ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ բացահայտվել է ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության անձնագրերի և վիզաների վարչության Մարաշի անձնագրային խմբի երկու պաշտոնատար անձանց կողմից քաղաքացիներից տարբեր չափերի կաշառք ստանալու և գումարների հափշակության 50 դեպք: Ընդ որում՝ մի շարք դեպքերում քաղաքացիներն իրենք են իրենց նախաձեռնությամբ առաջարկել և տվել կաշառքի գումարները՝ որպես մատուցված անձնագրային ծառայությունների դիմաց «շնորհակալություն»:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Ա. Ս.-ն, զբաղեցնելով վերը նշված անձնագրային խմբի քաղաքացիական հատուկ ծառայության առաջին կարգի մասնագետի պաշտոնը, տասներկու դեպքում անձամբ, իսկ երեսունհինգ դեպքում նույն անձնագրային խմբի առաջատար մասնագետ-խմբի ղեկավար Լ. Հ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, խախտել են օրենսդրությամբ սահմանված արգելքը և բազմաթիվ քաղաքացիների ու նրանց մատնանշած անձանց օգտին իրենց ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով անձնագրային գործողություններ կատարելու համար վերջիններից պահանջել և ստացել են կաշառք:
Մասնավորապես՝ Ա. Ս.-ն և Լ. Հ.-ն նույնականացման քարտերի տրամադրման սահմանափակումների պայմաններում վերոհիշյալ անձանց նախապատվություն տալու ու նշված քարտերը տրամադրելու, անձնագրային գործողություններն արտահերթ կատարելու կամ անձնագրային և վիզաների վարչության գործառույթներից բխող այլ գործողություններ իրականացնելու համար, պետական տուրքի գումարներից բացի, քաղաքացիներից պահանջել և ստացել են տարբեր չափերի՝ 2.000-ից 50.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Օրինակ՝ անձնագրային խումբ դիմած անձանցից մեկի անվամբ ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ձևակերպելու և տրամադրելու, ինչպես նաև համապատասխան հասցեում վերջինիս հաշվառելու համար 2023 թվականի հունվարի 11-ին հիշյալ պաշտոնատար անձինք պետական տուրքի գումարներից բացի, նրանից պահանջել և ստացել են 50.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մեկ այլ քաղաքացու նույնականացման քարտի ձևակերպումներն էլ կատարելու համար նրանից, բացի 3.300 ՀՀ դրամ պետական վճարից, որպես կաշառք պահանջել են 20.000 ՀՀ դրամ, որից բացի, տվյալ քաղաքացին իր նախաձեռնությամբ տվել է ևս 5.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքների համար Ա. Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով /35 դրվագ/, 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով /12 դրվագ/ և 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով /3 դրվագ/:
Լ. Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով /35 դրվագ/ և 44-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով /3 դրվագ/:

Предварительным следствием, возбужденным Службой национальной безопасности РА и проведенным по уголовному производству, расследованному в Антикоррупционном комитете РА, выявлено 50 случаев хищения денежных средств и получения взяток различного размера от граждан двумя должностными лицами паспортной группы отделения Мараш паспортно-визового управления Службы миграции и гражданства МВД РА. При этом, в ряде случаев граждане предлагали и давали взятки по собственной инициативе в качестве «благодарности» за оказанные паспортные услуги.
Доказательствами, полученными в ходе уголовного производства, было обосновано, что А. С., занимающая должность специалиста первой категории гражданской специальной службы указанной паспортной группы, в двенадцати случаях лично, а в тридцати пяти случаях - по предварительному сговору с ведущим специалистом-руководителем той же паспортной группы Л. А., нарушили установленный законодательством запрет, и, используя свои служебные полномочия в пользу многочисленных граждан и указанных ими лиц, требовали и получали от последних взятки за выполнение паспортных операций.
В частности, А. С. и Л. А. в условиях ограничений по предоставлению идентификационных карт, за проявление предпочтения вышеуказанным лицам и выдачу указанных карт, выполнение паспортных операций вне очереди или осуществления иных операций, вытекающих из функций паспортно-визового отдела, помимо уплаты государственной пошлины, требовали и получали от граждан взятки на разные суммы от 2.000 до 50.000 драмов РА.
Например, за оформление и выдачу паспорта гражданина РА на имя одного из лиц, обратившихся в паспортную службу, а также за регистрацию последнего по соответствующему адресу, 11 января 2023 года указанные должностные лица, помимо госпошлины, потребовали и получили от него взятку в размере 50,000 драмов РА.
За оформление идентификационной карты другого гражданина, помимо государственной пошлины в размере 3,300 драмов РА, они потребовали взятку в размере 20,000 драмов РА, кроме которой указанный гражданин по собственной инициативе дал взятку в размере еще 5,000 драмов РА.
За описанные выше преступные деяния А. С. предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 435 /35 эпизодов/, части 1 статьи 435 /12 эпизодов/ и пункту 2 часть 2 статьи 255 /3 эпизода/ Уголовного кодекса РА.
Л. А. предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 435 /35 эпизодов/ и пункту 1 части 2 статьи 44-435 /3 эпизода/ Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Обвинительное заключение утверждено прокурором, а материалы производства направлены в суд на рассмотрение по существу.