ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացվող քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ա. Հ.-ն, 2008 թ. հունիսի 23-ից 2011 թ. հունվարի 11-ը հանդիսանալով 2008 թ. մարտի 1-ին և 2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած դեպքերի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով քննչական խմբի քննիչ, գործի իրական հանգամանքները, այդ թվում՝ նշված իրադարձություններին ՀՀ զինված ուժերի ներգրավածությունը հերքելու ու չբացահայտելու, դրանով իսկ քրեական գործի քննությանը սխալ ուղղություն տալու նպատակով ՀՀ նախագահի օգնականի պաշտոնը զբաղեցրած Գ. Կ.-ի և ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած Գ. Մ.-ի դրդմամբ, քննչական խմբի ղեկավար Վ. Հ.-ի հետ միասին ոստիկանության այլ ծառայողների միջոցով չարաշահել է պաշտոնեական լիազորությունները, այդ թվում՝ կազմել և քրեական քրեական գործին կցել իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ պարունակող դատավարական փաստաթղթեր, թաքցրել կատարված հանցագործության դեպքը:
Մասնավորապես՝ Գ. Կ.-ից և Գ. Մ.-ից ստացած ապօրինի ցուցումների համաձայն՝ նախապես ձեռք բերված համաձայնության հիման վրա, նշված քրեական գործով նշանակված դատաձգաբանական փորձաքննության կատարման ընթացքում քննիչ Ա. Հ.-ն և քննչական խմբի ղեկավար Վ. Հ.-ն 2008 թվականի հուլիս-օգոստոսին Հատուկ քննչական ծառայություն են հրավիրել ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյայի և հայտնել, որ քննարկվող իրադարձությունների ընթացքում ՀՀ զինված ուժերի կողմից հրազենի ապօրինի գործադրման իրական հանգամանքները թաքցնելու նպատակով անհրաժեշտ է դեպքի վայրի տարբեր տեղամասերից զննությամբ հայտնաբերված հրազեններից կրակված 5,45 մմ տրամաչափի փամփուշտների պարկուճներից շուրջ 1000-ը փոխարինել ոստիկանության զորքերի սպառազինության մեջ մտնող նույն տրամաչափի հրազեններից կրակված պարկուճներով, ինչպես նաև կազմակերպել 2008 թ. մարտի 1-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած դեպքերի ժամանակ ոստիկանության զորքերի հատուկ նշանակության ջոկատի անձնակազմի կողմից անգնդակ փամփուշտներով հրազեն գործադրելու փաստով արդեն իսկ անցկացված և քրեական գործի նյութերին կցված ծառայողական քննության նյութերը՝ զեկուցագրերն ու վերջնական որոշումը փոխելու և ոստիկանության զորքերի ծառայողների ցուցմունքները վերոհիշյալ զեկուցագրերին համահունչ արձանագրելու գործընթացը:
Այնուհետև ՀՀ ոստիկանության մի շարք ծառայողներ Արարատի մարզի Գետազատ գյուղում գտնվող մարտական կրակային դաշտում 2008 թվականի մարտի 1-ին և 2-ին Երևանի կենտրոնական փողոցներում ծառայություն իրականացրած ոստիկանության զորքերի համապատասխան աշխատակիցներին ամրակցած ինքնաձիգներից կրակել են պահանջվող քանակությամբ փամփուշտներ, ապա՝ շուրջ 1000 հատ պարկուճները տարել են Հատուկ քննչական ծառայություն և հանձնել քննիչ Ա. Հ.-ին: Դրանից հետո պարկուճները տրամադրվել են հիշյալ դատաձգաբանական փորձաքննությունը կատարող, ՀՀ ոստիկանության փորձաքրեագիտական վարչության փորձագետ Ա. Հ.-ին: Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ վերջինս նշված պարկուճները փոխարինել է դեպքի վայրի տարբեր տեղամասերի զննությամբ հայտնաբերված ու առգրավված իրական պարկուճներով:
Դեպքի վայրից հայտնաբերված պարկուճները փոխելու գործընթացին զուգահեռ՝ նույն ժամանակահատվածում Ա. Հ.-ն քննչական խմբի ղեկավար Վ. Հ.-ի և մյուսների հետ միասին կազմել և քրեական քրեական գործին են կցել իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ պարունակող դատավարական փաստաթղթեր: Մասնավորապես՝ Վ. Հ.-ի հրահանգով քննչական խմբի առանձին քննիչներ, այդ թվում՝ Ա. Հ.-ն, 2008 թ. մարտի 1-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ ՀՀ ոստիկանության զորքերի հատուկ նշանակության ջոկատի անգնդակ փամփուշտներով հրազեն օգտագործած ծառայողներից 2008թ. հուլիս-օգոստոս ամիսներին վերցրել և քրեական գործին են կցել հիշյալ օրը ծառայության ընթացքում իրենց ամրակցված ինքնաձիգներից իբրև մարտական փամփուշտներ կիրառած լինելու վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող զեկուցագրեր, իսկ ՀՀ ոստիկանության զորքերի ղեկավարությունը կրկին Վ. Հ.-ի հրահանգով հետին ամսաթվով կազմել է հիշյալ զեկուցագրերին համահունչ, իրականությանը չհամապատասխանող, ՀՀ ոստիկանության զորքերի հատուկ նշանակության ջոկատի անձնակազմի կողմից իբրև ստեղծված իրավիճակում մարտական փամփուշտներով զենքի օգտագործումն իրավաչափ դիտելու մասին վերջնական որոշում:
Միաժամանակ Վ. Հ.-ի հրահանգով քննչական խմբի առանձին քննիչներ, այդ թվում՝ Ա. Հ.-ն, հրազեն կիրառած հիշյալ ծառայողների անվամբ քրեական գործում առկա որպես վկա հարցաքննության արձանագրությունները փոխել և նրանց տվյալներով համակարգչային եղանակով խմբագրել են զեկուցագրերին նույնաբովանդակ՝ իրականությանը չհամապատասխանող նոր ցուցմունքներ այն մասին, որ 2008 թվականի մարտի 1-ին Երևան քաղաքի կենտրոնական փողոցներում ծառայություն իրականացրած ՀՀ ոստիկանության զորքերի ծառայողներն իրենց ամրակցված, ընդհանուր 24 միավոր զենքերից մարտական փամփուշտներով կրակոցներ են արձակել, որով կոծկվել է զինված ուժերի կողմից զենքի գործադրումը և քրեական գործի նյութերում խեղաթյուրվել է օբյեկտիվ իրականությունը:
Իրականությանը չհամապատասխանող նոր ցուցմունքների արձանագրումից հետո ՀՀ ոստիկանության զորքերի ծառայողներին ամրակցված 24 միավոր ինքնաձիգները ներկայացվել են 2008 թվականի մարտի 5-ի որոշմամբ նշանակված դատաձգաբանական փորձաքննությունը կատարող փորձագետ Ա. Հ.-ին: 2008 թվականի օգոստոսի 12-ին ՀԿԳ քննիչ Ա. Հ.-ի ներկայությամբ հիշյալ փորձագետի կողմից համեմատական հետազոտության համար վերոհիշյալ 24 միավոր ինքնաձիգներից փորձարարական կրակոցներով ստացվել են գնդակներ և պարկուճներ, ապա կեղծված ապացույցների հետազոտման արդյունքները ամրագրվել են փորձագետի՝ 2008 թ. դեկտեմբերի 29-ի թիվ 390 եզրակացությունում, որը 2008 թվականի դեկտեմբերի 30-ին կցվել է քրեական գործի նյութերին:
Այսպիսով՝ մինչև 2011 թվականի հունվարի 11-ը հիշյալ քրեական գործով կատարելով նախաքննություն և ունենալով գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտման համար հնարավոր բոլոր միջոցառումները ձեռնարկելու պարտականություն՝ Ա. Հ.-ն չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ՝ նկատի ունենալով, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՀՀ ոստիկանության հաշվեկշռում գտնվող բազմաթիվ ինձնաձիգներ ժամանակի ընթացքում խոտանվել են, հալման միջոցով ոչնչացվել, կորել կամ այլ պատճառով հանվել շրջանառությունից, որպիսի պայմաններում քրեական գործում առկա, հանցագործության հետքեր պարունակող պարկուճների վերացմամբ խոչընդոտներ են ստեղծվել առանձնապես ծանր հանցագործությունների հանգամանքները դեպքի վայրում հայտնաբերված պարկուճների հետազոտմամբ բացահայտելու համար:
Քննչական խմբի նախկին քննիչ Ա. Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրա վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

According to the preliminary investigation of the criminal proceedings carried out by the RA Anti-Corruption Committee, it was found that from June 23, 2008 to January 11, 2011 A. H. being the Investigator of the investigative group in the criminal case investigated by the Special Investigation Service of the Republic of Armenia regarding the events that took place on March 1 and 2 in the city of Yerevan, at the instigation of G. K. who held the position of assistant of the RA President and G. M., who held the position of Deputy Chief of the RA Police, together with V. H., the head of the investigative team, through other police officers, abused his official powers, including drawing up and attaching to the case procedural documents containing untrue information, hiding the incident of the committed crime, in order to deny and not reveal the real circumstances of the case, including the involvement of the RA armed forces in the mentioned events, thereby giving the wrong direction to the investigation of the criminal case.
