ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Ա. Մ.-ն, 2022 թվականի օգոստոսի 23-ից հանդիսանալով «Շիրակի Մ. Նալբանդյանի անվան պետական համալսարան» հիմնադրամի տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, իր ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, 2022-2023 թվականներին մի շարք ուսանողների օգտին ապօրինի գործողություններ կատարելու համար նրանցից որպես կաշառք ստացել է ընդհանուր ավելի քան 900 հազար ՀՀ դրամ:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված համալսարանի երեք ուսանողների մագիստրոսական թեզը գրելու, ինչպես նաև հետագա նախապաշտպանությունը բարեհաջող անցկացնելու համար Ա. Մ.-ն նրանցից պահանջել և ստացել է ընդհանուր 450․000 ՀՀ դրամ կաշառք, որից հետո հիշյալ ուսանողները մագիստրոսական թեզը հանձնել և ստացել են բարձր միավորներ:
Բացի այդ, Ա. Մ.-ն, իր ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, նույն համալսարանի մի շարք այլ ուսանողների՝ 2022-2023 թվականների ուսումնական կիսամյակի քննությունները դրական գնահատելու, ինչպես նաև մագիստրոսական թեզերը կազմելու և դրանց դիմաց դրական գնահատականներ նշանակելու համար նրանցից յուրաքանչուրից ստացել է 20.000-ական, ընդհանուր՝ 340.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Քրեական վարույթով հիմնավորվել է նաև, որ ևս երկու ուսանողի կուրսային աշխատանքներն ու վերահանձնման ենթակա առարկաների քննությունները դրական գնահատելու համար Ա. Մ.-ն նրանցից որպես կաշառք պահանջել և ստացել է 60.000-ական ՀՀ դրամ:
19 ուսանողից տարբեր չափերի կաշառք պահանջելու և ստանալու համար Ա. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով: Ներկայացված մեղադրանքում վերջինս իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել և տվել խոստովանական ցուցմունք: Ա. Մ.-ին կաշառք տված ուսանողների նկատմամբ էլ քրեական հետապնդում չիրականացնելու և քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշումներ են կայացվել՝ գործուն զղջալու հիմքով:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է:
Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Проведенным предварительным следствием по уголовному производству, осуществленному в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что А. М., являясь с 23-го августа 2022 года исполняющим обязанности заведующего кафедрой экономики фонда «Ширакский государственный университет имени М. Налбандяна», пользуясь влиянием своих служебных полномочий, получил денежные средства на сумму в общей сложности более 900 тысяч драмов РА в качестве взятки за совершение незаконных действий в пользу ряда студентов в 2022-2023 гг.
В частности, в ходе предварительного следствия было установлено, что для составления магистерской диссертации для троих студентов вышеупомянутого университета, а также для успешного проведения последующей предзащиты, А. М. потребовал и получил от них взятку на общую сумму 450,000 драмов РА, после чего указанные студенты защитили магистерскую диссертацию и получили высокие баллы.
Кроме того, А. М., пользуясь влиянием, обусловленным служебными полномочиями, за положительные оценки ряду других студентов на экзаменах учебного семестра 2022-2023 гг., а также за составление магистерских диссертаций и их положительную оценку, получил взятку от каждого из них по 20,000 драмов РА, а в общей сложности - 340,000 драмов РА.
По уголовному производству также было обосновано, что для положительной оценки курсовых работ и экзаменов по подлежащим пересдаче предметам А. М. потребовал и получил от еще двоих студентов взятку по 60,000 драмов РА.
За вымогательство и получение взяток на различные суммы от 19-ти студентов А.М. было предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА. Последний признал себя полностью виновным по предъявленному обвинению и дал признательные показания. В отношении студентов, давших взятку А. М., было принято решение не привлекать к ответственности и прекратить уголовное преследование - на основании деятельного раскаяния.
Предварительное следствие уголовного производства было завершено.
Материалы производства с обвинительным заключением направлены надзорному прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.