ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված լայնածավալ միջոցառումների և դրանց հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանության» գրանցման-հաշվառման և քննական հյուսիսային կենտրոնի պաշտոնատար անձը, իր ծառայողական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, Գ. Հ.-ի օժանդակությամբ, վարորդական վկայական ստանալու համար դիմած բազմաթիվ անձանցից պարբերաբար ստացել է տարբեր չափերի կաշառք: Ընդ որում՝ կաշառքի գումարի չափը յուրաքանչյուր անձի վարորդական իրավունք տրամադրելու դեպքում կազմել է 380.000-ից 500.000 ՀՀ դրամ:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ տվյալներ են ստացվել, որ 2023թ. օգոստոսի 17-ից նոյեմբերի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ Գ. Հ.-ի օժանդակությամբ, ՃՈ տեսուչ Վ. Հ.-ն վարորդական վկայական ստանալու համար դիմած շուրջ 3 տասնյակ քաղաքացիներից ձևականորեն ընդունել է տեսական և գործնական քննություններ, վերջիններիս հուշել ինչպես տեսական գիտելիքների ստուգման թեստի հարցերի ճիշտ պատասխանները, այնպես էլ գործնական քննության ընթացքում պահանջվող գործողությունները և դրական գնահատել բավարար գիտելիքներ չունեցող վարորդի թեկնածուներին, որի դիմաց վերջիններից ստացել է տարբեր չափերի կաշառք:
Արդյունքում՝ վարորդական վկայականի համար դիմած՝ տեսական և գործնական գիտելիքներ չունեցող բազմաթիվ քաղաքացիներ ապօրինի ստացել են վարորդական վկայականներ:
15 անձ, այդ թվում՝ կաշառք ստացած Ճանապարհային ոստիկանության պաշտոնատար անձը՝ Վ. Հ.-ն ու վերջինիս օժանդակած անձը ձերբակալվել են:
ՃՈ տեսուչ Վ. Հ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ վերջինիս օժանդակած Գ. Հ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Վ. Հ.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, որը բավարարվել է:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ, ինչպես նաև իրականացվում են քննչական և այլ վարութային գործողություններ՝ ենթադրյալ հանցանք կատարած անձանց ամբողջ շրջանակը բացահայտելու ուղղությամբ:

В результате широкомасштабных мероприятий, проведенных оперативно-следственным отделом Антикоррупционного комитета РА, и следственных действий, проведенных по возбужденному на их основании уголовному производству, были получены фактические данные о том, что должностное лицо регистрации-учета и досмотра северного центра «Дорожной полиции» Полиции МВД РА, пользуясь своими служебными полномочиями и вызванным ими влиянием, при содействии Г. А., регулярно получал взятки в разных размерах от множества лиц, подавших заявления на получение водительских прав. При этом, сумма взятки за выдачу водительского удостоверения каждому лицу составляла от 380,000 до 500,000 драмов РА.
В частности, предварительным следствием были получены данные о том, что с 17-го августа по 2-ое ноября 2023 года, при содействии Г. А., дорожный инспектор В. А. формально принял теоретические и практические экзамены от около 3-х десятков граждан, подавших заявление на получение водительских прав, подсказал последним правильные ответы на вопросы тестов проверки как теоретических знаний, так и действий, необходимых во время практического экзамена, и дал положительную оценку кандидатам в водители, не имевшим достаточные знания, взамен чего получали от последних взятки в различных размерах.
В итоге, многие граждане, подавшие заявление на получение водительских прав и не имевшие теоретических и практических знаний, незаконно получили водительские права.
15 человек, в том числе должностное лицо Дорожной полиции, получившее взятку, В. А. и лицо, содействовавшее ему, были задержаны.
Инспектору Дорожной полиции В. А. было предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 435 Уголовного Кодекса РА, а содействовавшему последнему Г. А. – по пункту 3 части 2 статьи 46-435 Уголовного Кодекса РА.
Следователь антикоррупционного комитета РА представил в суд ходатайство об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении В. А., которое было удовлетворено.
Расследование по уголовному производству продолжается. Принимаются оперативно-розыскные мероприятия, а также проводятся следственные и другие оперативные мероприятия в рамках уголовного производства в целях установления всего круга лиц, совершивших предполагаемое преступление.