ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված բազմադրվագ քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Ե. Հ.-ն, զբաղեցնելով «Երևանի կայազորային հոսպիտալ» պետական հիմնարկի պետի պաշտոնը, հոսպիտալի այլ աշխատակիցների հետ խմբի կազմում, իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով ժամկետային զինծառայողների օգտին ապօրինի գործողություններ կատարելու համար, վերջիններիս ազգականներից և մտերիմներից պարբերաբար ստացել է տարբեր չափերի կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ե. Հ.-ն վերը նշված հոսպիտալի անզգայացման և վերակենդանացման բաժնի վարիչ Ս. Ս.-ի խնդրանքով նույն բաժնի բուժքույր Թ. Ս.-ի ազգականին՝ հոսպիտալացման համար անհրաժեշտ բժշկական ախտորոշում չունեցող ժամկետային զինծառայողին ապօրինի ստացիոնար պայմաններում պահելու համար, բուժծառայության գծով տեղակալ Մ. Դ.-ի միջոցով համապատասխան ցուցումներ է տվել իր ենթակայության ներքո գտնվող բժիշկներին: Արդյունքում զինծառայողին տրամադրվել է իրականությանը չհամապատասխանող ախտորոշում, որի հիման վրա վերջինս հոսպիտալացվել է:
Դրանից հետո՝ 2023 թվականի մարտի 21-ին, Թ. Ս.-ն հոսպիտալի անզգայացման և վերակենդանացման բաժնի վարիչ Ս. Ս.-ի և բուժծառայության գծով տեղակալ Մ. Դ.-ի միջոցով փոխանցել է 500 ԱՄՆ դոլար կաշառք, որից 200 ԱՄՆ դոլարը ստացել է Ե. Հ.-ն, իսկ մնացածը բաժանվել է հոսպիտալի 3 այլ բժիշկների միջև:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ 2023 թվականի հունվարի 11‑ին Երևանի կայազորային հոսպիտալ տեղափոխված մեկ այլ զինծառայողի օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու՝ իրականությանը չհամապատասխանող ախտորոշման հիմքով վերջինիս ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչելու և վաղաժամկետ զորացրելու համար, հիշյալ զինծառայողի ազգական Ս. Հ.-ն Երևանի կայազորային հոսպիտալի պետ Ե. Հ.-ին տվել է 3000 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Դրանից 1000 ԱՄՆ դոլարը Ե. Հ.-ն տվել է բուժծառայության գծով տեղակալին, իսկ 2000 ԱՄՆ դոլարը պահել է իրեն:
Բացի այդ, պարզվել է, որ 2022 թվականի հունիսից պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչված քաղաքացու հայրը՝ Ա. Խ.-ն, որդուն Երևանի կայազորային հոսպիտալ տեղափոխելու, այնտեղ տևական ժամանակ ստացիոնար բուժում տրամադրելու և, հնարավորության դեպքում, նախքան ծառայության ժամկետի ավարտը զորացրելու հարցում օգնելու համար դիմել է իր ազգական, տվյալ հոսպիտալի նախկին աշխատակից Ռ. Ա.-ին, ով իր հերթին հիշյալ հարցով դիմել է հոսպիտալի պետ Ե. Հ.-ի վարորդին: Արդյունքում՝ հիշյալ գործընթացը կազմակերպելու և իրականացնելու համար Ե. Հ.-ն իր վարորդի միջոցով Ռ. Ա.-ից պահանջել և ստացել է 3500 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Երևանի կայազորային հոսպիտալի պետ Ե. Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Ե. Հ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը:
Եվս 13 անձի, այդ թվում՝ Ե. Հ.-ի՝ բուժծառայության գծով տեղակալ Մ. Դ.-ին և հոսպիտալի այլ աշխատակիցներին մեղադրանքներ են ներկայացվել կաշառք ստանալու, տալու, կաշառք ստանալուն օժանդակելու համար:

Предварительным следствием, проведенным в рамках рассматриваемого Антикоррупционным комитетом РА уголовного производства по нескольким эпизодам, было обосновано, что Е.О., занимая должность начальника государственного учреждения «Ереванский гарнизонный госпиталь», в группе с другими сотрудниками госпиталя, пользуясь своими служебными полномочиями для совершения противоправных действий в пользу призывников, регулярно получал взятки различного размера от родственников и друзей последних.
В частности, предварительным следствием установлено, что Е. О., по просьбе заведующего отделением анестезиологии и реанимации упомянутой больницы С. С., с целью содержания в незаконных стационарных условиях не имеющего необходимого для госпитализации медицинского диагноза родственника медсестры того же отделения Т. С., через заместителя по медицинскому обслуживанию М. Д. дал соответствующие указания подведомственным ему врачам. В результате, военнослужащему поставили неверный диагноз, на основании которого он был госпитализирован.
После этого, 21 марта 2023 года, Т. С., через заведующего отделением анестезиологии и реанимации госпиталя С. С. и заместителя по медицинскому обслуживанию М. Д., передалa взятку в размере 500 долларов США, из которых 200 долларов США получил Е. О., а остальная сумма было разделена между тремя другими врачами госпиталя.
Предварительным следствием также установлено, что 11 января 2023 года за совершение противоправного деяния в пользу другого военнослужащего, переведенного в Ереванский гарнизонный госпиталь, за признание его негодным к службе на основании ложного диагноза и досрочную демобилизацию, родственник упомянутого военнослужащего С.А. дал начальнику Ереванского гарнизонного госпиталя Е. О. взятку в размере 3,000 долларов США. 1,000 долларов США от этой суммы E. О. передал заместителю по медицинскому обслуживанию, а 2,000 долларов США оставил себе.
Кроме того, было установлено, что отец гражданина, призванного на срочную военную службу с июня 2022 года, А. Х. обратился к своему родственнику, бывшему сотруднику госпиталя Р. А., с просьбой помочь ему перевести сына в Ереванский гарнизонный госпиталь, обеспечить там длительное стационарное лечение, и, по возможности, демобилизовать его до окончания срока его службы, который, в свою очередь, обратился к водителю начальника госпиталя Е. О. В результате, для организации и реализации указанного процесса Е. О., через своего водителя Р. А. потребовал и получил взятку в размере 3,500 долларов США.
За совершение вышеуказанных преступных деяний начальнику Ереванского гарнизонного госпиталя Е. О. было предъявлено обвинение по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 435, пункту 2 части 2 статьи 435 и пунктам 2 и 3 части 2 статьи 435 УК РА. В отношении Е. О. в качестве меры пресечения избран арест.
В отношении еще 13 человек, в том числе заместителя Е. О. медицинскому обслуживанию М. Д. и других работников госпиталя предъявлено обвинение в получении, даче и содействии в получении взятки.
Расследование уголовного производства завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзорному прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.