ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Խ. Ա.-ն, 2013-2018 թվականների ընթացքում զբաղեցնելով ՀՀ ոստիկանության պետական պահպանության գլխավոր վարչության (ՊՊԳՎ) Արմավիրի պահպանության բաժանմունքի պետի պաշտոնը, նույն բաժանմունքի աշխատակիցների օժանդակությամբ և հիշյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ոստիկանության ՊՊԳ վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած անձանց կազմակերպմամբ յուրացրել է առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ, ինչպես նաև կեղծել պաշտոնական փաստաթղթեր։
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Խ. Ա.-ն 2013 թվականի հունիսի 29-ից 2018 թվականի հունիսի 23-ն ընկած ժամանակահատվածում ֆիզիկական և իրավաբանական 42 անձանց հետ կնքել է օբյեկտների պահպանության իրականացման մասին պայմանագրեր, որոնց հիման վրա պահպանության բաժանմունքի ծառայողներն ամսական վարձավճարների դիմաց իրականացրել են տվյալ օբյեկտների պահպանությունը: Նշված ժամանակահատվածում ՀՀ ոստիկանության ՊՊԳ վարչության պետի պաշտոնը հաջորդաբար զբաղեցրած Ռ. Մ.-ն, Վ. Մ.-ն և Ա. Զ.-ն՝ յուրաքանչյուրն իր հերթին, Խ. Ա.-ին հրահանգել են հիշյալ պայմանագրերի հիման վրա տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից տրամադրվելիք վարձավճարներից հափշտակել գումարներ՝ իրենց տալով հափշտակված գումարներից ամսական մասնաբաժին՝ երաշխավորելով, որ հափշտակությունը չի բացահայտվի:
Խ. Ա.-ն, չունենալով կանխիկ գործարքներ իրականացնելու իրավունք, հիշյալ տնտեսվարող սուբյեկտների հետ ձեռք է բերել բանավոր պայմանավորվածություն՝ պայմանագրերով նախատեսված վարձավճարները համապատասխան հաշվեհամարներին փոխանցելու փոխարեն առձեռն իրեն տրամադրելու վերաբերյալ: Այնուհետև Խ. Ա.-ն նույն բաժանմունքի ջոկի հրամանատար Ա. Ա.-ին հանձնարարել է մատուցված պահպանության ծառայության դիմաց տնտեսվարող սուբյեկտներից ամսական գանձվող գումարները ստանալ առձեռն և փոխանցել իրեն: Ըստ այդմ՝ Ա. Ա.-ն Խ. Ա.-ի հանձնարարությամբ յուրաքանչյուր ամիս հիշյալ տնտեսվարող սուբյեկտներից առձեռն հավաքագրել է սահմանված գումարները և դրանք ամբողջությամբ փոխանցել Խ. Ա.-ին: Վերջինս, սակայն, նշված գումարները չի փոխանցել բաժանմունքի արտաբյուջետային հաշվեհամարին, իսկ հափշտակության հանգամանքը քողարկելու նպատակով իրեն օժանդակող՝ տարբեր տարիներին բաժանմունքի հաշվապահի պաշտոնը զբաղեցրած Ս. Վ.-ի և Գ. Ա.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ կեղծել է համապատասխան հաշվետվությունները, որոնցում ներառվել են կեղծ տեղեկություններ այն մասին, թե իբր հիշյալ տնտեսվարող սուբյեկտները չեն վճարել կամ մասամբ են վճարել կնքված պայմանագրով նախատեսված վարձավճարները:
Արդյունքում՝ Խ. Ա.-ն վերը նշված անձանց օժանդակությամբ յուրացրել է բաժանմունքի հաշվեհամարին փոխանցման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերով, ընդհանուր՝ 49․472․474 ՀՀ դրամը, որից Ռ. Մ.-ի պաշտոնավարման ժամանակահատվածում վերջինիս է փոխանցել 11.900 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 4.918.032 ՀՀ դրամ, Վ. Մ.-ի պաշտոնավարման ժամանակահատվածում նրան է փոխանցել 17.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 8.239.390 ՀՀ դրամ, իսկ Ա. Զ.-ի պաշտոնավարման ժամանակահատվածում նրան է փոխանցել 18.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 8.678.520 ՀՀ դրամ։
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար՝
Խ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256‑րդ հոդվածի 3‑րդ մասի 3‑րդ կետով և 445‑րդ հոդվածի 1‑ին մասով,
Ա. Ա.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46‑256‑րդ հոդվածի 3‑րդ մասի 3‑րդ կետով,
Գ. Ա.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46‑256‑րդ հոդվածի 3‑րդ մասի 3‑րդ կետով և 445‑րդ հոդվածի 1‑ին մասով
