ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության ուսումնասիրության հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների կողմից իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական համալիր գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Ռ. Բ-ն, զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի հրամանատարի և ՀՀ ՊՆ կարիքների համար ներկրվող միջոցների ընդունման համար ստեղծված հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը, շահադիտական նպատակով կատարել է պաշտոնեական կեղծիք և օժանդակել Կ. Գ.-ի կողմից ՀՀ ՊՆ-ից առանձնապես խոշոր չափերի՝ շուրջ 60 մլն ՀՀ դրամի հափշտակությանը:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ՊՆ կարիքների համար ներկրվող նյութական միջոցների ընդունման համար ստեղծված համապատասխան հանձնաժողովի կազմում, ի թիվս ՊՆ զորամասի այլ ստորաբաժանումների ղեկավարների, ընդգրկվել է նաև ՀՀ ՊՆ N զորամասի հրամանատար Ռ. Բ.-ն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության կարիքների համար 240 տոննա «Տոսոլ Ա-40» տեսակի հակասառիչ նյութի ձեռքբերման համար 2017 թվականի ապրիլին իրականացված մրցույթին մասնակցել և հաղթող է ճանաչվել «Մոսէսքո» ՍՊ ընկերությունը՝ առաջարկելով 94.320.000 ՀՀ դրամ (1կգ-ի արժեքը՝ 393 ՀՀ դրամ): Դրանից հետո հիշյալ ՍՊԸ տնօրեն Կ. Գ.-ի հետ կնքվել է պետական գնման պայմանագիր, որով ընկերությունը պարտավորվել է անհրաժեշտ կարգով և ժամանակացույցով մատակարարել պայմանագրով սահմանված տեխնիկական բնութագրին համապատասխանող «Տոսոլ Ա-40» տեսակի հակասառիչ նյութ:
Ըստ վերը նշված պայմանագրի՝ 2017 թվականի ընթացքում «Մոսէսքո» ՍՊ ընկերությունը ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը պետք է մատակարարեր 240.000 կգ հակասառիչ նյութ, սակայն պարզվել է, որ նշված քանակից 154.980 կգ-ն իրականում չի ներմուծվել և չի մատակարարվել ՊՆ-ին:
Այսպես՝ նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Կ. Գ.-ի կողմից ՀՀ ՊՆ-ից խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելուն օժանդակելու նպատակով հանձնաժողովի նախագահը՝ N զորամասի հրամանատար Ռ. Բ.-ն և հանձնաժողովի 6 անդամները շահադիտական նպատակով «Մոսէսքո» ՍՊ ընկերության կողմից իրականում 52.920 կգ «Տոսոլ Ա-40» տեսակի հակասառիչ նյութ մատակարարված չլինելու պայմաններում, 2017 թվականի հոկտեմբերի 21-ին կազմել և ստորագրել են կեղծ փաստաթուղթ հանդիսացող ակտ, որի համաձայն՝ իբր տվյալ ՍՊԸ-ի կողմից ՀՀ ՊՆ N զորամաս մատակարարվել է 252 հատ 200 լիտր տարողությամբ տարաներով, 20.797.560 ՀՀ դրամ արժողությամբ ընդհանուր 52.920 կգ հակասառիչ նյութ: Դրանից հետո կազմվել են նաև կեղծ նմուշառման և ընդունման ակտեր, համաձայն որոնց՝ «Մոսէսքո» ՍՊ ընկերության կողմից իբր մատակարարված 52.920 կգ հակասառիչ նյութն ընդունվել է:
Բացի այդ, Կ. Գ.-ն խաբեության նպատակով զորամաս է ներկայացրել իրականում գոյություն չունեցող, ՀՀ չներմուծված և չմատակարարված «Տոսոլ Ա-40» տեսակի հակասառիչ նյութի որակի անձնագրեր, որոնք հանձնաժողովի կողմից ներկայացվել են լաբորատորիա:
Այնուհետև Կ. Գ.-ն խաբեության նպատակով կազմել և ստորագրել է մի շարք այլ ակտեր ևս, այդ թվում՝ հանձնման-ընդունման կեղծ արձանագրություն, որի հիման վրա ՀՀ ՊՆ-ի կողմից 2017 թվականի նոյեմբերի 3-ին «Մոսէսքո» ՍՊ ընկերության հաշվին է փոխանցվել 19.473.260 ՀՀ դրամ, որը Կ. Գ.-ն զորամասի հանձնաժողովի նախագահ Ռ.Բ.-ի և հանձնաժողովի 6 անդամների օժանդակությամբ խարդախությամբ հափշտակել է:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ Կ. Գ.-ն վերը նշված եղանակով 2017 թվականի տարբեր ամիսներին կազմել և ստորագրել է ՊՆ N զորամաս 6.684.930 ՀՀ դրամ արժեքի 17.010 կգ, 8.995.770 ՀՀ դրամ արժեքի 22.890 կգ և 24.428.880 ՀՀ դրամ արժեքի 62.160 կգ «Տոսոլ Ա-40» տեսակի հակասառիչ նյութ մատակարարելու վերաբերյալ պաշտոնական կեղծ փաստաթղթեր, որոնց հիման վրա ընկերության հաշվին փոխանցված հիշյալ գումարները, դարձյալ զորամասի հրամանատարի և հանձնաժողովի անդամների օժանդակությամբ, խարդախությամբ հափշտակել է:
Արդյունքում զորամասի հրամանատարի և հանձնաժողովի անդամների օժանդակությամբ ու վերջիններիս կողմից պաշտոնեական կեղծիք կատարելու միջոցով Կ. Գ.-ն խարդախությամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր շուրջ 60 մլն ՀՀ դրամ:
Զորամասի հրամանատար Ռ. Բ.-ն և հանձնաժողովի 6 անդամները ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության աշխատակիցների կողմից ՀՀ ՊՆ ՌՈ ծառայողների օժանդակությամբ բերման են ենթարկվել Հակակոռուպցիոն կոմիտե և ձերբակալվել: Նրանց մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ զորամասի հրամանատարի և ևս 3 անձի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

