ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացվող քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ա. Հ.-ն, 2008 թ. հունիսի 23-ից 2011 թ. հունվարի 11-ը հանդիսանալով 2008 թ. մարտի 1-ին և 2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած դեպքերի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով քննչական խմբի քննիչ, գործի իրական հանգամանքները, այդ թվում՝ նշված իրադարձություններին ՀՀ զինված ուժերի ներգրավածությունը հերքելու ու չբացահայտելու, դրանով իսկ քրեական գործի քննությանը սխալ ուղղություն տալու նպատակով ՀՀ նախագահի օգնականի պաշտոնը զբաղեցրած Գ. Կ.-ի և ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած Գ. Մ.-ի դրդմամբ, քննչական խմբի ղեկավար Վ. Հ.-ի հետ միասին ոստիկանության այլ ծառայողների միջոցով չարաշահել է պաշտոնեական լիազորությունները, այդ թվում՝ կազմել և քրեական քրեական գործին կցել իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ պարունակող դատավարական փաստաթղթեր, թաքցրել կատարված հանցագործության դեպքը:
Մասնավորապես՝ Գ. Կ.-ից և Գ. Մ.-ից ստացած ապօրինի ցուցումների համաձայն՝ նախապես ձեռք բերված համաձայնության հիման վրա, նշված քրեական գործով նշանակված դատաձգաբանական փորձաքննության կատարման ընթացքում քննիչ Ա. Հ.-ն և քննչական խմբի ղեկավար Վ. Հ.-ն 2008 թվականի հուլիս-օգոստոսին Հատուկ քննչական ծառայություն են հրավիրել ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյայի և հայտնել, որ քննարկվող իրադարձությունների ընթացքում ՀՀ զինված ուժերի կողմից հրազենի ապօրինի գործադրման իրական հանգամանքները թաքցնելու նպատակով անհրաժեշտ է դեպքի վայրի տարբեր տեղամասերից զննությամբ հայտնաբերված հրազեններից կրակված 5,45 մմ տրամաչափի փամփուշտների պարկուճներից շուրջ 1000-ը փոխարինել ոստիկանության զորքերի սպառազինության մեջ մտնող նույն տրամաչափի հրազեններից կրակված պարկուճներով, ինչպես նաև կազմակերպել 2008 թ. մարտի 1-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած դեպքերի ժամանակ ոստիկանության զորքերի հատուկ նշանակության ջոկատի անձնակազմի կողմից անգնդակ փամփուշտներով հրազեն գործադրելու փաստով արդեն իսկ անցկացված և քրեական գործի նյութերին կցված ծառայողական քննության նյութերը՝ զեկուցագրերն ու վերջնական որոշումը փոխելու և ոստիկանության զորքերի ծառայողների ցուցմունքները վերոհիշյալ զեկուցագրերին համահունչ արձանագրելու գործընթացը:
Այնուհետև ՀՀ ոստիկանության մի շարք ծառայողներ Արարատի մարզի Գետազատ գյուղում գտնվող մարտական կրակային դաշտում 2008 թվականի մարտի 1-ին և 2-ին Երևանի կենտրոնական փողոցներում ծառայություն իրականացրած ոստիկանության զորքերի համապատասխան աշխատակիցներին ամրակցած ինքնաձիգներից կրակել են պահանջվող քանակությամբ փամփուշտներ, ապա՝ շուրջ 1000 հատ պարկուճները տարել են Հատուկ քննչական ծառայություն և հանձնել քննիչ Ա. Հ.-ին: Դրանից հետո պարկուճները տրամադրվել են հիշյալ դատաձգաբանական փորձաքննությունը կատարող, ՀՀ ոստիկանության փորձաքրեագիտական վարչության փորձագետ Ա. Հ.-ին: Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ վերջինս նշված պարկուճները փոխարինել է դեպքի վայրի տարբեր տեղամասերի զննությամբ հայտնաբերված ու առգրավված իրական պարկուճներով:
Դեպքի վայրից հայտնաբերված պարկուճները փոխելու գործընթացին զուգահեռ՝ նույն ժամանակահատվածում Ա. Հ.-ն քննչական խմբի ղեկավար Վ. Հ.-ի և մյուսների հետ միասին կազմել և քրեական քրեական գործին են կցել իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ պարունակող դատավարական փաստաթղթեր: Մասնավորապես՝ Վ. Հ.-ի հրահանգով քննչական խմբի առանձին քննիչներ, այդ թվում՝ Ա. Հ.-ն, 2008 թ. մարտի 1-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ ՀՀ ոստիկանության զորքերի հատուկ նշանակության ջոկատի անգնդակ փամփուշտներով հրազեն օգտագործած ծառայողներից 2008թ. հուլիս-օգոստոս ամիսներին վերցրել և քրեական գործին են կցել հիշյալ օրը ծառայության ընթացքում իրենց ամրակցված ինքնաձիգներից իբրև մարտական փամփուշտներ կիրառած լինելու վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող զեկուցագրեր, իսկ ՀՀ ոստիկանության զորքերի ղեկավարությունը կրկին Վ. Հ.-ի հրահանգով հետին ամսաթվով կազմել է հիշյալ զեկուցագրերին համահունչ, իրականությանը չհամապատասխանող, ՀՀ ոստիկանության զորքերի հատուկ նշանակության ջոկատի անձնակազմի կողմից իբրև ստեղծված իրավիճակում մարտական փամփուշտներով զենքի օգտագործումն իրավաչափ դիտելու մասին վերջնական որոշում:
Միաժամանակ Վ. Հ.-ի հրահանգով քննչական խմբի առանձին քննիչներ, այդ թվում՝ Ա. Հ.-ն, հրազեն կիրառած հիշյալ ծառայողների անվամբ քրեական գործում առկա որպես վկա հարցաքննության արձանագրությունները փոխել և նրանց տվյալներով համակարգչային եղանակով խմբագրել են զեկուցագրերին նույնաբովանդակ՝ իրականությանը չհամապատասխանող նոր ցուցմունքներ այն մասին, որ 2008 թվականի մարտի 1-ին Երևան քաղաքի կենտրոնական փողոցներում ծառայություն իրականացրած ՀՀ ոստիկանության զորքերի ծառայողներն իրենց ամրակցված, ընդհանուր 24 միավոր զենքերից մարտական փամփուշտներով կրակոցներ են արձակել, որով կոծկվել է զինված ուժերի կողմից զենքի գործադրումը և քրեական գործի նյութերում խեղաթյուրվել է օբյեկտիվ իրականությունը:
Իրականությանը չհամապատասխանող նոր ցուցմունքների արձանագրումից հետո ՀՀ ոստիկանության զորքերի ծառայողներին ամրակցված 24 միավոր ինքնաձիգները ներկայացվել են 2008 թվականի մարտի 5-ի որոշմամբ նշանակված դատաձգաբանական փորձաքննությունը կատարող փորձագետ Ա. Հ.-ին: 2008 թվականի օգոստոսի 12-ին ՀԿԳ քննիչ Ա. Հ.-ի ներկայությամբ հիշյալ փորձագետի կողմից համեմատական հետազոտության համար վերոհիշյալ 24 միավոր ինքնաձիգներից փորձարարական կրակոցներով ստացվել են գնդակներ և պարկուճներ, ապա կեղծված ապացույցների հետազոտման արդյունքները ամրագրվել են փորձագետի՝ 2008 թ. դեկտեմբերի 29-ի թիվ 390 եզրակացությունում, որը 2008 թվականի դեկտեմբերի 30-ին կցվել է քրեական գործի նյութերին:
Այսպիսով՝ մինչև 2011 թվականի հունվարի 11-ը հիշյալ քրեական գործով կատարելով նախաքննություն և ունենալով գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտման համար հնարավոր բոլոր միջոցառումները ձեռնարկելու պարտականություն՝ Ա. Հ.-ն չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ՝ նկատի ունենալով, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՀՀ ոստիկանության հաշվեկշռում գտնվող բազմաթիվ ինձնաձիգներ ժամանակի ընթացքում խոտանվել են, հալման միջոցով ոչնչացվել, կորել կամ այլ պատճառով հանվել շրջանառությունից, որպիսի պայմաններում քրեական գործում առկա, հանցագործության հետքեր պարունակող պարկուճների վերացմամբ խոչընդոտներ են ստեղծվել առանձնապես ծանր հանցագործությունների հանգամանքները դեպքի վայրում հայտնաբերված պարկուճների հետազոտմամբ բացահայտելու համար:
Քննչական խմբի նախկին քննիչ Ա. Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրա վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Предварительным следствием по уголовному производству, проводимому в Антикоррупционном комитете РА было установлено, что А. Г., будучи с 23-го июня 2008 г. по 23 июня 2011 г. следователем следственной группы по уголовному делу, расследуемому в Специальной следственной службе РА в связи с событиями, имевшими место в городе Ереван 1-го и 2-го марта 2008 г., с целью опровержения и нераскрытия реальных обстоятельств дела, в том числе, вовлеченность Вооруженных сил РА в указанные события, и дачи ложного направления расследованию уголовного дела по подстрекательству занимавшего должность помощника Президента РА - Г. К., и занимавшего должность заместителя начальника Полиции РА Г. М., вместе с руководителем следственной группы В. Г. посредством иных служащих полиции злоупотребил своими служебными полномочиями, в том числе, составлил и приобщил к уголовному делу процессуальные документы, содержащие несоответствующие действительности сведения, скрыл событие совершенного преступления.
