ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Ե. Զ.-ն, 2003 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2009 թվականի մարտի 4-ը զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը, չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները` առանց համապատասխան իրավական հիմքերի որոշում է կայացրել «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊԸ-ին կադաստրային արժեքից բազմակի անգամ ցածր գնով օտարել «Երիտասարդական պալատ» պետական փակ բաժնետիրական ընկերությանը պատկանող, պետական սեփականություն հանդիսացող` Երևան քաղաքի Սարալանջ փողոցի 1-ին հասցեում գտնվող 31.780 քմ մակերեսով հողամասը, որի հետևանքով Երևան համայնքին պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 742.649.595 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Մասնավորապես՝ 2004 թվականի հունվարի 13-ին «Երիտասարդական պալատ» պետական ՓԲԸ-ին պատկանող՝ Սարալանջ 1 հասցեում գտնվող 24345.2 քմ ընդհանուր մակերեսով անշարժ գույքը հիշյալ ընկերության սնանկության կառավարչի կողմից 506.000.000 ՀՀ դրամով վաճառվել է «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերությանը: Նշված անշարժ գույքի զբաղեցրած 31,780 քմ մակերեսով հողամասը եղել է պետական սեփականություն և պայմանագրով չի հանդիսացել առուվաճառքի առարկա: Միաժամանակ նույն պայմանագրով սահմանվել է, որ անշարժ գույքի սեփականության իրավունքը կհամարվի փոխանցված գնորդին՝ պայմանագիրը անշարժ գույքի կադաստրում պետական գրանցման պահից:
Սակայն այդ ընթացքում, դեռևս պայմանագիրը պետական գրանցում ստացած չլինելու, այսինքն՝ անշարժ գույքի սեփականության իրավունքը գնորդին փոխանցված չլինելու պայմաններում, Ե. Զ.-ն Սարալանջ փողոցի 1 հասցեում գտնվող 31.780 քմ մակերեսով հողամասը «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերությանը վաճառելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, առանց համապատասխան իրավական հիմքերի, 2004 թվականի հունվարի 16-ին որոշում է կայացրել, որով վերը նշված ՍՊԸ-ին վերապահել է նշված հողամասի գնման նախապատվության իրավունք՝ վաճառքի գինը սահմանելով տվյալ ժամանակահատվածում գործող կադաստրային արժեքի չափով: Այնինչ պայմանագիրը պետական գրանցում ստացել է միայն նույն թվականի հունվարի 27-ին, երբ ուժի մեջ մտած է եղել ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշումը, ըստ որի՝ տվյալ հողամասի կադաստրային արժեքն այդ ժամանակահատվածում արդեն եղել է շատ ավելի բարձր՝ 805.623.000 ՀՀ դրամ:
Արդյունքում՝ Երևանի քաղաքապետի որոշման հիման վրա 2004 թվականի հունվարի 17-ին Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի անշարժ գույքի կառավարման վարչության պետ Կ. Դ.-ի և «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերության տնօրեն Լ. Ա.-ի միջև կնքվել է հողամասի ուղղակի վաճառքի մասին պայմանագիր, որով Սարալանջ փողոցի 1-ին հասցեում գտնվող 31.780 քմ մակերեսով հողամասը 62.973.405 ՀՀ դրամով օտարվել է հիշյալ ընկերությանը:
Այսպիսով՝ Երևանի նախկին քաղաքապետ Ե. Զ.-ի՝ վերը նկարագրված դիտավորյալ գործողությունների արդյունքում էական վնաս է պատճառվել հասարակության և պետության օրինական շահերին, այն է՝ հեղինակազրկվել է տեղական ինքակառավարման մարմինը, խախտվել է պետական սեփականության հողերը տնօրինելու և օգտագործելու օրենսդրությամբ սահմանված կարգը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, այն է` Երևանի քաղաքապետարանի հաշվեկշռում ընդգրկված, պետական սեփականություն հանդիսացող, 805.623.000 ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով 31.780 քմ մակերեսով հողամասը «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերությանն օտարվել է 62.973.405 ՀՀ դրամով, որի հետևանքով Երևան համայնքին պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 742.649.595 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Ե. Զ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել նախկին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ Կ. Դ.-ին՝ 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:

Проведенным предварительным следствием по уголовному производству, осуществленному в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что Е. З., занимая пост мэра Еревана с 1-го июля 2003г. по 4-ое марта 2009г., злоупотребил своими должностными полномочиями, без надлежащих юридических оснований принял решение об отчуждении земельного участка площадью 31.780 кв.м, расположенного по адресу улица Сараланджа, 1, город Ереван, принадлежащего государственному закрытому акционерному обществу "Дворец молодежи" и являющегося государственной собственностью, Обществу с ограниченной ответственностью "Авангард Моторс" по цене, во много раз меньше кадастровой стоимости, в результате чего общине Еревана был нанесен имущественный ущерб в особо крупных размерах - на сумму 742,649,595 драмов РА.
В частности, 13-го января 2004 года принадлежащее государственному ЗАО "Дворец молодежи" имущество общей площадью 24,345.2 кв.м, расположенное по адресу Сараландж 1, управляющим по банкротству указанной компании было продано ООО "Авангард Моторс" за 506 000 000 драмов РА. Участок площадью 31.780 кв.м, занимаемый указанной недвижимостью, являлся государственной собственностью и не подлежал купле-продаже по договору. При этом, этим же договором было предусмотрено, что право собственности на недвижимое имущество будет считаться перешедшим к покупателю с момента государственной регистрации договора в кадастре недвижимости.
Однако, за это время при условии, что договор еще не получил государственную регистрацию, то есть право собственности на недвижимость не перешло к покупателю, Е. З., 16-го января 2004 года принял решение из личных интересов о продаже земельного участка площадью 31.780 кв.м, расположенного по улице Сараландж, 1, ООО "Авангард Моторс", без надлежащих юридических оснований, согласно которому он предоставил вышеуказанному ООО преимущественное право приобрести указанный участок, установив цену продажи по действующей кадастровой стоимости на данный период. В то время как договор получил государственную регистрацию лишь 27-го января того же года, когда вступило в силу соответствующее решение Правительства РА, согласно которому кадастровая стоимость данного земельного участка на тот момент была уже значительно выше - 805 623 000 драмов РА.
В результате, по решению мэра Еревана 17-го января 2004 года между руководителем отдела управления недвижимостью аппарата мэрии Еревана К. Д. и директором ООО «Авангард Моторс» Л. А. был заключен договор о прямой продаже участка, согласно которому земельный участок площадью 31.780 кв.м по улице Сараландж, 1 был отчужден указанной компании за 62,973,405 драмов РА.
Таким образом, в результате описанных выше умышленных действий бывшего мэра Еревана Е. З. был причинен существенный ущерб законным интересам общества и государства, а именно: был дискредитирован орган местного самоуправления, был нарушен установленный законом порядок управления и использования земель, являющихся государственной собственностью, что по неосторожности повлекло за собой тяжкие последствия, а именно, земельный участок площадью 31.780 кв.м, являющийся государственной собственностью, находящийся в балансе мэрии Еревана, с кадастровой стоимостью 805 623 000 драмов РА, был отчужден ООО «Авангард Моторс» за сумму 62,973,405 драмов РА, в результате чего общине Еревана был причинен материальный ущерб в особо крупных размерах – 742,649,595 драмов РА.
За вышеупомянутые преступные деяния Е. З. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 бывшего Уголовного кодекса РА, а К. Д. - согласно части 2 статьи 38-308 Уголовного кодекса РА.