ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված լայնածավալ միջոցառումների և դրանց հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանության» գրանցման-հաշվառման և քննական հյուսիսային կենտրոնի պաշտոնատար անձը, իր ծառայողական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, Գ. Հ.-ի օժանդակությամբ, վարորդական վկայական ստանալու համար դիմած բազմաթիվ անձանցից պարբերաբար ստացել է տարբեր չափերի կաշառք: Ընդ որում՝ կաշառքի գումարի չափը յուրաքանչյուր անձի վարորդական իրավունք տրամադրելու դեպքում կազմել է 380.000-ից 500.000 ՀՀ դրամ:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ տվյալներ են ստացվել, որ 2023թ. օգոստոսի 17-ից նոյեմբերի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ Գ. Հ.-ի օժանդակությամբ, ՃՈ տեսուչ Վ. Հ.-ն վարորդական վկայական ստանալու համար դիմած շուրջ 3 տասնյակ քաղաքացիներից ձևականորեն ընդունել է տեսական և գործնական քննություններ, վերջիններիս հուշել ինչպես տեսական գիտելիքների ստուգման թեստի հարցերի ճիշտ պատասխանները, այնպես էլ գործնական քննության ընթացքում պահանջվող գործողությունները և դրական գնահատել բավարար գիտելիքներ չունեցող վարորդի թեկնածուներին, որի դիմաց վերջիններից ստացել է տարբեր չափերի կաշառք:
Արդյունքում՝ վարորդական վկայականի համար դիմած՝ տեսական և գործնական գիտելիքներ չունեցող բազմաթիվ քաղաքացիներ ապօրինի ստացել են վարորդական վկայականներ:
15 անձ, այդ թվում՝ կաշառք ստացած Ճանապարհային ոստիկանության պաշտոնատար անձը՝ Վ. Հ.-ն ու վերջինիս օժանդակած անձը ձերբակալվել են:
ՃՈ տեսուչ Վ. Հ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ վերջինիս օժանդակած Գ. Հ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Վ. Հ.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, որը բավարարվել է:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ, ինչպես նաև իրականացվում են քննչական և այլ վարութային գործողություններ՝ ենթադրյալ հանցանք կատարած անձանց ամբողջ շրջանակը բացահայտելու ուղղությամբ:

As a result of large-scale actions conducted by the operational-investigative department of RA Anti-Corruption Committee, and investigative actions committed under the criminal proceedings initiated thereon, factual information was obtained that the official of the registration-filing and inquiry of the northern center of the "Traffic police" of Police under RA Ministry of Internal Affairs, using his official powers and the influence caused by them, assisted by G. H., regularly received bribes of various sizes from many people who applied for driving licenses. Therewith, the amount of the bribe for issuing a driving license to each person was from AMD 380,000 to AMD 500,000.
In particular, the preliminary investigation revealed that within the period from August 17 to November 2, 2023, with the assistance of G. H., road inspector V. H. formally accepted the theoretical and practical exams of about 3 dozen citizens who applied for driving licenses, prompted the latters the correct answers to the questions of tests of both theoretical knowledge and actions required during the practical exam, and gave a positive assessment to driver candidates, who did not have sufficient knowledge, receiving in return bribes in various sizes from the latters.
As a result, many citizens who applied for a driver`s license and did not have theoretical and practical knowledge, obtained driving licenses illegally.
15 persons, including the Traffic Police Official who received a bribe V. H. and the person assisting him, were detained.
The Inspector of the Traffic Police V. H. was charged under Article 435, part 2, point 3 of RA Criminal Code, and G.H. who assisted the latter – under Article 46-435, part 2. point 3 of RА Criminal Code.
The investigator of RA Аnti-Corruption Committee filed a motion to the court to select arrest as a measure of restriction toward V. H., which was satisfied.
The investigation under the criminal proceedings is underway. Operative-search measures are taken, as well as investigative and other operative actions are carried out within the framework of criminal proceedings to identify the entire circle of persons who committed the alleged crime.