ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների կողմից իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ինչպես նաև քննչական համալիր գործողությունների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Վ. Մ.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ ՊՆ իրային բազայի N զորամասի հրամանատարի պաշտոնը, նույն զորամասի պահեստապետ Վ. Մ.-ի հետ խմբի կազմում, «Մասիսի գարուն կարի ֆաբրիկա» ՍՊ ընկերության տնօրեն Վ. Ե.-ի օգտին ապօրինի գործողություններ և հովանավորչություն կատարելու համար Վ. Ե.-ից պահանջել են ընդհանուր 19 մլն 700 հազար ՀՀ դրամ կաշառք և կատարել առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն:
Մասնավորապես՝ 2023 թվականի մարտի 24-ին տեղի ունեցած՝ ՀՀ ՊՆ-ին ներքնազգեստ մատակարարելու գնման ընթացակարգում վերը նշված ՍՊ ընկերությունը ճանաչվել է ընտրված մասնակից, որից հետո հիշյալ ընթացակարգով նախատեսված ավելի քան 70.000 չափաքանակով՝ տեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանող ներքնազգեստների անխոչընդոտ մատակարարումն ապահովելու նպատակով ՊՆ իրային բազայի զորամասի հրամանատար Վ. Մ.-ն, նույն բազայի պահեստապետ Վ. Մ.-ի հետ խմբի կազմում, ընկերության տնօրեն Վ. Ե.-ից պահանջել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 12.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ 2022 թվականի ընթացքում Վ. Ե.-ն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ՊՆ հիշյալ պաշտոնատար անձանց հետ՝ տեխնիկական բնութագրերին չհամապատասխանող զինվորական վերարկուներն ու ներքնակները պատվիրատուի կողմից անխոչընդոտ ընդունելու վերաբերյալ՝ պարտավորվելով նշված ապօրինի գործողության և հովանավորչության համար վերջինիս տալ 6.500.000 ՀՀ դրամ կաշառք: Պայմանավորվածության համաձայն՝ Վ. Ե.-ն մինչև 2023 թվականի ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում, ինչպես անձամբ, այնպես էլ վերը նշված ընկերության աշխատակից Ռ. Վ.-ի օժանդակությամբ, պայմանավորված կաշառքի գումարը մաս-մաս փոխանցել է ՊՆ պաշտոնյաներին:
Արդյունքում՝ պայմանագրով նախատեսված ապրանքատեսակը մատակարարվել է տեխնիկական բնութագրերին անհամապատասխան՝ առանց պիտակավորման, արդեն իսկ օգտագործված ներքնակների տեսքով, իսկ վերարկուները՝ նախատեսվածից փոքր չափսերով:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2023 թվականի ընթացքում վերը նշված նույն ընկերության կողմից ՀՀ ՊՆ-ին մատակարարվել են սահմանված տեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանող 924 զույգ կանացի կոշիկներ, որոնք անխոչընդոտ ընդունելու համար ՊՆ իրային բազայի հրամանատարը պահեստապետ Վ. Մ.-ի հետ խմբի կազմում, ընկերության տնօրենից պահանջել և Ռ. Վ.-ի միջոցով ստացել են 1.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ ՊՆ վերը նշված պաշտոնատար անձինք և ՍՊԸ տնօրենը նպատակադրվել են Ռ. Վ.-ի օժանդակությամբ խարդախության եղանակով հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերի գումար: Մասնավորապես՝ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ընկերության տնօրեն Վ. Ե.-ն իր ստորագրությամբ հաստատել է իրականությանը չհամապատասխանող՝ կեղծ տեղեկություններ պարունակող հաշիվ-ապրանքագիր և այլ փաստաթղթեր, որոնց համաձայն՝ իբր 2023 թվականի հունիսի 7֊ին «Մասիսի գարուն կարի ֆաբրիկա» ՍՊԸ-ի կողմից ՀՀ ՊՆ զորամաս է մատակարարվել 12.900 հատ տաք ներքնաշոր այն դեպքում, երբ մատակարարված ապրանքների փաստացի քանակը եղել է ավելի քան 3000-ով պակաս:
