ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ ձեռք են բերվել բավարար ապացույցներ առ այն, որ Կ. Կ.-ն, հանդիսանալով պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձ, կաշառքի դիմաց դատապարտյալի համար արգելված իրեր է մտցրել ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ քրեակատարողական հիմնարկի թոքախտաբանական բաժանմունքում բուժում ստացող դատապարտյալ Մ. Ա.-ն իր օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու, այն է՝ արգելված իրեր հանդիսացող բջջային հեռախոսներ, դրանց համար նախատեսված լիցքավորման սարքեր և այլ պարագաներ քրեակատարողական հիմնարկ ապօրինի մտցնելու համար նույն հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի աշխատակից Կ. Կ.-ին առաջարկել է կաշառք, ինչին վերջինս համաձայնել է:
Այնուհետև, պայմանավորվածության համաձայն, 2023 թվականի մայիսին Կ. Կ.-ն հանդիպել է Մ. Ա.-ի ազգականին, որն էլ նրան է փոխանցել կաշառքի գումարն ու արգելված իրերը: Կ. Կ.-ն իր հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով վերը նշված իրերը տարել է քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ նույն հիմնարկի օպերատիվ բաժնի աշխատակիցները խուզարկության ժամանակ հայտնաբերել են դրանք:
ՔԿՀ պաշտոնատար անձին՝ Կ.Կ.-ին, մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ 3-րդ կետով, իսկ Մ. Ա.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ 3-րդ կետով:

В ходе предварительного следствия по уголовному производству, инициированному Антикоррупционным комитетом РА, были получены достаточные доказательства того, что К. К., являясь должностным лицом, осуществляющим государственную службу, в обмен на взятку внес запрещенные для осужденного предметы в Уголовно-исполнительное учреждение «Больница для осужденных».
В частности, в ходе предварительного следствия было установлено, что получающий лечение в отделении пульмонологии уголовно-исполнительного учреждения осужденный М. А. предложил сотруднику отдела обеспечения безопасности того же учреждения К. К. взятку за совершение незаконного действия в его пользу, а именно: за незаконное введение в уголовно-исполнительное учреждение мобильных телефонов, предусмотренных для них зарядных устройств и других аксессуаров, являющихся запрещенными предметами.
Затем, согласно договоренности, в мае 2023 года К. К. встретился с родственником М. А., который передал ему сумму взятки и запрещенные вещи. С целью осуществления своего преступного намерения К. К. отвез вышеуказанные предметы в уголовно-исполнительное учреждение, где сотрудники оперативного отдела того же учреждения во время обыска обнаружили их.
Должностному лицу УИУ - К. К. предъявлено обвинение по пункту 2, 3 статьи 435 Уголовного кодекса РА, а М. А. - по пункту 2, 3 статьи 436 Уголовного кодекса РА.