ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևան քաղաքի վարչության հետ համատեղ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ ՊԵԿ Արևելյան մաքսատուն-վարչության «Բագրատաշեն» մաքսային կետ-բաժնի գլխավոր մաքսային տեսուչները «Ինտերտրանս» ՍՊ ընկերության կողմից ներմուծված ապրանքները համապատասխան ստուգման չենթարկելու և խախտումը չարձանագրելու համար կաշառք են ստացել:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ «Ինտերտրանս» ՍՊԸ-ի կողմից ներմուծված հագուստի քաշի և տեսակի հետ կապված՝ մաքսակետում առաջացած խնդիրները իրենց օգտին լուծելու, ներկրված բեռը չստուգելու, հայտնաբերված խախտումը չարձանագրելու համար ՍՊԸ տնօրեն Ա. Մ.-ն հիշյալ ընկերության համար բեռներ տեղափոխող ավտոտրանսպորտային միջոցի վարորդ Ա. Վ.-ին դրդել է կաշառք տալ «Բագրատաշեն» մաքսային կետ-բաժնի գլխավոր մաքսային տեսուչ Վ. Մ.-ին: Վերջինս, իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով «Ինտերտրանս» ՍՊ ընկերության, ինչպես նաև վարորդ Ա. Վ.-ի օգտին ապօրինի անգործություն դրսևորելու՝ ներմուծված ապրանքների փաստացի քաշը փաստաթղթերին չհամապատասխանելու պայմաններում համապատասխան ստուգման չենթարկելու և խախտումը չարձանագրելու համար, 2023 թվականի օգոստոսի 15-ին ստացել է 76.200 ՀՀ դրամին համարժեք 20.000 ՌԴ ռուբլի գումար կաշառք:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ «Բագրատաշեն» մաքսային կետ-բաժնի մեկ այլ պաշտոնատար անձ՝ գլխավոր մաքսային տեսուչ Հ. Ք.-ն, վերը նշված նույն ընկերության և վարորդ Ա. Վ.-ի օգտին ապօրինի անգործություն դրսևորելու՝ առանց համապատասխան վերահսկողության ՀՀ ներմուծված ապրանքների բացթողման համար, 2023 թվականի հուլիսի 13-ին վերջինից որպես կաշառք պահանջել է 60.000 ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով «Iqos» անհատական էլեկտրական գոլորշիացնող սարք:
«Ինտերտրանս» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ա. Մ.-ն, վարորդ Ա. Վ.-ն և երկու մաքսային տեսուչները ձերբակալվել են: Ա. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, Ա. Վ.-ին՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով: Գլխավոր մաքսային տեսուչներ Վ. Մ.-ին և Հ. Ք.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:
Վ. Մ.-ի նկատմամբ դատարանի որոշմամբ որպես համակցված խափանման միջոց է ընտրվել տնային կալանքը, գրավը և պաշտոնավարման կասեցումը, իսկ Հ. Ք.-ի նկատմամբ՝ տնային կալանքը:

В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных совместно с Ереванским городским управлением Службы национальной безопасности РА по расследуемому Антикоррупционным комитетом РА уголовному производству, были получены фактические данные о том, что главные таможенные инспекторы таможенного пункта-отдела «Баграташен» Восточного таможенного управления КГД РА, получили взятку за то, что не подвергли ввозимые компанией ООО «Интертранс» товары надлежащей проверке и не зарегистрировали нарушение.
В частности, в ходе предварительного следствия было установлено, что для решения проблем на таможенном пункте, связанных с весом и видом одежды, ввозимой ООО «Интертранс» в свою пользу, чтобы не проводить проверку ввозимого груза, не регистрировать выявленное нарушение, директор ООО А.М. подтолкнул водителя транспортного средства, перевозившего груз для указанной компании, А.В. к даче взятки главному таможенному инспектору таможенного пункта - отдела «Баграташен» - В.М. Последний, пользуясь своими служебными полномочиями, для совершения противоправного бездействия в пользу компании ООО «Интертранс», а также водителя А.В., для не проведения соответствующей проверки и не регистрации нарушения, в условиях, когда фактическая масса ввезенных товаров не соответствовала документам, 15-го августа 2023 года получил взятку в размере 20 000 рублей РФ, что эквивалентно 76 200 драмам РА.
Кроме того, в ходе предварительного следствия было установлено, что другое должностное лицо таможенного пункта-отдела «Баграташен», главный таможенный инспектор Г. К., за проявление противоправного бездействия в пользу вышеупомянутой компании и водителя А.В., за пропуск товаров, ввезенных в РА без надлежащего контроля 13 -го июля 2023 года потребовал от последнего в качестве взятки персональный электронный испаритель «Iqos» рыночной стоимостью 60 000 драмов.
Задержаны директор компании ООО «Интертранс»- А.М., водитель А.В. и двое таможенных инспекторов. А. М. было предъявлено обвинение по пункту 3, части 2, статье 46-436 Уголовного Кодекса РА, А.В. - по пункту 3 части 2 статьи 436. Главным таможенным инспекторам В.М. и Г.К. предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 435 Уголовного Кодекса РА.
Решением суда в качестве комбинированной меры пресечения в отношении В.М. были избраны домашний арест, залог и приостановление полномочий, а в отношении Г. К. - домашний арест.