ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊՆ պաշտոնատար անձ Ա. Թ.-ն նորակոչիկի զորակոչը հետաձգելու համար ստացել է խոշոր չափերով` 10.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Բացի այդ, նույն պաշտոնատար անձը, ծառայողական լիազորություններն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, մեկ այլ պաշտոնատար անձի՝ Ա. Ա.-ի հետ խմբի կազմում ստացած կաշառքի դիմաց հետաձգել է երկու քաղաքացու՝ վարժական հավաքներին մասնակցելը: Մեկ այլ դեպքում Ա. Թ.-ն, ստանալով կաշառք, մեկ քաղաքացու էլ ազատել է վարժական հավաքներին մասնակցելուց:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2023 թվականի մարտին Հ. Մ.-ն, իր որդուն իրականությանը չհամապատասխանող հիվանդություն ունենալու հիմքով կաշառքի դիմաց պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից ազատելու համար իր ծանոթ Ա. Գ.-ի, վերջինս էլ Ռ. Ա.-ի միջոցով պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ՊՆ պաշտոնատար անձ Ա. Թ.-ի հետ: Այդ գործընթացը կազմակերպելու համար Ա. Թ.-ն Ռ. Ա.-ի միջոցով Հ. Մ.-ից պահանջել է 3.883.000 ՀՀ դրամին համարժեք 10.000 ԱՄՆ դոլար՝ Ռ. Ա.-ին նախապես խոստանալով կաշառքի առարկա գումարը ստանալու դեպքում կաշառք ստանալու օժանդակության դիմաց դրանից 2000 ԱՄՆ դոլարը տրամադրել նրան:
2023 թվականի մարտի 30-ին Ռ. Ա.-ն Ա. Գ.-ին տեղեկացրել է, որ պաշտոնատար անձը կաշառքի գումարից նախնական 2500 ԱՄՆ դոլար է պահանջել: Ա. Գ.-ն էլ իր հերթին ստացած տեղեկությունները փոխանցել է Հ. Մ.-ին, այնուհետև կազմակերպել վերջինի ու Ռ. Ա.-ի հանդիպումը պայմանավորվածության վերաբերյալ մանրամասները քննարկելու նպատակով: Պայմանավորվածության համաձայն՝ Ռ. Ա.-ն Հ. Մ.-ից վերցրել է կաշառքի առարկայի մի մասը՝ 2500 ԱՄՆ դոլարը, որից 1000 ԱՄՆ դոլարը տվել է Ա. Թ.-ին:
Այնուհետև, Ռ. Ա.-ն կաշառքի առարկա հանդիսացող՝ մնացած 7500 ԱՄՆ դոլարը վերցրել է Հ. Մ.-ից, դրանից 6000 ԱՄՆ դոլարը նույն օրը տվել է Ա. Թ.-ին: Մի քանի օր անց Ռ. Ա.-ն նույն գումարից ևս 400 ԱՄՆ դոլար է տվել Ա. Թ.-ին՝ խոստանալով մնացած 600 ԱՄՆ դոլարը տալ մի քանի օրվա ընթացքում: Արդյունքում Ա. Թ.-ն փաստացի ստացել է ընդհանուր 2.874.252 ՀՀ դրամին համարժեք 7400 ԱՄՆ դոլար:
Նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ ՊՆ վերը շված պաշտոնատար անձը ՊՆ մեկ այլ պաշտոնատար անձի՝ Ա. Ա.-ի հետ խմբի կազմում, վարժական հավաքներին մասնակցելը հետաձգելու համար երկու քաղաքացուց ստացել է 120.000-ական ՀՀ դրամ կաշառք:
Դրանցից բացի, պաշտոնատար անձ Ա. Թ.-ն իր ծանոթին վարժական հավաքների ծանուցագիր չուղարկելու և այդկերպ վարժական հավաքներից ազատելու համար վերջինից որպես կաշառք պահանջել է նրան պատկանող ռեստորանում 5 հոգու համար հյուրասիրություն: Ստանալով համաձայնություն՝ Ա. Թ.-ն և նրա հետ նույն վայրում աշխատող ՊՆ 4 այլ պաշտոնատար անձ այցելել են ռեստորան և Հ. Մ.-ի հաշվին ստացել հյուրասիրություն:
Վերը նշված հանցանքների կատարման համար Ա. Թ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2‑րդ կետով, 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1‑ին կետով /2 դրվագ/ և 435-րդ հոդվածի 1‑ին մասով, Ռ. Ա.-ին՝ 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2‑րդ կետով և 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1‑ին կետով /2 դրվագ/, Հ. Մ.-ին՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2‑րդ կետով, Ա. Գ.-ին՝ 46-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2‑րդ կետով, Ա. Ա.-ին՝ 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1‑ին կետով /2 դրվագ/, իսկ նորակոչիկներին՝ 436-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Նախաքննության ընթացքում Ա. Թ.-ի և Ա. Ա.-ի նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը 8 մեղադրյալների մասով մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

