ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով իրականացված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է ՀՀ ոստիկանության պետական պահպանության գլխավոր վարչության (ՊՊԳՎ) պետի պաշտոնը զբաղեցրած Վ. Մ.-ի կողմից հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով՝ ավելի քան 1.5 մլրդ դրամի գույքի օրինականացման (փողերի լվացում) կոռուպցիոն սխեմա, ինչպես նաև շուրջ 50 միլիոն ՀՀ դրամի պետական միջոցների յուրացման կազմակերպման դեպք, որում ներգրավված են եղել նաև ՀՀ ոստիկանության նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Վ. Մ.-ն, 1992-2018թթ. ընթացքում ՀՀ ՊՆ համակարգում և ոստիկանությունում զբաղեցնելով տարբեր, այդ թվում՝ Արաբկիրի և Կենտրոնականի զինվորական կոմիսարի, ՀՀ ոստիկանության ՊՊԳՎ պետի պաշտոնները, ապօրինի զբաղվել է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, ինչպես նաև՝ օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, կազմակերպել է օբյեկտների պահպանության իրականացման մասին պայմանագրերով տնտեսվարող սուբյեկտների վճարած առանձնապես խոշոր չափերով գումարների յուրացումը:
Մասնավորապես՝ Վ. Մ.-ն, 2015 թվականի ապրիլի 13֊ին ՀՀ ոստիկանության ՊՊԳՎ պետի պաշտոնում նշանակվելուց հետո, նույն վարչության Արմավիրի պահպանության բաժանմունքի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Խ. Ա.-ին հրահանգել է հափշտակել վերջինիս վստահված պետական միջոցներից և որպես մասնաբաժին յուրաքանչյուր ամիս իրեն տալ 1000 ԱՄՆ դոլար' երաշխավորելով, որ հափշտակությունը չի բացահայտվի: Արդյունքում՝ Վ. Մ.-ի կազմակերպմամբ, գիտությամբ և թողտվությամբ Խ. Ա.-ն, չունենալով տնտեսվարող սուբյեկտների հետ կանխիկ գործարքներ իրականացնելու լիազորություն, առանձին տնտեսվարող սուբյեկտների հետ ձեռք է բերել բանավոր պայմանավորվածություն' օբյեկտների պահպանության իրականացման մասին պայմանագրերով ստացվելիք վարձավճարները բաժանմունքի հաշվեհամարին փոխանցելու փոխարեն առձեռն նույն բաժանմունքի ջոկի հրամանատար Ա. Ա.-ին տալու վերաբերյալ:
Խ. Ա.-ի հրահանգով յուրաքանչյուր ամիս Ա. Ա.-ն տնտեսվարող սուբյեկտներից առձեռն հավաքել է հիշյալ գումարները, որոնք ամբողջությամբ հանձնել է Խ. Ա.-ին, ով նշված գումարները չի մուտքագրել բաժանմունքի արտաբյուջետային հաշվեհամարին, այլ իր վերադաս Վ. Մ.-ի պահանջով յուրացրել է դրանք՝ յուրացված գումարից յուրաքանչյուր ամիս 1000 ԱՄՆ դոլարը տալով Վ. Մ.-ին: Նույն ժամանակահատվածում բաժնի հաշվապահի պարտականությունները կատարող անձինք Խ. Ա.-ի հրահանգով բաժանմունքի կողմից ՊՊԳՎ ներկայացվող հաշվետվություններում ներառել են ակնհայտ կեղծ, այն է' տնտեսվարող սուբյեկտների քանակի և նրանց կողմից վճարված գումարների չափի վերաբերյալ խեղաթյուրված և անարժանահավատ տեղեկություններ' նման կերպ քողարկելով Վ. Մ.-ի կազմակերպմամբ կատարված հափշտակությունը:
Արդյունքում՝ Վ. Մ.-ն վերը նշված ժամանակահատվածում պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, կազմակերպել է ընդհանուր 13.935.200 ՀՀ դրամի յուրացումը, որից 8.239.390 ՀՀ դրամին համարժեք 17.000 ԱՄՆ դոլարը որպես իր մասնաբաժին հափշտակել է: Բացի այդ, նույն հանցավոր սխեմայով պետական միջոցներ են հափշտակվել նաև ՊՊԳՎ պետի պաշտոնը զբաղեցրած երկու այլ անձանց պաշտոնավարման ընթացքում: Ընդհանուր առմամբ՝ Վ. Մ.-ի և նշված անձանց կազմակերպմամբ պետական միջոցներից հափշտակվել է շուրջ 50 մլն ՀՀ դրամ:
Բացի այդ, նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Վ. Մ.-ն օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1.418.060.977 ՀՀ դրամի չափով գույքը:
Մասնավորապես՝ Վ. Մ.-ն, 1992-2018թթ. ՀՀ ՊՆ և ոստիկանական համակարգերում աշխատելու ընթացքում ունենալով բացառապես աշխատավարձից գոյացած օրինական եկամուտներ, նշված ժամանակահատվածում ձեռք է բերել և օտարել բազմաթիվ շարժական և անշարժ գույքեր, ՀՀ֊ում գործող բանկերում կատարել է ապօրինի ստացված կանխիկ գումարների տարբեր չափերով մուտքեր և ձևակերպել ավանդներ, փոխանցումներ կատարել ՌԴ և այլ պետություններ, որոնց գումարային արժեքը էականորեն գերազանցել է նրա օրինական եկամուտների չափը:
Բացի այդ, Վ. Մ.-ն ձեռնարկատիրական գործունեությանը մասնակցելու, պետական գույքի յուրացմանը հանցակցելու և հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքի (եկամուտների)՝ 1.408.544.977 ՀՀ դրամին համարժեք 2.811.900 ԱՄՆ դոլարի, 9.400 եվրոյի, 4.361.814 ՌԴ ռուբլու և 28.819,7 բրիտանական ֆունտ ստերլինգի հանցավոր ծագումը թաքցնելու և խեղաթյուրելու նպատակով օրինականացրել է դրանք՝ որպես օրինական եկամուտ փոխանցել է իր բանկային և քարտային հաշիվներին՝ մի մասը ներգրավելով որպես ավանդ և դրա դիմաց ստանալով տոկոսներ, իսկ մյուս մասը կանխիկացրել և ներգրավել է ձեռնարկատիրական գործունեությունում, այդ թվում՝ 2017-2018 թթ. ընթացքում ՌԴ֊ից ձեռք է բերել ընդհանուր 240.000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ «Ռոլս Ռոյս Գոստ», «Մերսեդես Ս500» և «Բենթլի Կոնտինենտալ» մակնիշի ավտոմեքենաներ, որոնց միջոցով իրականացրել է ավտովարձույթի ծառայություն՝ ստանալով շուրջ 95.160.000 ՀՀ դրամի եկամուտ:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Վ. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1֊ին կետով:

