ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով իրականացված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է ՀՀ ոստիկանության պետական պահպանության գլխավոր վարչության (ՊՊԳՎ) պետի պաշտոնը զբաղեցրած Վ. Մ.-ի կողմից հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով՝ ավելի քան 1.5 մլրդ դրամի գույքի օրինականացման (փողերի լվացում) կոռուպցիոն սխեմա, ինչպես նաև շուրջ 50 միլիոն ՀՀ դրամի պետական միջոցների յուրացման կազմակերպման դեպք, որում ներգրավված են եղել նաև ՀՀ ոստիկանության նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Վ. Մ.-ն, 1992-2018թթ. ընթացքում ՀՀ ՊՆ համակարգում և ոստիկանությունում զբաղեցնելով տարբեր, այդ թվում՝ Արաբկիրի և Կենտրոնականի զինվորական կոմիսարի, ՀՀ ոստիկանության ՊՊԳՎ պետի պաշտոնները, ապօրինի զբաղվել է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, ինչպես նաև՝ օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, կազմակերպել է օբյեկտների պահպանության իրականացման մասին պայմանագրերով տնտեսվարող սուբյեկտների վճարած առանձնապես խոշոր չափերով գումարների յուրացումը:
Մասնավորապես՝ Վ. Մ.-ն, 2015 թվականի ապրիլի 13֊ին ՀՀ ոստիկանության ՊՊԳՎ պետի պաշտոնում նշանակվելուց հետո, նույն վարչության Արմավիրի պահպանության բաժանմունքի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Խ. Ա.-ին հրահանգել է հափշտակել վերջինիս վստահված պետական միջոցներից և որպես մասնաբաժին յուրաքանչյուր ամիս իրեն տալ 1000 ԱՄՆ դոլար' երաշխավորելով, որ հափշտակությունը չի բացահայտվի: Արդյունքում՝ Վ. Մ.-ի կազմակերպմամբ, գիտությամբ և թողտվությամբ Խ. Ա.-ն, չունենալով տնտեսվարող սուբյեկտների հետ կանխիկ գործարքներ իրականացնելու լիազորություն, առանձին տնտեսվարող սուբյեկտների հետ ձեռք է բերել բանավոր պայմանավորվածություն' օբյեկտների պահպանության իրականացման մասին պայմանագրերով ստացվելիք վարձավճարները բաժանմունքի հաշվեհամարին փոխանցելու փոխարեն առձեռն նույն բաժանմունքի ջոկի հրամանատար Ա. Ա.-ին տալու վերաբերյալ:
Խ. Ա.-ի հրահանգով յուրաքանչյուր ամիս Ա. Ա.-ն տնտեսվարող սուբյեկտներից առձեռն հավաքել է հիշյալ գումարները, որոնք ամբողջությամբ հանձնել է Խ. Ա.-ին, ով նշված գումարները չի մուտքագրել բաժանմունքի արտաբյուջետային հաշվեհամարին, այլ իր վերադաս Վ. Մ.-ի պահանջով յուրացրել է դրանք՝ յուրացված գումարից յուրաքանչյուր ամիս 1000 ԱՄՆ դոլարը տալով Վ. Մ.-ին: Նույն ժամանակահատվածում բաժնի հաշվապահի պարտականությունները կատարող անձինք Խ. Ա.-ի հրահանգով բաժանմունքի կողմից ՊՊԳՎ ներկայացվող հաշվետվություններում ներառել են ակնհայտ կեղծ, այն է' տնտեսվարող սուբյեկտների քանակի և նրանց կողմից վճարված գումարների չափի վերաբերյալ խեղաթյուրված և անարժանահավատ տեղեկություններ' նման կերպ քողարկելով Վ. Մ.-ի կազմակերպմամբ կատարված հափշտակությունը:
Արդյունքում՝ Վ. Մ.-ն վերը նշված ժամանակահատվածում պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, կազմակերպել է ընդհանուր 13.935.200 ՀՀ դրամի յուրացումը, որից 8.239.390 ՀՀ դրամին համարժեք 17.000 ԱՄՆ դոլարը որպես իր մասնաբաժին հափշտակել է: Բացի այդ, նույն հանցավոր սխեմայով պետական միջոցներ են հափշտակվել նաև ՊՊԳՎ պետի պաշտոնը զբաղեցրած երկու այլ անձանց պաշտոնավարման ընթացքում: Ընդհանուր առմամբ՝ Վ. Մ.-ի և նշված անձանց կազմակերպմամբ պետական միջոցներից հափշտակվել է շուրջ 50 մլն ՀՀ դրամ:
Բացի այդ, նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Վ. Մ.-ն օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1.418.060.977 ՀՀ դրամի չափով գույքը:
Մասնավորապես՝ Վ. Մ.-ն, 1992-2018թթ. ՀՀ ՊՆ և ոստիկանական համակարգերում աշխատելու ընթացքում ունենալով բացառապես աշխատավարձից գոյացած օրինական եկամուտներ, նշված ժամանակահատվածում ձեռք է բերել և օտարել բազմաթիվ շարժական և անշարժ գույքեր, ՀՀ֊ում գործող բանկերում կատարել է ապօրինի ստացված կանխիկ գումարների տարբեր չափերով մուտքեր և ձևակերպել ավանդներ, փոխանցումներ կատարել ՌԴ և այլ պետություններ, որոնց գումարային արժեքը էականորեն գերազանցել է նրա օրինական եկամուտների չափը:
Բացի այդ, Վ. Մ.-ն ձեռնարկատիրական գործունեությանը մասնակցելու, պետական գույքի յուրացմանը հանցակցելու և հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքի (եկամուտների)՝ 1.408.544.977 ՀՀ դրամին համարժեք 2.811.900 ԱՄՆ դոլարի, 9.400 եվրոյի, 4.361.814 ՌԴ ռուբլու և 28.819,7 բրիտանական ֆունտ ստերլինգի հանցավոր ծագումը թաքցնելու և խեղաթյուրելու նպատակով օրինականացրել է դրանք՝ որպես օրինական եկամուտ փոխանցել է իր բանկային և քարտային հաշիվներին՝ մի մասը ներգրավելով որպես ավանդ և դրա դիմաց ստանալով տոկոսներ, իսկ մյուս մասը կանխիկացրել և ներգրավել է ձեռնարկատիրական գործունեությունում, այդ թվում՝ 2017-2018 թթ. ընթացքում ՌԴ֊ից ձեռք է բերել ընդհանուր 240.000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ «Ռոլս Ռոյս Գոստ», «Մերսեդես Ս500» և «Բենթլի Կոնտինենտալ» մակնիշի ավտոմեքենաներ, որոնց միջոցով իրականացրել է ավտովարձույթի ծառայություն՝ ստանալով շուրջ 95.160.000 ՀՀ դրամի եկամուտ:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Վ. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1֊ին կետով:

