ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Ն. Ս.-ն, աշխատելով «Սպիտակի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերությունում` որպես Սպիտակի տարածաշրջանի պատասխանատու մանկաբույժ, իմունականխարգելման կաբինետի պատասխանատու բժիշկ, կատարելով կազմակերպական-տնօրինչական և վարչատնտեսական գործառույթներ և այդկերպ հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Ն. Ս.-ն, «COVID-19» համավարակի դեմ իրենց կողմից իրականացված պատվաստումներն արձանագրելու նպատակով, նույն բուժկենտրոնի բուժքույր Հ. Ղ.-ի հետ միասին վարել են պատվաստումների գրանցման սևագիր մատյան, որից տվյալների արտագրումը Ն. Ս.-ն հանձնարարել է պատվաստման գործընթացի հետ որևէ առնչություն չունեցող այլ բուժաշխատողի: Գիտակցելով, որ սևագիր մատյանից այդ տվյալները նույնությամբ արտագրվելու են պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող՝ Բժշկական կենտրոնի պատվաստումների գրանցամատյանում, Ն. Ս.-ն Հ. Ղ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ և շահադիտական դրդումով, այն է՝ յուրաքանչյուր պատվաստման համար լրավճար ստանալու ակնկալիքով, ՀՀ 3 քաղաքացու՝ Հայաստանի Հանրապետությունում չգտնվելու և երկրորդ դեղաչափով պատվաստված չլինելու պայմաններում ակնհայտ կեղծ գրառումներ են կատարել այդ մասին: Այնուհետև, Ն. Ս.-ն Հ. Ղ.-ի հետ կեղծ տեղեկություններ պարունակող պաշտոնական փաստաթուղթը շրջանառության մեջ դնելով՝ այն հանձնել է նույն բժշկական կենտրոնի համապատասխան բաժին, որտեղ գրանցամատյանում առկա տեղեկությունների հիման վրա կազմվել և հաստատվել են կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստված լինելը հավաստող կեղծ սերտիֆիկատներ և դրանք մուտքագրվել էլեկտրոնային առողջության միասնական տեղեկատվական «ԱՐՄԵԴ» համակարգ: Այսպիսով՝ Ն. Ս.-ն միջնորդավորված կերպով կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:
Վերը նշված հանցանքների կատարման համար Ն. Ս.-ին /2 դրվագ/ և Հ.Ղ.-ին /3 դրվագ/ մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Հետագայում հսկող դատախազի որոշմամբ Հ. Ղ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է քրեական պատասխանատվության վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով:

The evidence obtained by the criminal proceedings carried out in the RA Anti-Corruption Committee proved that N. S., working in the “Spitak Medical Center” Closed Joint Stock company as a pediatrician in charge of the Spitak region, a doctor in charge of the immunization cabinet, performing organizational-managerial and administrative-economic functions and thus being an official person, committed official forgery.
In particular, it was found that in order to record their vaccinations against the “COVID-19” pandemic N. S., together with H. Gh., the nurse of the same medical center kept a draft register of vaccinations, and N. S. instructed another healthcare worker who had nothing to do with the vaccination process to copy the data from the said register. Understanding that these data from the draft register book will be transcribed in the same way in the vaccination register of the Medical Center, which is an official document, N. S. with prior agreement with H. Gh. and selfish motivation, that is, with the expectation of receiving additional payment for each vaccination, made obviously false records on vaccination of 3 citizens of RA, while the same citizens were absent from the Republic of Armenia and not having been vaccinated with the second dose. Then, having put the official document containing false information into circulation N. S. with H. Gh. handed it over to the relevant department of the same medical center, where based on the information in the register, false certificates certifying being vaccinated against the coronavirus disease were drawn up and approved, and they were entered into the unified electronic health information system “ARMED”. Thus, N. S. committed a mediated official forgery.
For committing the above-mentioned crimes, N. S. (2 counts) and H.Gh. (3 counts) were charged under part 1 of article 445 of the RA Criminal Code.
Later, by the decision of the supervising prosecutor, the criminal prosecution against H. Gh. was terminated on the basis of the expiration of the statute of limitations for criminal liability.