Իտալիայի Հանրապետության` կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում մասնագիտացած իրավապահ կառույցների հետ համագործակցության ընդլայնման և վերջիններիս հարուստ փորձն ուսումնասիրելու նպատակով ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի գլխավորած պատվիրակությունը 2023 թվականի նոյեմբերի 14-ից 18-ն այցելել է Իտալիայի Հանրապետություն: Այցն իրականացվել է Եվրոպական Միության «Թայեքս» (TAIEX) ծրագրի շրջանակներում:
Այցի շրջանակներում հանդիպումներ են անցկացվել Իտալիայի ֆինանսական գվարդիայի, Կարաբինիերների գլխավոր հրամանատարության և նրանց հատուկ օպերատիվ խմբավորման, ոստիկանական ուժերի պլանավորման և կոորդինացման գրասենյակի, մաֆիայի դեմ պայքարի քննչական ստորաբաժանման ղեկավար կազմերի հետ: Հանդիպումների ընթացքում ուսումնասիրվել են հիշյալ կառույցների` կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի առաջադեմ փորձն ու վերջիններիս գործունեության ընթացքում ժամանակակից նորագույն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման մեխանիզմները: Անդրադարձ է կատարվել նաև օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքների իրականացման հարցերին: Կարաբինիերների գլխավոր հրամանատարության և Ֆինանսական գվարդիայի հետ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հիշյալ կառույցնեում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ ծառայողների վերապատրաստման կազմակերպման հարցերի շուրջ:
Հանդիպումների ընթացքում ներկայացվել է նաև հայկական փորձը և կարևորվել միջազգային համագործակցությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն ընդգծել է կոռուպցիայի դեմ համախմբված պայքարի անհրաժեշտությունը, քանի որ այսօր դա ոչ միայն առանձին պետությունների խնդիր է, այլև անդրազգային երևույթ, ինչն էլ ավելի կարևոր է դարձնում դրա կանխարգելմանն ու վերահսկմանն ուղղված միջազգային ակտիվ համագործակցությունն ու համալիր աշխատանքների իրականացումը:
Հանդիպումներին ներկա է եղել նաև Իտալիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. Ծովինար Համբարձումյանը:
Այցի ընթացքում Իտալիայի Հանրապետության ֆինանսական գվարդիայի և Հայաստանի հանրապետության հակակոռուպցիոն կոմիտեի միջև կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր համագործակցության վերաբերյալ:
Հայաստանյան պատվիրակությունը կարևորել է այցի ընթացքում ձեռք բերված փորձն ու գիտելիքները և հույս հայտնել, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում երկու երկրների համագործակցությունն առաջիկայում էլ ավելի կընդլայնվի և շարունակական բնույթ կկրի: Իտալիայի իրավապահ կառույցների ներկայացուցիչները, իրենց հերթին, պատրաստակամություն են հայտնել նպաստել հայկական կողմի հետ գործընկերային հարաբերությունների զարգացմանն ու այդ շրջանակներում փորձի փոխանակման ու մասնագիտական վերապատրաստման հարցերի շուրջ կոնկրետ ծրագրերի իրագործմանը:

С целью расширения сотрудничества с правоохранительными структурами Итальянской Республики, специализирующимися в сфере борьбы с коррупцией, и изучения богатого опыта последних, делегация во главе с председателем Антикоррупционного комитета РА Сасуном Хачатряном с 14-го по 18-ое ноября 2023 года посетила Итальянскую Республику. Визит осуществлен в рамках программы Евросоюза «TAIEX».
В рамках визита состоялись встречи с руководителями Финансовой гвардии Италии, Главного командования Карабинеров и их специальной оперативной группы, Управления планирования и координации полицейских сил, а также следственного подразделения по борьбе с мафией. В ходе встреч был рассмотрен передовой опыт вышеупомянутых структур в борьбе с коррупцией и организованной преступностью и механизмы использования новейших современных информационных технологий в их деятельности. Также были затронуты вопросы проведения оперативно-розыскных работ. Достигнуты договоренности с главным командованием карабинеров и Финансовой гвардией по вопросам организации обучения оперативных сотрудников Антикоррупционного комитета РА в указанных структурах.
В ходе встреч также был представлен армянский опыт и подчеркнуто значение международного сотрудничества в борьбе с коррупцией. Председатель антикоррупционного комитета Сасун Хачатрян подчеркнул необходимость единой борьбы с коррупцией, поскольку сегодня это не только проблема отдельных государств, но и транснациональное явление, что делает еще более важным активное международное сотрудничество и осуществление комплексных работ, направленных на ее предотвращение и контроль.
На встречах присутствовала также Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Итальянской Республике Е. П. Цовинар Амбарцумян.
В ходе визита был подписан меморандум о взаимопонимании о сотрудничестве между Финансовой гвардией Итальянской Республики и Антикоррупционным комитетом Республики Армения.
Армянская делегация подчеркнула опыт и знания, приобретенные в ходе визита, и выразила надежду, что сотрудничество между двумя странами в сфере борьбы с коррупцией в ближайшем будущем еще больше расширится и будет носить продолжительный характер. Представители итальянских правоохранительных структур, со своей стороны, выразили готовность способствовать развитию партнерских отношений с армянской стороной и реализации в этих рамках конкретных программ по вопросам обмена опытом и профессиональной подготовки.