As a result of the large-scale investigative operations carried out in the criminal proceedings under investigation of the RA Anti-Corruption Committee, a corruption scheme for the legalization (money laundering) of property of more than 1.5 billion drams obtained through criminal means by the head of the General Department of State Protection of the Police V. M., was revealed, as well as a case of organizing the embezzlement of state funds of about 50 million drams, in which former high-ranking officials of the RA police were also involved.
The preliminary investigation substantiated that during 1992-2018 V. M. having occupied various positions in the system of the RA Ministry of Defense and the police, including the military commissar of Arabkir and Kentron, and the head of the RA Police GDSP, illegally engaged in entrepreneurial activities, and also, using his official position, organized misappropriation of particularly large amounts paid by economic entities under contracts for the implementation of facilities protection.
In particular, on April 13, 2015 being appointed to the position of the head of the RA Police GDSP V. M. instructed Kh. A. who held the position of the head of the Armavir protection unit of the same department to embezzle from the state funds entrusted to him and to give him 1000 USD every month as a share, guaranteeing that the embezzlement will not be revealed. As a result, with the organization, knowledge and permission of V. M., not having the authority to carry out cash transactions with business entities, Kh. A. reached a verbal agreement with individual business entities on giving the rents to be received under the contracts on the maintenance of facilities to the squad commander of the same unit A. A. instead of transferring to the account of the unit.
According to Kh. A.'s instructions, A. A. personally collected the mentioned amounts from economic entities every month, which he handed over to Kh. A., who did not deposit the mentioned amounts to the off-budget account of the unit, but embezzled them at his superior V. M.'s request, giving 1000 US dollars of the embezzled money every month to V. M. During the same period, the persons performing the duties of the accountant of the unit on the instructions of Kh. A. included clearly false and unreliable information about the number of economic entities and the amount of money paid by them, in the reports submitted to the RA Police GDSP, thus concealing the robbery organized by V. M.
As a result, V. M., using his official position organized the embezzlement of a total of 13,935,200 AMD during the above-mentioned period, from which he stole 17,000 USD equivalent to 8,239,390 AMD as his share. In addition, state funds were embezzled by the same criminal scheme during the tenure of two other persons who held the position of the head of GDSP. In general, about 50 million AMD were stolen from the state funds by the organization of V. M. and the mentioned persons.
In addition, the preliminary examination substantiated that V. M. legalized the property obtained through criminal means in particularly large amounts, amounting to AMD 1,418,060,977.
In particular, while working in the RA Ministry of Defense and police systems in 1992-2018 and having legal income exclusively from salary during the specified period V. M. acquired and alienated many movable and immovable properties, credited accounts on account of illegally obtained cash and made deposits in banks operating in the RA, made transfers to the Russian Federation and other States, the monetary value of which significantly exceeded the amount of his legal income.
In addition, in order to hide his participation in entrepreneurial activity, in the embezzlement of state property, and hide and misrepresent the criminal origin of particularly large amounts of property (income) equal to 1,408,544,977 AMD, 2,811,900 US dollars, 9,400 euros, 4,361,814 Russian rubles and 28,819.7 British pounds V. M. legalized them, transferred them as legal income to his bank and card accounts, attracting a part as a deposit and receiving interest in return, cashed out the other part and involved in business activities, including during 2017-2018 he purchased "Rolls Royce Ghost", "Mercedes S500" and "Bentley Continental" cars from RF worth a total of 240,000 US dollars, through which he provided a car rental service, receiving an income of about 95,160,000 AMD.
For committing the above-mentioned criminal acts, V. M. was charged under point 3 of part 3 of article 46-256 of the RA Criminal Code and point 1 of part 3 of article 190 of the former RA Criminal Code.