Ռ. Մ.-ին և Ա. Զ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46‑256‑րդ հոդվածի 3‑րդ մասի 3‑րդ կետով:
Հիշյալ մեղադրյալների վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Доказательствами, полученными в ходе уголовного производства, проведенного в Антикоррупционном комитете РА, установлено, что Х. А. в течение 2013-2018 гг., занимая должность начальника Армавирского отделения охраны Главного управления государственной охраны (ГУГО) Полиции РА, при пособничестве сотрудников того же отделения и при организации лиц, занимавших должность Начальника Главного управления ГО Полиции РА в упомянутый период, присвоил суммы в особо крупном размере, а также сфальсифицировал официальные документы.
В частности, предварительным следствием было установлено, что Х. А. в период времени с 29-го июня 2013 года по 23-е июня 2018 года заключил договоры на осуществление охраны объектов с 42 физическими и юридическими лицами, на основании которых сотрудники отделения охраны осуществляли охрану даных объектов за ежемесячную плату. В указанный период последовательно занимавшие должность начальника Главного управления ГО - Р. М., В. М. и А. З. - каждый в свою очередь, поручал Х. А. из оплат хозяйствующих субъектов на основании упомянутых договоров похищать суммы, давая им ежемесячную долю из похищенных денег, гарантируя, что хищение не будет раскрыто.
Х. А., не имея права на осуществление наличных сделок, приобрел устную договоренность с упомянутыми хозяйствующими субъектами относительно передачи ему на руки предусмотренную договорами оплату вместо перечисления на соответствующие счета. Далее, Х. А. поручил комбригу того же отделения А. А. взимаемую ежемесячно с хозяйствующих субъектов за услуги охраны оплату получать на руки и передавать ему.
Соответственно, А. А. по поручению Х. А. ежемесячно собирал указанные суммы с упомянутых хозяйствующих субъектов и полностью передавал их Х. А.. Последний, однако, не перечислял указанные суммы на внебюджетный счет отделения, и, чтобы скрыть обстоятельство хищения, по предварительному сговору с пособничавшими ему, в разные годы должность бухгалтера отделения С. В. и Г. А., сфальсифицировал соответствующие отчеты, в которые были включены ложные сведения о том, что упомянутые хозяйствующие субъекты не уплатили или частично оплатили плату, предусмотренную заключенным договором.
В результате Х. А., при пособничестве вышеуказанных лиц присвоил сумму в особо крупном размере, в общем 49.472.474 драмов РА, подлежащие перечислению на счет отделения, из которых за время пребывания в должности Р. М. он перечислил последнему 4.918.032 драмов РА, что эквивалентно 11.900 долларам США, за время пребывания в должности В. М. в должности он перечислил ему 8.239.390 драмов РА, что эквивалентно 17.000 долларам США, а за время пребывания в должности полномочий А. З. он перечислил ему 8.678.520 драмов РА, что эквивалентно 18.000 долларам США.
За совершение вышеуказанных преступных деяний:
Х. А. было предъявлено обвинение по пункту 3 части 3 статьи 256 и части 1 статьи 445 Уголовного кодекса РА.
А. А. - по пункту 3 части 3 статьи 46-256 Уголовного кодекса РА.
Г. А. - по пункту 3 части 3 статьи 46-256 и части 1 статьи 445 Уголовного кодекса РА.
Р. М. и А. З. - по пункту 3 части 3 статьи 46-256 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному производству в отношении упомянутых обвиняемых завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзорному прокурору с ходатайством о его направлении в суд.