ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Հ. Շ.-ն, զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետարանի «Բնակչության հատուկ սպասարկում» ՀՈԱԿ-ի Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի գերեզմանատան վարիչի պաշտոնը, Վ. Կ.-ի օգտին իր իշխանական լիազորություններն օգտագործելով գործողություն կատարելու, այն է՝ վերջինիս ազգականին Նորք-Մարաշ գերեզմանատանը հուղարկավորելու և նախընտրելի տարածքում գերեզմանատեղի տրամադրելու համար, Վ. Կ.-ից 2023 թվականի հունիսի 22-ին պահանջել և ստացել է խոշոր չափերի՝ 2.500 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Բացի այդ, Հ. Շ.-ն մեկ այլ անձի՝ Գ. Ե.-ի ազգականին Նորք-Մարաշ գերեզմանատանը հուղարկավորելու և նախընտրելի տարածքում գերեզմանատեղի տրամադրելու համար, Գ. Ե.-ից 2023 թվականի հուլիսի 7-ին պահանջել է կաշառք, այնուհետև միջնորդ Ա. Կ.-ի միջոցով համաձայնության գալով կաշառքի առարկայի չափի շուրջ, նույն օրը Գ. Ե.-ից ստացել է 2000 ԱՄՆ դոլար:
2023 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի գերեզմանատան վարիչ Հ. Շ.-ն, վերջինիս կաշառք տված Գ. Ե.-ն, Վ. Կ.-ն և կաշառքի միջնորդություն կատարած Ա. Կ.-ն ձերբակալվել են:
Խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար Հ. Շ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել (2 դրվագ) ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով: Կաշառք տալու համար Գ. Ե.-ին ու Վ. Կ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ Ա. Կ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված՝ կաշառքի միջնորդության համար:
Գերզմանատան վարիչի, ինչպես նաև վերջինիս կաշառք տված Գ. Ե.-ի և Վ. Կ.-ի նկատմամբ դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:

В результате мероприятий, осуществленных оперативно-розыскным управлением Антикоррупционного комитета РА по возбужденному уголовному производству были получены фактические данные о том, что Г. Ш., занимая должность заведующего кладбищем административного района Норк-Мараш ОНКО «Специальная служба населения» городского муниципалитета Еревана, используя свои служебные полномочия в пользу В.К., а именно с целью захоронения родственника последнего на кладбище Норк-Мараш и предоставления места захоронения на предпочтительном участке, 22-го июня 2023 года потребовал и получил от В. К. взятку в крупном размере - 2500 долларов США.
Кроме того, Г. Ш., с целью захоронения родственника другого лица, Г.Е., на кладбище Норк-Мараш и предоставления могилы на предпочтительном участке, 7-го июля 2023 года потребовал от Г. Е. взятку, а затем, договорившись при посредничестве А. К. о размере взятки, в тот же день получил от Г.Е. 2000 долларов США.
27-го октября 2023 года заведующий кладбищем административного района Норк-Мараш Г. Ш., давшие последнему взятку Г. Э., В. К. и способствовавший даче взятки А. К. были задержаны.
За получение взятки в крупных размерах Г. Ш. было предъявлено обвинение (2 эпизода) по пункту 2 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА. За дачу взятки Г. Э. и В. К. было предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА, а А. К. - за посредничество в даче взятки, предусмотренное частью 1 статьи 437 Уголовного кодекса РА.
По постановлению суда в отношении заведующего кладбищем, а также давших последнему взятку Г.Е. и В. К. в качестве меры пресечения был применен арест.