ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Խ. Ա.-ն, 2013-2018 թվականների ընթացքում զբաղեցնելով ՀՀ ոստիկանության պետական պահպանության գլխավոր վարչության (ՊՊԳՎ) Արմավիրի պահպանության բաժանմունքի պետի պաշտոնը, նույն բաժանմունքի աշխատակիցների օժանդակությամբ և հիշյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ոստիկանության ՊՊԳ վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած անձանց կազմակերպմամբ յուրացրել է առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ, ինչպես նաև կեղծել պաշտոնական փաստաթղթեր։
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Խ. Ա.-ն 2013 թվականի հունիսի 29-ից 2018 թվականի հունիսի 23-ն ընկած ժամանակահատվածում ֆիզիկական և իրավաբանական 42 անձանց հետ կնքել է օբյեկտների պահպանության իրականացման մասին պայմանագրեր, որոնց հիման վրա պահպանության բաժանմունքի ծառայողներն ամսական վարձավճարների դիմաց իրականացրել են տվյալ օբյեկտների պահպանությունը: Նշված ժամանակահատվածում ՀՀ ոստիկանության ՊՊԳ վարչության պետի պաշտոնը հաջորդաբար զբաղեցրած Ռ. Մ.-ն, Վ. Մ.-ն և Ա. Զ.-ն՝ յուրաքանչյուրն իր հերթին, Խ. Ա.-ին հրահանգել են հիշյալ պայմանագրերի հիման վրա տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից տրամադրվելիք վարձավճարներից հափշտակել գումարներ՝ իրենց տալով հափշտակված գումարներից ամսական մասնաբաժին՝ երաշխավորելով, որ հափշտակությունը չի բացահայտվի:
Խ. Ա.-ն, չունենալով կանխիկ գործարքներ իրականացնելու իրավունք, հիշյալ տնտեսվարող սուբյեկտների հետ ձեռք է բերել բանավոր պայմանավորվածություն՝ պայմանագրերով նախատեսված վարձավճարները համապատասխան հաշվեհամարներին փոխանցելու փոխարեն առձեռն իրեն տրամադրելու վերաբերյալ: Այնուհետև Խ. Ա.-ն նույն բաժանմունքի ջոկի հրամանատար Ա. Ա.-ին հանձնարարել է մատուցված պահպանության ծառայության դիմաց տնտեսվարող սուբյեկտներից ամսական գանձվող գումարները ստանալ առձեռն և փոխանցել իրեն: Ըստ այդմ՝ Ա. Ա.-ն Խ. Ա.-ի հանձնարարությամբ յուրաքանչյուր ամիս հիշյալ տնտեսվարող սուբյեկտներից առձեռն հավաքագրել է սահմանված գումարները և դրանք ամբողջությամբ փոխանցել Խ. Ա.-ին: Վերջինս, սակայն, նշված գումարները չի փոխանցել բաժանմունքի արտաբյուջետային հաշվեհամարին, իսկ հափշտակության հանգամանքը քողարկելու նպատակով իրեն օժանդակող՝ տարբեր տարիներին բաժանմունքի հաշվապահի պաշտոնը զբաղեցրած Ս. Վ.-ի և Գ. Ա.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ կեղծել է համապատասխան հաշվետվությունները, որոնցում ներառվել են կեղծ տեղեկություններ այն մասին, թե իբր հիշյալ տնտեսվարող սուբյեկտները չեն վճարել կամ մասամբ են վճարել կնքված պայմանագրով նախատեսված վարձավճարները:
Արդյունքում՝ Խ. Ա.-ն վերը նշված անձանց օժանդակությամբ յուրացրել է բաժանմունքի հաշվեհամարին փոխանցման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերով, ընդհանուր՝ 49․472․474 ՀՀ դրամը, որից Ռ. Մ.-ի պաշտոնավարման ժամանակահատվածում վերջինիս է փոխանցել 11.900 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 4.918.032 ՀՀ դրամ, Վ. Մ.-ի պաշտոնավարման ժամանակահատվածում նրան է փոխանցել 17.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 8.239.390 ՀՀ դրամ, իսկ Ա. Զ.-ի պաշտոնավարման ժամանակահատվածում նրան է փոխանցել 18.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 8.678.520 ՀՀ դրամ։
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար՝
Խ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256‑րդ հոդվածի 3‑րդ մասի 3‑րդ կետով և 445‑րդ հոդվածի 1‑ին մասով,
Ա. Ա.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46‑256‑րդ հոդվածի 3‑րդ մասի 3‑րդ կետով,
Գ. Ա.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46‑256‑րդ հոդվածի 3‑րդ մասի 3‑րդ կետով և 445‑րդ հոդվածի 1‑ին մասով
Ռ. Մ.-ին և Ա. Զ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46‑256‑րդ հոդվածի 3‑րդ մասի 3‑րդ կետով:
Հիշյալ մեղադրյալների վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

By the evidence obtained within the criminal proceedings carried out in the RA Anti-Corruption Committee it was substantiated that during 2013-2018 occupying the position of the head of the Armavir protection unit of the RA Police General Department of State Protection Kh. A. with the help of the officers of the same unit and the organization of the persons who held the position of the head of the RA Police General Department of State Protection embezzled particularly large amounts of money during the said period, as well as falsified official documents.
In particular, by the preliminary examination it was revealed that from June 29, 2013 to June 23, 2018 Kh. A. signed agreements with 42 physical and legal entities on the implementation of protection of objects, based on which the officers of the protection department carried out the protection of these objects in exchange for monthly rents. During the mentioned period, R. M., V. M. and A. Z., who held the position of the head of RA Police General Department of State Protection - each in turn, instructed Kh. A. to embezzle money from the rents to be provided by business entities based on the mentioned contracts, giving them a monthly share of the embezzled money, guaranteeing that the embezzlement will not be revealed.
Not having the right to carry out cash transactions Kh. A. reached an oral agreement with the aforementioned business entities to hand over the rents stipulated in the contracts to the relevant accounts instead of transferring them. Then Kh. A. instructed the squad commander of the same unit A. A. to receive the monthly sums collected from business entities in return for the provided security service in cash and transfer it to him. Accordingly, A. A. on the instructions of Kh. A. personally collected the specified amounts from the mentioned business entities every month and transferred them in full to Kh. A. The latter, however, did not transfer the mentioned amounts to the extra-budgetary account of the unit, and in order to conceal the embezzlement, he came to an agreement with S. V. and G. A., who held the position of accountant of the unit in different years and falsified the relevant reports, which included false information that the said business entities did not pay or partially paid the rents provided for in the signed contract.
As a result, Kh. A., with the help of the above-mentioned persons, embezzled particularly large amounts of AMD 49,472,474 to be transferred to the account of the unit, of which he transferred to R.M. during the term of his office 4,918,032 AMD equivalent to 11,900 US dollars; he transferred to V. M. 8,239,390 AMD equivalent to 17,000 US dollars during the term of his office; and to A. Z. - 8,678,520 AMD equivalent to 18,000 US dollars during the term of his office.
For committing the above-mentioned criminal acts:
Kh. A. was charged under point 3 of part 3 of article 256 and part 1 of article 445 of the RA Criminal Code.
A. A. was charged under point 3 of part 3 of article 46 256 of the RA Criminal Code.
C. A. was charged under point 3 of part 3 of article 46‑256 and part 1 of article 445 of the RA Criminal Code
R. M. and A. Z. was charged under point 3 of part 3 of article 46‑256 of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation in the criminal proceedings regarding the mentioned accused persons is over. The materials of the proceedings were handed over to the supervising prosecutor with an indictment, with a motion to send it to the court.