Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) կրթական ծրագրերի շրջանավարտների հերթական ճանաչողական այցն է կազմակերպվել ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ նրանց ընդունել է Կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը:
Շրջանավարտները Կոմիտեի նախագահի հետ զրուցել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործառույթների, ծրագրերի ու առկա մարտահրավերների, ինչպես նաև կոռուպցիայի տեսակների ու պատճառների, տարբեր բնագավառներում առկա կոռուպցիոն ռիսկերի ու հետևանքների, դրանց կանխարգելման ու պայքարի արդի մեթոդների շուրջ:
Սասուն Խաչատրյանը, պատասխանելով շրջանավարտներին հետաքրքրող հարցերին, անդրադարձել է կոմիտեի նախորդ երկու տարվա գործունեության արդյունքներին, կադրերի համալրման գործընթացին ու չափորոշիչներին: Կոմիտեի նախագահը մասնավոր դեպքերի օրինակներով նրանց ներկայացրել է քննչական և օպերատիվ աշխատանքի բնույթը, խոսել բացահայտումների ցուցանիշներից՝ թվարկելով կոռուպցիոն դեպքերի բացահայտման արդյունավետությանը նպաստող գործոնները, ինչպես նաև անդրադարձել առկա կարգավորումներին, այդ թվում՝ Կոմիտեի կողմից վերջերս մշակված մի շարք կարևոր օրենսդրական նախաձեռնություններին:
Անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային համագործակցությանը և կոռուպցիայի դեմ պայքարում տարբեր երկրների իրավապահ կառույցների հետ տարվող աշխատանքներին։

В Антикоррупционный комитет РА был организован очередной ознакомительный визит выпускников образовательных программ антикоррупционного центра Транспаренси Интернешнл, где их принял председатель Комитета Сасун Хачатрян.
Выпускники побеседовали с председателем комитета о функциях, программах и существующих вызовах антикоррупционного комитета, а также о видах и причинах коррупции, существующих коррупционных рисках и последствиях в различных сферах, современных методах их предотвращения и борьбы.
Сасун Хачатрян, отвечая на интересующие выпускников вопросы, коснулся результатов деятельности комитета за предыдущие два года, процесса пополнения кадров и критериев. Председатель комитета на примерах частных случаев представил им характер следственной и оперативной работы, говорил о показателях разоблачений, перечисляя факторы, способствующие эффективности раскрытия коррупционных случаев, а также коснулся существующих регулирований, в том числе ряда важных законодательных инициатив, недавно разработанных комитетом.
Стороны коснулись также международного сотрудничества и работ, проводимых с правоохранительными структурами разных стран в борьбе с коррупцией.