Այնուհետև, ՊՆ իրային բազայի զորամասի հրամանատար Վ. Մ.-ն, իր հերթին տեղյակ լինելով վերը նշված փաստաթղթերում առկա կեղծ տեղեկատվության մասին, իր ստորագրությամբ հաստատել է դրանք, որի արդյունքում ՀՀ ՊՆ-ն փաստացի չմատակարարված ավելի քան 3000 հատ ներքնաշորերի համար ընկերությանը փոխանցվել է 7.517.310 ՀՀ դրամ, որն էլ Ռ. Վ.-ի օժանդակությամբ հափշտակվել է ՊՆ պաշտոնատար անձանց և ընկերության տնօրենի կողմից:
Նույն եղանակով Վ. Մ.-ն և Վ. Ե-ն նախաձեռնել են վերը նշված զորամաս մատակարարման ենթակա ձմեռային հագուստի ապրանքատեսականուց 400 լրակազմ չմատակարարելու և դրա դիմաց ստացման ենթակա գումարները հափշտակելու հանցավոր գործընթացը: Մասնավորապես՝ Վ. Ե.-ն դարձյալ ստորագրել է իրականությանը չհամապատասխանող կեղծ փաստաթղթեր, որոնց համաձայն՝ իբր ընկերության կողմից 2023 թվականի հուլիսի 10֊ին զորամաս է մատակարարվել 3.770 հատ ձմեռային կոստյում, այն դեպքում, երբ մատակարարված ապրանքների փաստացի քանակը եղել է 400-ով պակաս: Արդյունքում՝ փաստացի չմատակարարված 400 ձմեռային կոստյումի համար ՊՆ-ի կողմից ընկերությանը փոխանցվել է 5.013.600 ՀՀ դրամ, սակայն հափշտակությունն ավարտին չի հասցվել Վ. Մ.-ի, Վ. Ե.-ի և Ռ. Վ.-ի կամքից անկախ հանգամանքներով, քանի որ 2023 թվականի հուլիսի 13֊ին վերջիններս ձերբակալվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեի և ՊՆ ռազմական ոստիկանության ծառայողների կողմից իրականացված համատեղ գործողությունների արդյունքում:
ՀՀ ՊՆ իրային բազայի զորամասի հրամանատար Վ. Մ.-ին, զորամասի պահեստապետ Վ. Մ.-ին, «Մասիսի գարուն կարի ֆաբրիկա» ՍՊ ընկերության տնօրեն Վ. Ե.-ին և ընկերության աշխատակից Ռ. Վ.-ին մեղադրանքներ են ներկայացվել առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, տալու, ինչպես նաև կաշառք տալուն օժանդակելու, պաշտոնեական կեղծիք և առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու համար: Զորամասի հրամանատարի և պահեստապետի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, իսկ ՍՊԸ տնօրենի նկատմամբ՝ տնային կալանքը:

В результате широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Антикоррупционного комитета РА, а также по уголовному производству, возбужденному в результате комплексных следственных действий, установлено, что В.М., занимая должность командира воинской части N материальной базы Министерства обороны, в группе с кладовщиком той же воинской части, В.М., в целях совершения противоправных действий и покровительства в пользу директора ООО «Масиси Гарун швейная фабрика» В.Е., потребовали от В.Е. взятку в общем размере 19 миллионов 700 тысяч драмов и совершили хищение в особо крупном размере.
В частности, в процедуре закупки поставок нижнего белья для Министерства обороны РА, состоявшейся 24 марта 2023 года, вышеупомянутая компания ООО была признана избранным участником, после чего, в целях обеспечения беспрепятственной поставки нижнего белья, не соответствующего техническим условиям, предусмотренной вышеуказанной процедурой, в количестве более 70 000, командир воинской части материальной базы Минобороны- В.М. совместно с кладовщиком этой же базы - В.М. потребовали взятку в особо крупном размере -12 000 000 драмов от директора компании -В.Е.
