ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊՆ պաշտոնատար անձ Ա. Թ.-ն նորակոչիկի զորակոչը հետաձգելու համար ստացել է խոշոր չափերով` 10.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Բացի այդ, նույն պաշտոնատար անձը, ծառայողական լիազորություններն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, մեկ այլ պաշտոնատար անձի՝ Ա. Ա.-ի հետ խմբի կազմում ստացած կաշառքի դիմաց հետաձգել է երկու քաղաքացու՝ վարժական հավաքներին մասնակցելը: Մեկ այլ դեպքում Ա. Թ.-ն, ստանալով կաշառք, մեկ քաղաքացու էլ ազատել է վարժական հավաքներին մասնակցելուց:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2023 թվականի մարտին Հ. Մ.-ն, իր որդուն իրականությանը չհամապատասխանող հիվանդություն ունենալու հիմքով կաշառքի դիմաց պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից ազատելու համար իր ծանոթ Ա. Գ.-ի, վերջինս էլ Ռ. Ա.-ի միջոցով պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ՊՆ պաշտոնատար անձ Ա. Թ.-ի հետ: Այդ գործընթացը կազմակերպելու համար Ա. Թ.-ն Ռ. Ա.-ի միջոցով Հ. Մ.-ից պահանջել է 3.883.000 ՀՀ դրամին համարժեք 10.000 ԱՄՆ դոլար՝ Ռ. Ա.-ին նախապես խոստանալով կաշառքի առարկա գումարը ստանալու դեպքում կաշառք ստանալու օժանդակության դիմաց դրանից 2000 ԱՄՆ դոլարը տրամադրել նրան:
2023 թվականի մարտի 30-ին Ռ. Ա.-ն Ա. Գ.-ին տեղեկացրել է, որ պաշտոնատար անձը կաշառքի գումարից նախնական 2500 ԱՄՆ դոլար է պահանջել: Ա. Գ.-ն էլ իր հերթին ստացած տեղեկությունները փոխանցել է Հ. Մ.-ին, այնուհետև կազմակերպել վերջինի ու Ռ. Ա.-ի հանդիպումը պայմանավորվածության վերաբերյալ մանրամասները քննարկելու նպատակով: Պայմանավորվածության համաձայն՝ Ռ. Ա.-ն Հ. Մ.-ից վերցրել է կաշառքի առարկայի մի մասը՝ 2500 ԱՄՆ դոլարը, որից 1000 ԱՄՆ դոլարը տվել է Ա. Թ.-ին:
Այնուհետև, Ռ. Ա.-ն կաշառքի առարկա հանդիսացող՝ մնացած 7500 ԱՄՆ դոլարը վերցրել է Հ. Մ.-ից, դրանից 6000 ԱՄՆ դոլարը նույն օրը տվել է Ա. Թ.-ին: Մի քանի օր անց Ռ. Ա.-ն նույն գումարից ևս 400 ԱՄՆ դոլար է տվել Ա. Թ.-ին՝ խոստանալով մնացած 600 ԱՄՆ դոլարը տալ մի քանի օրվա ընթացքում: Արդյունքում Ա. Թ.-ն փաստացի ստացել է ընդհանուր 2.874.252 ՀՀ դրամին համարժեք 7400 ԱՄՆ դոլար:
Նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ ՊՆ վերը շված պաշտոնատար անձը ՊՆ մեկ այլ պաշտոնատար անձի՝ Ա. Ա.-ի հետ խմբի կազմում, վարժական հավաքներին մասնակցելը հետաձգելու համար երկու քաղաքացուց ստացել է 120.000-ական ՀՀ դրամ կաշառք:
Դրանցից բացի, պաշտոնատար անձ Ա. Թ.-ն իր ծանոթին վարժական հավաքների ծանուցագիր չուղարկելու և այդկերպ վարժական հավաքներից ազատելու համար վերջինից որպես կաշառք պահանջել է նրան պատկանող ռեստորանում 5 հոգու համար հյուրասիրություն: Ստանալով համաձայնություն՝ Ա. Թ.-ն և նրա հետ նույն վայրում աշխատող ՊՆ 4 այլ պաշտոնատար անձ այցելել են ռեստորան և Հ. Մ.-ի հաշվին ստացել հյուրասիրություն:
Վերը նշված հանցանքների կատարման համար Ա. Թ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2‑րդ կետով, 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1‑ին կետով /2 դրվագ/ և 435-րդ հոդվածի 1‑ին մասով, Ռ. Ա.-ին՝ 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2‑րդ կետով և 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1‑ին կետով /2 դրվագ/, Հ. Մ.-ին՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2‑րդ կետով, Ա. Գ.-ին՝ 46-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2‑րդ կետով, Ա. Ա.-ին՝ 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1‑ին կետով /2 դրվագ/, իսկ նորակոչիկներին՝ 436-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Նախաքննության ընթացքում Ա. Թ.-ի և Ա. Ա.-ի նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը 8 մեղադրյալների մասով մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

