ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության Մարտունու ռազմական ոստիկանության տարածքային բաժանմունքի պետ Է. Ա.-ն կաշառք տվողի մատնանշած անձի օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու համար ստացել է խոշոր չափերով՝ 570.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի ժամկետային զինծառայողի մոտ արգելված իր հայտնաբերելու դեպքը չարձանագրելու և ընթացք չտալու հարցում պաշտոնատար անձին կաշառք տալու միջոցով օգնելու համար վերջինիս հայրը՝ Ս. Հ.-ն, դիմել է «Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարան» հիմնադրամի պահեստապետ Գ. Գ.-ին: Վերջինս էլ, կաշառք տալուն օժանդակելու դիտավորությամբ, նշված հարցով դիմել է իր մտերիմ՝ ՀՀ ՊՆ Մարտունու ռազմական ոստիկանության տարածքային բաժանմունքի պետ Է. Ա.-ին, ով ընդունել է կաշառքի առաջարկը:
Այնուհետև Է. Ա.-ն, իր ծառայողական և իշխանական լիազորություններն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, զինծառայողի օգտին ապօրինի անգործություն կատարելու՝ վերջինիս մոտ արգելված իր հայտնաբերելու դեպքը չարձանագրելու և ընթացք չտալու համար, պահեստապետ Գ. Գ.-ի օժանդակությամբ, զինծառայողի հորից 2023 թվականի սեպտեմբերի 12-ին բանկային փոխանցման եղանակով ստացել է խոշոր չափերի՝ 570.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Ի դեպ, նախաքննության ընթացքում իրականացված խուզարկության ժամանակ ՌՈ բաժանմունքի պաշտոնատար անձանց աշխատասենյակներում հայտնաբերվել է առանց օրինական հիմքերի պահվող զինամթերք:
26.10.2023 թ.-ին ՊՆ Մարտունու ռազմական ոստիկանության տարածքային բաժանմունքի պետ Է. Ա.-ն, վերջինիս կաշառք տված Ս. Հ.-ն և նրան օժանդակած Գ. Գ.-ն ձերբակալվել են:
Մարտունու ՌՈ տարածքային բաժանմունքի պետ Է. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, իսկ Գ. Գ.-ին՝ 46-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Է. Ա.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, որը դատարանի կողմից բավարարվել է:

В результате мероприятий, проведенных оперативно-розыскным управлением Антикоррупционного комитета РА, получены фактические данные о том, что начальник Мартунинского территориального отделения военной полиции Министерства обороны РА Е.А. получил взятку в крупном размере- 570 000 драмов за совершение противоправного действия в пользу лица, указанного взяткодателем.
В частности, установлено, что С. Г., отец военнослужащего срочной службы воинской части N Минобороны РА, обратился к кладовщику Фонда «Военно-спортивной академии имени Монте Мелконяна» Г.Г. с просьбой помочь ему в даче взятки должностному лицу за не регистрацию и не рассмотрение дела об обнаружении запрещенного предмета у военнослужащего. Последний, с намерением помочь дать взятку, обратился с указанным вопросом к своему близкому другу, начальнику Мартунинского территориального отделения военной полиции Министерства обороны РА Е.А., который принял предложение о взятке.
Затем Е.А., используя свои служебные и руководящие полномочия и обусловленные ими влияние, совершил противоправное бездействие в пользу военнослужащего, для не регистрации и не рассмотрения дела об обнаружении запрещенного предмета у последнего, и с помощью кладовщика Г.Г., 12--го сентября 2023 года получил взятку в крупном размере - 570 тысяч драмов от отца военнослужащего путём банковского перевода.
Кстати, во время обыска, проведенного в ходе предварительного следствия, в кабинетах должностных лиц отделения ВП были обнаружены хранившиеся там без законных оснований боеприпасы.
26.10.2023 были задержаны начальник Мартунинского территориального отделения военной полиции Минобороны Э. А., С. Г., который дал взятку последнему, и оказавший ему помощь Г.Г.
Руководителю территориального отделения ВП Мартуни предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 2, статьи 435 Уголовного Кодекса РА, а Г.Г. - по пунктам 2 и 3 части 2, статьи 46-436, Уголовного Кодекса РА РА. Следователь Антикоррупционного комитета обратился в суд с ходатайством об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении Е.А., которое суд удовлетворил.