In particular, according to the illegal instructions received from G. K. and G. M., on the basis of a previously reached agreement, during the execution of the forensic examination appointed in the mentioned criminal case, investigator A. H. and head of the investigative team V. H., in July-August 2008, invited a high-ranking police official to the Special Investigation Service and informed that in order to hide the real circumstances of the illegal use of firearms by the RA Armed Forces during the events under discussion, it is necessary to replace around 1,000 of the bullet cartridges of 5.45 mm caliber bullets fired from the firearms found in various locations of the incident site with cartridges fired from the same caliber firearms used in the arsenal of the police forces, as well as to organize the process of changing the reports and the final decision of the official investigation materials already conducted and attached to the criminal case files regarding the fact that the personnel of the special purpose squad of the police forces used firearms with blank bullets during the events that took place in Yerevan on March 1, 2008 and the process of recording the testimonies of the police officers in accordance with the aforementioned reports.
Then, in the combat firing range in the Getazat village of Ararat marz a number of RA police officers fired the required amount of bullets from the rifles attached to the relevant officers of the police forces who were on duty in the central streets of Yerevan on March 1 and 2, 2008, and then took around 1000 cartridges to the Special investigative service and handed over to investigator A. H. After that, the capsules were provided to the expert of the Forensic Department of the RA Police A. H., who performed the said forensic examination. According to the agreement reached, the latter replaced the said cartridges with the real cartridges found and confiscated by the inspection of different locations of the incident site.
Along with the process of changing the capsules found at the scene, together with the head of the investigation team V. H. and others A. H. compiled and attached to the criminal case procedural documents containing untrue information. In particular, on the instruction of V. H., individual investigators of the investigation group, including A. H., in July-August 2008 took untrue reports regarding the fact that they had used ammunition from their fixed rifles during the service on March 1, 2008 from officers of the special purpose squad of the RA police forces who used firearms with blank cartridges during the events that took place in Yerevan on the said day and attached them to the criminal case; and the management of the RA police forces again on the instructions of V. H., made a final backdated decision on legality of use of weapons with combat bullets in the allegedly created situation by the personnel of the special purpose squad of the RA police forces, which is inconsistent with the reality, in line with the aforementioned reports.
At the same time on the instruction of V. H., individual investigators of the investigation group, including A. H., on behalf of the aforementioned officers who used firearms, changed the records of the interrogation as witnesses in the criminal case and using their data, edited the reports with the same content, stating that on March 1, 2008, the RA Police, who carried out a service in the central streets of Yerevan, fired shots with combat bullets from their weapons, a total of 24 units, which concealed the use of weapons by the armed forces and distorted the objective reality in the materials of the criminal case.
After the recording of new untrue statements, the 24 units of assault rifles attached to the officers of the RA police forces were presented to the expert A. H. appointed by decision of March 5, 2008. On August 12, 2008, in the presence of investigator of PIC A. H. bullets and shells were obtained from the above-mentioned 24 assault rifles by experimental shots for comparative research, then the results of the examination of forged evidence were fixed by the expert in conclusion N 390 of December 29, 2008, which was attached to the criminal case file on December 30, 2008.
Thus, conducting a preliminary investigation in the mentioned criminal case before January 11, 2011 and having the obligation to take all possible measures for a comprehensive, complete and objective investigation of the circumstances of the case A. H. abused his official powers, which carelessly caused grave consequences, bearing in mind that many guns in the balance sheet of the RA Ministry of Defense and the RA Police were defaced over time, destroyed by melting, lost or removed from circulation for other reasons, under such conditions by removing the cartridges containing traces of crime present in the case, obstacles were created to reveal the circumstances particularly grave crimes by examining the cartridges found at the scene.
Former investigator of the investigative group A. H. was charged under part 2 of article 308 of the former Criminal Code of the Republic of Armenia. The preliminary investigation in the criminal proceedings against him is over. The materials of the proceedings were handed over to the supervising prosecutor with an indictment, with a motion to send it to the court.