According to the criminal proceedings examined by the RA Anti-Corruption Committee, it was proved that the official of the RA Ministry of Defense A. T. received a large bribe of 10,000 US dollars to postpone the conscription of a recruit. In addition, the same official, using official powers and the influence caused by them, as part of the group with another official A. A. postponed the participation of two citizens in training sessions in return for the bribe. In another case, having received a bribe, A. T. exempted one citizen from participating in training sessions.
In particular, the preliminary investigation revealed that in March 2023 in order to free his son from compulsory military service in exchange for a bribe on the basis of having a medical condition that is not true, H. M. agreed with A. T. an official of the Ministry of Defense, through his acquaintance A. G., and R. A. In order to organize that process, A. T. demanded from H. M. through R. A. 10,000 US dollars equivalent to 3,883,000 AMD, having previously promised R. A. to give him 2,000 US dollars in exchange for assistance in receiving the bribe in case of receiving the bribe money.
On March 30, 2023, R. A. informed A. G. that the official demanded 2,500 US dollars from the bribe amount. A. G., in turn, forwarded the information he received to H. M., then organized the latter and R. A.’s meeting to discuss the details of the arrangement. According to the agreement, R. A. took part of the bribe in the amount of 2500 USD from H. M., of which 1000 USD was given to A. T.
Then, R. A. took the remaining bribe of 7,500 US dollars from H. M., of which 6000 USD was given to A. T. on the same day. A few days later R. A. gave another 400 US dollars from the same amount to A. T., promising to give the remaining 600 USD within a few days. As a result, A. T. actually received a total of 2,874,252 AMD equivalent to 7400 USD.
During the preliminary investigation, factual data was also obtained that the above-mentioned official of the Ministry of Defense in the group with another official of the Ministry of Defense, A. A. received a bribe of AMD 120,000 each from two citizens in order to postpne participation in the training sessions.
In addition, an official A.T. demanded from his acquaintance a meal for 5 persons at his restaurant as a bribe not to send summons to the training sessions to and thus to exempt him the training sessions. Having received consent, A. T. and 4 other officials of the Ministry of Defense working in the same place with him visited the restaurant and received hospitality at H. M.’s expense.
For committing the above-mentioned crimes A. T. was charged under point 2 of part 2 of article 435, point 1 of part 2 of article 435 (2 counts) and part 1 of article 435 of the RA Criminal Code, R. A. was charged under point 2 of part 2 of article 46-435, and point 1 of part 2 of article 46-435 (2 counts) of the RA Criminal Code, H. M. was charged under point 2 of part 2 of article 436, A. G. was charged under point 2 of part 2 of article 46-436, A. A. was charged under point 1 of part 2 of article 435 (2 counts) and the new recruits under part 1 of article 436 of the RA Criminal Code.
During the preliminary investigation arrest was selected asa a measure of restriction against A. T. and A. A.
The preliminary investigation in criminal proceedings has been completed. The materials of the proceedings with the indictment regarding 8 accused persons were handed over to the supervising prosecutor with a motion to send it to the court.