ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել են «Հաշվապահ» համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպության (ՀՈԱԿ) տնօրենի, այնուհետև նույն կազմակերպության հաշվապահի պաշտոնները զբաղեցրած Է. Ա.-ի կողմից Վանաձոր համայնքի բյուջեից ավելի քան 39 միլիոն ՀՀ դրամի հափշտակության դեպքեր:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Է. Ա.-ն, զբաղեցնելով Վանաձոր համայնքի կողմից ստեղծված «Հաշվապահ» ՀՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնը և օգտագործելով իր ծառայողական լիազորությունները, 2017 թվականի հունվարից 2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում, էլեկտրոնային եղանակով կազմել է վճարման հանձնարարագրեր, որոնցում մտացածին՝ «Սեմինար պարապմունք» անվան տակ մտցրել է կեղծ տեղեկություններ և առանց որևէ օրինական հիմքի իր բանկային հաշվեհամարին փոխանցել 23.014.381 ՀՀ դրամ: Եվս 900.000 ՀՀ դրամ էլ մաս-մաս փոխանցել է վերոնշյալ ՀՈԱԿ-ի աշխատակիցների բանկային հաշվեհամարներին, այնուհետև՝ վերջիններիս վստահեցնելով, որ հիշյալ գումարների փոխանցումները տեխնիկական սխալմունքի արդյունք են, խնդրել է դրանք կանխիկացնել և վերադարձնել իրեն: Այդ գումարները, սակայն, Է. Ա.-ն չի մուտքագրել «Հաշվապահ» ՀՈԱԿ-ի բանկային հաշվին և հափշտակել է:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Է. Ա.-ն, զբաղեցնելով հիշյալ ՀՈԱԿ-ի հաշվապահի պաշտոնը և կրկին օգտագործելով ծառայողական լիազորությունները, 2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ից 2022 թվականի դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում վերը նշված եղանակով՝ իր և նույն ՀՈԱԿ-ի մեկ այլ աշխատակցի բանկային հաշվեհամարներին առանց օրինական հիմքերի փոխանցումներ կատարելով հափշտակել է ևս 15.182.590 ՀՀ դրամ:
Այսպիսով՝ 2017-2022 թվականների ընթացքում Է. Ա.-ն, պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող վճարման հանձնարարագրերում կեղծ տեղեկություններ մտցնելով, Վանաձոր համայնքի բյուջեից «Հաշվապահ» ՀՈԱԿ-ին հատկացված և իրեն վստահված միջոցներից մեկ միասնական դիտավորությամբ հափշտակել է ընդհանուր 39.096.971 ՀՀ դրամ:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Է. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Ներկայացված մեղադրանքում Է. Ա.-ն իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել և տվել խոստովանական ցուցմունքներ: Հանցագործությամբ պատճառված վնասի հատուցումն ապահովելու համար արգելանք է դրվել մեղադրյալին պատկանող գույքի վրա:

According to the preliminary investigation conducted by the RA Anti-Corruption Committee in the criminal proceedings, cases of embezzlement of more than 39 million AMD from the budget of Vanadzor community by the director of the "Accountant" community non-commercial organization (CNCO) and then E. A., the accountant of the same organization, were revealed.
In particular, the preliminary examination revealed that E. A., occupying the position of the director of the "Accountant" CNCO established by the Vanadzor community and using his official powers, between January 2017 and October 1, 2020, made electronic payment orders, in which he entered false information under fictitious "Seminar training" name and transferred AMD 23,014,381 to his bank account without any legal basis. He transferred another 900,000 AMD in parts to the bank accounts of employees of the above-mentioned CNCO assuring them that the said money transfers were the result of a technical error, and then, he asked them to cash them and return them to him. Those amounts, however, E. A. did not deposit into the bank account of "Accountant" CNCO and embezzled.
The preliminary investigation also revealed that E. A., occupying the position of the accountant of the said CNCO and again using official powers, in the period between October 1, 2020 and December 2022, in the above-mentioned manner, embezzled 15,182,590 AMD by making transfers without legal grounds to the bank accounts of himself and another employee of the same CNCO.
Thus, during 2017-2022 E. A., by entering false information in the payment orders, which are official documents, stole a total of AMD 39,096,971 from the budget of the Vanadzor community, from the funds allocated to "Accountant" CNCO and entrusted to him.
For the above-mentioned criminal acts E. A. was charged under point 3 of part 3 of article 256 and part 1 of article 445 of the RA Criminal Code. In the presented accusation, E. A. declared himself completely guilty and gave confessions. A lien was imposed on the property belonging to the accused to secure compensation for the damage caused by the crime.
The preliminary investigation of the criminal proceedings is over. The materials of the proceedings were handed over to the supervising prosecutor with an indictment, with a motion to approve and send it to the court.