ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել են «Հաշվապահ» համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպության (ՀՈԱԿ) տնօրենի, այնուհետև նույն կազմակերպության հաշվապահի պաշտոնները զբաղեցրած Է. Ա.-ի կողմից Վանաձոր համայնքի բյուջեից ավելի քան 39 միլիոն ՀՀ դրամի հափշտակության դեպքեր:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Է. Ա.-ն, զբաղեցնելով Վանաձոր համայնքի կողմից ստեղծված «Հաշվապահ» ՀՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնը և օգտագործելով իր ծառայողական լիազորությունները, 2017 թվականի հունվարից 2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում, էլեկտրոնային եղանակով կազմել է վճարման հանձնարարագրեր, որոնցում մտացածին՝ «Սեմինար պարապմունք» անվան տակ մտցրել է կեղծ տեղեկություններ և առանց որևէ օրինական հիմքի իր բանկային հաշվեհամարին փոխանցել 23.014.381 ՀՀ դրամ: Եվս 900.000 ՀՀ դրամ էլ մաս-մաս փոխանցել է վերոնշյալ ՀՈԱԿ-ի աշխատակիցների բանկային հաշվեհամարներին, այնուհետև՝ վերջիններիս վստահեցնելով, որ հիշյալ գումարների փոխանցումները տեխնիկական սխալմունքի արդյունք են, խնդրել է դրանք կանխիկացնել և վերադարձնել իրեն: Այդ գումարները, սակայն, Է. Ա.-ն չի մուտքագրել «Հաշվապահ» ՀՈԱԿ-ի բանկային հաշվին և հափշտակել է:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Է. Ա.-ն, զբաղեցնելով հիշյալ ՀՈԱԿ-ի հաշվապահի պաշտոնը և կրկին օգտագործելով ծառայողական լիազորությունները, 2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ից 2022 թվականի դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում վերը նշված եղանակով՝ իր և նույն ՀՈԱԿ-ի մեկ այլ աշխատակցի բանկային հաշվեհամարներին առանց օրինական հիմքերի փոխանցումներ կատարելով հափշտակել է ևս 15.182.590 ՀՀ դրամ:
Այսպիսով՝ 2017-2022 թվականների ընթացքում Է. Ա.-ն, պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող վճարման հանձնարարագրերում կեղծ տեղեկություններ մտցնելով, Վանաձոր համայնքի բյուջեից «Հաշվապահ» ՀՈԱԿ-ին հատկացված և իրեն վստահված միջոցներից մեկ միասնական դիտավորությամբ հափշտակել է ընդհանուր 39.096.971 ՀՀ դրամ:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Է. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Ներկայացված մեղադրանքում Է. Ա.-ն իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել և տվել խոստովանական ցուցմունքներ: Հանցագործությամբ պատճառված վնասի հատուցումն ապահովելու համար արգելանք է դրվել մեղադրյալին պատկանող գույքի վրա:

Предварительное следствие по уголовному производству, осуществленному в Антикоррупционном комитете РА, выявило случаи хищения из бюджета общины Ванадзор более 39 миллионов драмов директором общинной некоммерческой организации / ОНКО/ «Бухгалтер», а затем занимавшим должности бухгалтера той же организации Э. А.
В частности, предварительным следствием было установлено, что Э. А, занимая должность директора созданного общиной Ванадзор ОНКО «Бухгалтер» и используя свои служебные полномочия, в период с января 2017 года по 1 октября 2020 года электронным способом составил платежные поручения, в которых под вымышленным названием «Семинар-тренинг» ввел ложные сведения и без каких-либо законных оснований перечислил на свой банковский счет 23 014 381 драм РА. Еще 900 000 драмов РА по частям перечислил на банковские счета сотрудников ОНКО, затем, заверив последних, что перечисление указанных сумм является результатом технической ошибки, попросил их обналичить и вернуть ему. Эти суммы, однако, Э. А. не внес на банковский счет ОНКО «Бухгалтер» и похитил.
Предварительным следствием также было установлено, что Э. А, занимая должность бухгалтера упомянутой ОНКО и вновь используя служебные полномочия, в период с 1 октября 2020 года по декабрь 2022 года вышеуказанным способом, совершая переводы на банковские счета своего и другого сотрудника ОНКО без законных оснований, похитил еще 15 182 590 драмов РА.
Таким образом, в течение 2017-2022 годов а, внося ложные сведения в платежные поручения, являющиеся официальным документом, одним умышленным хищением из средств, предоставленных ОНКО «Бухгалтер» и доверенных ему из бюджета общины Ванадзор, в общей сложности 39 096 971 драмов РА.
За вышеуказанные преступные деяния Э. А. предъявлено обвинение по пункту 3 части 3 статьи 256 и части 1 статьи 445 Уголовного кодекса РА. По предъявленному обвинению Э. А. признал себя полностью виновным и дал признательные показания. Для обеспечения возмещения ущерба, причиненного преступлением, наложен арест на имущество, принадлежащее обвиняемому.
Предварительное следствие в уголовном производстве завершено. Материалы производства с обвинительным заключением были переданы надзорному прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.