ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ ձեռք են բերվել բավարար փաստեր առ այն, որ Վ. Ն.-ն, զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետի տեղակալի պաշտոնը, անձնական շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, Երևան քաղաքի արևմտյան և արևելյան հատվածներում աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայությունների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված մրցույթների հրավերներով ներկայացվող որակավորման չափանիշներին չբավարարելու պայմաններում, մասնակից ընկերությունների մասնակցության հայտերը գնահատել է բավարար, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել Երևան համայնքին։ Մասնավորապես` հիշյալ ընկերությունները տեխնիկական, ֆինանսական, մասնագիտական, աշխատանքային համապատասխան ռեսուրսներ չունենալու պատճառով ի վիճակի չեն եղել պատշաճ մատուցել պայմանագրերով նախատեսված ծառայությունները, սակայն թերի, ոչ պատշաճ, իսկ որոշ դեպքերում նաև չմատուցված ծառայությունների դիմաց Երևանի քաղաքապետարանի կողմից առանձնապես խոշոր չափերի հասնող՝ 3.002.486.270 ՀՀ դրամի ավել գումարներ են վճարվել:
Բացի այդ, գնումների հայտարարությունը նախապես հրապարակելու միջոցով բանակցային ընթացակարգի հրավերով աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայությունների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված մրցույթի հրավերով ներկայացվող որակավորման չափանիշներին չբավարարելու պայմաններում մասնակից ընկերությունների մասնակցության հայտերը հանձնաժողովի նախագահ Վ. Ն.-ն բավարար է գնահատել, ինչի համար ընկերության իրավասու պաշտոնատար անձանցից իր հոր՝ Հ. Ն.-ի համար որպես այլ առավելություն կաշառք է ստացել առանձնապես խոշոր չափերով գույքային օգուտ՝ ընդունելով վերջինիս անվամբ գրանցված անշարժ գույքերը երկարաժամկետ տրված վարձակալության վարձավճարների չափն անհամեմատ գերազանցող՝ ընդհանուր 436.472.280 ՀՀ դրամ վարձավճարով վարձակալության հանձնելու և դրա արդյունքում իր հոր համար առանձնապես խոշոր չափերով գույքային օգուտ ստանալու առաջարկը:
Մասնավորապես, Երևան քաղաքի արևելյան հատվածում աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայությունների մատուցման պայմանագիր կնքելուց շուրջ 15 օր անց՝ 2015 թվականի ապրիլի 13-ին, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Վ. Ն.-ի հոր և «Սանիթեք Ինթերնեյշնլ» ՍՊ ընկերության միջև կնքվել է վարձակալության պայմանագիր՝ Երևան քաղաքի Շիրակի փողոցի 3-րդ նրբանցք 2 հասցեում գտնվող 2708,1 քմ մակերերսով տարածքը 10 տարի ժամկետով՝ ամսական 6000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 2.850.000 ՀՀ դրամ վարձավճարով վարձակալությամբ տրամադրելու մասին: Կնքված պայմանագրի շրջանակներում ՀՀ հարկային օրենսդրությամբ սահմանված հարկերի պահումից հետո Հ. Ն.-ին ամսական վճարման ենթակա գումարը կազմել է 2.565.000 ՀՀ դրամ, իսկ տասը տարվա համար վճարման ենթակա ընդհանուր գումարը՝ 307.800.000 ՀՀ դրամ:
Այնուհետև՝ 2016 թվականի հուլիսի 15-ին, Հ. Ն.-ի և «Սանիթեք» ՍՊ ընկերության միջև կնքվել են վարձակալության պայմանագրեր՝ Երևան քաղաքի Շիրակի փողոցի 3-րդ նրբանցք 2/2 հասցեում գտնվող 646,2 քմ և 610,56 քմ մակերեսներով տարածքները ամսական՝ համապատասխանաբար 476.410 և 715.000 ՀՀ դրամ վարձավճարներով վարձակալությամբ տրամադրելու մասին:
2019 թվականի հոկտեմբերի 3-ին «Սանիթեք» ընկերությունների հետ կնքված աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայությունների ձեռքբերման պայմանագրերը միակողմանի լուծվել են, իսկ մինչ այդ՝ Վ. Ն.-ն հոր՝ Հ. Ն.-ի համար որպես այլ առավելության տեսքով (գույքային օգուտի) կաշառք փաստացի ստացել է շուրջ 141.273.953 ՀՀ դրամ գույքային օգուտ:
Վերը նշված հանցանքների կատարման համար Վ. Ն.-ին մեղադրանք է ներկայացվել արարքները կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով:

В ходе предварительного следствия, проведенного по уголовному производству, инициированному антикоррупционным комитетом РА, были получены достаточные факты о том, что В. Н., занимая должность заместителя мэра Еревана, исходя из личных интересов и групповых интересов, злоупотребляя своими должностными полномочиями, в условиях несоответствия квалификационным критериям, представляемым приглашениями на конкурсы, организованные с целью приобретения услуг по вывозу мусора и санитарной очистке в Западной и восточной части города, вследствие чего ереванской общине нанесен существенный ущерб. В частности, упомянутые компании из-за отсутствия соответствующих технических, финансовых, профессиональных, трудовых ресурсов не были в состоянии надлежащим образом предоставлять услуги, предусмотренные договорами, однако за неполные, ненадлежащие, а в некоторых случаях и не оказанные услуги мэрией Еревана были выплачены суммы в особо крупных размерах - на 3 002 486 270 драмов РА.
Кроме того, в условиях неудовлетворенности квалификационными критериями, представляемыми приглашением конкурса на приобретение услуг по вывозу мусора и санитарной очистке путем предварительного опубликования объявления о закупках председатель комиссии В. Н. оценил заявки участвующих компаний как удовлетворительные, за что от компетентных должностных лиц компании получил взятку в качестве иного преимущества для своего отца Г. Н., в особо крупных размерах имущественную выгоду, принимая предложение о сдаче недвижимого имущества, зарегистрированного на его имя, в аренду на общую сумму 436 472 280 драмов РА, несравненно превышающую размер арендной платы за долгосрочную аренду, и в результате этого получить имущественную выгоду в особо крупных размерах для своего отца.
В частности, примерно через 15 дней после подписания договора об оказании услуг по вывозу мусора и санитарной очистке в восточной части Еревана, 13 апреля 2015 года, между отцом заместителя мэра Еревана В. Н. и ООО «Санитек Интернейшнл» был заключен договор об аренде территории площадью 2708,1 кв. м, находящейся по адресу ул. Ширака 3-й переулок 2 города Еревана, сроком на 10 лет за ежемесячную плату в размере 2 850 000 драмов РА, эквивалентную 6000 долларам США. В рамках заключенного договора, после удержания налогов, установленных налоговым законодательством РА, сумма, подлежащая ежемесячной выплате Г. Н., составила 2 565 000 драмов РА, а общая сумма, подлежащая уплате за десять лет - 307 800 000 драмов РА.
Затем, 15 июля 2016 года, между Г. Н. и ООО "Санитек" были заключены договоры об аренде помещений площадью 646,2 кв. м и 610,56 кв. м, расположенных по адресу ул. Ширака 3-й переулок 2/2 в Ереване, за ежемесячную плату в размере 476 410 и 715 000 драмов РА соответственно.
За совершение вышеуказанных преступлений В. Н. предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 и пункту 2 части 4 статьи 311 Уголовного кодекса РА, действующего на момент совершения деяний.