ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթներով կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել են վարչական իրավախախտումները չարձանագրելու դիմաց ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակիցներին կաշառք առաջարկելու դեպքեր:
Մասնավորապես, նախաքննությամբ պարզվել է, որ ոստիկանության պարեկային ծառայության Երևան քաղաքի գնդի պարեկներ Ռ. Ա.-ն և Հ. Մ.-ն, Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանում ծառայություն իրականացնելիս պարզել են, որ Ա. Ս.-ի վարած ավտոմեքենան տեխնիկական զննություն չի անցել։ Վարորդն իր կողմից թույլ տված իրավախախտումը չարձանագրելու համար փորձել է որպես կաշառք 20.000 ՀՀ դրամ դնել պարեկ Հ. Մ.-ի գրպանը: Նույն պահին պաշտոնատար անձին կաշառք առաջարկելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով Ա. Ս.-ն ձերբակալվել և տեղափոխվել է ոստիկանության բաժին, որտեղ էլ սթափության զննության ժամանակ պարզվել է, որ Ա. Ս.-ն ավտոմեքենան վարել է ոչ սթափ վիճակում՝ ալկոհոլի ազդեցության տակ:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված մյուս քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ էլ հիմնավորվել է, որ Շենգավիթի վարչական շրջանում ծառայություն իրականացնող պարեկներ Ն. Ս.-ն և Ռ. Գ.-ն կանգնեցրել են վարորդ Ա. Բ.-ի կողմից վարած ավտոմեքենան և կասկած ունենալով վարորդի կողմից տրանսպորտային միջոցը ոչ սթափ վիճակում վարելու մասին՝ ստուգել են նրա սթափության վիճակը: Պարզելով, որ Ա. Բ.-ն գտնվել է ոչ սթափ վիճակում, կազմել են վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն: Այդ ընթացքում Ա. Բ.-ն իր կողմից թույլ տված վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն չկազմելու համար պարեկ Ն. Ս.-ին առաջարկել է 100 ԱՄՆ դոլար կաշառք՝ այն մտցնելով վերջինիս տաբատի գրպանը: Հիշյալ վայրից Ա. Բ.-ն կաշառք տալու /առաջարկելու/ հիմնավոր կասկածանքով ձերբակալել և տեղափոխել է ոստիկանության բաժին:
Մեկ այլ քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ էլ հիմնավորվել է, որ ոստիկանության պարեկներ Կ. Գ.-ն և Մ. Ս.-ն Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում ծառայություն իրականացնելու ընթացքում կանգնեցրել են Ճ. Չ.-ի վարած ավտոմեքենան և ստուգել կողային ապակիների լուսաթափանցելիությունն ու վարորդի սթափության աստիճանը: Արդյունքում պարզվել է, որ Ճ. Շ.-ն ավտոմեքենան վարել է ոչ սթափ վիճակում, իսկ ավտոմեքենայի կողային ապակիների լուսաթափանցելիության չափը խախտված է եղել: Այս հանգամանքը հայտնաբերելով` պարեկ Կ. Գ-.-ն կազմել է համապատասխան արձանագրություն և Ճ. Չ.-ին մեկ տարի ժամկետով զրկել տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքից։
Հայտնաբերված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ համապատասխան արձանագրություններ չկազմելու համար Ճ. Չ.-ն մոտեցել է պարեկ Կ. Գ.-ին և քողարկված ձևով՝ իբրև շնորհակալության ձեռքսեղմամբ, նրան տվել 10.000 ՀՀ դրամ կաշառք: Նույն պահին կաշառք առաջարկելու կասկածանքով Ճ. Շ.-ն ձերբակալվել է և տեղափոխվել ոստիկանության բաժին:
Պարեկներին կաշառք առաջարկելու համար վարորդներ Ա. Ս.-ին, Ա. Բ.-ին և Ճ. Չ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:
Վերը նշված երեք քրեական վարույթներով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթների նյութերը մեղադրական եզրակացություններով հանձնվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին` դրանք հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

В ходе предварительного следствия, проведенного по уголовным производствам, осуществленным в Антикоррупционном комитете РА, выявлены случаи предложения взятки сотрудникам патрульной службы Полиции МВД РА в обмен на то, что они не зафиксировали административные правонарушения.
В частности, предварительным следствием было установлено, что патрули ереванского полка патрульной службы полиции Р. А. И Г. М. при несении службы в административном районе Шенгавит города Ереван выяснили, что автомобиль, управляемый А. С., не прошел технический осмотр. Для того, чтобы не зафиксировать совершенное им правонарушение, водитель попытался положить 20 000 драмов РА в качестве взятки в карман патрульного Г. М. В тот же момент на основании обоснованного подозрения о даче взятки должностному лицу А. С. был задержан и доставлен в отдел полиции, где при осмотре на трезвость выяснилось, что А. С. вел машину в нетрезвом состоянии - под воздействием алкоголя.
Предварительное следствие по другому уголовному производству, инициированному Антикоррупционным комитетом РА, обосновало, что патрули Н. С. и Р. Г., осуществляющие службу в административном районе Шенгавита, остановили автомобиль, управляемый водителем A B, и, подозревая водителя в вождении транспортного средства в нетрезвом состоянии, проверили его состояние трезвости. Выяснив, что А. Б. находился в нетрезвом состоянии, составили протокол об административном правонарушении. За это время А. Б. предложил патрулю Н. С. взятку в размере 100 долларов США за несоставление протокола об административном правонарушении, положив его в карман брюк последнего. С указанного места А. Б. по обоснованному подозрению в даче /предложении/ взятки задержал и перевел в отдел полиции.
Еще одним предварительным следствием было обосновано, что патрули полиции К. Г. и М. С. в ходе несения службы в административном районе Кентрон города Ереван остановили автомобиль, управляемый Ч. Ч., и проверили светопроницаемость боковых стекол и степень трезвости водителя. В результате выяснилось, что Ч. Ч. вел машину в нетрезвом состоянии, а светопроницаемость боковых стекол автомобиля была нарушена. Обнаружив это обстоятельство, патруль К. Г. составил соответствующий протокол и лишил Ч. Ч. права управления транспортным средством сроком на один год.
За несоставление соответствующих протоколов о выявленных административных правонарушениях Ч. Ч. подошел к патрулю Г. Г. и замаскированно, в знак благодарности, дал ему взятку в размере 10 000 драмов РА. В тот же момент по подозрению в предложении взятки Ч. Ч. был задержан и доставлен в отделение полиции.
За предложение взятки патрулям водителям А. С., А. Б. и Ч. Ч. предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по вышеуказанным трем уголовным делам завершено. Материалы производств с обвинительными заключениями переданы прокурору, осуществляющему надзор, с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.