ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել են Երևան-Մեղրի մայրուղով երթևեկող բեռնատարների վարորդների կողմից ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի (ՔՏՀԱ), ինչպես նաև ոստիկանության պաշտոնատար անձանց 2023թ. հունվարից փետրվարն ընկած ժամանակահատվածում կաշառք տալու բազմաթիվ դրվագներ: Արդյունքում՝ թույլատրելի առավելագույն զանգվածը գերազանցող բազմաթիվ գերբեռնված տրանսպորտային միջոցներ առանց կշռման և առանց խոչընդոտների անցել են Սիսիան համայնքի հատվածում տեղակայված ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի անշարժ հենակետով և շարունակել երթևեկությունը, որի հետևանքով վնասվել է Երևան-Մեղրի Մ-2 մայրուղու երթևեկելի հատվածի ծածկույթը, ինչպես նաև չեն արձանագրվել վարորդների կողմից կատարված իրավախախտումները, և անձինք վարչական պատասխանատվության չեն ենթարկվել:
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2023 թվականի հունվարի 20-ին ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության տեսուչ Մ. Հ.-ն Երևան-Մեղրի մայրուղու՝ Սիսիան համայնքի հատվածում տեղակայված ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի անշարժ հենակետի տարածքում ծառայություն իրականացնելիս ՀՀ քաղաքացի Մ. Թ.-ից կաշառք է ստացել՝ վերջինիս վարած գերբեռնված տրանսպորտային միջոցն առանց կշռման և առանց խոչընդոտների հենակետով անցկացնելու համար:
ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի պաշտոնատար անձ Գ. Հ.-ն էլ, ընդգրկված լինելով անշարժ հենակետի հերթափոխում և գտնվելով կշռման կետում, ՃՈ տեսուչ Մ. Հ.-ի դրդմամբ չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները, այն է՝ միջոցներ չի ձեռնարկել Մ. Թ.-ի վարած՝ պետական ավտոմոբիլային ճանապարհով թույլատրելի առավելագույն զանգվածը գերազանցող, գերբեռնված բեռնատարը կանգնեցնելու և կշռելու ուղղությամբ և ըստ այդմ` վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն չի կազմել, որի արդյունքում Մ. Թ.-ն տուգանքի չի ենթարկվել:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ 2023 թվականի փետրվարի 20-ին ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Սիսիանի բաժնի ՊՊԾ դասակի ոստիկան Հ. Բ.-ն ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի վերը նշված նույն հենակետի տարածքում ծառայություն իրականացնելիս, ՀՀ քաղաքացի Մ. Թ.-ի, ինչպես նաև ԻԻՀ երկու քաղաքացիների վարած գերբեռնված տրանսպորտային միջոցներն առանց կշռման և առանց խոչընդոտների հենակետով անցկացնելու համար կաշառք է ստացել Մ. Թ.-ից, իսկ նույն դասակի ոստիկան Կ. Հ.-ն էլ դրդել է Մ. Թ.-ին՝ նաև խմբով կաշառք տալ ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի աշխատակցին:
Քրեական վարույթով բացահայտվել են նաև վերը նշված եղանակով կաշառք տալու և ստանալու մի շարք այլ դրվագներ, որոնցով նախաքննությունը շարունակվում է:
10.10.2023թ. ՊՊԾ դասակի ոստիկաններ Հ. Բ.-ն և Կ. Հ-ն, ՃՈ տեսուչ Մ. Հ-ն, ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի պաշտոնատար անձ Գ. Հ.-ն, ինչպես նաև բեռնատարի վարորդ Կ. Մ.-ն ձերբակալվել են:
Կաշառք ստանալու համար Հ. Բ.-ին և Մ. Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ Մ. Հ.-ին՝ նաև 46-441-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Եվս 9 անձի մեղադրանք է ներկայացվել կաշառք տալու և ստանալու հոդվածներով:
Վերը նշված 11 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթով անջատված մասով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Проведенным предварительным следствием по уголовному производству, осуществленному в Антикоррупционном комитете РА, были выявлены многочисленные эпизоды дачи взятки со стороны водителей грузовых автомобилей, следовавших по трассе Ереван-Мегри, должностным лицам инспекционного органа градостроительной, технической и пожарной безопасности РА (ГТПБ), а также полиции в период с января по февраль 2023г.. В результате, многие перегруженные транспортные средства, превышающие разрешенную максимальную массу, без взвешивания и без препятствий проехали через стационарный пункт инспекционного органа ГТПБ, расположенного в населенном пункте Сисиан, и продолжили движение, в следствие чего было повреждено покрытие проезжей части автодороги М-2 Ереван-Мегри, а также не были зафиксировали совершенные водителями правонарушения, и лица не были привлечены к административной ответственности.
В частности, в ходе уголовного производства было установлено, что 20-го января 2023 года инспектор службы “Дорожная полиция” Полиции МВД РА М. Г., при исполнении службы на территории стационарного пункта инспекционного органа ГТПБ, расположенного на участке общины Сисиан автодороги Ереван-Мегри, получил взятку от гражданина РА М. Т. за пропуск управляемого последним перегруженного транспортного средства через пункт без взвешивания и без препятствий.
Г.Г, должностное лицо инспекционного органа ГТПБ, будучи вовлеченным в смену стационарного пункта, и находясь на пункте взвешивания, по подстрекательству дорожного инспектора М. Г., не выполнил свои служебные обязанности, а именно, не принял мер по остановке и взвешиванию перегруженного грузового автомобиля, превышающего максимально допустимую массу на государственной автодороге и управляемого М. Т., и соответственно не составил протокол об административном правонарушении, в результате чего М. Т. не подвергся штрафу.
В ходе предварительного следствия также было установлено, что 20-го февраля 2023 года Г. Б., сотрудник взвода патрульной службы отдела Сисиан Полиции МВД РА, при прохождении службы на территории того же вышеуказанного инспекционного органа ГТПБ, получил взятку от гражданина РА М. Т. за проезд через КПП без взвешивания и без препятствий перегруженных транспортных средств, которыми управляли гражданин РА М.Т., а также два гражданина Республики Иран, а сотрудник полиции того же взвода К. Г. также вынудил М. Т. дать групповую взятку сотруднику инспекционного органа ГТПБ.
В ходе уголовного производства, по которому продолжается предварительное следствие, также выявлен ряд других эпизодов дачи и получения взятки указанным способом.
10.10.2023г. сотрудники полиции взвода ППС Г. Б. и К. Г., инспектор дорожной полиции М. Г., должностное лицо инспекционного органа ГТПБ, а также водитель грузовика К. М. были задержаны.
За получение взятки Г. Б. и М. Г. было предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА, а М. Г. - также по части 1 статьи 46-441. Еще 9 лицам предъявлено обвинение по статьям дачи и получения взятки.
Предварительное следствие по выделенной части из уголовного производства в отношении вышеуказанных 11 лиц завершено. Материалы производства с обвинительным заключением направлены надзорному прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.