ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Լ. Վ.-ն, զբաղեցնելով «ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապանի Արամ Խաչատրյանի անվան թիվ 1 երաժշտական դպրոց» ՀՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնը, իր ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, կատարել է պաշտոնեական կեղծիք՝ ՀՀ պետական բյուջեից յուրացման եղանակով հափշտակելով 1 մլն 816 հազ. ՀՀ դրամ:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերոհիշյալ ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Լ. Վ.-ն, որոշելով հափշտակել իրեն վստահված խոշոր չափերով պետական գույքը, պայմանավորվածություն է ձեռք բերել դստեր հետ՝ նրան նույն ՀՈԱԿ-ում որպես գործավար ձևակերպելու և վերջինիս կողմից փաստացի աշխատանքի չհաճախելու պայմաններում նրա անվամբ յուրաքանչյուր ամիս որպես աշխատավարձ ելքագրվող գումարներն ստանալու և յուրացնելու վերաբերյալ: Դստեր՝ աշխատանքի ընդունվելու առաջին իսկ օրվանից՝ 2021 թվականի մայիսի 12-ից մինչև աշխատանքից ազատելու օրը՝ 2023 թվականի հուլիսի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում, Լ. Վ.-ն յուրանաչյուր ամիս աշխատավարձի վճարման համար հիմք հանդիսացող պաշտոնական փաստաթղթերում մտցրել է ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ և դրանք ներկայացրել հաշվապահություն՝ աշխատավարձի վճարման համար:
Արդյունքում՝ նշված կեղծ տեղեկագրերի հիման վրա ՀՀ պետական բյուջեից վերը նշված ժամանակահատվածում որպես աշխատավարձ անօրինական հաշվարկվել և ելքագրվել է ընդհանուր` 1.816.998 ՀՀ դրամ, որը միասնական դիտավորությամբ յուրացվել է:
Վերը նշված հանցանքի կատարման համար Լ. Վ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Предварительное следствие по уголовному производству, осуществленному в Антикоррупционном комитете РА, обосновало, что Л. В., занимая должность директора ОНКО «Музыкальная школа № 1 имени Арама Хачатуряна Капана марза Сюник», используя влияние, обусловленное своими служебными полномочиями, совершил служебный подлог, присвоив из госбюджета РА 1 млн 816 тыс. драмов РА.
В частности, предварительным следствием было установлено, что директор вышеупомянутого ОНКО Л. В., решив похитить доверенное ему государственное имущество в крупных размерах, достиг договоренности с дочерью о том, чтобы оформить ее в качестве делопроизводителя в том же ОНКО и в условиях фактического неучастия последней на работу получать и присваивать суммы, ежемесячно списываемые на ее имя в качестве зарплаты. С первого же дня приема дочери на работу - с 12 мая 2021 года до дня ее увольнения - 24 июля 2023 года - Л. В. каждый месяц вносил заведомо ложные сведения в официальные документы, являющиеся основанием для выплаты заработной платы, и представлял их в бухгалтерию для выплаты заработной платы.
В результате, на основании указанных фальшивых бюллетеней из госбюджета РА в вышеуказанный период в качестве зарплаты было незаконно подсчитано и изъято 1 816 998 драмов РА, которые были присвоены единым умыслом.
За совершение вышеуказанного преступления Л. В. предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 256 и части 1 статьи 445 Уголовного кодекса РА.