ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչությունից ստացված նյութերի հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության տակ գտնվող «Բնակչության հատուկ սպասարկում» ՀՈԱԿ-ի «Մուշական-Ջրաշեն» գերեզմանատան վարիչի պաշտոնը զբաղեցնող Հ. Ղ.-ի կողմից մի շարք անձանցից տարբեր չափերի կաշառք ստանալու վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ Հ. Ղ.-ն, իր իշխանական լիազորություններն օգտագործելով երեք տարբեր անձանց օգտին գործողություն կատարելու, այն է՝ «Մուշական-Ջրաշեն» գերեզմանատանը վերջիններիս ազգականներին հուղարկավորելու նպատակով նախընտրելի տարածքներում գերեզմանատեղիներ տրամադրելու համար, 2023 թվականի մայիսի 22-ից հունիսի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում միջնորդների միջոցով և գերեզմանատան բանվոր Ն. Վ.-ի օժանդակությամբ վերը նշված երեք անձանցից ստացել է համապատասխանաբար 500.000, 200.000 և 600.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Վերը նշված հանցավոր արարքները կատարելու կասկածանքով 30.11.2023 թվականին քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալվել է 6 անձ, այդ թվում՝ գերազմանատան վարիչը:
Նույն օրը Հ. Ղ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով /2 դրվագ/ և 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Հ. Ղ.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, որը բավարարվել է:
Եվս 5 անձի մեղադրանք է ներկայացվել կաշառք ստանալուն օժանդակելու, կաշառք տալու և կաշառքի միջնորդություն կատարելու համար:

During the criminal proceedings initiated on the basis of materials received in the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia from Yerevan City Department of the RA National Security Service, factual information was obtained on receipt of bribes in various amounts from a number of persons by H. Gh., holding the position of the head of "Mushakan-Jrashen" cemetery of CNCO “Special Services to the Population” under Yerevan Municipality.
In particular, H.Gh., using his official powers in favor of three different persons, namely, for providing grave sites in preferred areas of “Mushakan-Jrashen” cemetery for the burial of relatives of the latter, through intermediaries and with the assistance of cemetery worker N.V., received bribes from the above three persons in the amount of AMD 500,000, AMD 200,000 and AMD 600,000 respectively within the period from May 22 to June 9, 2023.
November 30, 2023, 6 people including the head of the cemetery, were arrested under the criminal proceedings on suspicion of committing the above mentioned criminal acts.
The same day, H. Gh. was charged under Article 435 Part 2 Point 3 (2 episodes) of RA Criminal Code and Article 435 Part 2 Points 2 and 3.
A motion was filed to the court by RA Anti-Corruption Committee investigator to select arrest as a measure of restriction against H. Gh., which was satisfied.
5 more persons were charged with assisting in the receipt of a bribe, giving a bribe and mediation in bribery.