ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քաղաքացու կողմից տրված հաղորդման հիման վրա իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ինչպես նաև քննչական և այլ վարութային գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնատար անձի կողմից քաղաքացիներից պարբերաբար 150-170 հազար ՀՀ դրամի չափով կաշառք պահանջելու դեպքեր:
Մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ-ում քաղաքացիություն ստացած Մ. Վ.-ն անձնագիր ստանալուց առաջ զինված ուժերում հաշվառման կանգնելու համար 2023 թվականի մայիսի 2-ին համապատասխան փաստաթղթեր է ներկայացրել ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայություն: Այնուհետև նույն օրը հիշյալ քաղաքացուն զանգահարել է Ռ. Գ.-ն և առաջարկել փաստաթղթերն ավելի վաղ ժամկետում տրամադրելու, ինչպես նաև հետագայում վարժական հավաքներին չկանչելու գործընթացը կազմակերպելու դիմաց 150.000 ՀՀ դրամ կաշառք տալ Պաշտպանության նախարության պաշտոնատար անձին:
Դրանից հետո քաղաքացին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ իրենից կաշառք պահանջելու վերաբերյալ, որի հիման վրա Կոմիտեում նախաձեռնված վարույթի շրջանակում իրականացվել է «Կաշառք տալու նմանակում» գաղտնի քննչական գործողություն, որի ընթացքում ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային ծառայության պլանավորման և վերլուծության բաժնի սպա, մայոր Ս. Մ.-ն իր ծանոթ Ռ. Գ.-ի օժանդակությամբ 150.000 ՀՀ դրամ կաշառք է ստացել Մ. Վ.-ից: Կաշառք ստանալուց անմիջապես հետո մայոր Ս. Մ.-ն և վերջինիս օժանդակած անձը՝ Ռ. Գ.-ն, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության աշխատակիցների կողմից ձերբակալվել են:
Քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահատվել են նաև զինվորական հաշվառման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը կարճ ժամկետում տրամադրելու համար ՊՆ նույն պաշտոնյայի կողմից ևս 4 քաղաքացիներից կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպքեր, որոնք իրականացվել են հետևյալ եղանակով:
Կ. Մ.-ն զորահավաքային վարչություն դիմած անձանց տվյալներն ուղարկել է իր ծանոթ Ռ. Գ.-ի կնոջ բջջային հեռախոսահամարին: Վերջինս էլ, իր հերթին, դրանք վերահասցեագրել է ամուսնու հեռախոսահամարին, որից հետո Ռ. Գ.-ն, կաշառք ստանալուն նպաստելու նպատակով, հեռախոսակապ է հաստատել նշված անձանց հետ և տեղեկություններ տրամադրելու եղանակով կատարել օժանդակություն՝ զինվորական հաշվառման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը կարճ ժամկետում տրամադրելու համար նրանց ներկայացրել է կաշառք տալու առաջարկ:
Վերը նկարագրված եղանակով Կ. Մ.-ն չորս դեպքում՝ Ռ. Գ.-ի օժանդակությամբ, իսկ մեկ դեպքում՝ անձամբ, 2023 թվականի ապրիլից մայիսն ընկած ժամանակահատվածում 5 անձանցից պահանջել է ընդհանուր շուրջ 650 հազ. ՀՀ դրամ կաշառք: Ընդ որում, նշված անձանց մոտ կաշառք տալու վճռականություն հարուցելու նպատակով Ռ. Գ.-ն վերջիններիս հայտնել է, որ այդ կերպ հաշվառվելուց հետո հետագայում նրանք վարժական հավաքներին չեն կանչվելու, այն դեպքում, երբ Կ. Մ.-ի ծառայողական պարտականությունների մեջ չի մտել հաշվառման համար դիմած քաղաքացիներին վարժական հավաքներին ներգրավումը:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Կ. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով (5 դրվագ), իսկ Ռ. Գ.-ին՝ 46-435-րդ հոդվածի 1-ին մասով (4 դրվագ):

В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных в Антикоррупционном комитете РА на основании заявления гражданина, а также следственных и иных процессуальных действий, выявлены случаи регулярного требования с граждан взяток в размере 150-170 тысяч драмов должностным лицом Министерства обороны РА.
В частности, предварительным следствием по производству, инициированному Антикоррупционным комитетом, было доказано, что получивший в РА гражданство М. В. дпя постановки на учет в вооруженных силах РА до получения паспорта 2-го мая 2023 года представил соответствующие документы в Службу призывного и мобилизационного укомплектования МО. Далее, в тот же день упомянутому гражданину позвонил Р. Г. и предложил дать взятку в размере 150.000 драмов РА должностному лицу Министерства обороны за организацию процесса предоставления документов в более ранние сроки, а также за невызова на учебные сборы.
После этого гражданин сообщил в Антикоррупционный комитет о требовании с него взятки, на основании которого в рамках возбужденного в Комитете производства было проведено негласное следственное действие «Имитация дачи взятки», в ходе которого офицер планирования и анализа призывного и мобилизационного укомплектования МО, майор С. М. при пособничестве своего знакомого Р. Г. получил от М. В. в размере 150.000 драмов РА. Непосредственно после получения взятки майор С. М. и Р. Г. - лицо, пособничавшее последнему, были задержаны сотрудниками оперативно-розыскного отдела Антикоррупционного комитета.
В ходе предварительного следствия по уголовному производству были выявлены случаи вымогательства и получения тем же должностным лицом МО взяток еще от 4 граждан за предоставление в короткий срок необходимых документов для постановки на воинский учет, которые были осуществляется следующим образом.
К. М. отправлял данные лиц, обратившихся в управление призыва, на мобильный номер супруги своего знакомого Р. Г. Последняя, в свою очередь, перенаправляла их на телефонный номер своего супруга, после чего Р. Г. в целях содействия получению взятки устанавливал телефонный контакт с указанными лицами и оказывал пособничество посредством предоставления информации: выступал с предложением дать взятку в целях предоставления необходимых документов для постановки на воинский учет в короткий период времени.
Вышеописанным способом К. М. в четырех случаях при пособничестве Р. Г., а в одном случае лично, в период с апреля по май 2023 года у 5 лиц потребовал взятку в общей сложности 650 тысяч драмов РА. Причем, чтобы побудить указанных лиц принять решение о даче взятки, Р. Г. сообщил последним, что после постановки на учет таким способом они в дальнейшем не будут призваны на учебные сборы, тогда, как в служебные обязанности К. М. не входило привлечение к учебным сборам граждан, обратившихся по вопросу постановки на учет.
За совершение вышеуказанных преступных деяний К. М. было предъявлено обвинение по части 1 статьи 435 (5 эпизодов), а Р. Г., по части 1 статьи 46-435 (4 эпизода) Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзорному прокурору для его утверждения и направления с ходатайством в суд.