ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչությունից ստացված նյութերի հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության տակ գտնվող «Բնակչության հատուկ սպասարկում» ՀՈԱԿ-ի «Մուշական-Ջրաշեն» գերեզմանատան վարիչի պաշտոնը զբաղեցնող Հ. Ղ.-ի կողմից մի շարք անձանցից տարբեր չափերի կաշառք ստանալու վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ Հ. Ղ.-ն, իր իշխանական լիազորություններն օգտագործելով երեք տարբեր անձանց օգտին գործողություն կատարելու, այն է՝ «Մուշական-Ջրաշեն» գերեզմանատանը վերջիններիս ազգականներին հուղարկավորելու նպատակով նախընտրելի տարածքներում գերեզմանատեղիներ տրամադրելու համար, 2023 թվականի մայիսի 22-ից հունիսի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում միջնորդների միջոցով և գերեզմանատան բանվոր Ն. Վ.-ի օժանդակությամբ վերը նշված երեք անձանցից ստացել է համապատասխանաբար 500.000, 200.000 և 600.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Վերը նշված հանցավոր արարքները կատարելու կասկածանքով 30.11.2023 թվականին քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալվել է 6 անձ, այդ թվում՝ գերազմանատան վարիչը:
Նույն օրը Հ. Ղ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով /2 դրվագ/ և 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Հ. Ղ.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, որը բավարարվել է:
Եվս 5 անձի մեղադրանք է ներկայացվել կաշառք ստանալուն օժանդակելու, կաշառք տալու և կաշառքի միջնորդություն կատարելու համար:

В ходе уголовного производства, возбужденного на основании материалов, полученных в Антикоррупционном комитете РА из Ереванского городского управления Службы Национальной Безопасности РА, были получены фактические данные о получении взятки в различных размерах от ряда лиц со стороны А. Г., занимающего должность директора кладбища «Мушакан-Джрашен» ОНКО “Специальное обслуживание населения” при мэрии Еревана.
В частности, А. Г., используя свои служебные полномочия в пользу трех разных лиц, а именно, за предоставление могил на предпочтительных участках кладбища «Мушакан-Джрашен» для захоронения родственников последних, в период с 22 мая по 9 июня 2023 года через посредников и при содействии работника кладбища Н.В. получил взятки в размере 500,000, 200,000 и 600,000 драмов РА от вышеупомянутых трех лиц соответственно.
30 ноября 2023 года, в рамках уголовного производства по подозрению в совершении вышеуказанных преступных деяний были арестованы 6 человек, в том числе директор кладбища.
В тот же день А. Г. было предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 435 (2 эпизода) Уголовного кодекса РА и пунктам 2 и 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса.
Со стороны следователя Антикоррупционного комитета РА было представлено в суд ходатайство об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении А. Г., которое было удовлетворено.
Еще пятерым лицам предъявлено обвинение в содействии получению взятки, даче взятки и посредничестве во взяточничестве.