corruption Committee said.