ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քաղաքացու կողմից տրված հաղորդման հիման վրա իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ինչպես նաև քննչական և այլ վարութային գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնատար անձի կողմից քաղաքացիներից պարբերաբար 150-170 հազար ՀՀ դրամի չափով կաշառք պահանջելու դեպքեր:
Մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ-ում քաղաքացիություն ստացած Մ. Վ.-ն անձնագիր ստանալուց առաջ զինված ուժերում հաշվառման կանգնելու համար 2023 թվականի մայիսի 2-ին համապատասխան փաստաթղթեր է ներկայացրել ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայություն: Այնուհետև նույն օրը հիշյալ քաղաքացուն զանգահարել է Ռ. Գ.-ն և առաջարկել փաստաթղթերն ավելի վաղ ժամկետում տրամադրելու, ինչպես նաև հետագայում վարժական հավաքներին չկանչելու գործընթացը կազմակերպելու դիմաց 150.000 ՀՀ դրամ կաշառք տալ Պաշտպանության նախարության պաշտոնատար անձին:
Դրանից հետո քաղաքացին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ իրենից կաշառք պահանջելու վերաբերյալ, որի հիման վրա Կոմիտեում նախաձեռնված վարույթի շրջանակում իրականացվել է «Կաշառք տալու նմանակում» գաղտնի քննչական գործողություն, որի ընթացքում ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային ծառայության պլանավորման և վերլուծության բաժնի սպա, մայոր Ս. Մ.-ն իր ծանոթ Ռ. Գ.-ի օժանդակությամբ 150.000 ՀՀ դրամ կաշառք է ստացել Մ. Վ.-ից: Կաշառք ստանալուց անմիջապես հետո մայոր Ս. Մ.-ն և վերջինիս օժանդակած անձը՝ Ռ. Գ.-ն, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության աշխատակիցների կողմից ձերբակալվել են:
Քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահատվել են նաև զինվորական հաշվառման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը կարճ ժամկետում տրամադրելու համար ՊՆ նույն պաշտոնյայի կողմից ևս 4 քաղաքացիներից կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպքեր, որոնք իրականացվել են հետևյալ եղանակով:
Կ. Մ.-ն զորահավաքային վարչություն դիմած անձանց տվյալներն ուղարկել է իր ծանոթ Ռ. Գ.-ի կնոջ բջջային հեռախոսահամարին: Վերջինս էլ, իր հերթին, դրանք վերահասցեագրել է ամուսնու հեռախոսահամարին, որից հետո Ռ. Գ.-ն, կաշառք ստանալուն նպաստելու նպատակով, հեռախոսակապ է հաստատել նշված անձանց հետ և տեղեկություններ տրամադրելու եղանակով կատարել օժանդակություն՝ զինվորական հաշվառման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը կարճ ժամկետում տրամադրելու համար նրանց ներկայացրել է կաշառք տալու առաջարկ:
Վերը նկարագրված եղանակով Կ. Մ.-ն չորս դեպքում՝ Ռ. Գ.-ի օժանդակությամբ, իսկ մեկ դեպքում՝ անձամբ, 2023 թվականի ապրիլից մայիսն ընկած ժամանակահատվածում 5 անձանցից պահանջել է ընդհանուր շուրջ 650 հազ. ՀՀ դրամ կաշառք: Ընդ որում, նշված անձանց մոտ կաշառք տալու վճռականություն հարուցելու նպատակով Ռ. Գ.-ն վերջիններիս հայտնել է, որ այդ կերպ հաշվառվելուց հետո հետագայում նրանք վարժական հավաքներին չեն կանչվելու, այն դեպքում, երբ Կ. Մ.-ի ծառայողական պարտականությունների մեջ չի մտել հաշվառման համար դիմած քաղաքացիներին վարժական հավաքներին ներգրավումը:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Կ. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով (5 դրվագ), իսկ Ռ. Գ.-ին՝ 46-435-րդ հոդվածի 1-ին մասով (4 դրվագ):

As a result of operative-investigative measures carried out on the basis of a report given to the RA Anti-Corruption Committee by a citizen, as well as investigative and other administrative actions, cases of regularly demanding bribes of 150-170 thousand AMD from citizens by an official of the RA Ministry of Defense were revealed.
In particular, according to the preliminary investigation in the proceedings initiated by the Anti-Corruption Committee, it was substantiated that M. V., who received a citizenship in RA, on May 2, 2023 submitted relevant documents to the Ministry of Defense's conscription and conscription recruitment service in order to register with the armed forces before receiving a passport. Then, on the same day R. G. called the mentioned citizen and offered to give a bribe of AMD 150,000 to the official of the Ministry of Defense in exchange for providing the documents earlier, as well as for organizing the process of not calling the training sessions.
After that, the citizen submitted a report to the Anti-Corruption Committee about demanding a bribe from him, on the basis of which, within the framework of the proceedings initiated in the Committee, a secret investigative operation "Simulation of Bribery" was carried out, during which officer of the department of planning and analysis of the Ministry of Defense conscription and recruiting service, Major S. M. received a bribe of AMD 150,000 from M. V. through the assistance of his acquaintance R. G. Immediately after receiving the bribe, Major S. M. and the latter's assistant R. G. were detained by the operative-investigative department of the Anti-Corruption Committee.
During the preliminary investigation in the criminal proceedings, the cases of demanding and receiving bribes from 4 more citizens by the same official of the Ministry of Defense in order to provide the necessary documents for military registration in a short period of time were revealed, which were carried out in the following manner.
K. M. sent the data of the persons who applied to the military recruitment department to the mobile phone number of his acquaintance R. G.'s wife. The latter, in turn, forwarded them to her husband's phone number, after which in order to contribute to receiving a bribe R. G. contacted via phone with the mentioned persons and provided them with information in order to provide the necessary documents for the military registration in a short period of time.
With the assistance of R. G. in four cases and in one case personally K. M. in the manner described above demanded a total of 650 thousand AMD bribe from 5 people in the period from April to May 2023. Moreover, in order to induce the decision to pay bribes in the mentioned persons, R. G. informed the latter that after being counted in this way, they will not be called to training sessions in the future, while K. M.'s official duties did not include attraction of citizens who applied for registration in the training sessions.
For committing the above-mentioned criminal acts, K. M. was charged under part 1 of article 435 of the RA Criminal Code (5 counts), and R. G. was charged under part 1 of article 46-435 (4 counts).