ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության ուսումնասիրության հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների կողմից իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական համալիր գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Ռ. Բ-ն, զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի հրամանատարի և ՀՀ ՊՆ կարիքների համար ներկրվող միջոցների ընդունման համար ստեղծված հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը, շահադիտական նպատակով կատարել է պաշտոնեական կեղծիք և օժանդակել Կ. Գ.-ի կողմից ՀՀ ՊՆ-ից առանձնապես խոշոր չափերի՝ շուրջ 60 մլն ՀՀ դրամի հափշտակությանը:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ՊՆ կարիքների համար ներկրվող նյութական միջոցների ընդունման համար ստեղծված համապատասխան հանձնաժողովի կազմում, ի թիվս ՊՆ զորամասի այլ ստորաբաժանումների ղեկավարների, ընդգրկվել է նաև ՀՀ ՊՆ N զորամասի հրամանատար Ռ. Բ.-ն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության կարիքների համար 240 տոննա «Տոսոլ Ա-40» տեսակի հակասառիչ նյութի ձեռքբերման համար 2017 թվականի ապրիլին իրականացված մրցույթին մասնակցել և հաղթող է ճանաչվել «Մոսէսքո» ՍՊ ընկերությունը՝ առաջարկելով 94.320.000 ՀՀ դրամ (1կգ-ի արժեքը՝ 393 ՀՀ դրամ): Դրանից հետո հիշյալ ՍՊԸ տնօրեն Կ. Գ.-ի հետ կնքվել է պետական գնման պայմանագիր, որով ընկերությունը պարտավորվել է անհրաժեշտ կարգով և ժամանակացույցով մատակարարել պայմանագրով սահմանված տեխնիկական բնութագրին համապատասխանող «Տոսոլ Ա-40» տեսակի հակասառիչ նյութ:
Ըստ վերը նշված պայմանագրի՝ 2017 թվականի ընթացքում «Մոսէսքո» ՍՊ ընկերությունը ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը պետք է մատակարարեր 240.000 կգ հակասառիչ նյութ, սակայն պարզվել է, որ նշված քանակից 154.980 կգ-ն իրականում չի ներմուծվել և չի մատակարարվել ՊՆ-ին:
Այսպես՝ նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Կ. Գ.-ի կողմից ՀՀ ՊՆ-ից խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելուն օժանդակելու նպատակով հանձնաժողովի նախագահը՝ N զորամասի հրամանատար Ռ. Բ.-ն և հանձնաժողովի 6 անդամները շահադիտական նպատակով «Մոսէսքո» ՍՊ ընկերության կողմից իրականում 52.920 կգ «Տոսոլ Ա-40» տեսակի հակասառիչ նյութ մատակարարված չլինելու պայմաններում, 2017 թվականի հոկտեմբերի 21-ին կազմել և ստորագրել են կեղծ փաստաթուղթ հանդիսացող ակտ, որի համաձայն՝ իբր տվյալ ՍՊԸ-ի կողմից ՀՀ ՊՆ N զորամաս մատակարարվել է 252 հատ 200 լիտր տարողությամբ տարաներով, 20.797.560 ՀՀ դրամ արժողությամբ ընդհանուր 52.920 կգ հակասառիչ նյութ: Դրանից հետո կազմվել են նաև կեղծ նմուշառման և ընդունման ակտեր, համաձայն որոնց՝ «Մոսէսքո» ՍՊ ընկերության կողմից իբր մատակարարված 52.920 կգ հակասառիչ նյութն ընդունվել է:
Բացի այդ, Կ. Գ.-ն խաբեության նպատակով զորամաս է ներկայացրել իրականում գոյություն չունեցող, ՀՀ չներմուծված և չմատակարարված «Տոսոլ Ա-40» տեսակի հակասառիչ նյութի որակի անձնագրեր, որոնք հանձնաժողովի կողմից ներկայացվել են լաբորատորիա:
Այնուհետև Կ. Գ.-ն խաբեության նպատակով կազմել և ստորագրել է մի շարք այլ ակտեր ևս, այդ թվում՝ հանձնման-ընդունման կեղծ արձանագրություն, որի հիման վրա ՀՀ ՊՆ-ի կողմից 2017 թվականի նոյեմբերի 3-ին «Մոսէսքո» ՍՊ ընկերության հաշվին է փոխանցվել 19.473.260 ՀՀ դրամ, որը Կ. Գ.-ն զորամասի հանձնաժողովի նախագահ Ռ.Բ.-ի և հանձնաժողովի 6 անդամների օժանդակությամբ խարդախությամբ հափշտակել է:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ Կ. Գ.-ն վերը նշված եղանակով 2017 թվականի տարբեր ամիսներին կազմել և ստորագրել է ՊՆ N զորամաս 6.684.930 ՀՀ դրամ արժեքի 17.010 կգ, 8.995.770 ՀՀ դրամ արժեքի 22.890 կգ և 24.428.880 ՀՀ դրամ արժեքի 62.160 կգ «Տոսոլ Ա-40» տեսակի հակասառիչ նյութ մատակարարելու վերաբերյալ պաշտոնական կեղծ փաստաթղթեր, որոնց հիման վրա ընկերության հաշվին փոխանցված հիշյալ գումարները, դարձյալ զորամասի հրամանատարի և հանձնաժողովի անդամների օժանդակությամբ, խարդախությամբ հափշտակել է:
Արդյունքում զորամասի հրամանատարի և հանձնաժողովի անդամների օժանդակությամբ ու վերջիններիս կողմից պաշտոնեական կեղծիք կատարելու միջոցով Կ. Գ.-ն խարդախությամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր շուրջ 60 մլն ՀՀ դրամ:
Զորամասի հրամանատար Ռ. Բ.-ն և հանձնաժողովի 6 անդամները ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության աշխատակիցների կողմից ՀՀ ՊՆ ՌՈ ծառայողների օժանդակությամբ բերման են ենթարկվել Հակակոռուպցիոն կոմիտե և ձերբակալվել: Նրանց մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ զորամասի հրամանատարի և ևս 3 անձի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

