ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Լ. Պ.-ն, 2022 թվականի սեպտեմբերի 16-ից զբաղեցնելով Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման (ՔԿԱԳ) սպասարկման կենտրոնի մասնագետի պաշտոնը, կաշառք տվողի օգտին իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով գործողություն կատարելու համար վերջինից պահանջել և ստացել է 100.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ արտերկիր մեկնելու համար խոչընդոտ հանդիսացող խնդիրները լուծելու նպատակով Խ. Վ.-ն մտադրվել է իրականացնել իր անվան և ազգանվան փոփոխություն: Այդ նպատակով 2022 թվականի հոկտեմբերի կեսին այցելել է Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման սպասարկման կենտրոն և դիմել տեղի աշխատակից Լ. Պ.-ին, ով, իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով Խ. Վ.-ի օգտին գործողություններ կատարելու, այն է` նրա անվան (անուն, ազգանուն) փոխման պետական գրանցման գործընթացը հնարավոր սեղմ ժամկետում կազմակերպելու համար, վերջինից պահանջել է 100.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Քրեական վարույթով գաղտնի քննչական գործողության շրջանակում՝ հետաքննության մարմնի վերահսկողության ներքո, Լ. Պ.-ն 2022 թվականի հոկտեմբերի 26-ին ՔԿԱԳ սպասարկման կենտրոնի վարչական շենքում Խ. Վ.-ից անձամբ ստացել է կաշառքի գումարը, որից անմիջապես հետո ձերբակալվել է ՀՀ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության ծառայողների կողմից և ներկայացվել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
Կաշառք ստանալու համար Լ. Պ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Предварительным следствием, проведенным по уголовному произовдству в Антикоррупционном комитете РА было обосновано что Л. П., с 16-го сентября 2022 года П., занимая должность специалиста Центра по обслуживанию записи актов гражданского состояния (ЗАГС), используя свои служебные полномочия для принятия мер я пользу взяткодателя, потребовала у последнего и получила взятку 100 000 драмов РА.
В частности, предварительным следствием было установлено, что для решения проблем, являющихся препятствиями для выезда за границу, Х. В. намерен сменить свое имя и фамилию. С этой целью в середине октября 2022 года он посетил Центр обслуживания записи актов гражданского состояния и обратился к сотруднице Л. П., которая, используя свои служебные полномочия, для совершения действий в пользу Х. В., а именно: организации процесса государственной регистрации изменения его имени (имени, фамилии) в кратчайшие сроки, потребовала от последнего взятку в размере 100 000 драмов РА.
В рамках негласной следственной операции по уголовному производству под контролем органа дознания Л. П. 26-го октября 2022 года в административном здании центра обслуживания ЗАГСа лично получила сумму взятки от Х. В., непосредственно после чего была задержана служащими Главного управления криминальной полиции Полиции РА и была представлена в Антикоррупционный комитет.
Л. П. было предъявлено обвинение за полочение взятки по части 1 статьи 435 Уголовного кодекса.
Предварительное следствие по уголовному производству в отношении упомянутых обвиняемых завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзорному прокурору с ходатайством о его направлении в суд.