ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Գ. Ա.-ն փորձել է առանց Հայաստանի Հանրապետություն ժամանելու, 300.000 ՀՀ դրամ կաշառք տալու միջոցով փոխանակել իր վարորդական իրավունքի վկայականը:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Գ. Ա.-ն 2020 թ. մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն, որտեղ լրացել է իր՝ դեռևս 2010 թվականի դեկտեմբերի 20-ին տրված՝ B,C կարգի վարորդական իրավունքի վկայականի գործողության տասնամյա ժամկետը: 2022 թվականին հեռախոսազրույց ունենալով Գ. Խ.-ի հետ և իմանալով տարբեր պաշտոնատար անձանց հետ ձևավորած վերջինիս կապերի մասին՝ Գ. Ա.-ն խնդրել է առանց Հայաստանի Հանրապետություն ժամանելու, պաշտոնատար անձանց 300.000 ՀՀ դրամ տալու միջոցով փոխանակել իր՝ 2010 թ. տրված վարորդական վկայականը վավերականության նոր ժամկետով վկայականի հետ: Գումարի մի մասն այդ պահին, իսկ մնացածը՝ հետագայում տալու շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ Գ. Ա.-ն ՌԴ-ից բանկային փոխանցման միջոցով 30.06.2022 թ. մոր անվամբ ուղարկել է 72.500 ՀՀ դրամին համարժեք 10.000 ՌԴ ռուբլի, որից 70.000 ՀՀ դրամը Գ. Ա.-ի պահանջով վերջինիս մայրը տվել է Գ. Խ.-ին, որն էլ հափշտակել է այն: Արդյունքում, Գ. Ա.-ն իր կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել:

According to the preliminary investigation carried out by the RA Anticorruption Committee in the criminal proceedings, it was proved that G. A. tried to exchange his driver’s license without coming to the Republic of Armenia by paying a bribe of AMD 300,000.
In particular, the preliminary examination revealed that in 2020 G. A. left for the Russian Federation, where the ten-year validity period of his B,C class driver’s license, issued on December 20, 2010, expired. Having a phone conversation in 2022, with G. Kh. and knowing about the latter’s connections with various officials, G. A. asked to exchange his driver’s license issued in 2010 with a new validity period by giving 300,000 AMD to officials, without coming to the Republic of Armenia. According to the agreement on giving a part of the money at that time, and the rest amount later, G. A. sent 10,000 RF rubles equivalent to 72,500 AMD in the name of his mother via bank transfer from the Russian Federation on 30.06.2022., of which 70,000 AMD at the request of G. A., his mother gave to G. Kh., who stole it. As a result, G. A. did not complete the crime due to circumstances beyond his control.
G. A. was charged under part 1 of article 34-312 of the former Criminal Code of the Republic of Armenia.