ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայության Արտաշատի տարածքային կենտրոնի սոցիալական աշխատանքի և զբաղվածության ծրագրերի բաժնի պետ Տ. Կ.-ն և նույն ծառայության նշանակման վարչության բաժիններից մեկի պետ Հ. Ս.-ն, իրենց լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով կաշառք տվողի օգտին գործողություն կատարելու համար, ավագ սոցիալական աշխատող Լ. Մ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, բազմաթիվ նպաստառուներից պարբերաբար տարբեր չափերի կաշառք են ստացել:
Մասնավորապես, նախաքննությամբ ստացված տվյալների համաձայն, Արտաշատի տարածքային կենտրոնի սոցիալական աշխատանքի և զբաղվածության ծրագրերի բաժնի աշխատակից Լ. Մ.-ն, Տ. Կ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ և իր մտերիմ Է. Խ.-ի միջնորդությամբ, 2023 թվականի հոկտեմբերի 29-ին Արարատի մարզի Մրգանուշ բնակավայրի բնակչի՝ պետական նպաստ ստանալու ժամկետը երկարաձգելու գործընթացն անխոչընդոտ կազմակերպելու համար նրանից որպես կաշառք ստացել է 30.000 ՀՀ դրամ:
Բացի այդ, դարձյալ Տ. Կ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ և Է. Խ.-ի միջնորդությամբ, Լ. Մ.-ն Մրգանուշ բնակավայրի մեկ այլ բնակչի օգտին գործողություն կատարելու, այն է՝ սոցիալապես անապահով ընտանիքների ցուցակում ընդգրկելու և պետական նպաստ տրամադրելու գործընթացը սահուն և անխոչընդոտ կազմակերպելու համար 2023 թվականի սեպտեմբերին նրանից որպես կաշառք ստացել է 35.000 ՀՀ դրամ:
Պարզվել է նաև, որ Տ. Կ.-ն և Լ. Մ.-ն 2023 թվականի հոկտեմբերին և նոյեմբերին Արարատի մարզի ևս երկու նպաստառուից որպես կաշառք ստացել են 50.000 և 35.000 ՀՀ դրամ:
Նախաքննությամբ նաև տվյալներ են ստացվել Լ. Մ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ մեկ այլ պաշտոնատար անձի՝ Միասնական սոցիալական ծառայության նշանակման վարչության բաժիններից մեկի պետ Հ. Ս.-ի կողմից նպաստառուից կաշառք ստանալու վերաբերյալ: Մասնավորապես՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Լ. Մ.-ն Արարատի մարզի բնակչին տարիքային աշխատանքային կենսաթոշակ ստացողների ցուցակում ընդգրկելու հարցը կարգավորելու դիմաց նրա ամուսնուց որպես կաշառք պահանջել և ստացել է 300.000 ՀՀ դրամ, որից 200.000 ՀՀ դրամը փոխանցել է բաժնի պետ Հ. Ս.-ին:
Նպաստառուներից կաշառք ստացած Տ. Կ.-ն, Հ. Ս.-ն և Լ.Մ.-ն, վերջիններիս կաշառք տված 5 անձինք և կաշառքի միջնորդություն կատարած Է. Խ.-ն ձերբակալվել են:
Նրանց մեղադրանքներ են ներկայացվել կաշառք ստանալու, տալու և կաշառքի միջնորդության համար: Դատարանի որոշմամբ միասնական սոցիալական ծառայության երկու բաժնի պետերի՝ Տ. Կ.-ի և Հ. Ս.-ի նկատմամբ որպես համակցված խափանման միջոցներ են ընտրվել վարչական հսկողությունն ու պաշտոնավարման կասեցումը, իսկ ավագ սոցիալական աշխատող Լ. Մ.-ի նկատմամբ՝ չբացակայելու արգելքը, պաշտոնավարման կասեցումը և գրավը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ, ինչպես նաև իրականացվում են քննչական և այլ վարութային գործողություններ՝ ենթադրյալ հանցանք կատարած անձանց ամբողջ շրջանակը բացահայտելու ուղղությամբ:

В результате мероприятий, проведенных оперативно-следственным отделом Антикоррупционного комитета РА по возбужденному уголовному производству, были получены фактические данные о том, что руководитель отдела социальной работы и программ занятости Арташатского территориального центра Единой социальной службы Министерства труда и социальных вопросов РА Т. К. и начальник одного из отделов управления назначения той же службы А. С., используя свои полномочия или вызванное ими влияние в пользу взяткодателя, по предварительной сговору со старшим социальным сотрудником Л. М., регулярно получали от многих бенефициаров взятки разного размера.
В частности, по данным, полученным в ходе предварительного следствия, сотрудник отдела социальной работы и программ занятости Арташатского территориального центра Л. М., по предварительному сговору с Т. К., и при посредничестве близкого человека Э. Х., 29-го октября 2023 года получил взятку от жителя поселка Мргануш марза Араратв размере 30,000 драмов РА за беспрепятственную организацию процесса продления срока действия государственных пособий.
Кроме того, вновь по предварительному сговору Т. К. и при посредничестве Э. Х., в сентябре 2023 года Л. М. получил взятку в размере 35,000 драмов РА с целью предпринять действия в пользу другого жителя поселка Мргануш, а именно: включить его/ее в список социально необеспеченных семей и организовать процесс предоставления государственных пособий беспрепятственно и без помех.
Также было установлено, что Т. К. и Л. М. в октябре и ноябре 2023 года получили взятки в размере 50,000 и 35,000 драмов от еще двух бенефициаров марза Арарат.
Предварительным следствием также были получены данные о получении взятки от бенефициара со стороны еще одного должностного лица, начальника одного из отделов управления Единой социальной службы А. С., по предварительной договоренности с Л. М. В частности, за решение вопроса о включении жительницы марза Араратв список получателей трудовой пенсии по возрасту, 31-го октября 2023 года Л. М. потребовал и получил от ее мужа взятку в размере 300,000 драмов РА, из которых 200,000 драмов РА были переданы руководителю отдела А. С.
Получившие взятку от бенефициаров Т. К., А. С. и Л. М., 5 лиц, давших взятку последним, а также оказавший посредничество Э. Х. задержаны.
Им предъявлены обвинения в получении, даче и посредничестве в получении взяток. По постановлению суда в отношении руководителей двух отделов единой социальной службы Т. К. и А. С. в качестве комбинированных мер пресечения был избран административный контроль и приостановление полномочий, а в отношении старшего социального сотрудника Л. М. - запрет на отсутствие, приостановление полномочий и залог.
Предварительное следствие уголовного производства продолжается. Принимаются оперативно-розыскные мероприятия, а также следственные и другие процессуальные действия в целях установления всего круга лиц, совершивших предполагаемое преступление.