ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության Մարտունու ռազմական ոստիկանության տարածքային բաժանմունքի պետ Է. Ա.-ն կաշառք տվողի մատնանշած անձի օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու համար ստացել է խոշոր չափերով՝ 570.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի ժամկետային զինծառայողի մոտ արգելված իր հայտնաբերելու դեպքը չարձանագրելու և ընթացք չտալու հարցում պաշտոնատար անձին կաշառք տալու միջոցով օգնելու համար վերջինիս հայրը՝ Ս. Հ.-ն, դիմել է «Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարան» հիմնադրամի պահեստապետ Գ. Գ.-ին: Վերջինս էլ, կաշառք տալուն օժանդակելու դիտավորությամբ, նշված հարցով դիմել է իր մտերիմ՝ ՀՀ ՊՆ Մարտունու ռազմական ոստիկանության տարածքային բաժանմունքի պետ Է. Ա.-ին, ով ընդունել է կաշառքի առաջարկը:
Այնուհետև Է. Ա.-ն, իր ծառայողական և իշխանական լիազորություններն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, զինծառայողի օգտին ապօրինի անգործություն կատարելու՝ վերջինիս մոտ արգելված իր հայտնաբերելու դեպքը չարձանագրելու և ընթացք չտալու համար, պահեստապետ Գ. Գ.-ի օժանդակությամբ, զինծառայողի հորից 2023 թվականի սեպտեմբերի 12-ին բանկային փոխանցման եղանակով ստացել է խոշոր չափերի՝ 570.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Ի դեպ, նախաքննության ընթացքում իրականացված խուզարկության ժամանակ ՌՈ բաժանմունքի պաշտոնատար անձանց աշխատասենյակներում հայտնաբերվել է առանց օրինական հիմքերի պահվող զինամթերք:
26.10.2023 թ.-ին ՊՆ Մարտունու ռազմական ոստիկանության տարածքային բաժանմունքի պետ Է. Ա.-ն, վերջինիս կաշառք տված Ս. Հ.-ն և նրան օժանդակած Գ. Գ.-ն ձերբակալվել են:
Մարտունու ՌՈ տարածքային բաժանմունքի պետ Է. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, իսկ Գ. Գ.-ին՝ 46-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Է. Ա.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, որը դատարանի կողմից բավարարվել է:

As a result of the activities carried out by the operative-intelligence department of the RA Anti-Corruption Committee, factual data were obtained that the head of the Martuni Military Police Territorial Unit of the RA Ministry of Defense, E. A., received a bribe in a large sum of 570,000 AMD for committing an illegal act for the benefit of the person identified by the bribe payer.
In particular, it was found out that S.G., the father of a conscript soldier of military unit N of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, turned to the storekeeper of the "Military Sports Academy named after Monte Melkonyan" Foundation -G.G. with a request to help him give a bribe to an official for not registering and not considering a case about the discovery of a prohibited item with a military serviceman. The latter, with the intention of helping to give a bribe, addressed the indicated question to his close friend, the head of the Martuni territorial unit of the military police of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia E.A., who accepted the offer of a bribe.
Then E.A., using his official and managerial powers and the influence resulting from them, committed unlawful inaction in favor of the military serviceman, for not registering and not considering the case of the discovery of a prohibited item in the latter’s possession, and with the help of storekeeper G.G., received a bribe in a large amount of AMD 570,000 via bank transfer from the serviceman's father on September 12, 2023.
By the way, during the search conducted during the preliminary investigation, ammunition stored without legal grounds was found in the offices of the officials of the MP Unit.
On 26.10.2023, the head of the Martuni Military Police Territorial Unit of the Ministry of Defense, E. A., S. H., who bribed the latter, and G. G., who assisted him, were detained.
The head of the Territorial Unit of the Martuni MP was charged under Article 435, part 2, points 2 and 3 of the RA Criminal Code, and G. G. - under Article 46-436, part 2, points 2 and 3 of the RA Criminal Code. An investigator of the Anti-Corruption Committee filed a motion with the court to select arrest as a measure of restriction towards E.A., which was granted by the court.