Դեկտեմբերի 11-ից 15-ն ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի Ատլանտա քաղաքում ընթանում է Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի անդամ երկրների համաժողովի 10-րդ նստաշրջանը (COSP 10), որտեղ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը հանդես է եկել ազգային ելույթով՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության ղեկավար: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության, ՀՀ արդարադատության նախարարության և ՀՀ գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչները:
Նշելով, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը պահանջում է համակողմանի, համընդհանուր մոտեցում և իր մեջ ներառում է իրավական ու հասարակական բոլոր ոլորտները, Սասուն Խաչատրյանն իր ելույթում ընդգծել է, որ Հայաստանը մուտք է գործել նոր՝ ավելի թիրախային փուլ կոռուպցիայի դեմ պայքարում, որն արտացոլված է ինչպես ՀՀ կառավարության ծրագրերում, այնպես էլ ՀՀ կառավարության կողմից 2019 թվականին ընդունված հակակոռուպցիոն ռազմավարությունում: Դրանով նախատեսված միջոցառումների շրջանակում՝ որպես կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում մասնագիտացված համակարգի բաղկացուցիչ մաս, 2021 թվականի հոկտեմբերի 23-ին ՀՀ-ում ստեղծվել և գործում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն:
Կոմիտեի նախագահն անդրադարձել է այսօր կոռուպցիայի դեմ պայքարում առկա մի շարք մարտահրավերներին, ինչպիսիք են անդրազգային կոռուպցիան, այդ թվում՝ օտարերկրյա պաշտոնատար անձանց և միջազգային կազմակերպությունների պաշտոնյաների կողմից կատարվող կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունները, ներպետական սահմաններից դուրս ապօրինի գույքի և ակտիվների շարժը: Ըստ Սասուն Խաչատրյանի՝ Հայաստանն ընդգծում է միջազգային համագործակցության կարևորությունը այս մարտահրավերներին դիմակայելու համար և կոչ անում միասնական, համընդհանուր գործողությունների:
Կրկին վերահաստատելով Հայաստանի հետևողականությունը Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիայի սկզբունքներին և նպատակներին՝ Կոմիտեի նախագահը նշել է, որ մեր երկիրը պատրաստ է ուժեղացնել համատեղ ջանքերը՝ արդյունավետորեն հակազդելու կոռուպցիային և այն կանխելու բոլոր մակարդակներում:

С 11 по 15 декабря в Атланте, штат Джорджия, США, проходит 10-я сессия Конференции стран-участниц Конвенции ООН по борьбе против коррупции (COSP 10), на которой с национальной речью выступил председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян в качестве руководителя делегации от Республики Армения. В состав делегации входят представители аппарата премьер-министра РА, Министерства иностранных дел РА, Министерства юстиции РА и Генеральной прокуратуры РА.
Отметив, что борьба с коррупцией требует комплексного, универсального подхода и включает в себя все правовые и социальные сферы, Сасун Хачатрян в своем выступлении подчеркнул, что Армения вступила в новый, более целенаправленный этап борьбы с коррупцией, что отражено в программах правительства РА, а также в антикоррупционной стратегии, принятой правительством РА в 2019 году. В рамках предусмотренных ею мер, в качестве составной части специализированной системы в сфере борьбы с коррупцией, 23 октября 2021 года в РА создан и действует Антикоррупционный комитет.
Председатель комитета назвал ряд проблем в борьбе с коррупцией сегодня, таких как транснациональная коррупция, в том числе, преступления коррупционного характера, совершаемые иностранными чиновниками и должностными лицами международных организаций, перемещение незаконного имущества и активов за пределы государственных границ. По словам Сасуна Хачатряна, Армения подчеркивает важность международного сотрудничества для решения этих проблем и призывает к совместным, универсальным действиям.
Еще раз подтвердив приверженность Армении принципам и целям Конвенции по борьбе с коррупцией, председатель Комитета отметил, что наша страна готова активизировать совместные усилия по эффективному противодействию коррупции и предотвращению ее на всех уровнях.