ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատողի օրվա և կառույցի կազմավորման երկրորդ տարեդարձի կապակցությամբ այսօր կազմակերպվել է միջոցառում, որին ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանը, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արմեն Աբազյանը, ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը, ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը և ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի հիմնադրման առիթով և շնորհակալություն հայտնել Հակակոռուպցիոն կոմիտեի բոլոր աշխատակիցներին իրենց կատարած աշխատանքի համար. «Հույս ունեմ, որ մենք իսկապես կարդարացնենք այն լեգիտիմ և օրինական ակնկալիքները, որոնք հանրությունը, ՀՀ քաղաքացիներն ունեն հակակոռուպցիոն համակարգից՝ ընդհանրապես և Հակակոռուպցիոն կոմիտեից՝ մասնավորապես»,-ասել է Կառավարության ղեկավարը:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը, անդրադառնալով կառույցի կազմավորման և կայացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին և արձանագրված ձեռքբերումներին, անցած երկու տարին բնորոշել է որպես կառույցի կայացման ժամանակաշրջան՝ նշելով, որ նորաստեղծ իրավապահ մարմինն այսօր արդեն ամբողջ ծավալով իրականացնում է իր գործառույթները։ Ըստ Սասուն Խաչատրյանի՝ 2023 թվականի 9 ամիսներին կատարված աշխատանքի ամփոփումն ու կոռուպցիոն հանցագործությունների վիճակագրության վերլուծությունը հիմք են տալիս պնդելու, որ կա շոշափելի առաջընթաց այդ բնույթի հանցագործությունների հայտնաբերման և քննության ոլորտում:
Կոմիտեի նախագահը ներկայացրել է քննված քրեական վարույթների վիճակագրական ցուցանիշները` նշելով, որ 2023 թվականի 9 ամիսների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է կոռուպցիոն հանցագործությունների 1088 դեպք՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 606 դեպքի համեմատ, այսինքն՝ աճը կազմել է 482 դեպք, կամ 79.5 տոկոս։ Ընդհանուր առմամբ կոմիտեում 9 ամիսների տվյալներով քննվել է 1498 քրեական վարույթ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 861 վարույթի համեմատ, այսինքն՝ վարույթում եղած գործերը ավելացել են 637–ով կամ 74 տոկոսով:
Ինչ վերաբերում է մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված քրեական վարույթներին, ապա անցած 9 ամիսների ընթացքում դատարան է ուղարկվել 134 քրեական վարույթ 286 անձի վերաբերյալ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 68 վարույթի համեմատ /166 անձի վերաբերյալ/, այսինքն՝ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված վարույթների թիվը հաշվետու ժամանակահատվածում նախորդ տարվա 9 ամիսների համեմատ ավելացել է 66-ով կամ 97 տոկոսով, իսկ դատի տրված անձանց թիվը 120-ով կամ 72 տոկոսով. «Իրավական վիճակագրության դասագրքային համարվող կանոնի համաձայն՝ հանցավորության վիճակը գնահատելիս լատենտային բնույթ կրող հանցագործությունների դեպքերի աճը, ինչպիսիք են կոռուպցիոն հանցագործությունները, պետք է դիտարկվի որպես դրական երևույթ, այսինքն՝ տվյալ դեպքում գործ ունենք ոչ թե կոռուպցիոն դեպքերի իրական աճի, ինչպես թյուրիմացաբար կարող է ընկալվել, այլ այս ոլորտում տարվող աշխատանքների արդյունավետության բարձրացման հետ»,-ասել է Սասուն Խաչատրյանը: Սակայն Կոմիտեի նախագահը կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների բացահայտումների նման աճը պայմանավորել է ոչ միայն կառույցի գործունեության արդյունավետության բարձրացմամբ, այլև երեք հիմնական նախադրյալներով՝ իրավապահ մարմինների գործունեության բարելավմամբ, հանրության կողմից իրավապահ մարմինների նկատմամբ վստահության աճով, ինչպես նաև այն հանգամանքով, որ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ծառայողները մարմնի ներսում կամ քաղաքացիների հետ շփումներում առկա կոռուպցիոն երևույթների մասին ավելի հաճախ են բարձրաձայնում:
Անդրադառնալով վերականգնված գումարներին՝ Կոմիտեի նախագահը նշել է, որ այս տարվա ընթացքում ավարտված քրեական վարույթներով պատճառված գույքային վնասը կազմել է 12.297.149.000 դրամ, որից նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է 110.713.000 դրամը և կալանք է դրվել 12.342.032.000 դրամի գույքի վրա. «Նշեմ, որ խոսքը վերաբերում է միայն ավարտված գործերով գույքային վնասին և վերականգնմանը, իսկ ներկա փուլում անավարտ վարույթներով վերականգնված գումարը կազմում է 982.297.000 դրամ, այսինքն՝ հաշվետու շրջանում վարույթում եղած գործերով վերականգնված գումարը կազմել է 1.093.011.000 դրամ։ Վերջին վերականգնումն ունեցել ենք հոկտեմբերի 17-ին՝ մեկ քրեական վարույթով վերականգնվել է 280.254.000 դրամ»,- նշել է Սասուն Խաչատրյանը։ Նրա խոսքով՝ հաշվետու ժամանակաշրջանում զգալի աշխատանք է կատարել և բավականին լավ ցուցանիշներ է արձանագրել նաև Կոմիտեի օպերատիվ–հետախուզական ստորաբաժանումը, ուստի ակնկալվում է, որ օպերատիվ ստորաբաժանման հաստիքների ամբողջական համալրման և անընդհատ իրականացվող ուսուցման, տեխնիկական հագեցվածության մակարդակի բարձրացման հետ արդյունքները կլինեն ավելի տպավորիչ։
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ վարչապետին և ՀՀ կառավարությանը՝ Սասուն Խաչատրյանը հավաստիացրել է, որ Կոմիտեն այսուհետ ևս իր իրավասությունների շրջանակում անելու է հնարավորը՝ օրենքի գերակայությունն ապահովելու, օր առաջ կոռուպցիայից զերծ երկիր ունենալու համար:
Բարեխիղճ և արդյունավետ աշխատանքի, ինչպես նաև Հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատողի օրվա և կառույցի կազմավորման երկրորդ տարեդարձի կապակցությամբ Կոմիտեի աշխատակիցները պարգևատրվել են մեդալներով, հուշանվերներով և պատվոգրերով:

По случаю Дня работника Антикоррупционного комитета РА и второй годовщины формирования структуры, сегодня было организовано мероприятие, на котором присутствовали Премьер-министр РА Никол Пашинян, Председатель Высшего судебного совета РА - Карен Андреасян, Директор Службы национальной безопасности - Армен Абазян, министр внутренних дел РА Ваге Казарян, министр юстиции РА - Григор Минасян, Генеральный прокурор РА - Анна Вардапетян, председатель Следственного комитета РА - Аргишти Кярамян, и руководитель Службы государственного контроля РА - Романос Петросян.
