ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Ե. Զ.-ն, 2003 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2009 թվականի մարտի 4-ը զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը, չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները` առանց համապատասխան իրավական հիմքերի որոշում է կայացրել «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊԸ-ին կադաստրային արժեքից բազմակի անգամ ցածր գնով օտարել «Երիտասարդական պալատ» պետական փակ բաժնետիրական ընկերությանը պատկանող, պետական սեփականություն հանդիսացող` Երևան քաղաքի Սարալանջ փողոցի 1-ին հասցեում գտնվող 31.780 քմ մակերեսով հողամասը, որի հետևանքով Երևան համայնքին պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 742.649.595 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Մասնավորապես՝ 2004 թվականի հունվարի 13-ին «Երիտասարդական պալատ» պետական ՓԲԸ-ին պատկանող՝ Սարալանջ 1 հասցեում գտնվող 24345.2 քմ ընդհանուր մակերեսով անշարժ գույքը հիշյալ ընկերության սնանկության կառավարչի կողմից 506.000.000 ՀՀ դրամով վաճառվել է «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերությանը: Նշված անշարժ գույքի զբաղեցրած 31,780 քմ մակերեսով հողամասը եղել է պետական սեփականություն և պայմանագրով չի հանդիսացել առուվաճառքի առարկա: Միաժամանակ նույն պայմանագրով սահմանվել է, որ անշարժ գույքի սեփականության իրավունքը կհամարվի փոխանցված գնորդին՝ պայմանագիրը անշարժ գույքի կադաստրում պետական գրանցման պահից:
Սակայն այդ ընթացքում, դեռևս պայմանագիրը պետական գրանցում ստացած չլինելու, այսինքն՝ անշարժ գույքի սեփականության իրավունքը գնորդին փոխանցված չլինելու պայմաններում, Ե. Զ.-ն Սարալանջ փողոցի 1 հասցեում գտնվող 31.780 քմ մակերեսով հողամասը «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերությանը վաճառելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, առանց համապատասխան իրավական հիմքերի, 2004 թվականի հունվարի 16-ին որոշում է կայացրել, որով վերը նշված ՍՊԸ-ին վերապահել է նշված հողամասի գնման նախապատվության իրավունք՝ վաճառքի գինը սահմանելով տվյալ ժամանակահատվածում գործող կադաստրային արժեքի չափով: Այնինչ պայմանագիրը պետական գրանցում ստացել է միայն նույն թվականի հունվարի 27-ին, երբ ուժի մեջ մտած է եղել ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշումը, ըստ որի՝ տվյալ հողամասի կադաստրային արժեքն այդ ժամանակահատվածում արդեն եղել է շատ ավելի բարձր՝ 805.623.000 ՀՀ դրամ:
Արդյունքում՝ Երևանի քաղաքապետի որոշման հիման վրա 2004 թվականի հունվարի 17-ին Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի անշարժ գույքի կառավարման վարչության պետ Կ. Դ.-ի և «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերության տնօրեն Լ. Ա.-ի միջև կնքվել է հողամասի ուղղակի վաճառքի մասին պայմանագիր, որով Սարալանջ փողոցի 1-ին հասցեում գտնվող 31.780 քմ մակերեսով հողամասը 62.973.405 ՀՀ դրամով օտարվել է հիշյալ ընկերությանը:
Այսպիսով՝ Երևանի նախկին քաղաքապետ Ե. Զ.-ի՝ վերը նկարագրված դիտավորյալ գործողությունների արդյունքում էական վնաս է պատճառվել հասարակության և պետության օրինական շահերին, այն է՝ հեղինակազրկվել է տեղական ինքակառավարման մարմինը, խախտվել է պետական սեփականության հողերը տնօրինելու և օգտագործելու օրենսդրությամբ սահմանված կարգը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, այն է` Երևանի քաղաքապետարանի հաշվեկշռում ընդգրկված, պետական սեփականություն հանդիսացող, 805.623.000 ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով 31.780 քմ մակերեսով հողամասը «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերությանն օտարվել է 62.973.405 ՀՀ դրամով, որի հետևանքով Երևան համայնքին պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 742.649.595 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Ե. Զ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել նախկին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ Կ. Դ.-ին՝ 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:

The preliminary investigation carried out by RA Anti-Corruption Committee under the criminal proceedings, justified that E.Z., holding the position of the mayor of Yerevan within the period from July 1, 2003 to March 4, 2009, abused his official powers, without proper legal grounds, made a decision to alienate an area of 31.780 sq.m., located at 1, Saralanj Street, Yerevan, owned by "Youth Palace" state closed joint-stock company and being a state-owned property, to "Avangard Motors" limited liability company at a price many times less than the cadastral value, as a result of which Yerevan community suffered a property damage in a particularly large amount of AMD 742,649,595.
In particular, on January 13, 2004, a property with a total area of 24345.2 square meters belonging to the state-owned Youth Palace CJSC, located at Saralanj 1, was sold to Avangard Motors LLC at AMD 506,000,000 by the bankruptcy manager of the said company. The plot of land with an area of 31.780 sq.m., occupied by the mentioned real estate, was a state property and was not subject to sales and purchase under a contract. At the same time, the same agreement provided that the ownership of the real estate would be deemed transferred to the buyer from the moment of state registration of the agreement in the real estate cadaster.
However, within this period of time, provided that the agreement had not yet received state registration, that is, the ownership of the real estate had not transferred to the buyer, E.Z., on January 16, 2004, made a decision out of personal interests to sell an area of 31.780 sq.m. located at 1 Saralanj Street, to Avangard Motors LLC, without proper legal grounds, according to which he granted the above LLC a beneficial right of preference to purchase the mentioned land area, setting the sale price at the current cadastral value for the given period. Whereas the agreement received the state registration only on January 27 of the same year, when the corresponding decision of RA government came into force, according to which the cadastral value of this land area at that time was already significantly higher – AMD 805,623,000.
As a result, based on the decision of the Mayor of Yerevan, on January 17, 2004, an agreement was signed between the head of the real estate management department of Yerevan Municipality Office K.D. and the manager of Avangard Motors LLC, L.A., for the direct sales of the area, according to which a land plot with an area of 31.780 sq. m. 1, Saralanj street, was alienated to the mentioned company at 62,973,405 AMD.
Thus, as a result of the above-described deliberate actions of the former mayor of Yerevan E.Z., a significant damage was caused to the legitimate interests of the society and the state, namely, the local government body was discredited, the procedure established by law for the management and use of state-owned lands was violated, which negligently entailed grave consequences, namely, a land plot with an area of 31.780 sq.m., which is a state property, being on the balance sheet of Yerevan municipality, with a cadastral value of AMD 805,623,000, was alienated to Avangard Motors LLC at the amount of AMD 62,973,405, as a result of which Yerevan community suffered material damage in particularly large amount of AMD 742,649,595.
E.Z. was charged under Article 308, Part 2 of the former Criminal Code of the Republic of Armenia for the above-mentioned criminal actions, and K.D. was charged under Article 38-308, Part 2.
The preliminary investigation of the criminal proceedings has been completed. The materials of the proceedings with the indictment were handed over to the supervisory prosecutor with a request to approve them and send to the court.