ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների կողմից իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ինչպես նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության առանձին պաշտոնատար անձանց նկատմամբ իրականացված գաղտնի քննչական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Ս. Դ.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Սյունիքի մարզի տարածքային ստորաբաժանման զորակոչի բաժանմունքի պետի պաշտոնը, զորակոչիկի օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու համար վերջինիս հորից պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 23 հազար ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Երևանի բնակիչ Գ. Հ.-ն, 2023 թվականի ամռանը զորակոչման ենթակա որդուն կաշառքի դիմաց մտացածին հիվանդության հիմքով զորակոչին ոչ պիտանի ճանաչելուն նպաստելու համար, պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ՊՆ վերը նշված պաշտոնատար անձի հետ: Իրենց հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով Գ. Հ.-ն Ս. Դ.-ի հետ համաձայնեցված միջոցներ է ձեռնարկել, որոնց արդյունքում Երևանում բնակվող Գ. Հ.-ի որդին ձևական հաշվառվել է Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքում՝ այդպիսով ընդգրկվելով Ս. Դ.-ի ղեկավարած զորակոչի բաժանմունքի սպասարկման տարածքում:
Այնուհետև, նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ՊՆ պաշտոնատար անձ Ս. Դ.-ն, իր ծառայողական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, Գ. Հ.-ի որդու օգտին վերը նշված ապօրինի գործողությունն իրականացնելու համար 2023 թվականի մայիսի 21-ին Գ. Հ.-ից անձամբ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 8 միլիոն 887 հազար ՀՀ դրամին համարժեք 23.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
ՊՆ պաշտոնյան և վերջինիս կաշառք տված անձը 02.08.2023 թվականին ձերբակալվել ու ներկայացվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե: Նույն օրը նրանց մեղադրանք է ներկայացվել համապատասխանաբար՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և տալու համար: Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ նրանց նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, որոնք բավարարվել են:

В результате широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий, проведенных служащими Антикоррупционного комитета РА, а также негласных следственных действий, проведенных в отношении отдельных должностных лиц Министерства обороны РА, были получены фактические данные о том, что С. Д., занимая должность начальника призывного отделения территориального подразделения марза Сюник Службы призывного и мобилизационного укомплектования Министерства обороны РА, за совершение противоправное действие в пользу призывника потребовал и получил от отца последнего взятку в особо крупном размере 23 тысячи долларов США.
В частности, было установлено, что житель Еревана Г. О. договорился с вышеупомянутым должностным лицом МО о пособничестве за взятку в признании подлежащего призыву летом 2023 года сына негодным к призыву на основании фиктивной болезни. С целью реализации их преступного умысла Г. О. согласованно с С. Д. предпринял меры, в результате чего проживающий в Ереване сын Г. О. был формально зарегистрирован в общине Горис марза Сюник и таким образом включен в территорию обслуживания призывного отделения, возглавляемого С. Д.
Далее, согласно ранее достигнутой договоренности, должностное лицо МО С. Д., используя свои служебные полномочия и исползуя обусловленное ими влияние, за совершение вышеуказанного незаконного действия в пользу сына Г. О. 21-го мая 2023 года от Г. О. лично получил взятку в особо крупном размере 23.000 долларов США, что эквивалентно 8 миллионам 887 тысячам драмов РА.
Чиновник МО и лицо, давшее ему взятку, были задержаны 02.08.2023 года и представлены Антикоррупционному комитету. В тот же день им было предъявлено обвинение соответственно в получении и даче взятки в особо крупном размере. Следователем Антикоррупционного комитета были представлены ходатайства в суд об избрании ареста в качестве меры, которые были удовлетворены.