ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ ձեռք են բերվել բավարար փաստեր առ այն, որ Վ. Ն.-ն, զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետի տեղակալի պաշտոնը, անձնական շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, Երևան քաղաքի արևմտյան և արևելյան հատվածներում աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայությունների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված մրցույթների հրավերներով ներկայացվող որակավորման չափանիշներին չբավարարելու պայմաններում, մասնակից ընկերությունների մասնակցության հայտերը գնահատել է բավարար, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել Երևան համայնքին։ Մասնավորապես` հիշյալ ընկերությունները տեխնիկական, ֆինանսական, մասնագիտական, աշխատանքային համապատասխան ռեսուրսներ չունենալու պատճառով ի վիճակի չեն եղել պատշաճ մատուցել պայմանագրերով նախատեսված ծառայությունները, սակայն թերի, ոչ պատշաճ, իսկ որոշ դեպքերում նաև չմատուցված ծառայությունների դիմաց Երևանի քաղաքապետարանի կողմից առանձնապես խոշոր չափերի հասնող՝ 3.002.486.270 ՀՀ դրամի ավել գումարներ են վճարվել:
Բացի այդ, գնումների հայտարարությունը նախապես հրապարակելու միջոցով բանակցային ընթացակարգի հրավերով աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայությունների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված մրցույթի հրավերով ներկայացվող որակավորման չափանիշներին չբավարարելու պայմաններում մասնակից ընկերությունների մասնակցության հայտերը հանձնաժողովի նախագահ Վ. Ն.-ն բավարար է գնահատել, ինչի համար ընկերության իրավասու պաշտոնատար անձանցից իր հոր՝ Հ. Ն.-ի համար որպես այլ առավելություն կաշառք է ստացել առանձնապես խոշոր չափերով գույքային օգուտ՝ ընդունելով վերջինիս անվամբ գրանցված անշարժ գույքերը երկարաժամկետ տրված վարձակալության վարձավճարների չափն անհամեմատ գերազանցող՝ ընդհանուր 436.472.280 ՀՀ դրամ վարձավճարով վարձակալության հանձնելու և դրա արդյունքում իր հոր համար առանձնապես խոշոր չափերով գույքային օգուտ ստանալու առաջարկը:
Մասնավորապես, Երևան քաղաքի արևելյան հատվածում աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայությունների մատուցման պայմանագիր կնքելուց շուրջ 15 օր անց՝ 2015 թվականի ապրիլի 13-ին, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Վ. Ն.-ի հոր և «Սանիթեք Ինթերնեյշնլ» ՍՊ ընկերության միջև կնքվել է վարձակալության պայմանագիր՝ Երևան քաղաքի Շիրակի փողոցի 3-րդ նրբանցք 2 հասցեում գտնվող 2708,1 քմ մակերերսով տարածքը 10 տարի ժամկետով՝ ամսական 6000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 2.850.000 ՀՀ դրամ վարձավճարով վարձակալությամբ տրամադրելու մասին: Կնքված պայմանագրի շրջանակներում ՀՀ հարկային օրենսդրությամբ սահմանված հարկերի պահումից հետո Հ. Ն.-ին ամսական վճարման ենթակա գումարը կազմել է 2.565.000 ՀՀ դրամ, իսկ տասը տարվա համար վճարման ենթակա ընդհանուր գումարը՝ 307.800.000 ՀՀ դրամ:
Այնուհետև՝ 2016 թվականի հուլիսի 15-ին, Հ. Ն.-ի և «Սանիթեք» ՍՊ ընկերության միջև կնքվել են վարձակալության պայմանագրեր՝ Երևան քաղաքի Շիրակի փողոցի 3-րդ նրբանցք 2/2 հասցեում գտնվող 646,2 քմ և 610,56 քմ մակերեսներով տարածքները ամսական՝ համապատասխանաբար 476.410 և 715.000 ՀՀ դրամ վարձավճարներով վարձակալությամբ տրամադրելու մասին:
2019 թվականի հոկտեմբերի 3-ին «Սանիթեք» ընկերությունների հետ կնքված աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայությունների ձեռքբերման պայմանագրերը միակողմանի լուծվել են, իսկ մինչ այդ՝ Վ. Ն.-ն հոր՝ Հ. Ն.-ի համար որպես այլ առավելության տեսքով (գույքային օգուտի) կաշառք փաստացի ստացել է շուրջ 141.273.953 ՀՀ դրամ գույքային օգուտ:
Վերը նշված հանցանքների կատարման համար Վ. Ն.-ին մեղադրանք է ներկայացվել արարքները կատարելու պահին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով:

According to the preliminary investigation conducted in the criminal proceedings initiated by the RA Anti-Corruption Committee, sufficient facts were obtained that V. N., occupying the position of the Deputy Mayor of Yerevan, based on personal and group interests, abusing his official powers, evaluated the participation applications of the participating companies in the conditions of not meeting the qualification criteria presented in the invitations of the tenders organized for the purpose of acquiring garbage collection and sanitary cleaning services in the western and eastern parts of the city of Yerevan, as sufficient, as a result of which significant damage was caused to the Yerevan community. In particular, due to the lack of technical, financial, professional and labor resources, the mentioned companies were not able to properly provide the services provided for in the contracts, but in exchange for incomplete, improper, and in some cases also not provided services, the Yerevan Municipality paid particularly large sums of 3.002.486.270 AMD.
In addition, in the conditions of not meeting the qualification criteria presented in the invitation to the tender organized for the procurement of waste removal and sanitary cleaning services by means of the invitation to the negotiation procedure by publishing the purchase announcement in advance, the participation applications of the participating companies, by the chairman of the commission V. N. rated them as satisfactory, for which H. N received as another advantage for his father, a particularly large property benefit as a bribe accepting the real estate registered under his name to be leased with a total rent of AMD 436,472,280, exceeding the amount of the long-term lease payments, and as a result, his father received a particularly large property benefit.
In particular, on April 13, 2015, about 15 days after signing the contract for the provision of waste collection and sanitary cleaning services in the eastern part of Yerevan city, a lease agreement was signed between Deputy Mayor of Yerevan V. N.’s father and “Sanitek International” Limited Liability Company on leasing the 2,708.1 square meter area located at number 2 of 3rd lane Shirak Street, Yerevan city, for a period of 10 years, with a monthly rent of 2,850,000 AMD equivalent to 6,000 US dollars. Within the framework of the signed contract, the amount to be paid monthly to H. N. after withholding the taxes specified by the RA tax legislation was AMD 2,565,000, and the total amount to be paid for ten years was AMD 307,800,000.
Then, on July 15, 2016, lease agreements were signed betweenH. N. and “Sanitek” LL company, for monthly rents of 646.2 square meters and 610.56 square meters located at 2/2, 3rd Lane, Shirak Street, Yerevan, with monthly rents of 476,410 and 715,000 AMD, respectively.
On October 3, 2019, the contracts for the purchase of waste collection and sanitary cleaning services signed with “Sanitek” companies were unilaterally terminated, and before that, V. N.’s father, H. N., as a bribe in the form of other advantage (property benefit), actually received about AMD 141,273,953 in property benefit.
For committing the above-mentioned crimes V. N. was charged under part 2 of article 308 and point 2 of part 4 of article 311 of the RA Criminal Code, in force at the time of committing the acts.
The preliminary investigation in criminal proceedings has been completed. The materials of the proceedings with the indictment were handed over to the supervising prosecutor with a request to approve it and send it to the court.