ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Տ. Գ.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի կոմունալ շահագործման ծառայության պետի պաշտոնը, իր ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, կատարել է խոշոր չափերով խարդախություն՝ խաբեության եղանակով ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներից հափշտակել է շուրջ 2 մլն ՀՀ դրամ:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Տ. Գ.-ն 2021 թվականի նոյեմբերին իր մտերիմներից մեկին հայտնել է, որ զորամասի կաթսայատանն առկա է երկու սեզոնային աշխատակցի թափուր հաստիք, և եթե վերջինս ունի վստահելի մարդիկ, պատրաստ է նրանց աշխատանքի ընդունել: Տ. Գ.-ն տեղեկացրել է նաև, որ այդ անձինք փաստացի աշխատանքի չեն հաճախելու և յուրաքանչուր տարվա 4 ամսվա աշխատավարձը պահելու են իրենց, իսկ մյուս 8 ամսվանը՝ փոխանցելու են իրեն: Տ. Գ.-ի մտերիմը վերը նշված պայմաններով աշխատանքի ընդունվելու առաջարկը ներկայացրել է իր ծանոթներին, ովքեր համաձայնվել են՝ հետագայում աշխատավարձի գումարները փոխանցելով Տ. Գ.-ին, ով խաբեությամբ հափշտակել է դրանք՝ այդ կերպ պետությանը պատճառելով ավելի քան 1.951.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
ՊՆ պաշտոնատար անձին՝ Տ. Գ.-ին, մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Տ. Գ.-ն լիովին ընդունել է իրեն ներկայացված մեղադրանքն ու տվել խոստովանական ցուցմունքներ: Պետությանը պատաճառված վնասը նախաքննության ընթացքում ամբողջությամբ վերականգնվել է:

Предварительным следствием, проведенным Антикоррупционным комитетом РА в рамках уголовного производства, было обосновано, что Т. Г., занимая должность начальника службы коммунальной эксплуатации воинской части N Министерства обороны РА, используя влияние, обусловленное его служебными полномочиями, совершил мошенничество в крупном размере, посредством обмана похитив из средств государственного бюджета РА около 2 млн. драмов.
В частности, предварительным следствием было установлено, что Т. Г. в ноябре 2021 года сообщил одному из своих близких друзей, что в котельной воинской части есть вакансии двух сезонных сотрудников, и если у последнего есть надежные люди, он готов их принять на работу. Т. Г. также сообщил, что эти лица фактически не будут выходить на работу и оставят себе зарплату за 4 месяца каждого года, а за остальные 8 месяцев передадут ему. Друг Т. Г. представил предложение о приеме на работу на вышеуказанных условиях своим знакомым, которые согласились, передав впоследствии суммы зарплат Т. Г., который обманом их похитил, причинив таким образом имущественный ущерб государству в разбере более, чем 1.951.000 драмов РА.
Должностному лицу МО - Т.Г., предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 255 Уголовного кодекса РА. Т. Г. полностью признал предъявленное ему обвинение и дал признательные показания. Причиненный государству ущерб полностью восстановлен в ходе предварительного следствия.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзорному прокурору для его утверждения и направления с ходатайством в суд.