В рамках уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом РА, было обосновано, что должностное лицо МО РА получило взятку в крупных размерах - 10 000 долларов США за отсрочку призыва новобранца. Кроме того, одно и то же должностное лицо, используя служебные полномочия и обусловленное ими влияние, в обмен на взятку, полученную в составе группы А. А. с другим должностным лицом, отложило участие двух граждан в тренировочных сборах. В другом случае А. Т., получив взятку, освободил одного гражданина от участия в тренировочных сборах.
В частности, в ходе предварительного следствия было установлено, что в марте 2023 года Г. М. посредством своего знакомого А. Г., договорился об освобождении своего сына от призыва на обязательную военную службу за взятку на основании не соответствующей действительности болезни, последний посредством Р. А. достиг договоренности с должностным лицом МО А. Т. Для организации этого процесса А. Т. потребовал от Р. А. 10 000 долларов США, эквивалентных 3 883 000 драмов РА, заранее пообещав Р. А. в случае получения суммы, являющейся предметом взятки, предоставить ему 2000 долларов США в обмен на помощь в получении взятки.
30 марта 2023 года Р. А. сообщил А. Г., что должностное лицо потребовало от суммы взятки до 2500 долларов США. А. Г., в свою очередь, передал полученную информацию Г. М., затем организовал встречу последнего и Р. А. с целью обсуждения деталей договоренности. Согласно договоренности, Р. А. взял у Г. М. часть предмета взятки - 2500 долларов США, из которых 1000 долларов передал А. Т.
Затем Р. А. взял оставшиеся 7500 долларов США, являющиеся предметом взятки, 6000 долларов США из них в тот же день передал А. Т. Через несколько дней Р. А. дал еще 400 долларов США из той же суммы, пообещав отдать оставшиеся 600 долларов США в течение нескольких дней. В результате А. Т. фактически получил в общей сложности 2 874 252 драма РА, эквивалентных 7400 долларов США.
В ходе предварительного следствия были получены фактические данные о том, что вышеуказанное должностное лицо МО в составе группы А. А. с другим должностным лицом МО получило от двух граждан взятку в размере 120 000 драмов РА.
Кроме того, должностное лицо А. Т. за то, что не направило своему знакомому повестку на учебные сборы и таким образом освободило его от учебных сборов, потребовало у него в качестве взятки угощение на 5 человек в принадлежащем ему ресторане. Получив согласие, А. Т. и 4 других должностных лица МО, работающие с ним в том же месте, посетили ресторан и за счет О М получили угощение.
За совершение вышеуказанных преступлений А. Т. предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 435, пункту 1 части 2 статьи 435 (2 эпизода) и части 1 статьи 435 (2 эпизода), Р. А. - по пункту 2 части 2 статьи 46-435 и пункту 1 части 2 статьи 46-435 (2 эпизода), Г. М. - по пункту 2 части 2 статьи 436, Р. А. - по пункту 2 части 2 статьи 436 (2 эпизода), А. Г. - по пункту 2 части 2 статьи 46-436, А. А. - пункту 1 части 2 статьи 435 (2 эпизода), а новобранцам - по части 1 статьи 436 Уголовного кодекса РА.
В ходе предварительного следствия в отношении А. Т. и А. А. была применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
Предварительное следствие в уголовном производстве завершен. Материалы производства по части 8 обвиняемых с обвинительным заключением переданы надзорному прокурору с ходатайством о его направлении в суд.