ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների կողմից իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ինչպես նաև քննչական համալիր գործողությունների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Վ. Մ.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ ՊՆ իրային բազայի N զորամասի հրամանատարի պաշտոնը, նույն զորամասի պահեստապետ Վ. Մ.-ի հետ խմբի կազմում, «Մասիսի գարուն կարի ֆաբրիկա» ՍՊ ընկերության տնօրեն Վ. Ե.-ի օգտին ապօրինի գործողություններ և հովանավորչություն կատարելու համար Վ. Ե.-ից պահանջել են ընդհանուր 19 մլն 700 հազար ՀՀ դրամ կաշառք և կատարել առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն:
Մասնավորապես՝ 2023 թվականի մարտի 24-ին տեղի ունեցած՝ ՀՀ ՊՆ-ին ներքնազգեստ մատակարարելու գնման ընթացակարգում վերը նշված ՍՊ ընկերությունը ճանաչվել է ընտրված մասնակից, որից հետո հիշյալ ընթացակարգով նախատեսված ավելի քան 70.000 չափաքանակով՝ տեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանող ներքնազգեստների անխոչընդոտ մատակարարումն ապահովելու նպատակով ՊՆ իրային բազայի զորամասի հրամանատար Վ. Մ.-ն, նույն բազայի պահեստապետ Վ. Մ.-ի հետ խմբի կազմում, ընկերության տնօրեն Վ. Ե.-ից պահանջել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 12.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ 2022 թվականի ընթացքում Վ. Ե.-ն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ՊՆ հիշյալ պաշտոնատար անձանց հետ՝ տեխնիկական բնութագրերին չհամապատասխանող զինվորական վերարկուներն ու ներքնակները պատվիրատուի կողմից անխոչընդոտ ընդունելու վերաբերյալ՝ պարտավորվելով նշված ապօրինի գործողության և հովանավորչության համար վերջինիս տալ 6.500.000 ՀՀ դրամ կաշառք: Պայմանավորվածության համաձայն՝ Վ. Ե.-ն մինչև 2023 թվականի ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում, ինչպես անձամբ, այնպես էլ վերը նշված ընկերության աշխատակից Ռ. Վ.-ի օժանդակությամբ, պայմանավորված կաշառքի գումարը մաս-մաս փոխանցել է ՊՆ պաշտոնյաներին:
Արդյունքում՝ պայմանագրով նախատեսված ապրանքատեսակը մատակարարվել է տեխնիկական բնութագրերին անհամապատասխան՝ առանց պիտակավորման, արդեն իսկ օգտագործված ներքնակների տեսքով, իսկ վերարկուները՝ նախատեսվածից փոքր չափսերով:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2023 թվականի ընթացքում վերը նշված նույն ընկերության կողմից ՀՀ ՊՆ-ին մատակարարվել են սահմանված տեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանող 924 զույգ կանացի կոշիկներ, որոնք անխոչընդոտ ընդունելու համար ՊՆ իրային բազայի հրամանատարը պահեստապետ Վ. Մ.-ի հետ խմբի կազմում, ընկերության տնօրենից պահանջել և Ռ. Վ.-ի միջոցով ստացել են 1.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ ՊՆ վերը նշված պաշտոնատար անձինք և ՍՊԸ տնօրենը նպատակադրվել են Ռ. Վ.-ի օժանդակությամբ խարդախության եղանակով հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերի գումար: Մասնավորապես՝ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ընկերության տնօրեն Վ. Ե.-ն իր ստորագրությամբ հաստատել է իրականությանը չհամապատասխանող՝ կեղծ տեղեկություններ պարունակող հաշիվ-ապրանքագիր և այլ փաստաթղթեր, որոնց համաձայն՝ իբր 2023 թվականի հունիսի 7֊ին «Մասիսի գարուն կարի ֆաբրիկա» ՍՊԸ-ի կողմից ՀՀ ՊՆ զորամաս է մատակարարվել 12.900 հատ տաք ներքնաշոր այն դեպքում, երբ մատակարարված ապրանքների փաստացի քանակը եղել է ավելի քան 3000-ով պակաս:
Այնուհետև, ՊՆ իրային բազայի զորամասի հրամանատար Վ. Մ.-ն, իր հերթին տեղյակ լինելով վերը նշված փաստաթղթերում առկա կեղծ տեղեկատվության մասին, իր ստորագրությամբ հաստատել է դրանք, որի արդյունքում ՀՀ ՊՆ-ն փաստացի չմատակարարված ավելի քան 3000 հատ ներքնաշորերի համար ընկերությանը փոխանցվել է 7.517.310 ՀՀ դրամ, որն էլ Ռ. Վ.-ի օժանդակությամբ հափշտակվել է ՊՆ պաշտոնատար անձանց և ընկերության տնօրենի կողմից:
Նույն եղանակով Վ. Մ.-ն և Վ. Ե-ն նախաձեռնել են վերը նշված զորամաս մատակարարման ենթակա ձմեռային հագուստի ապրանքատեսականուց 400 լրակազմ չմատակարարելու և դրա դիմաց ստացման ենթակա գումարները հափշտակելու հանցավոր գործընթացը: Մասնավորապես՝ Վ. Ե.-ն դարձյալ ստորագրել է իրականությանը չհամապատասխանող կեղծ փաստաթղթեր, որոնց համաձայն՝ իբր ընկերության կողմից 2023 թվականի հուլիսի 10֊ին զորամաս է մատակարարվել 3.770 հատ ձմեռային կոստյում, այն դեպքում, երբ մատակարարված ապրանքների փաստացի քանակը եղել է 400-ով պակաս: Արդյունքում՝ փաստացի չմատակարարված 400 ձմեռային կոստյումի համար ՊՆ-ի կողմից ընկերությանը փոխանցվել է 5.013.600 ՀՀ դրամ, սակայն հափշտակությունն ավարտին չի հասցվել Վ. Մ.-ի, Վ. Ե.-ի և Ռ. Վ.-ի կամքից անկախ հանգամանքներով, քանի որ 2023 թվականի հուլիսի 13֊ին վերջիններս ձերբակալվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեի և ՊՆ ռազմական ոստիկանության ծառայողների կողմից իրականացված համատեղ գործողությունների արդյունքում:
ՀՀ ՊՆ իրային բազայի զորամասի հրամանատար Վ. Մ.-ին, զորամասի պահեստապետ Վ. Մ.-ին, «Մասիսի գարուն կարի ֆաբրիկա» ՍՊ ընկերության տնօրեն Վ. Ե.-ին և ընկերության աշխատակից Ռ. Վ.-ին մեղադրանքներ են ներկայացվել առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, տալու, ինչպես նաև կաշառք տալուն օժանդակելու, պաշտոնեական կեղծիք և առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու համար: Զորամասի հրամանատարի և պահեստապետի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, իսկ ՍՊԸ տնօրենի նկատմամբ՝ տնային կալանքը:

