ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության Մարտունու ռազմական ոստիկանության տարածքային բաժանմունքի պետ Է. Ա.-ն կաշառք տվողի մատնանշած անձի օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու համար ստացել է խոշոր չափերով՝ 570.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի ժամկետային զինծառայողի մոտ արգելված իր հայտնաբերելու դեպքը չարձանագրելու և ընթացք չտալու հարցում պաշտոնատար անձին կաշառք տալու միջոցով օգնելու համար վերջինիս հայրը՝ Ս. Հ.-ն, դիմել է Դիլիջանի թիվ 2 հիմնական դպրոցի զինղեկ Գ. Գ.-ին: Վերջինս էլ, կաշառք տալուն օժանդակելու դիտավորությամբ, նշված հարցով դիմել է իր մտերիմ՝ ՀՀ ՊՆ Մարտունու ռազմական ոստիկանության տարածքային բաժանմունքի պետ Է. Ա.-ին, ով ընդունել է կաշառքի առաջարկը:
Այնուհետև Է. Ա.-ն, իր ծառայողական և իշխանական լիազորություններն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, զինծառայողի օգտին ապօրինի անգործություն կատարելու՝ վերջինիս մոտ արգելված իր հայտնաբերելու դեպքը չարձանագրելու և ընթացք չտալու համար, Գ. Գ.-ի օժանդակությամբ, զինծառայողի հորից 2023 թվականի սեպտեմբերի 12-ին բանկային փոխանցման եղանակով ստացել է խոշոր չափերի՝ 570.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Է. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով և 549-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Գ. Գ.-ին՝ 46-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, իսկ Ս. Հ.-ին՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով:

Проведенным предварительным следствием по уголовному производству, инициированному в результате мероприятий, осуществленных оперативно-следственным отделом Антикоррупционного комитета РА, было обосновано, что начальник территориального отделения Мартунинской военной полиции министерства обороны РА Э. А., за совершение противоправного деяния в пользу лица, указанного взяткодателем, получил крупную взятку в размере 570,000 драмов РА.
В частности, установлено, что с целью содействия в вопросе о непротоколировании и неоформлении дела об обнаружении у военнослужащего срочной службы N-ской воинской части Министерства обороны РА запрещенного вещества, путем дачи взятки должностному лицу, отец последнего, С. А. обратился к военруку Дилижанской основной школы № 1 Г. Г. Последний, с намерением содействовать даче взятки, с указанным вопросом обратился к своему близкому человеку, начальнику территориального отделения Мартунинской военной полиции министерства обороны РА Э. А., который принял предложение взятки.
Затем Э. А., используя свои служебные и должностные полномочия и вызванное ими влияние, совершил противоправное бездействие в пользу военнослужащего, за непротоколирование и неоформление дела об обнаружении запрещенного вещества у последнего, при содействии Г. Г. 12 –го сентября 2023 года от отца военнослужащего получил крупную взятку в размере 570,000 драмов РА путем банковского перевода.
Э. А. было предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 435 и части 1 статьи 549, Г. Г. – по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 46-436, а С. А. - по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 436 Уголовного Кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Обвинительное заключение было утверждено прокурором, и материалы производства направлены в суд для рассмотрения по существу.