ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Ն. Ս.-ն, աշխատելով «Սպիտակի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերությունում` որպես Սպիտակի տարածաշրջանի պատասխանատու մանկաբույժ, իմունականխարգելման կաբինետի պատասխանատու բժիշկ, կատարելով կազմակերպական-տնօրինչական և վարչատնտեսական գործառույթներ և այդկերպ հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Ն. Ս.-ն, «COVID-19» համավարակի դեմ իրենց կողմից իրականացված պատվաստումներն արձանագրելու նպատակով, նույն բուժկենտրոնի բուժքույր Հ. Ղ.-ի հետ միասին վարել են պատվաստումների գրանցման սևագիր մատյան, որից տվյալների արտագրումը Ն. Ս.-ն հանձնարարել է պատվաստման գործընթացի հետ որևէ առնչություն չունեցող այլ բուժաշխատողի: Գիտակցելով, որ սևագիր մատյանից այդ տվյալները նույնությամբ արտագրվելու են պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող՝ Բժշկական կենտրոնի պատվաստումների գրանցամատյանում, Ն. Ս.-ն Հ. Ղ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ և շահադիտական դրդումով, այն է՝ յուրաքանչյուր պատվաստման համար լրավճար ստանալու ակնկալիքով, ՀՀ 3 քաղաքացու՝ Հայաստանի Հանրապետությունում չգտնվելու և երկրորդ դեղաչափով պատվաստված չլինելու պայմաններում ակնհայտ կեղծ գրառումներ են կատարել այդ մասին: Այնուհետև, Ն. Ս.-ն Հ. Ղ.-ի հետ կեղծ տեղեկություններ պարունակող պաշտոնական փաստաթուղթը շրջանառության մեջ դնելով՝ այն հանձնել է նույն բժշկական կենտրոնի համապատասխան բաժին, որտեղ գրանցամատյանում առկա տեղեկությունների հիման վրա կազմվել և հաստատվել են կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստված լինելը հավաստող կեղծ սերտիֆիկատներ և դրանք մուտքագրվել էլեկտրոնային առողջության միասնական տեղեկատվական «ԱՐՄԵԴ» համակարգ: Այսպիսով՝ Ն. Ս.-ն միջնորդավորված կերպով կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:
Վերը նշված հանցանքների կատարման համար Ն. Ս.-ին /2 դրվագ/ և Հ.Ղ.-ին /3 դրվագ/ մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Հետագայում հսկող դատախազի որոշմամբ Հ. Ղ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է քրեական պատասխանատվության վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով:

Доказательствами, полученными в рамках уголовного производства, осуществленного в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что Н. С., работая в ЗАО «Спитакский медицинский центр» в качестве ответственного педиатра Спитакского региона, ответственного врача кабинета иммунизации, выполняя организационно-директивные и административно-экономические функции и, таким образом, будучи должностным лицом, совершил должностное подлог.
В частности, выяснилось, что Н. С. вместе с медсестрой Г. Г. того же медцентра с целью регистрации прививок, осуществленных ими против пандемии COVID-19, вели журнал-черновик регистрации вакцинации, транскрипцию данных из которого Н. С. поручил другому медработнику, не имеющему никакого отношения к процессу вакцинации. Осознавая, что эти данные из журнала-черновика будут точно расшифрованы в являющемся официальным документом реестре прививок Медицинского центра, по предварительному сговору и из корыстных побуждений, то есть в ожидании получения субсидии за каждую прививку, в условиях отсутствия в Республике Армения 3 граждан РА и отсутствия прививки второй дозой сделали заведомо ложные записи об этом. Затем Н. С., введя в обращение официальный документ, содержащий ложные сведения, передал его в соответствующий отдел того же медицинского центра, где на основании имеющихся в реестре сведений были составлены и утверждены поддельные сертификаты, подтверждающие вакцинацию от коронавирусной болезни, и они были внесены в единую информационную систему электронного здравоохранения "Армед". Таким образом, Н. С. опосредованно совершил официальный подлог.
За совершение вышеуказанных преступлений Н. С. предъявлено обвинение по части 1 статьи 445 Уголовного кодекса РА.
В дальнейшем по постановлению надзорного прокурора уголовное преследование в отношении Г. Г. прекращено на основании истечения срока давности уголовной ответственности.