В частности, согласно незаконным указаниям, полученным от Г. К. и Г. М., на основании предварительной договоренности, в ходе проведения судебно-баллистической экспертизы по указанному уголовному делу следователь А. Г. и руководитель следственной группы В. Г. в июле-августе 2008 года пригласили в Специальную следственную службу высокопоставленного чиновника и сообщили, что с целью сокрытия реальных обстоятельств незаконного применения огнестрельного оружия Вооруженными силами РА в ходе расследуемых событий необходимо заменить около 1000 гильз патронов диаметром 5.45 мм, выпущенных из огнестрельного оружия, обнаруженных при осмотре на разных участках места события, гильзами, стрелянными из огнестрельного оружия того же диаметра, входящего в вооружение войск полиции, а также организовать замену материалов служебного расследования - рапортов и окончательного постановления, уже проведенного и приобщенного к материалам уголовного дела по факту применения огнестрельного оружия холостыми патронами составом отряда особого назначения войск полиции во время событий, произошедших в Ереване 1-го марта 2008 года, и процесс созвучного рапортам протоколирования показаний служащих войск полиции.
Далее, ряд сотрудников Полиции РА на боевом полигоне в селе Гетазат марза Арарат произвели необходимое количество выстрелов из винтовок, прикрепленных к соответствующим сотрудникам войск полиции, несущим службу на центральных улицах Еревана 1-го и 2-го марта 2008 года, затем доставили в Специальную следственную службу около 1000 патронов и передали следователю А. Г. После этого гильзы были переданы эксперту А. Г. Экспертно-криминалистического управления Полиции РА, проводящему упомянутую судебно-баллистическую экспертизу. Согласно достигнутой договоренности, последний заменил указанные гильзы настоящими гильзами, обнаруженными и изъятыми при осмотре различных участков места события.
Параллельно процессу замены гильз, обнаруженных на месте события, в тот же период А. Г. вместе с руководителем следственной группы В. Г. и другими составили и приобщили к уголовному делу процессуальные документы, содержащие несоответствующие действительности сведения. В частности, по распоряжению В. Г. отдельные следователи следственной группы, в том числе А. Г., в июле-августе 2008 г. у использовавших огнестрельное оружие с холостыми патронами служащих отряда особого назначения Войск Полиции РА взяли и пробщили несоответствующие действительности рапорты о применении якобы боевых патронов из прикрепленных к ним винтовок в ходе службы в упомянутый день, а руководство войск полиции РА снова по распоряжению В. Г. задним числом составило созвучное упомянутым рапортам, несоответствующее действительности окончательное постановление о признании правомерным использование в сложившейся ситуации оружия с боевыми патронами составом отряда особого назначения войск Полиции РА.
В то же время, по поручению В. Г. отдельные следователи следственной группы, в том числе А. Г., от имени вышеуказанных служащих, применявших огнестрельное оружие, изменил протоколы допросов в качестве свидетелей по уголовному делу и, по их данным, посредством компьютера отредактировал аналогично рапортам новые показания, не соответствующие действительности, о том, что служащие войск полиции РА, несущие службу на центральных улицах Еревана 1-го марта 2008 г. произвели выстрелы боевыми патронами из прикрепленных к ним 24 единиц оружия, чем было скрыто применение оружия вооруженными силами, и была искажена объективная реальность в материалах уголовного дела.
После протоколирования новых показаний, несоответствующих действительности, 24 единицы винтовок, прикрепленных к служащим войск полиции РА, были представлены эксперту А. Г., проводившему судебно-баллистическую экспертизу, назначенную постановлением от 5-го марта 2008 года. 12-го августа 2008 года по представлению следователя по ОВД А. Г. для сравнительного анализа упомянутым экспертом из упомянутых 24 единиц винтовок экспериментальными выстрелами были получены пули и гильзы, затем результаты исследования фальсифицированных доказательств были закреплены в зеключении эксперта номер 390 от 23-го декабря 2008 г., которое 30-го декабря 2008 года было приобщено к материалам уголовного дела.
Таким образом, проведя предварительное следствие по упомянутому уголовному делу до 11-го января 2011 года, и имея обязанность предпринять все возможные меры для всестороннего, полного и объективного исследования обстоятельств дела, А. Г. злоупотребил своими служебными полномочиями, что повлекло по неосторожности тяжкие последствия, учитывая, что многие винтовки, находящиеся на балансе Министерства обороны РА и Полиции РА, со временем были забракованы, уничтожены путем переплавки, утеряны или изъяты из обращения по иным причинам, в таковых условиях устранением имеющихся в уголовном деле гильз, содержащих следы преступления, были созданы препятствия для выявления обстоятельств особо тяжких преступлений путем исследования гильз, обнаруженных на месте события.
Бывшему следователю следственной группы А. Г. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 прежнего Уголовного кодекса РА. Предварительное следствие по уголовному производству в отношении него завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзорному прокурору для отправки с ходатайством в суд.