Իտալիայի Հանրապետության` կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում մասնագիտացած իրավապահ կառույցների հետ համագործակցության ընդլայնման և վերջիններիս հարուստ փորձն ուսումնասիրելու նպատակով ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի գլխավորած պատվիրակությունը 2023 թվականի նոյեմբերի 14-ից 18-ն այցելել է Իտալիայի Հանրապետություն: Այցն իրականացվել է Եվրոպական Միության «Թայեքս» (TAIEX) ծրագրի շրջանակներում:
Այցի շրջանակներում հանդիպումներ են անցկացվել Իտալիայի ֆինանսական գվարդիայի, Կարաբինիերների գլխավոր հրամանատարության և նրանց հատուկ օպերատիվ խմբավորման, ոստիկանական ուժերի պլանավորման և կոորդինացման գրասենյակի, մաֆիայի դեմ պայքարի քննչական ստորաբաժանման ղեկավար կազմերի հետ: Հանդիպումների ընթացքում ուսումնասիրվել են հիշյալ կառույցների` կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի առաջադեմ փորձն ու վերջիններիս գործունեության ընթացքում ժամանակակից նորագույն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման մեխանիզմները: Անդրադարձ է կատարվել նաև օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքների իրականացման հարցերին: Կարաբինիերների գլխավոր հրամանատարության և Ֆինանսական գվարդիայի հետ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հիշյալ կառույցնեում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ ծառայողների վերապատրաստման կազմակերպման հարցերի շուրջ:
Հանդիպումների ընթացքում ներկայացվել է նաև հայկական փորձը և կարևորվել միջազգային համագործակցությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն ընդգծել է կոռուպցիայի դեմ համախմբված պայքարի անհրաժեշտությունը, քանի որ այսօր դա ոչ միայն առանձին պետությունների խնդիր է, այլև անդրազգային երևույթ, ինչն էլ ավելի կարևոր է դարձնում դրա կանխարգելմանն ու վերահսկմանն ուղղված միջազգային ակտիվ համագործակցությունն ու համալիր աշխատանքների իրականացումը:
Հանդիպումներին ներկա է եղել նաև Իտալիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. Ծովինար Համբարձումյանը:
Այցի ընթացքում Իտալիայի Հանրապետության ֆինանսական գվարդիայի և Հայաստանի հանրապետության հակակոռուպցիոն կոմիտեի միջև կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր համագործակցության վերաբերյալ:
Հայաստանյան պատվիրակությունը կարևորել է այցի ընթացքում ձեռք բերված փորձն ու գիտելիքները և հույս հայտնել, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում երկու երկրների համագործակցությունն առաջիկայում էլ ավելի կընդլայնվի և շարունակական բնույթ կկրի: Իտալիայի իրավապահ կառույցների ներկայացուցիչները, իրենց հերթին, պատրաստակամություն են հայտնել նպաստել հայկական կողմի հետ գործընկերային հարաբերությունների զարգացմանն ու այդ շրջանակներում փորձի փոխանակման ու մասնագիտական վերապատրաստման հարցերի շուրջ կոնկրետ ծրագրերի իրագործմանը:

With the purpose to expand cooperation with Law Enforcement Agencies of the Italian Republic, specializing in the fight against corruption, and to study the rich experience of the latters, the delegation led by the Chairman of the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia Sasun Khachatryan visited the Italian Republic from November 14 to 18, 2023. The visit was carried out within the framework of the "TAIEX" program of the European Union.
As part of the visit, meetings were held with the leaders of the Guardia di Finanza (Financial Guard) of Italy, the General Headquarters of the Carabinieri and their special operational group, the Department of Planning and Coordination of Police, as well as the anti-mafia Investigation Unit. During the meetings, the advanced experience of the aforementioned structures in the fight against corruption and organized crime and the mechanisms of using the latest modern information technologies in their activities were studied. Intelligence operational issues were also discussed. Agreements were reached with the Carabineri General Headquarters and the Guardia di Finanza (Financial Guard) on organization of trainings for the operational officers of RA Anticorruption Committee in the mentioned structures.
Armenian experience was also presented during the meetings, and the importance of international cooperation in the fight against corruption was highlighted. The Chairman of the Anti-corruption committee, Sassoon Khachatryan, stressed the need for a unified fight against corruption, since today it is not only a problem of individual states, but also a transnational phenomenon, which makes active international cooperation and the implementation of complex works aimed at its prevention and control even more important.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of RA to the Italian Republic H. E. Tsovinar Ambartsumyan was also present at the meetings.
During the visit, a memorandum of understanding on cooperation was signed between the Guardia di Finanza (Financial Guard) of Italy and the Anti-corruption Committee of the Republic of Armenia.
The Armenian delegation emphasized the experience and skills gained during the visit and expressed hope that the cooperation between the two countries in the field of fighting corruption will enhance in the near future and will be of a continuous nature. The representatives of the Italian Law Enforcement structures, from their part, expressed their readiness to contribute to the development of collegial relationship with the Armenian side and implementation of concrete projects on exchange of experience and professional training within these frameworks.