ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Հ. Շ.-ն, զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետարանի «Բնակչության հատուկ սպասարկում» ՀՈԱԿ-ի Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի գերեզմանատան վարիչի պաշտոնը, Վ. Կ.-ի օգտին իր իշխանական լիազորություններն օգտագործելով գործողություն կատարելու, այն է՝ վերջինիս ազգականին Նորք-Մարաշ գերեզմանատանը հուղարկավորելու և նախընտրելի տարածքում գերեզմանատեղի տրամադրելու համար, Վ. Կ.-ից 2023 թվականի հունիսի 22-ին պահանջել և ստացել է խոշոր չափերի՝ 2.500 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Բացի այդ, Հ. Շ.-ն մեկ այլ անձի՝ Գ. Ե.-ի ազգականին Նորք-Մարաշ գերեզմանատանը հուղարկավորելու և նախընտրելի տարածքում գերեզմանատեղի տրամադրելու համար, Գ. Ե.-ից 2023 թվականի հուլիսի 7-ին պահանջել է կաշառք, այնուհետև միջնորդ Ա. Կ.-ի միջոցով համաձայնության գալով կաշառքի առարկայի չափի շուրջ, նույն օրը Գ. Ե.-ից ստացել է 2000 ԱՄՆ դոլար:
2023 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի գերեզմանատան վարիչ Հ. Շ.-ն, վերջինիս կաշառք տված Գ. Ե.-ն, Վ. Կ.-ն և կաշառքի միջնորդություն կատարած Ա. Կ.-ն ձերբակալվել են:
Խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար Հ. Շ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել (2 դրվագ) ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով: Կաշառք տալու համար Գ. Ե.-ին ու Վ. Կ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ Ա. Կ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված՝ կաշառքի միջնորդության համար:
Գերզմանատան վարիչի, ինչպես նաև վերջինիս կաշառք տված Գ. Ե.-ի և Վ. Կ.-ի նկատմամբ դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:

As a result of the actions carried out by the operational-investigation department of RA Anti-Corruption Committee under the initiated criminal proceedings, factual information was obtained that H. Sh., holding the position of the head of the cemetery of Nork-Marash administrative district, SNPO “Special Service for the Population” of Yerevan Municipality, abusing his official powers in favor of V.K., namely with the purpose of burying the latter’s relative in Nork-Marash cemetery and providing a burial place at a preferred area, required and received on June 22, 2023, from V.K. a bribe in a large amount of 2,500 US dollars.
In addition, with the purpose of burying a relative of another person, G. E., at Nork-Marash cemetery and providing a burial place at a preferred area, on July 7, 2023, H. Sh. required a bribe from G. E., and then having agreed the amount of the bribe through the mediation of A K, on the same day received 2000 US dollars from G.E.
On October 27, 2023, the head of the cemetery of the administrative district of Nork-Marash H. Sh., persons bribing the latter G. E., V. K., and A. K., who solicited the bribe, were detained.
H. Sh. was charged (2 episodes) under Article 435, Part 2, Point 2 of RA Criminal Code for receiving a bribe. G. E. and V. K. were charged under Article 436, Part 2, point 2 of RA Criminal Code for paying a bribe, and A. K. was charged for solicitation in giving a bribe, provided for in Article 437 Part 1 of RA Criminal Code.
Based on the court decision, arrest was applied as a measure of restriction towards the head of the cemetery, as well as G.E. and V.K., who paid the bribe to him.