ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Լ. Վ.-ն, զբաղեցնելով «ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապանի Արամ Խաչատրյանի անվան թիվ 1 երաժշտական դպրոց» ՀՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնը, իր ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, կատարել է պաշտոնեական կեղծիք՝ ՀՀ պետական բյուջեից յուրացման եղանակով հափշտակելով 1 մլն 816 հազ. ՀՀ դրամ:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերոհիշյալ ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Լ. Վ.-ն, որոշելով հափշտակել իրեն վստահված խոշոր չափերով պետական գույքը, պայմանավորվածություն է ձեռք բերել դստեր հետ՝ նրան նույն ՀՈԱԿ-ում որպես գործավար ձևակերպելու և վերջինիս կողմից փաստացի աշխատանքի չհաճախելու պայմաններում նրա անվամբ յուրաքանչյուր ամիս որպես աշխատավարձ ելքագրվող գումարներն ստանալու և յուրացնելու վերաբերյալ: Դստեր՝ աշխատանքի ընդունվելու առաջին իսկ օրվանից՝ 2021 թվականի մայիսի 12-ից մինչև աշխատանքից ազատելու օրը՝ 2023 թվականի հուլիսի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում, Լ. Վ.-ն յուրանաչյուր ամիս աշխատավարձի վճարման համար հիմք հանդիսացող պաշտոնական փաստաթղթերում մտցրել է ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ և դրանք ներկայացրել հաշվապահություն՝ աշխատավարձի վճարման համար:
Արդյունքում՝ նշված կեղծ տեղեկագրերի հիման վրա ՀՀ պետական բյուջեից վերը նշված ժամանակահատվածում որպես աշխատավարձ անօրինական հաշվարկվել և ելքագրվել է ընդհանուր` 1.816.998 ՀՀ դրամ, որը միասնական դիտավորությամբ յուրացվել է:
Վերը նշված հանցանքի կատարման համար Լ. Վ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

According to the preliminary investigation carried out by the RA anti-corruption committee in the criminal proceedings, it was proved that occupying the position of the director of “Aram Khachatryan Music School N 1 in Kapan, Syunik Marz, RA” and using the influence due to his official powers, L. V., committed official fraud by embezzling AMD 1 million 816 thousand from the RA state budget.
In particular, the preliminary investigation revealed that having decided to steal large amounts of state property entrusted to him, the director of the above-mentioned PNCO L. V. reached an agreement with his daughter to hire her as a clerk in the same PNCO and to receive and embezzle the money issued as a salary in her name every month in the absence of the latter’s actual attendance at work. From the first day of her daughter’s employment on May 12, 2021 to the day of her dismissal on July 24, 2023, L. V. entered obviously false information in the official documents that are the basis for salary payment each month and submitted them to accounting for salary payment.
As a result, a total of 1,816,998 AMD was illegally calculated and deducted as salary from the RA state budget in the above-mentioned period based on the mentioned fake information sheets, which was embezzled with a common intention.
For committing the above-mentioned crime, L. V. was charged under points 2 and 3 of part 2 of article 256 and part 1 of article 445 of the RA Criminal Code.