Премьер-министр РА Никол Пашинян поздравил с созданием Антикоррупционного комитета и поблагодарил всех сотрудников Антикоррупционного комитета за их работу. «Надеюсь, что мы действительно оправдаем легитимные и законные ожидания, которые общественность, граждане РА имеют от антикоррупционной системы в целом и от Антикоррупционного комитета в частности», - сказал глава правительства.
Председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян, коснувшись проделанной работы в направлении формирования и укрепления структуры и зарегистрированных достижений, охарактеризовал прошедшие два года как период укрепления структуры, отметив что недавно созданный правоохранительный орган сегодня уже выполняет свои функции в полном объёме. По словам Сасуна Хачатряна, итоги проделанной за 9 месяцев 2023 года работы и анализ статистики коррупционных преступлений, дают основание утверждать, что имеется ощутимый прогресс в сфере раскрытия и расследования преступлений подобного характера.
Председатель комиссии представил статистические показатели расследованных уголовных производств, отметив, что за 9 месяцев 2023 года в Республике Армения зафиксировано 1088 случаев коррупционных преступлений по сравнению с 606 случаями за аналогичный период прошлого года. то есть прирост составил 482 случая, или 79,5 процентов. В целом по данным за 9 месяцев в комитете было расследовано 1498 уголовных производств против 861 производства за аналогичный период прошлого года, то есть дела в производстве увеличились на 637 или 74 процента.
Что касается уголовных производств, направленных в суд с обвинительным заключением, то за последние 9 месяцев в суд направлено 134 уголовных производства в отношении 286 лиц, против 68 производств за аналогичный период прошлого года /в отношении 166 лиц/, то есть, количество дел, направленных в суд с обвинительным заключением, в отчетном периоде по сравнению с 9 месяцами предыдущего года увеличилось на 66, или на 97 процентов, а количество лиц, к которым предъявлены иски, - на 120, или на 72 процента. «Согласно основному правилу правовой статистики, при оценке состояния преступности рост латентных преступлений, в том числе коррупционных, следует рассматривать как положительное явление, то есть в данном случае мы имеем дело не с реальным ростом случаев коррупции, как может быть ошибочно воспринято, но с повышением эффективности работ в этой сфере», - сказал Сасун Хачатрян. Однако председатель комитета объяснил такой рост раскрытия преступлений коррупционного характера не только повышением эффективности деятельности структуры, но и тремя основными предпосылками: улучшением деятельности правоохранительных органов, повышением доверия общества к правоохранительным органам, а также тем, что сотрудники государственных органов и органов местного самоуправления все чаще говорят о существующих коррупционных явлениях внутри органа или во взаимодействии с гражданами.
Касаясь восстановленных сумм, председатель комитета отметил, что имущественный ущерб, причиненный в результате завершенных в этом году уголовных производств, составил 12 297 149 000 драмов, из них в ходе предварительного следствия было восстановлено 110 713 000 драмов, а наложен арест на имущество на сумму 12 342 032 000 драмов. «Должен отметить, что речь идет только об имущественном ущербе и восстановлении по завершенным делам, а на данном этапе восстановленная сумма по незавершенным производствам составляет 982 297 000 драмов, то есть в отчетном периоде восстановленная сумма по делам, имеющимся в производстве составила 1 093 011 000 драмов. Последнее восстановление у нас было 17 октября, по одному уголовному производству было восстановлено 280 254 000 драмов», - отметил Сасун Хачатрян. По его словам, за отчетный период также была проделана большая работа и зафиксированы неплохие показатели оперативно-розыскным подразделением комитета, поэтому ожидается, что результаты будут более впечатляющими при полном укомплектования штата оперативно-розыскного подразделения и повышении уровня технической насыщенности непрерывного обучения.
Выразив благодарность Премьер-министру РА и правительству РА, Сасун Хачатрян заверил, что комитет и впредь будет делать все в пределах своих полномочий для обеспечения верховенства закона и создания страны, свободной от коррупции.
По случаю добросовестного и эффективного труда, а также Дня работника Антикоррупционного Комитета и второй годовщины формирования структуры сотрудники Комитета были награждены медалями, памятными подарками и почетными грамотами.