ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Լ. Պ.-ն, 2022 թվականի սեպտեմբերի 16-ից զբաղեցնելով Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման (ՔԿԱԳ) սպասարկման կենտրոնի մասնագետի պաշտոնը, կաշառք տվողի օգտին իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով գործողություն կատարելու համար վերջինից պահանջել և ստացել է 100.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ արտերկիր մեկնելու համար խոչընդոտ հանդիսացող խնդիրները լուծելու նպատակով Խ. Վ.-ն մտադրվել է իրականացնել իր անվան և ազգանվան փոփոխություն: Այդ նպատակով 2022 թվականի հոկտեմբերի կեսին այցելել է Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման սպասարկման կենտրոն և դիմել տեղի աշխատակից Լ. Պ.-ին, ով, իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով Խ. Վ.-ի օգտին գործողություններ կատարելու, այն է` նրա անվան (անուն, ազգանուն) փոխման պետական գրանցման գործընթացը հնարավոր սեղմ ժամկետում կազմակերպելու համար, վերջինից պահանջել է 100.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Քրեական վարույթով գաղտնի քննչական գործողության շրջանակում՝ հետաքննության մարմնի վերահսկողության ներքո, Լ. Պ.-ն 2022 թվականի հոկտեմբերի 26-ին ՔԿԱԳ սպասարկման կենտրոնի վարչական շենքում Խ. Վ.-ից անձամբ ստացել է կաշառքի գումարը, որից անմիջապես հետո ձերբակալվել է ՀՀ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության ծառայողների կողմից և ներկայացվել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
Կաշառք ստանալու համար Լ. Պ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

According to the preliminary investigation carried out by the RA anti-corruption committee in the criminal proceedings, it was substantiated that occupying the position of a specialist of the Service Center of the Registration of Civil Acts from September 16, 2022, L. P. used his official authority to take action on behalf of the bribe giver and demanded and received a bribe of 100,000 AMD.
In particular, the preliminary investigation revealed that in order to solve the problems that are an obstacle to leaving abroad, Kh. V. intended to change his name and surname. For this purpose, in mid-October 2022, he visited the Service Center of the Registration of Civil Acts and applied to the local employee L.P., who, using his official powers, demanded a bribe of 100,000 AMD from Kh. V. in order to take actions in favor of the latter, that is, to organize the state registration process of changing his name (name, surname) in the shortest possible time.
Within the secret investigative operation in criminal proceedings, under the supervision of the investigation body, on October 26, 2022, in the administrative building of the service center of registration of civil acts L. P. personally received the bribe money from Kh. V., after which detained by the officers of the General department of the Criminal Police of the RA Police and presented to the Anti-Corruption Committee.