В результате масштабных следственных действий, осуществленных по уголовному производству, расследуемому в Антикоррупционном комитете РА, была раскрыта коррупционная схема легализации имущества в особо крупных размерах (отмывание денег) на сумму более 1.5 млрд. драмов, полученная преступным путем В. М., занимавшим должность начальника Главного управления государственной охраны /ГУГО/ полиции РА, а также случай организации присвоения государственных средств на сумму около 50 млн. драмов РА.
В ходе предварительного следствия было обосновано, что В. М., занимая в 1992-2018гг. различные должности в системе МО РА и полиции, в том числе должности военного комиссара Арабкира и Центрального, начальника ГУГО полиции РА, незаконно занимался предпринимательской деятельностью, а также, используя должностное положение, организовал присвоение сумм в особо крупных размерах, выплаченных хозяйствующими субъектами по договорам об охране объектов.
В частности, В. М., 13 апреля 2015 года, после назначения на должность начальника отдела охраны Армавира того же управления, поручил Х. А., занимавшему должность начальника отдела охраны Армавира того же управления, хищать из вверенных ему государственных средств и в качестве доли ежемесячно давать ему 1000 долларов США, гарантируя, что хищение не будет раскрыто. В результате, при организации, сведению и попустительству В. М., Х А, не имея полномочий по осуществлению наличных сделок с хозяйствующими субъектами, с отдельными хозяйствующими субъектами достигл устной договоренности о передаче командиру отряда А. А. налично вместо перечисления получаемых по договорам об осуществлении охраны объектов арендных платежей на счет отделения.
По приказу Х. А. каждый месяц А. А. собирал указанные суммы налично у хозяйствующих субъектов, которые полностью передал Х. А., который не вносил указанные суммы на внебюджетный счет отделения, а по требованию своего вышестоящего В. М. присваивал их, ежемесячно отдавая 1000 долларов США из присвоенной суммы В. М. В тот же период лица, исполняющие обязанности бухгалтера отдела, в отчетах, представляемых ГУГО, по приказу Х. А., включали заведомо ложные, то есть искаженные и недостоверные сведения о количестве хозяйствующих субъектов и размере выплаченных ими сумм, таким образом скрывая хищение, совершенное организацией В. М.
В результате, В. М., используя должностное положение, организовал присвоение в общей сложности 13 935 200 драмов РА, из которых 17 000 долларов США, эквивалентных 8 239 390 драмам РА, присвоил в качестве своей доли. Кроме того, по той же преступной схеме государственные средства были похищены во время пребывания в должности двух других лиц, занимавших должность начальника ГУГО. В целом, при организации В. М. и указанных лиц из государственных средств было похищено около 50 млн драмов РА.
Кроме того, предварительным следствием было обосновано, что В. М. узаконил полученное преступным путем имущество в особо крупных размерах - 1 418 060 977 драмов РА.
В частности, В. М., в 1992-2018 гг. в ходе работы в системе МО и Полиции РА, имея исключительно законные доходы от зарплаты, за указанный период приобрел и отчуждал множество движимого и недвижимого имущества, осуществлял в действующих на территории РА банках поступление незаконно полученных наличных денег в различных размерах и оформлял депозиты, осуществлял переводы в РФ и другие государства, суммарная стоимость которых существенно превышала.
Кроме того, с целью сокрытия и искажения преступного происхождения имущества (доходов) в особо крупных размерах, эквивалентных 1 408 544 977 драмам РА, 2 811 900 долларам США, 9 400 евро, 4 361 814 рублям РФ и 28 819,7 британским фунтам, в целях участия в предпринимательской деятельности, соучастия в присвоении государственного имущества и сокрытия преступного происхождения имущества (доходов) в особо крупных размерах, полученного преступным путем, легализовал их, перечисляя в качестве законного дохода на свои банковские и карточные счета, привлекая часть в предпринимательской деятельности, в том числе: в течение 2017-2018 гг. приобрел у России автомобили марок «Роллс Ройс Гост», «Мерседес S500» и «Бентли Континенталь» на общую сумму 240 000 долларов США, с помощью которых осуществил услугу проката автомобилей, получив доход в размере около 95 160 000 драмов РА.
За совершение вышеуказанных преступных деяний В. М. предъявлено обвинение по пункту 3 части 3 статьи 46-256 Уголовного кодекса РА и пункту 1 части 3 статьи 190 Уголовного кодекса РА.