ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչությունում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացվող քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Տ. Մ.-ն, զբաղեցնելով Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի կոմունալ տնտեսության և բազմաբնակարան շենքերի կառավարման մարմինների հետ աշխատանքների կազմակերպման բաժնի պետի պաշտոնը, նույն բաժնի աշխատակից Ա. Հ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ՝ խմբի կազմում, տարբեր անձանցից ստացել են ընդհանուր շուրջ 1մլն 700 հազ. ՀՀ դրամ կաշառք:
Ըստ նախաքննությամբ ստացված տվյալների՝ Կենտրոն վարչական շրջանի վերը նշված պաշտոնատար անձինք իրենց ծառայողական լիազորությունները, ինչպես նաև դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով Կենտրոն վարչական շրջանի՝ հրատապ լուծում պահանջող ընթացիկ աշխատանքներն իրականացնող ընկերության օգտին թողտվության, հովանավորչության, այն է՝ հրատապ գնման ընթացակարգերի մասին ընկերության տնօրենին տեղեկացնելու և անհրաժեշտ խորհրդատվությամբ այդ ընթացակարգերին տվյալ տնտեսվարողի պարտադիր մասնակցությունն ապահովելու համար, 2023 թվականի հուլիսի 11-ին նրանից ստացել են 1.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, Տ. Մ.-ն, դարձյալ Ա. Հ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, իրենց ծառայողական լիազորությունները, ինչպես նաև դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով Ն. Ա.-ի և Ա. Ա.-ի օգտին թողտվության և հովանավորչության, այն է՝ վերջիններիս փաստացի պատկանող՝ Երևան քաղաքում գործող սրճարանների դիմաց անցուղիների տեղադրման և նախատեսված գազոնային ծածկի հաշվին մայթի լայնացման աշխատանքներն անտեսելու ու չարձանագրելու համար, նրանցից 2023 թվականի հուլիսին և օգոստոսին ստացել են շուրջ 700.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
13.11.2023թ. կաշառք ստացած երկու պաշտոնյաներն ու վերջիններիս կաշառք տված անձանցից երկուսը ձերբակալվել են:
Տ. Մ.-ին ու Ա. Հ.-ին մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով (երկու դրվագ), իսկ նրանց կաշառք տված անձանց՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով:
Միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ մեղադրյալների նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար:

На основании оперативных данных, полученных в Управлени города Ереван Службы национальной безопасности РА, в ходе уголовного производства, возбужденного Главным следственным управлением СНБ и осуществляемого в Антикоррупционном комитете РА, были получены фактические данные о том, что Т. М., занимая должность начальника отдела организации работ с органами управления коммунальным хозяйством и многоквартирными домами аппарата главы административного района Кентрон города Еревана, по предварительной договоренности с сотрудником того же отдела А. А., в составе группы получили от отдельных лиц взятку на сумму в общей сложности 1 млн 700 тыс. драмов РА.
По данным, полученным в ходе предварительного расследования, вышеуказанные должностные лица административного района Кентрон, используя свои служебные полномочия, а также оказываемое ими влияние, в пользу компании, осуществляющей работы, требующие безотлагательного решения, проявив попустительство и покровительство, а именно: с целью информирования директора компании о срочных тендерах и обеспечения обязательного участия данного предпринимателя в этих процедурах с необходимой консультацией, получили от него взятку в размере 1,000,000 драмов РА.
Кроме того, Т. М., вновь вступив в предварительный сговор с А. А., используя свои служебные полномочия, а также оказываемое ими влияние в пользу Н. А. и А. А., а именно: за игнорирование и неучет работ по расширению тротуаров за счет запланированного покрытия газонов и устройства дорожек перед действующими в Ереване кафе, фактически принадлежащих последним, в июле и августе 2023 года получили взятку в размере около 700,000 драмов РА.
13.11.2023г., двое чиновников, получивших взятки, и двое лиц, давших им взятки, были задержаны.
Т. М. и А. А. предъявлено обвинение по пунктам 1, 2 и 3 (два эпизода) части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА, а давшим им взятку лицам - по пунктам 1, 2 и 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА.
В суд представлены ходатайства о применении ареста в качестве меры пресечения по отношению к обвиняемым.