В ходе предварительного следствия также было установлено, что в течение 2022 года В.Е. достиг соглашения с вышеупомянутыми должностными лицами Минобороны о беспрепятственном приеме заказчиком военных шинелей и матрасов, не соответствующих техническим характеристикам, обязуясь передать последнему взятку в размере 6 500 000 драмов за указанное противоправное действие и покровительство. Согласно договоренности, в период до апреля 2023 года как лично, так и при содействии сотрудника указанной компании Р.В. сумма оговоренной взятки была передана по частям должностным лицам Минобороны.
В результате указанный в договоре товар был доставлен не в соответствии с техническими условиями, без маркировки, в виде уже бывших в употреблении матрасов и пальто меньшего размера, чем предполагалось.
Кроме того, в ходе предварительного следствия выяснилось, что в течение 2023 года та же вышеупомянутая компания поставила Министерству обороны РА 924 пары женской обуви, не соответствующей указанным техническим характеристикам, для беспрепятственного приёма которых, командир материальной базы Министерства обороны в группе с кладовщиком В.М. потребовал и получил от директора компании взятку в размере 1 000 000 драмов через Р.В.
В ходе предварительного следствия также было установлено, что вышеуказанные должностные лица Минобороны и директор ООО преследовали цель хищения путем мошенничества особо крупной суммы денег с помощью Р.В. В частности, согласно достигнутой договоренности, директор компании В.Е. своей подписью подтвердил накладную, содержащую ложные сведения и другие документы, не соответствующие действительности, согласно которым, якобы, 7 июня 2023 года в воинскую часть Министерства обороны РА было поставлено 12 900 единиц теплого белья компанией ООО "Масиси Гарун швейная фабрика", когда фактическое количество поставленной продукции было меньше более чем на 3000 единиц.
Затем командир воинской части материальной базы Минобороны - В.М., зная в свою очередь о ложных сведениях в вышеуказанных документах, подтвердил их своей подписью, в результате чего Министерство обороны Республики Армения передало компании 7 517 310 драмов за более чем 3 000 единиц нижнего белья, которое фактически не было поставлено, которые были присвоены чиновниками Минобороны и директором компании с помощью Р.В.
Таким же образом В. М. и В. Е. предприняли незаконный процесс недоставки 400 комплектов зимней одежды, которые должны были быть доставлены в указанную воинскую часть и хищения подлежащие уплате за них денежных средств. В частности, В.Е. вновь подписал фальшивые документы, не соответствующие действительности, согласно которым компания якобы поставила в воинскую часть 3770 зимних костюмов 10-го июля 2023 года, когда фактическое количество поставленной продукции было меньше на 400. В результате 5013600 драмов было передано компании Министерством обороны за 400 зимних костюмов, которые фактически не были поставлены, но хищение не было завершено по независящим от воли В.М., В.Е. и Р.В. обстоятельствам, поскольку 13-го июля 2023 года они были задержаны в результате совместной операции Антикоррупционного комитета и сотрудников военной полиции Минобороны.
Обвинения были предъявлены командиру воинской части материальной базы МО РА - В.М., кладовщику воинской части - В.М., директору ООО «Масиси Гарун швейная фабрика» - В.Е. и сотруднику компании - Р. В. за получение, дачу и содействие в даче взятки, должностное мошенничество, а также хищение в особо крупном размере. В отношении командира воинской части и кладовщика в качестве меры пресечения был применен арест, а в отношении директора ООО - домашний арест.
Предварительное следствие по уголовному делу завершено. Материалы дела с обвинительным заключением переданы надзирающему прокурору, вместе с ходатайством о направлении его в суд.