As a result of the large-scale operative-intelligence measures carried out by the RA Anti-Corruption Committee officers, as well as the criminal proceedings initiated as a result of complex investigative operations, it was substantiated that V. M., occupying the position of the commander of the N military unit of the material base of the Ministry of Defense, in a group with the storekeeper of the same military unit V. M. , in order to perform illegal actions and patronage for the director of "Masis Spring Garment Factory" LL company, V.E., they demanded a total of 19 million 700 thousand AMD bribes from V.E. and committed particularly large-scale embezzlement.
In particular, in the purchase procedure for supplying underwear to the RA Defense Ministry held on March 24, 2023, the above-mentioned LL company was recognized as a selected participant, after which, in order to ensure the unhindered supply of underwear provided by the mentioned procedure, that did not meet the technical specifications, in the amount of more than 70,000, the commander of the military unit of the material base of the Ministry of Defense, V. M., together with the storekeeper of the same base, V. M., demanded a particularly large bribe of 12,000,000 AMD from the director of the company, V. E.
By the preliminary investigation it was also found out that during 2022 V. E. reached an agreement with the aforementioned officials of the Ministry of Defense regarding the unhindered acceptance by the customer of military coats and mattresses that did not meet the technical specifications, committing to give the latter a bribe of 6,500,000 AMD for the mentioned illegal action and patronage. According to the agreement, in the period until April 2023, both personally and with the assistance of R. V., an employee of the above-mentioned company, the amount of the agreed bribe was transferred in parts to the officials of the Ministry of Defense.
As a result, the product specified in the contract was delivered not in accordance with the technical specifications, without labeling, in the form of already used mattresses, and coats in smaller sizes than intended.
Besides, the preliminary investigation revealed that during the year of 2023, the same above mentioned company supplied to the RA Ministry of Defense 924 pairs of women's shoes that did not meet the specified technical specifications, which, in order to receive without hindrance, the commander of the material base of the Ministry of Defense in a group with the storekeeper V. M., demanded and received from the director of the company a bribe of AMD 1,000,000 through R.V.
The preliminary investigation also revealed that the above-mentioned officials of the Ministry of Defense and the director of LLC aimed to embezzle by fraud a particularly large amount of money with the help of R.V. In particular, according to the agreement reached, the director of the company V. E. confirmed with his signature an untrue invoice containing false information and other documents, according to which, allegedly, on June 7, 2023, 12,900 warm underwear were supplied to the military unit of the RA Ministry of Defense by "Masis Garun Garnent Factory" LLC, when the actual quantity of goods supplied was less by more than 3000.
Then, the commander of the military unit of the material base of the Ministry of Defense, V. M., being aware in turn of the false information in the above-mentioned documents, confirmed them with his signature, as a result of which the Ministry of Defense of the Republic of Armenia transferred 7,517,310 to the company for more than 3,000 pieces of underwear that had not been actually delivered. AMD, which was embezzled by the Ministry of Defense officials and the director of the company with the help of R.V.
In the same way, V.M. and V.E. undertook the illegal process of non-delivery of 400 sets of winter clothing, which were supposed to be delivered to the specified military unit and embezzlement of funds payable for them. In particular, V.E. again signed false documents that did not correspond to reality, according to which the company allegedly delivered 3,770 winter suits to the military unit on July 10, 2023, when the actual number of delivered products was less by 400. As a result, 5,013,600 AMD were transferred to the company by the Ministry of Defense for 400 winter suits that had not been actually delivered, but the embezzlement was not completed due to circumstances beyond the will of V.M., V.E. and R.V., because on July 13, 2023 they were detained as a result of joint operations carried out by the Anti-Corruption Committee and the military police officers of the Ministry of Defense.
Charges have been brought to the commander of the military unit of the material base of the RA Ministry of Defense, V. M., the storekeeper of the military unit, V. M., the director of the "Masis Spring Garment Factory" LL company, V. E. and the company's employee R. V. for receiving, giving, and assisting in giving a bribe, official fraud, and embezzlement on a particularly large scale. Arrest was applied to the commander of the military unit and storekeeper as a measure of restriction, and house arrest was applied to the LLC director.
The preliminary investigation on the criminal proceedings has been completed. The materials of the proceedings were handed over to the supervising prosecutor with an indictment, with a motion to send it to the court.