Նախօրեին ՀՀ դատական դեպարտամենտը հայտարարություն է տարածել՝ մեջբերելով, մասնավորապես, ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի՝ կոնկրետ քրեական գործի առնչությամբ նույն օրը ՀՀ կառավարության նիստի ընթացքում կատարած այն դիտարկումը, որ դատարանը, քրեական գործը վարույթ ընդունելուց հետո բոլոր մեղադրյալներին կալանքից ազատել է. «Ես ամենևին չեմ ուզում քննարկել դատարանի որոշումը, բայց մենք ունենք իրավիճակ, երբ, որպես պրակտիկա, կալանքի տակ չգտնվելու դեպքում դատական նիստերը տարիներով ձգձգվում են, դա խնդիր է»:
Դատական դեպարտամենտը, փաստերի վերը նշված արձանագրումները դիտարկելով որպես դատական իշխանությանն ուղղված մեղադրանք, հայտարարություն է տարածել կոնկրետ քրեական գործով մեղադրյալների նկատմամբ խափանման միջոց կիրառելու հիմնավորումների և նախաքննական մարմնի կողմից ներկայացված ապացույցների բավարարության վերաբերյալ:
Ըստ էության, Դատական դեպարտամենտը, որպես Բարձրագույն դատական խորհրդի աշխատակազմ, կոչված լինելով ապահովել ԲԴԽ-ի, դատարանների, դատավորների ընդհանուր ժողովի և նրա հանձնաժողովների գործունեությունը, ինչպես նաև քաղաքացիական, գանձապետական համակարգի, գնումների, ֆինանսատնտեսական և այլ գույքային իրավահարաբերություններին նշված մարմինների մասնակցությունը, փորձել է մեկնաբանություններ կատարել դատական ակտերի և նախաքննական մարմնի ներկայացարած ապացույցների հիմնավորվածության կապակցությամբ, որի լիազորությամբ օժտված չէ:
Ավելին, իրեն վերագրելով իրավապահ այլ մարմինների համար օրենքի կիրառման մեկնաբանություններ կատարելու գործառույթ՝ որոշակի դասագրքային վերլուծություններ է կատարել խափանման միջոցների նշանակության, կիրառման նպատակների վերաբերյալ և ապա՝ դատական իշխանության անունից պատրաստակամություն հայտնել հրապարակային քննարկումներում հանրությանը, իշխանության մյուս թևերին և անկախ մարմիններին ներկայացնել իր հիմնավորումներն ու մտահոգությունները:
Զերծ մնալով դատական քննության փուլում գտնվող քրեական գործերով դատարանների կայացրած որոշումների հրապարակային քննարկումներից և ապացույցների գնահատումից՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ձեռնպահ կմնա նաև այդ մասին Դատական դեպարտամենտի տարածած հայտարարության մեջ հնչեցրած մեկնաբանություններին արձագանքելուց՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ հիշյալ հայտարարությունը տարածած մարմինը նույնպես նման որևէ իրավասություն չունի:

Накануне, Судебный департамент РА распространил заявление, в котором, в частности, приводится замечание председателя Антикоррупционного комитета РА Сасуна Хачатряна, сделанное в тот же день на заседании Правительства РА по конкретному уголовному делу, о том, что суд освободил всех обвиняемых из-под стражи после принятия к производству уголовного дела. «Я вообще не хочу обсуждать постановление суда, но у нас сложилась ситуация, когда, как показывает практика, в случае непребывания под стражей, судебные заседания затягиваются на годы, это проблема».
Судебный департамент, расценив приведенные факты как обвинение в адрес судебных органов, выступило с заявлением относительно обоснованности применения меры пресечения в отношении обвиняемых по конкретному уголовному делу и достаточности доказательств, представленных органами дознания.
По сути, Судебный Департамент как аппарат Высшего судебного совета, призванный обеспечивать функционирование Высшего судебного совета, судов, общего собрания судей и его комиссий, а также участие упомянутых органов в гражданских, казенных, закупочных, финансово-хозяйственных и иных имущественных правоотношениях, пытался дать комментарии к исполнению судебных актов и доказательствам, представленным органом дознания, в чем не имеет полномочий.
Более того, возложив на себя функцию толкования применения закона, являющейся функцией других правоохранительных органов, сделал определенные хрестоматийные анализы значения мер пресечения, целей их применения, а затем от имени судебной власти выразил готовность в ходе публичных дискуссий представить свои обоснования и опасения общественности, другим ветвям власти и независимым органам.
Воздерживаясь от публичного обсуждения судебных решений и оценки доказательств по уголовным делам, находящимся в стадии судебного следствия, Антикоррупционный комитет также воздержится от реакции на комментарии, содержащиеся в заявлении Судебного департамента, особенно с учетом того, что орган, распространивший указанное заявление, также не имеет таких полномочий.