As a result of large-scale operative-investigative measures and complex investigative activities carried out by the officers of the RA Anti-Corruption Committee in the criminal proceedings initiated on the basis of the study of the RA State Control Service, factual data was obtained that occupying the position of the commander of the N military unit of the RA Ministry of Defense and the post of the chairman of the commission created for the acceptance of imported funds for the needs of the RA Ministry of Defense, R. B., committed official falsification and assisted K. G. to embezzle particularly large amounts of about 60 million AMD from the RA Ministry of Defense.
In particular, among the heads of other units of the RA military unit, the commander of the N military unit of the RA MD R. B. was included in the relevant commission created for the acceptance of material resources imported for the needs of the RA Ministry of Defense.
"Mosesco" Limited Liability Company participated in the tender announced in April 2017 for the purchase of 240 tons of "Tosol A-40" type antifreeze for the needs of the RA Ministry of Defense, and was declared the winner of the tender with the price offer of AMD 94,320,000 (the cost of 1 kg AMD 393). After that, state purchase contract was signed with the director of the said LLC K. G., by which the company undertook to deliver "Tosol A-40" type antifreeze in the necessary order and schedule according to the technical specifications defined in the contract.
According to the above-mentioned contract "Mosesco" Limited Liability Company was supposed to supply 240,000 kg of antifreeze to the Ministry of Defense of the Republic of Armenia during 2017, but it was found that 154,980 kg of the specified amount was not actually imported and was not supplied to the Ministry of Defense.
Thus, by the preliminary investigation factual data was obtained that the chairman of the commission, the commander of the N military unit, R. B. and the 6 members of the committee, for their own profit, drew up and signed a false document on October 21, 2017, in the absence of 52,920 kg of "Tosol A-40" type antifreeze to be supplied by "Mosesco" LLC, according to which allegedly, this LLC supplied the N military unit of the RA Ministry of Defense with 252 pieces of 200-liter containers, a total of 52,920 kg of antifreeze worth AMD 20,797,560. After that, false sampling and acceptance acts were drawn up, according to which 52,920 kg of antifreeze allegedly supplied by "Mosesco" LLC was accepted.
In addition, for the purpose of deception, K. G. submitted to the military unit the quality passports of "Tosol A-40" antifreeze, which did not actually exist, was not imported and supplied to the RA, and which was submitted to the laboratory by the commission.
Then for the purpose of deception, K. G. drew up and signed a number of other acts, including a false handover-acceptance protocol, on the basis of which, on November 3, 2017, the RA Ministry of Defense transferred 19,473,260 AMD to the account of "Mosesco" LLC, which K. G. fraudulently stole with the assistance of R. B., chairman of the commission of the military unit and 6 members of the commission.
In addition, the preliminary examination revealed that in the above-mentioned manner in different months of 2017, K.G. made and signed official fake documents regarding the supply of 17,010 kg worth 6,684,930 AMD, 22,890 kg worth 8,995,770 AMD and 62,160 kg worth 24,428,880 AMD "Tosol A-40" antifreeze, on the basis of which he fraudulently embezzled the mentioned sums transferred to the company's account, again with the help of the commander of the military unit and members of the commission.
As a result, K. G. fraudulently embezzled from the Ministry of Defense of the Republic of Armenia a particularly large amount, totaling around 60 million AMD with the assistance of the commander of the military unit and the members of the commission and through official fraud committed by the latter.
Commander of the military unit R. B. and 6 members of the commission were brought under coercion to the Anti-corruption Committee by the officers of operative-investigative department of the RA Anti-corruption Committee with the assistance of MP of the RA MD and detained. They were charged under the relevant articles of the RA Criminal Code. Petitions were filed to the court by the investigator of the anti-corruption committee to select the arrest as a measure of restriction against the commander of the military unit and 3 other persons.