ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի (ՔՏՀԱ) պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու դեպքերի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացվող քրեական վարույթով բացահայտվել են հիշյալ տեսչական մարմնի, ինչպես նաև ոստիկանության պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու նոր դրվագներ:
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2023 թվականի հունվարի 20-ին ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության տեսուչ Մ. Հ-ն Երևան-Մեղրի մայրուղու՝ Սիսիան համայնքի հատվածում տեղակայված ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի անշարժ հենակետի տարածքում ծառայություն իրականացնելիս ՀՀ քաղաքացի Մ. Թ.-ից կաշառք է ստացել՝ վերջինիս վարած գերբեռնված տրանսպորտային միջոցն առանց կշռման և առանց խոչընդոտների հենակետով անցկացնելու համար:
ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի պաշտոնատար անձ Գ. Հ.-ն էլ, ընդգրկված լինելով անշարժ հենակետի հերթափոխում և գտնվելով կշռման կետում, չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները, այն է՝ միջոցներ չի ձեռնարկել Մ. Թ.-ի վարած՝ պետական ավտոմոբիլային ճանապարհով թույլատրելի առավելագույն զանգվածը գերազանցող, գերբեռնված բեռնատարը կանգնեցնելու և կշռելու ուղղությամբ և ըստ այդմ` վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն չի կազմել, որի արդյունքում Մ. Թ.-ն տուգանքի չի ենթարկվել:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ 2023 թվականի փետրվարի 20-ին ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Սիսիանի բաժնի ՊՊԾ դասակի ոստիկան Հ. Բ.-ն ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի վերը նշված նույն հենակետի տարածքում ծառայություն իրականացնելիս, ՀՀ քաղաքացի Մ. Թ.-ի, ինչպես նաև ԻԻՀ երկու քաղաքացիների վարած գերբեռնված տրանսպորտային միջոցներն առանց կշռման և առանց խոչընդոտների հենակետով անցկացնելու համար կաշառք է ստացել Մ. Թ.-ից, իսկ նույն դասակի ոստիկան Կ. Հ-ն էլ դրդել է Մ. Թ.-ին՝ խմբով կաշառք տալ ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի աշխատակցին:
Փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ 2023 թվականի փետրվարի 23-ին «MAN» բեռնատարի վարորդ Կ. Մ.-ն բեռների կշռման վերը նշված հենակետն առանց խոչընդոտի անցնելու և իր նկատմամբ վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն չկազմելու, այն է՝ ապօրինի անգործության դիմաց, հիշյալ հենակետի հերթափոխում ընդգրկված ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի պաշտոնատար անձ Ա. Մ.-ին խոստացել է կաշառք տալ:
10.10.2023թ. ՊՊԾ դասակի ոստիկաններ Հ. Բ.-ն և Կ. Հ-ն, ՃՈ տեսուչ Մ. Հ-ն, ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի պաշտոնատար անձ Գ. Հ.-ն, ինչպես նաև բեռնատարի վարորդ Կ. Մ.-ն ձերբակալվել են:
Կաշառք ստանալու համար Հ. Բ.-ին և Մ. Հ-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:

По уголовному производству, инициированному в следственном департаменте СНБ РА и осуществляемому в Антикоррупционном комитете РА по факту получения взятки должностными лицами Инспекционного органа градостроительства, технической и пожарной безопасности /ГТПБ/ РА, раскрыты новые эпизоды дачи взятки должностным лицам упомянутого Инспекционного органа, а также полиции.
В частности, в рамках уголовного производства были получены фактические данные о том, что 20 января 2023 года инспектор службы «Дорожная полиция» полиции МВД РА М. Г. при несении службы на территории неподвижного опорного пункта Инспекционного органа ГТПБ, расположенного на участке трассы Ереван-Мегри в общине Сисиан, получил взятку от гражданина РА М. Г. за то, что он без взвешивания и без препятствий провел перегруженное транспортное средство.
Должностное лицо Инспекционного органа ГТПБ Г. Г., будучи вовлеченным в смену неподвижного опорного пункта и находясь в пункте взвешивания, не выполнило свои служебные обязанности, а именно не предприняло мер по остановке и взвешиванию перегруженного грузовика, превышающего допустимую максимальную массу, на государственной автомобильной дороге, и, соответственно, не составил протокол об административном правонарушении, в результате чего М. Т. не был оштрафован.
В ходе предварительного следствия было также установлено, что 20 февраля 2023 года полицейский взвода БГО отдела Сисиан полиции МВД РА Г. Б. при несении службы на территории того же опорного пункта Инспекционного органа ГТПБ, за проведение без взвешивания и без препятствий перегруженных транспортных средств, управляемых гражданином РА и двумя гражданами ИРИ, получил взятку от М. Т., а полицейский того же взвода К. Г. побудил М. Т. группой дать взятку сотруднику Инспекционного органа ГТПБ.
Были получены фактические данные о том, что 23 февраля 2023 года водитель грузовика «MAN» К. М. в обмен на беспрепятственное прохождение вышеуказанной опорной точки взвешивания грузов и не составление в отношении него протокола об административном правонарушении, а именно за незаконное бездействие, должностное лицо Инспекционного органа ГТПБ А. М., включенное в смену упомянутого опорного пункта, пообещало дать взятку.
10.10.2023 г. полицейские взвода СГО Г. Б. и К. Г., инспектор ДП М. Г., должностное лицо Инспекционного органа ГТПБ Г. Г., а также водитель грузовика К. М. задержаны.
За получением взятки Г. Б. и Г. Г. предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА.
В целом, по упомянутому уголовному производству в настоящее время 11 лиц имеют процессуальный статус обвиняемого.