Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վասիլիս Մարագոսը հանդիպել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի հետ:
Ողջունելով դեսպանին՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը շնորհավորել է նրան նշանակման կապակցությամբ և ներկայացրել Կոմիտեի նախորդ երկու տարվա գործունեության արդյունքները: Սասուն Խաչատրյանը, մասնավորապես, անդրադարձել է կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարում արձանագրված ցուցանիշներին՝ նշելով, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կոռուպցիոն դեպքերի բացահայտման արդյունավետությունը զգալիորեն բարձրացել է, ինչը պայմանավորված է մի շարք գործոններով, այդ թվում՝ մեկ կառույցի կողմից օպերատիվ և քննչական աշխատանքների կազմակերպմամբ ու իրականացմամբ, ինչպես նաև կոռուպցիոն դեպքերի բացահայտման գործում պետական մյուս մարմինների հետ ակտիվ համագործակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է կոռուպցիայի դեմ պայքարում տարբեր ուղղություններով Եվրամիության հետ արդեն իսկ առկա համագործակցային կապերի ամրապնդումը: Քննարկվել են այդ համագործակցության շրջանակում առաջիկայում առավել առարկայական ու կոնկրետ քայլերի իրագործման հնարավորությունները:
Դեսպանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում ԵՄ-ն պատասխանատվություն է ստանձնել աջակցել Հայաստանին կոռուպցիայի դեմ պայքարում՝ նպաստելով կոռուպցիայի կանխարգելմանն ու կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների քննության արդյունավետության բարձրացմանը: Ուստի կողմերը համաձայնության են եկել՝ հստակեցնել համատեղ ծրագրերի իրականացման գործնական քայլերը, ինչպես նաև դիտարկել եվրոպական լավագույն փորձի ներդրման միջոցով առավել արդյունավետ համագործակցություն զարգացնելու հեռանկարները:

Глава Делегации Европейского союза в Армении, Чрезвычайный и Полномочный Посол Василис Марагос встретился с председателем Антикоррупционного комитета РА Сасуном Хачатряном.
Приветствуя посла, председатель антикоррупционного комитета поздравил его с назначением и представил результаты деятельности Комитета за предыдущие два года. Сасун Хачатрян, в частности, коснулся показателей борьбы с коррупционными преступлениями, отметив, что по сравнению с тем же периодом прошлого года эффективность раскрытия коррупционных случаев значительно возросла, что обусловлено рядом факторов, в том числе, организацией и проведением одной структурой оперативных и следственных работ, а также активным сотрудничеством с другими государственными органами в деле выявления коррупционных случаев.
В ходе встречи обоюдно была отмечена важность укрепления уже существующих сотрудничества с Евросоюзом по различным направлениям в борьбе с коррупцией. Были обсуждены возможности реализации в ближайшее время наиболее предметных и конкретных шагов в рамках этого сотрудничества.
Посол отметил, что в рамках соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Республикой Армения и Европейским союзом ЕС взял на себя ответственность за содействие Армении в борьбе с коррупцией, способствуя предотвращению коррупции и повышению эффективности расследования преступлений коррупционного характера. Поэтому стороны договорились уточнить практические шаги по реализации совместных программ, а также рассмотреть перспективы развития более эффективного сотрудничества посредством внедрения лучшего европейского опыта.