В результате широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий и комплексных следственных действий, осуществленных сотрудниками Антикоррупционного комитета РА по уголовному производству, инициированному на основании изучения Государственной контрольной службы РА, получены фактические данные о том, что Р. Б., занимая должность командира N-ской воинской части Министерства обороны РА и председателя комиссии, созданной для приема импортируемых средств для нужд МО РА, в корыстных целях совершил служебный подлог и содействовал хищению от Министерства обороны РА в особо крупных размерах - около 60 млн. драмов РА.
В частности, в состав соответствующей комиссии, созданной для приема ввозимых на нужды МО РА материальных средств, в числе руководителей других подразделений воинской части МО был включен также командир N-ской воинской части МО РА Р. Б.
В конкурсе на приобретение 240 тонн антифриза типа «Тосол А-40» для нужд Министерства обороны РА в апреле 2017 года приняла участие и победила компания «Мосэско», предложив 94 320 000 драмов РА (стоимость 1кг - 393 драма РА). После этого с директором упомянутого ООО К. Г. был заключен договор о государственной закупке, по которому компания обязалась в необходимом порядке и по графику поставлять антифриз типа «Тосол А-40», соответствующий техническим характеристикам, установленным договором.
Согласно вышеуказанному договору, в течение 2017 года ООО «Мосэско» должно было поставить Министерству обороны РА 240 000 кг антифриза, однако выяснилось, что 154 980 кг из указанного количества на самом деле не были импортированы и не были поставлены МО.
Итак, в ходе предварительного следствия были получены фактические данные о том, что с целью содействия хищению денег в особо крупных размерах из МО РА путем мошенничества председатель комиссии - командир N-ской воинской части Р. Б. и 6 членов комиссии, в условиях отсутствия у ООО «Мосэско» в корыстных целях 52 920 кг антифриза типа «Тосол А-40», 21 октября 2017 года составили и подписали акт, являющийся ложным документом, согласно которому якобы данным ООО в N-сую часть МО РА было поставлено 252 шт. в контейнерах емкостью 200 литров, всего 52 920 кг антифриза стоимостью 20 797 560 драмов РА. После этого были составлены акты ложного отбора проб и приема, согласно которым 52 920 кг антифриза, якобы поставляемого компанией «Мосэско», были приняты.
Кроме того, с целью обмана К. Г. представил в воинскую часть паспорта качества незамерзающего, не ввезенного и не поставленного в РА антифриза типа «Тосол А-40», которые были представлены комиссией в лабораторию.
Затем К. Г. с целью обмана составил и подписал ряд других актов, в том числе фальшивый протокол приема-передачи, на основании которого МО РА 3 ноября 2017 года на счет ООО «Мосэско» было перечислено 19 473 260 драмов РА, которые К. Г. при содействии председателя комиссии воинской части Р. Б. и 6 членов комиссии мошенническим путем похитил.
Кроме того, предварительным следствием было установлено, что К. Г. вышеуказанным способом в разные месяцы 2017 года составил и подписал официальные фальшивые документы о поставке антифриза типа «Тосол А-40» стоимостью 6 684 930 драмов РА, 22 890 кг стоимости 8 995 770 драмов РА и 62 160 кг стоимости 24 428 880 драмов РА, на основании которых указанные суммы, переведенные на счет компании, при содействии командира воинской части и членов комиссии, мошенническим путем похитил.
В результате при содействии командира воинской части и членов комиссии и совершении ими служебного подлога К. Г. мошенническим путем похитил у Министерства обороны РА в особо крупных размерах - около 60 млн. драмов.
Командир воинской части Р. Б. и 6 членов комиссии сотрудниками оперативно-розыскного управления Антикоррупционного комитета РА, при содействии служащих ВП МО РА, были подвергнуты приводу в Антикоррупционный комитет и задержаны. Им предъявлены обвинения по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Следователем Антикоррупционного комитета были представлены в суд ходатайства об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении командира воинской части и еще 3 человек.