ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Տ. Գ.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի կոմունալ շահագործման ծառայության պետի պաշտոնը, իր ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, կատարել է խոշոր չափերով խարդախություն՝ խաբեության եղանակով ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներից հափշտակել է շուրջ 2 մլն ՀՀ դրամ:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Տ. Գ.-ն 2021 թվականի նոյեմբերին իր մտերիմներից մեկին հայտնել է, որ զորամասի կաթսայատանն առկա է երկու սեզոնային աշխատակցի թափուր հաստիք, և եթե վերջինս ունի վստահելի մարդիկ, պատրաստ է նրանց աշխատանքի ընդունել: Տ. Գ.-ն տեղեկացրել է նաև, որ այդ անձինք փաստացի աշխատանքի չեն հաճախելու և յուրաքանչուր տարվա 4 ամսվա աշխատավարձը պահելու են իրենց, իսկ մյուս 8 ամսվանը՝ փոխանցելու են իրեն: Տ. Գ.-ի մտերիմը վերը նշված պայմաններով աշխատանքի ընդունվելու առաջարկը ներկայացրել է իր ծանոթներին, ովքեր համաձայնվել են՝ հետագայում աշխատավարձի գումարները փոխանցելով Տ. Գ.-ին, ով խաբեությամբ հափշտակել է դրանք՝ այդ կերպ պետությանը պատճառելով ավելի քան 1.951.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
ՊՆ պաշտոնատար անձին՝ Տ. Գ.-ին, մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Տ. Գ.-ն լիովին ընդունել է իրեն ներկայացված մեղադրանքն ու տվել խոստովանական ցուցմունքներ: Պետությանը պատաճառված վնասը նախաքննության ընթացքում ամբողջությամբ վերականգնվել է:

According to the preliminary investigation in the criminal proceedings conducted by the RA Anti-Corruption Committee, it was substantiated that occupying the position of the head of the utility operation service of the N military unit of the RA Ministry of Defense, T. G. committed a large-scale fraud, that is stole around 2 million AMD from the RA state budget, using the influence due to his official powers.
In particular, by the preliminary examination it was revealed that in November 2021, T. G. informed one of his close friends that there is a vacancy for two seasonal employees in the boiler room of the military unit, and if the latter has reliable people, he is ready to employ them. T. G. also informed that these persons will not actually attend the workplace, and will keep their salary for 4 months of each year, while the other 8 months salary would be transferred to him. T.G.'s close friend presented the offer of employment under the above conditions to his acquaintances, who agreed, later transferring the salary amounts to T. G., who fraudulently stole them, thus causing the state property damage of more than AMD 1,951,000.
The official of the Ministry of Defense, T. G. was charged under points 2 and 3 of part 2 of article 255 of the RA Criminal Code. T. G. fully accepted the charges presented to him and gave confessions. The damage caused to the state was fully recovered during the preliminary investigation.